Argentinianul Juan Martin Del Potro (20 de ani) l-a invins pe Roger Federer in cinci seturi (6-2 in decisiv) in finala US Open, primul sau succes intr-un turneu de Grand Slam. Del Potro este campionul pe care US Open il merita - pe langa talent, argentinianul a demonstrat si maturitate, vezi modul in care a speculat "ratacirile" lui Federer care a trecut inexplicabil de la un tenis de mare clasa (primul set) la serii incredibile de ratari...

Finala US OPEN: Roger Federer - Del Potro 6-3, 6-7, 6-4, 6-7, 2-6

Setul 1. Federer a realizat deja breakul in game-ul 2, cand a inchis punctul cu un passing in cross de toata frumusetea... passing care a amintit de lovitura senzationala reusita in semifinale, impotriva lui Djokovici. Argentinianul isi face serviciul (3-1) si incearca ceva mai mult in game-ul urmator, dar Federer - sigur si atent - isi impune punctul de vedere (4-1). Echilibru in urmatoarele game-uri, cu Federer consolidandu-si drumul spre victorie in primul set (5-2, apoi 6-3).

Setul 2. Afectat de infrangerea rapida din primul set, Del Potro rateaza primul game pe propriul serviciu: doua duble greseli si Federer primeste un cadou - a realizat deja un punct, apoi isi dubleaza avantajul, pe serviciul sau (2-0). Sansa buna pentru del Potro in game-ul 4, cand are trei mingi de break, insa elvetianul rezista (3-1). Se merge "cap la cap" pana la 5-4: Fedex are serviciul pentru a castiga al doilea set, dar argentinianul reuseste un break ce relanseaza jocul! 6-6, se intra in tie break! Acolo unde del Potro se impune cu 7-5, profitand de o scadere inexplicabila in concentrarea jucatorului elvetian.

Setul 3. Federer deschide cu un game alb, pe propriul serviciu; pare sa isi fi revenit, dupa "degringolada" mentala in care s-a prezentat la finalul setului precedent (1-0).Raspuns maxim al lui Del Potro: game de asemenea la 0 (1-1).Nicio greseala la serviciu, ambii jucatori isi fac punctele pana in game-ul 7, unde argentinianul profita de scaderea lui Federer: 4-3 pentru del Potro care urmeaza la serviciu.Federer salveaza situatia si realizeaza si el break-ul, 4-4. Finalul setului este incredibil: Del Potro face doua duble greseli si face un cadou nesperat lui Federer - ii ofera setul... (6-4 pentru elvetian).

Setul 4. Dupa rabufnirea din finalul setului 3, cand a certat arbitrul pentru modul in care comanda reluarile sistemului de supraveghere video, Federer pare eliberat: 1-0, din nou in siguranta. rateaza doua sanse de break, apoi isi face serviciul: 2-1.Del Potro e inca solid in joc, iar dreapta sa furnizeaza mingi remarcabile. Argentinianul realizeaza breakul si preia conducerea in set (3-2, apoi 4-3). Federer egaleaza la 4, cu break. In tie-break, del Potro fructifica toate sansele de care dispune si egaleaza, trimitand meciul in setul decisiv.

Setul 5. Del Potro serveste bine: 1-0.Federer isi pierde serviciul: 2-0 pentru argentinian!Ceva emotii pentru Del Potro, insa anuleaza sansa de break a elvetianului: 3-0! Federer "marcheaza" in sfarsit in mansa decisiva: 1-3. Del Potro se apropie de visul american: 4-1. Federer reduce: 4-2. Del Potro isi conserva avansul: 5-2, apoi castiga pe serviciul lui Federer: 6-2 in decisiv si argentinianul castiga primul sau turneu de Mare Slem din cariera!!!