1 € 1 USD 4,3614sâmbătă 22 ian 2022
Versiune
Mobile
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Miercuri, 17 noiembrie 2021, 23:31
+8/12
dar pentru sporuri covid au bani?
gab2 [utilizator], Joi, 18 noiembrie 2021, 4:31
+1/11
Puse in context:
- nu sunt bani pentru 74.000 de angajati
- OMS "recomanda" reducerea numarului de paturi in spitalele de la noi
- introducerea certificatul verde mai scoate un numar semnificativ de salariati din spitale
- spitalele primesc finantare pe cazuri covid (aici sunt bani?)

iar pe de alta parte:
- "vrem spitale"
misto
kthor7 [utilizator], Joi, 18 noiembrie 2021, 7:49
+1/3
Sa inteleg ca d-aia ati propus ca spitalizarea sa fie platita din banii nevaccinatilor in caz de COvid? Ati mancat banii asa cum stim cu totii ca o faceti de 31 de ani, fara jena, in timp ce spitalele mor odata cu oamenii pretinsi toti a fi "morti de covid" cand treaba asta e bifata ca o afectiune complementara pe buletine? Apropo, de ce nu dati publicitatii foile alea? DOsarul decedatului, tratamentul administrat, afectiunile cu care a venit, cu ce s-a complicat etc? De ce oameni care s-au internat pe cardiologie au luat covid in spital si bacterii rezistente la medicamente? Cum e cu nosocomialele? Ah, da, a venit fara covid, doar cu inima in pioneze si a plecat cu covid si infectie cu nosocomiale...si a scapat de covid dar nu de nosocomiale care l-au omorat. Dar e de vina ca nu era vaccinat! Ce prostii
LOL!
mike123 [utilizator], Joi, 18 noiembrie 2021, 8:41
+2/2
Bine ca am invins Pandemia! (?)
Le arunci aiurea sa pari interesant = sofisme
provest_1 [utilizator], Joi, 18 noiembrie 2021, 8:43
0/4
Faptul ca nu sunt bani de salarii inseamna ca nu sunt bani nici de sporuri.
Ne dai un link pentru recomandarea OMS?
N-o sa plece nici unul din sistem. Sunt prea bine platiti.
Fac galagie si apoi se conformeaza. Sau sa vina unii noi, care inteleg medicina - mie imi convine varianta asta.
Da, covidatii ne consta foarte mult dupa ce ajung in spital. De ce nu se vaccineaza? Costa sub 10 euro/doza.

SI da, vrem spitale la standardele de astazi nu din anii 80. Faptul ca se fac spitale noi, nu inseamna ca functioneaza in paralele cu cele vechi.
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Joi, 18 noiembrie 2021, 8:45
+3/5
hmm
Gogu_cel_viteaz [utilizator], Joi, 18 noiembrie 2021, 8:49
0/4
cat de convenabil va fi pentru autoritati sa zobare din sistem oameni care nu vor certificatul verde.
Ma intreb ce scop va mai avea certificatul verde, pentruca la raspandirea virusului sigur nu va contribui cu aproape nimic.
dar pentru parlamentari exista bani?
revo [utilizator], Joi, 18 noiembrie 2021, 8:55
+6/6
pentru procurori, judecatori, militieni, armata, intreg aparatul de bagatori de seama bugetari, membrii CA exista?

Atunci fiti solidari si donati-le voi salariile voastre, pana la sfarsitul anului. Ca si pentru voi muncesc acei salariati ai statului.
hahaha
Dr.Mythnick [utilizator], Joi, 18 noiembrie 2021, 9:05
+3/3
hahaha ... PSD&PNL idiotii promit mariri de salarii si pensii, dar nu au bani sa plateasca personalul din spitale. O tara plina de idioti care voteaza aceasta mizerie.
U Se Re
rsbl [utilizator], Joi, 18 noiembrie 2021, 9:17
+2/6
Alo! Voiculescu! Mihaila! de ce nu ati asigurat banii pentru salarii?
A, scuze, am uitat, astia nu mai sunt ministri de 2 luni.
.
AlterEgo21 [utilizator], Joi, 18 noiembrie 2021, 9:23
0/4
O multime de inexactitati insirate fara prea multa noima. OMS recomanda reducerea numarului de paturi astfel incat sa nu mai existe suprasolicitari ale retelelor invechite, nu reducerea numarului total de paturi. Introducerea certificatului verfe nu va scoate un numar semnificativ de salariati din spitale pentru ca majoritatea celor care lucreaza acum pe sectii COVID lucreaza in mod obisnuit pe alte sectii si munca lor va fi reluata acolo. Una din formele de finantare pentru spitale e suma primita pe caz rezolvat. Nu e vreo forma de plata introdusa doar pentru Covid, ci pentru toate patologiile. Iar suma pe care casa o plateste este in toate cazurile mai mica decat costul real asociat tratarii patologiei respective. Cu o finantare a sistemului de sanatate la jumatate din media europeana, nu prea vad cum astfel de situatii surprind pe cineva. Departe de a apara sistemul medical romanesc, dar modul in care priviti unii dintre voi situatia nu va duce decat la o deteriorare si mai marcata! Iar iluzia unora ca sistemul privat de sanatate va va salva e doar o iluzie! Fara un sistem public eficient, sistemul privat se va deteriora si mai mult decat e acum!
...
cartograful [utilizator], Joi, 18 noiembrie 2021, 9:29
+3/3
Great success...ne-am intors in anii '90. Nu mai auzisem demult de lipsa de bani pt. salarii si blocaj financiar.
hahaha
Dr.Mythnick [utilizator], Joi, 18 noiembrie 2021, 10:22
+2/2
„Președintele României, domnul Klaus Iohannis, a semnat miercuri, 14 aprilie 2021, decretul de revocare din funcția de membru al Guvernului a domnului Vlad Vasile Voiculescu, ministrul sănătății”
cei enumerati de tine
Gogu_cel_viteaz [utilizator], Joi, 18 noiembrie 2021, 12:53
+1/1
sunt "muncitori esentiali".
Retul. si lista se para ca e in crestere, sunt oi de sacrificiu pentru "binele majoritatii".
pregateste-ti popcornul
Gogu_cel_viteaz [utilizator], Joi, 18 noiembrie 2021, 12:54
+1/1
(daca o sa mai ai bani sa-ti permiti)
show-ul abia acum incepe
Nu inteleg
azzazel [utilizator], Joi, 18 noiembrie 2021, 14:11
+1/1
Cum nu au fost prinsi banii, pentru puliticieni oare de ce intotdeauna sunt prinsi .... o tara intreaga munceste sa plateasca luxul clasei infractoare