1 € 1 USD 4,3296marţi 18 ian 2022
Versiune
Mobile
oricum exagera campeanu
TheBorg [utilizator], Joi, 21 octombrie 2021, 15:01
+17/17
Pentru un stream HD iti trebuie doar 5 megabiti pe secunda. Chiar si pentru un stream 4K iti trebuie doar 25 megabiti pe secunda. Deci o conexiune de 10-20 megabiti ar trebui sa fie suficienta, in mod normal.
Asta cu 100MB/s e o minciuna tipic uslamista
bogdan1477 [utilizator], Joi, 21 octombrie 2021, 15:02
+19/19
100MB/s, chiar cu 20% in jos fluctuatii inseamna 10MByte/s, adica 36GByte/h. Nici fulmele UHD nu necesita asemenea rezolutie. Un zoom cu 30 de persoane conectate merge bine si cu 10% din viteza asta, mai ales ca nu e neaparat necesar sa intre toti copiii cu video simulatan.

Niste minciuni sfruntate menite sa prosteasca prostimea.
De ce vacanta si nu scoala ?
Ibit [utilizator], Joi, 21 octombrie 2021, 15:19
+9/9
Pentru ca asa a gandit marele ganditor iar slugile l-au aplaudat .
Omul e pe dinafara
MCR [utilizator], Joi, 21 octombrie 2021, 15:20
+15/15
Minte si nu stie ce viteze sunt necesare. Un incompetent notoriu .
Lol
HP [utilizator], Joi, 21 octombrie 2021, 15:24
+11/11
Eu fac streaming 4K la jocuri in timp real pe Geforce Now, cu o latenta de maxim 10ms, si imi ia maxim 30-40 Mb/sec.

Astea sunt dume si scuze penibile.
3,2Mbps requirements Google pentru Meet
mmagic [utilizator], Joi, 21 octombrie 2021, 15:28
+9/9
A zis ca trebuie 100MB/s = 800Mbps, iar Meet cere doar 3.2Mbps pentru fiecare elev adica de vreo 250 ori mai putin !!

Greseala gogonata spusa probabil de consilierii prost informatii ai ministrului care nu au nicio treaba cu IT-ul ... nu cred ca face parte din fisa lui de ministru sa stie cum e cu debitele astea, chestii care sunt mult prea tehnice pentru functia sa de ministru.

Aproape orice roman din Romania care sta pe Whatsapp si facebook are asemenea viteze, ca acum si babele la tara fac asta folosind orice abonament de telefonie mobila.

La un debit de 100MB/s dai jos un film FulHD care tine o ora intr-un minut.
hahaha
martel55 [utilizator], Joi, 21 octombrie 2021, 15:30
+5/7
pai ce a facut guvrernul meu din martie 2020 paba cum? bani au fost, timp a fost destul sa se rezolve problema...doar dorinta si competenta se pare ca au lipsit
bineinteles
naenae [utilizator], Joi, 21 octombrie 2021, 15:35
+2/2
dezinformeaza cu buna stiinta, considerand ca majoritatea oamenilor iau de bun ce spune. Ceva mai ridicol n-am auzit, cand un stream video 4k nu consuma mai mult de 25mbs si pt copii este ok chiar si unul de 480-720p. As spune ca si cu un 4-5mbs se descurca bine-mersi
Scoala online versus vacanta
A.Mugler [utilizator], Joi, 21 octombrie 2021, 16:31
+3/3
S-a ales varianta de a da vacanta, deoarece daca treceau scolile / gradinitele in online, statul ar fi trebuit sa achite unuia din parintii din familie, concediu de supraveghere copil. Asa in vacanta, e mai ieftin pt stat. De curand a zis Dl Presedinte ca fiecare roman, are un bunic, o bunica, si toata lumea se descurca. Asa ca a ales varianta economica pt stat.

Copii stau acasa, insa nuntile cu 400 persoane sunt la liber, fara a controla nimeni la intrare certificate vaccinare, teste, nimic. Cum la aceleasi nunti, nu exista obligativitatea ca personalul restaurantului sa fie testat, cum nu verifica nimeni daca personalul poarta masca, si tot asa.....nu copii erau cei care raspandeau boala la scoala.
Bataie de joc de 2 ani ce fac cu invatamantul.
Scoala online
NimeniNeica [utilizator], Joi, 21 octombrie 2021, 16:43
+3/3
Părinții pot primi ajutor de la stat dacă orele se fac online.
de acord
aero [utilizator], Joi, 21 octombrie 2021, 18:29
0/0
Nu spune ca tabletele cumparate sunt de proasta calitate si neadecvate pentru on-line, sunt bune la solitaire..Vor cu un tractor sa prinda viteza unui Mercedes si dau vina pe autostrada!!! Noroc ca vin in 2 saptamani testele (comisionul), ce on-line fraierilor?!!