1 € 1 USD 4,3296marţi 18 ian 2022
Versiune
Mobile
Ati avut vaccinuri la discretie
marsur [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:50
+51/89
Johannis si-a facut treaba in primavara , au fost vaccinuri pe alese in timp ce in vest nici macar nu te puteai programa inca , Uitati-va in oglinda si arati-va fiecare cu degetul , nu cautati in alta parte . Asta e nivelul de educatie in Romania 30 % , restul nici macar nu gasesc cuvinte .....
Un interviu cu Sosoaca, nu fac ?
Ritzi Pitzi [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:56
+26/50
Ca sa explice ea si restului lumii cum a determinat (prostit) procente bune din populatia Romaniei sa nu se vaccineze.
Foarte bine punctat.
Andrei18 [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:16
+47/61
Cand eu ma vaccinam niciunul din colegii mei din afara nu reusisera sa o faca inca. Ei inca era la categoriile esentiale sau la cele vulnerabile, nici macar nu ajunsesera la populatia generala.
Asa ca de vina sunt toti cei ce au promovat opiniile anti vaccin in frunte cu media, biserica si alte grupuri de interes.
Cine sunt cei responsabili
Piru [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:17
+12/36
Nu stiu daca mai este vreo tara in care partide politice sau televiziuni sa promoveze masaje antivaccinare.Nu guvernantii sunt de vina, ci aceste televiziuni si partide care sunt impotriva vaccinarii
Ai dreptate!
atc [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:31
+14/24
KWI in iunie: "Am invins pandemia" ! Un bun indemn la vaccinare din partea acestui incapabil.
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:34
-10/24
Vaccinare
atc [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:35
+12/22
Pai, ceea ce spui arata cat de prosti sunt guvernantii - in frunte cu KWI-daca, avand fonduri de propaganda la liber- sunt mai putin ascultati decat Sosoaca & Co.
Fake news?
TrickyWicky [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:41
-17/35
De exemplu in Uk s-au raportat ieri 43,738 cazuri
Extrapolat la populatie
Rezulta ca Romania cu o populatie de 3 ori mai minca are mai putine cazuri decat UK,
Si-a facut treaba de mediator si garant al
deval [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:47
+10/20
Statului Esuat sau Mafiot -cum doriti dvs !
Iohannis si Citu , nu pot fi calificati separat ci doar impreuna caci impreuna sunt responsabili pentru tragedia asta !
Tot ei sunt responsabili si pentru criza politica . Fiecare discurs al celor doi dancilezi a fost o nenorocire !! Ambii nu au urma de respect pentru logica, pentru limba romana si mai ales pentru cei carora se adreseaza ! In plus nu stiu ca -peste toti ceilalti- ei erau sefii pandemiei, cei care deconteaza in fata cetatenilor !!!!!!!!
Campania -de la inceput- trebuia sa aiba cei mai buni oameni si firme de comunicare, sociologi, psihologi . Cei doi amarati nu stiu ca astea sunt stiinte .
...
a.nonim [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:02
+20/34
Fake news? Sau analfabetism functional? E vorba de numarul de decese si cazuri grave, nu de numarul de infectari. In tarile cu rata mare de vaccinare, chiar daca sunt zeci de mii de cazuri, sectiile ATI sunt goale.
Si cine a iesit mai castigat?
Denulu [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:04
+15/35
Romania, care a lasat sa se vaccineze lumea la discretie si nu a facut nici o prioritizare?

Sau restul UE, care au programat cu prioritate oamenii in varsta sau cu comorbiditati la vaccinare, fara sa le dea timp de gandire pana in toamna?

La fel ca de fiecare data, strategia lui Johannis pare sa fi fost aceea de a merge pe o victorie rapida de etapa si apoi de a abandona. Cand a fost laudat pentru progresul campaniei in primavara i s-a urcat la cap imediat, s-a grabit sa o declare un succes si apoi sa o ingroape prin relaxarea totala din vara.
E de vina si guvernul
Rational1 [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:06
+15/23
In primul rand pt ca nu a luat masuri impotriva celor care diseminau mesajele anti-vacciniste, apoi pentru ca a minimizat valul al patrulea, apoi pentru ca a avut o strategie care s-a adaptat extrem de lent la realitati si pentru in vara a eliminat de pe agenda pandemia. E de vina si pentru ca pana acum nu a inchis scolile! Am previzionat din august ca asa se va intampla si am stiut asta din experienta de parinte care stie ca in fiecare toamna copiii mici fac viroze, dupa intoarcerea de prin vacante si schimbul de microbi cu colegii. Deci nu trebuia sa fii expert ca sa realizezi ce ne asteapta!
De asemenea, guvernul e de vina ca a continuat sa subrezeasca increderea oamenilor in institutiile statului.
O fi Bucurestiul iad
VOX. [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:09
+8/22
Dar e plin de bemveuri si mertzane. Nu le poti avea pe toate.
Da, da, a infrant!
Fu Leng [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:18
+7/19
Dupa ce virusul si-a mai facut un ciclu, Johan a afirmat raspicat in fata natiunii ca a invins Pandemia. Acum se dovedeste ca de fapt s-a infrant!!!
Prost e cel care
PowerIon [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:18
+7/9
cumpara, nu cel care vinde.
Dar educatia...
gmb72 [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:18
+16/26
Educatia, cine o asigura oare ?
De 30 de ani, Statul asta esuat, distruge educatia fiindca pentru majoritatea politicienilor, o populatie semianalfabeta e ideala, fiind mai usor de manipulat in functie de interese.
Statul asta esuat, nu mai are institutii capabile sa inchida legal gura sosocilor, lazarusilor, si tuturor imbecililor care distrug fara sa aiba niciun scop. Exact asta inseamna un stat esuat: un stat in care institutiile fundamentale (invatamantul, sanatatea, politia, armata, serviciile secrete) sunt varza, incapabile sa-si mai faca treaba si sa aplice legea....
Iar acum, lipsa educatiei la care au contribuit direct in ultimii 30 de ani, se intoarce si impotriva lor, intrucatva, nu ca ar suferi ei prea tare, dar, se afla intr-o situatie imposibila: explica unor analfabeti functionali, ceva logic, relatia cauza efect. N-au cum. Si astfel, le e imposibil sa rezolve o criza pe care, practic, au provocat-o.
De ce credeti ca nu se inghesuie la guvernare ? E imposibl sa mai guvernezi o tara, dupa ce ti-ai batut joc de populatie 30 de ani, acum, sa vii sa le ceri increderea si colaborarea....
Asa ca nu da vina pe amaratii carora TRADATORII care ne-au condus in ultimii 30 de ani, nu le-au dat nicio sansa transformandu-i in victime sigure ale unor mesaje promovate de unii ca Sosoaca, Tarziu, Simion, si multi altii, care sunt chiar pe fata agenti ai unor puteri straine....
Doar ca cine trebuie sa-i vada, nu-i mai vede. De fapt, ii vede, dar incompetenta ajunsa la varful institutiilor de stat, ii impiedica sa inteleaga ce vad....Si daca totusi vad si inteleg, nu intervin de frica. Asta inseamna stat esuat: in care, AUTORITATILE tremura in fata diferitelor grupuri de interese....
CORECT
George1000 [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:47
-3/7
CORECT
CORECT
George1000 [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:48
0/8
CORECT
Scuza-ma dar
Andrei18 [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:48
+15/23
Tu pe unde te-ai ascuns de la sf anului 2020 si inceputul anului 2021. Tocmai ca noi terminasem cu vaccinarea categoriilor esentiale si vulnerabile si trecusem la populatia generala.
Restul tarilor erau cu mult in urma noastra. Am terminat mai repede si pentru ca nu toti au dorit sa se vaccineze dar si ca si numar de vaccinuri administrate era peste.
IN concluzie Romania a reusit sa faca rost mai repede si de mai multe doze si sa le puna la dispozitia oamenilor.
...
a.nonim [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 19:33
+9/15
E de vina si pentru faptul ca nu gasit modalitatile constitutionale de a impune restrictii mai dure si obligativitatea de vaccinare pentru categoriile profesionale cu risc ridicat (cadre medicale, profesori, etc). Tari mult mai democrate decat noi au gasit metode si nu mai comenteaza nimeni. Dar cand ai juristi cu diplome SH normal ca pierzi procesele pana si cu una ca Sosoaca.
e fals
rrat [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 20:06
-8/20
in Romania nici pana acum nu au fost vaccinati vulnerabilii, poate "specialii" da, oricum in vest singurii speciali au fost cadrele din sanatate.
ce ai fumat?
corbul109 [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 20:18
-7/17
serios, nu te inteleg. Avem rata de vaccinare de 33% si tu vi si ne spui ca am terminat vaccinarea vulnerabililor si esentialilor de un an..Serios, tu gandesti inainte sa scrii sau doar urmaresti linia de partid?
Daca de citit nu citesti de gandit poti ?
Andrei18 [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 21:08
+13/17
Am scris clar nu au vrut toti sa se vaccineze. Cand s-a inceput vaccinarea populatiei generale exista deja capacitate libera pentru ca cei vulnerabili care doreau vaccinul erau deja vaccinati si nu mai erau doritori suficienti.
Vrei sa imi spui ca trebuia asteptat pana ii convingeam pe toti antivactinistii peste 65 de ani ca sa trecem la populatia generala?
Doar cine nu a vrut nu s-a vaccinat.
Andrei18 [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 21:12
+19/25
Vina procentului slab de vaccinare e doar a celor care nu doresc sa se vaccineze.
Permite-mi sa reformulez am terminat de vaccinat vulnerabilii cu creier. Cei fara au ramas nevaccinati si probabil vor ramane in continuare, ca ei stiu mai bine.
Omu a zis foarte clar
Vaka [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 22:16
+13/13
"Am terminat mai repede si pentru ca nu toti au dorit sa se vaccineze".

In momentul in care procentajul de doritoyi este mic, normal ca treci repede la catogoria urmatoare.

Si multi au venit din afara sa se vaccineze in Romania. Asa am facut si noi. In Germania ne venea randul prin Iulie, In romania la mijlocul lui Aprilie te programai de pe o zi pe alta....
Da, mă...
Lionheart [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 23:16
+10/10
Când erau valuri de morți prin vest, nu era vaccin disponibil. Noi avem val de morți, după ce-am avut vaccinuri să ne punem și-n cap.
Ești sclipitor, ce să spun...
Prostia se plateste… uneori cu viata!
ChipS88 [utilizator], Joi, 21 octombrie 2021, 6:00
+6/6
Se spune ca daca prostia ar durea, nu ne-am mai putea auzi unul cu celalalt din cauza urletelor semenilor nostri. Aceasta pandemie scoate la suprafata prostia omeneasca si sanctioneaza grav pe cei cu un nivel de inteligenta scazut!
Nu ii mai incurajati pe cretini-idioti sa se vaccineze, ca oricum vor fi de parere ca le vreti raul! Ar trebui sa vedeti si partea buna (cinica, e adevarat) din aceasta pandemie:
- creste nivelul de inteligenta al acestui popor in urma selectiei naturale creata de COVID;
- scad cheltuielile statului cu pensii, ajutoare sociale si ingrijirile medicale;
- scad sansele politicienilor populisti de a mai cumpara voturi cu un “kil de ulei” de la cei mai amarati dintre noi.
Dar
Mita Beciuklista [utilizator], Joi, 21 octombrie 2021, 9:15
0/4
mascariciul Citu le-a dat bani acestor televiziuni ca sa, chipurile, promoveze campania pro-vaccinare. Pina si gurnalistul batrin, CTP, a luat bani ca sa-l linga pe Superman, omul providential al lui Grivcannis.
Felix Voiculescu si ceilalti stapini de mass-media s-au mufat la pompa cu bani a saltimbancului si iata rezultatul.
Dar, vorba aia: lui Calafat, cunoscut si ca Dr. Moarte, i s-au alaturat si alti gropari de romani, ca sa nu ramina cioclii de rind fara reprezentanti la putere.

Un cinic spunea pe FB, ca aceasta pandemie care rade vieti are si o parte pozitiva: la finalul ei, daca va veni, Romania va avea coeficientul de inteligenta mult adus in sus de nenumaratele morti de sosoci.
=))
Mobutu Shosho Shokul Zbengu Covid Banga [utilizator], Joi, 21 octombrie 2021, 9:37
+6/6
Pentru ca nu vor. Am amici care au zburat pana in Romania ca sa se vaccineze pt ca la noi nu incepuse inca.
"nula"
Ilidia [utilizator], Joi, 21 octombrie 2021, 11:50
+1/1
Adevaratul nume ti-e "de nula", adica nimic sub teasta...
1000
Ilidia [utilizator], Joi, 21 octombrie 2021, 11:57
+1/1
Georgica, numele ti l-ai ales dupa numarul de neuroni aflat sub teasta !?