1 € 1 USD 4,3401marţi 18 ian 2022
Versiune
Mobile
11:00?
balex [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:07
+3/25
de ce le publicați la ora asta?
Îngrijorător
Mazeta [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:08
-18/52
Hai mai repede cu lockdown-ul, că trece și valul ăsta!
?
Ionnut [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:11
+3/23
De ce s-a schimbat brusc intervalul de raportare oficiala?
De ce?
Casargoz [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:19
+3/23
de obicei se publica statistica la ora 13.
Care este scopul acestei comunicari de rezultate partiale?
Sedinta privind pandemia?
Este irelevant. Oricum datele relevante reprezinta media pe 3 sau 7 zile. si mai irelevant este numarul de persoane de la ATI (nu cuprinde numarul de persoane in asteptarea unui loc)
Chiar daca valul de infectari a trecut, efectele se vor vedea in saptaminile care urmeaza. Oamenii aflati in asteptare vor ajunge la ATI. ( vezi spitalul din ungaria care a primit persoane "in asteptare" care au ocupat imediat paturile de ATI disponibile prin amabilitatea statului Ungar)
Iar decesele .. din pacate vor fi proportionale cu lista de asteptare nu cu numarul paturilor de la ATI.
In fine care este noima publicarii unor rezultate partiale ... nu stim.
sa fie cifrele mai mici?
da ?
nick1587873340950 [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:19
-14/36
Potrivit INS, totalul oamenilor care au decedat de probleme ale aparatului respirator în primele 8 luni ale lui 2019 a fost de 17.727, în timp ce în primele 8 luni ale lui 2020 numărul morților cauzate de aparatul respirator a fost mult mai mic, de 15.371
Acuma impratiti la 8 luni si 31 de zile pe luna si rezulta ~700 decese pe zii Deci ? (si asta ca acum au cam disparut toate bolile de plamini doar de guvid se moare pacat de tinerii de 75-95 de ani)
ce s-a intampalat de se public la 11 , nu 13?!
liviu_ [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:41
-2/10
vrem sa mai micsoram cifrele?!
daca nu ai fi analfabet functional
liviu_ [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:42
-4/12
ai intelege ca "probleme ale aparatului respirator" NU inseamna covid...
Alre date importante:
Vaka [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:43
+3/15
30 Decembrie 1947
22 Decembrie 1989
13 Iunie 1990
16 August 2010
30 Noiembrie 2015
10 August 2018
.
tirolez [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:45
+3/11
oricum cele de la ora 13 erau corespunzatoare orei 10.
Te rog
bcsb [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:45
-3/11
Nu te vaccina
INS
Casargoz [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:46
+1/7
Credeti ca INS e un serviciu de incredere?
Cati oameni locuiesc in romania ? stie INS?
pana la ora 13:00
tahomir [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:52
-4/18
sper sa mai creasca cifrele, nu e frumos sa nu incurajezi panica.
!
tudorr [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:57
-2/12
Ca sa nu treaca de 20j de mii!
!
tudorr [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:58
-2/12
Berbecule, daca ai sti unde sa te uiti si ai sti sa digeri o informatie ai vedea ca majoritatea deceselor prezinta comorbiditati ale sistemului circular!
e votul pentru guvern
Francisc 1 [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:06
+6/8
nu stiu exact ce vor sa influenteze dar asta pare a fi motivul
ce noroc ca hotnews ne tine la curent
alfa1 [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:08
+3/19
altfel nu stiu ce ne-am face....faptul ca stiu exact ma ajuta sa nu mai ies din casa de frica
Pai a avut nevoie neamtul
adrian dg [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:22
+10/14
De ele, sa vada ce lozuri trage din bolul cu restrictii
Rezultate finale
Ccoto [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:07
+4/10
Rezultatele sunt partiale in sensul ca nu contin toate datele (numar de teste, reinfectari, reconfirmari pozitive, etc), nu ca s-ar mai adauga ceva la cifrele deja publicate. Cifrele care se raporteaza la ora 13.00 se cunosc, inca de la ora 10 (cel putin de catre cei din sistemul de raportare). Probabil ca azi, vreo cartita a "transpirat" datele mai devreme decat ora oficiala..
irelevant esti tu ...orice informatie si partiala
Dr.Mythnick [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:14
-4/12
irelevant esti tu ...orice informatie si partiala este buna.
Ai lipsit la matematica
terkos [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:18
+2/8
La scoala ai fost? Clasele 1-4. 17.727 împartit la 8x31 inseamna aproximativ 71 decese pe zi, nu 700. Adica de 10 ori mai putine.

In schimb, daca urmaresti statisticile din ultimii 20 de ani, numarul total de morti din Romania are o medie de aproximativ 700 pe zi. Toti mortii, de batranete, din accidente, crime, mortii de inima, de cancer, de boli respiratorii, etc.

Ieri, 80% din aceasta medie au reprezentat-o mortii de Covid.
pentru ca
fvb [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:20
+8/12
in rapoarte e vorba de situatia de ieri de la ora 10 pana azi la ora 10. ei la 11 probabil ca au tot ce le trebuie, pot spune uite asa catvea numere, dar un raport cu toate cuvintele se publica la ora 13.
nu s-a schimbat nimic
fvb [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:22
+9/11
se raporteaza de ieri la 10am pana azi la 10am. dureaza un pic pana se face raportul si se distribuie la 1pm
au publicat rapid trei numere.
de unde cifre mai mici?
fvb [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:27
+7/7
intervalul de raportare este 10am ieri - 10am azi. a fost o mica perioada la inceput cand se raporta la 6pm si era si alt interval de raportare. dar asat e asa de vreun an.
ca raportul este la 1pm, asta e altceva. citeste atent un raport din ala. acum au publicat rapid trei numere.
Am învins USA!
BEDE [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:56
+2/6
I-am depășit ca număr de decese la un milion de locuitori.
Putem să ne lăudăm și noi că i-am depășit pe americani la ceva.
Încă puțin
Cheie primara [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 14:27
0/2
și îi depășim în valoare absolută. Să se zgârie pe ochi americanii și rușii.
Record - 1.800 de pacienți la terapie intensivă
dunareanu [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 14:31
+2/2
De pe Grupul de Comunicare Strategica:

-19.10.2021 - În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 19.730. Dintre acestea, 1.805 sunt internate la ATI.

-20.10.2021 - În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 19.728. Dintre acestea, 1.799 sunt internate la ATI.

Unde este recordul din titlu?
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Miercuri, 20 octombrie 2021, 14:44
+2/2
manipulare se cheama ce faci tu
TheBorg [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 15:00
+1/3
De ce te-ai oprit fix in august 2020 cu analiza? Cumva pentru ca in septembrie 2020 a inceput pandemia serios si la noi?

Oricum, decesele COVID pierdute sau ascunse de DSP-uri apar mai mult la capitolul boli cardiovasculare in raportarile INS. Ceea ce nu e complet fals, COVID-ul cauzeaza si afectiuni de acest gen.

The Economist estimeaza ca excesul de decese in Romania pana acum in pandemie a fost intre 73.000 si 80.000. Deci?
Zi de doliu national 10 august...
FortApache [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 15:04
-1/5
N-ati facut nimic daca nu va duceti la Barbosu' sa-i ziceti sa faca voodoo si s-o treaca in calendarul ortodox....faceti o comisie de studiere a zilei de 10 august pentru a sunteti cativa sustinatori, eventual puneti presedinte de comisie pe autointitulatul erou-martir de Studio Tv infasurat in tricolor Rares Bogdan iar denumirea petitiei catre Barbos sa fie sugestiva : "Opriti Macelul!".

Merita incercat...in Ro este posibil orice deocamdata :)))
sigur
Casargoz [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 15:26
0/0
Pentru mine e irelevanta.
In privinta injuriilor , cand categoriseti o persoana ca irelevanta... Poti castiga un premiu:
Poate o deveniti un politician renumit si respectat.
Un lider de opinie care preda biostatistica la upsalla folosind date partiale.
Un apostol altrolilor de pe net, oricum ceva relevant.
Poate descoperiti ca informatiile partiale sunt cuantice si poti reconstitui toata informatia holografic numai din date partiale.
Ce sa zic.. sunteti genial.
Ca ca cititor agramat, nu am avut parte o educatie aleasa ca dumneavoastra va zic atat: comunicatul initial ( acum a fost updatat) spunea de informatii partiale , partial in lumea nerelevantilor aspeciali , inseamna partial/ incomplet.
Avand in vedere ca in weeken nu se duce lumea la spital si ca nu se prea fac teste cifrele de luni si marti sunt deformate. Si considerant nivelul foarte ridicat de inteligenta din sferele politice datele sunt interpretate eronat:
- astazi au fost interpretate ca o "usoara scadere"
Ceea ce e fals pentru ca cifra de luni ascunde si ceea ce nu se face cum trebuie in week-end.
- adica inca in datele de depistare a infectatilor tendinta este de crestere.
Da daca va multumiti cu date partiale : succesuri relevante cat mai multe va doresc.
din comunicat
Casargoz [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 15:28
0/0
Comunicatul spunea partial, articolul a fost updatat dupa. Nu stiam procedura, deci ...
vina e la mijloc : comunicat cu rezultate partiale citez:
autoritățile au transmis înaintea orei 13.00 date parțiale.
1,55% reinfectati din cazurile de azi.
Statisticianul [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:06
-1/1
Asta in conditiile in care proportia de persoane trecute prin boala in urma cu mai mult de 180 de zile este de 5%.
Unde e protectia visata de cei care cred doar in imunizare naturala?
Cunosc mai multe cazuri de adolescenti care s-au reinfectat in mai putin de 12 luni.
Concediu medical
motro [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:47
+1/1
La numarul asta de cazuri oare cam cat pierde statul zilnic pe concedii medicale? Cat timp isi mai permite?
aoleu!
tahomir [utilizator], Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:04
0/2
Vad ca matale esti cunoscator, ia detaliaza putin analiza asta, ca m-ai speriat!
5%, 1,55%, 180 de zile,12 luni,pare infiorator! Dar fara nici un sens.
Cat mai costa diploma de statistician de la Spiru?
N-are cum!
BEDE [utilizator], Joi, 21 octombrie 2021, 8:13
0/0
USA au 340M locuitori și până acum au 750k decese și încă mai mor câțiva zi de zi, e drept că în NY și California nu mor atâția cât în România în ultimele zile. Ca să-i depășim în cifră absolută ar trebui să fie peste 1M.
Dar acest COVID la mulți are forme ușoare, care pot trece drept o simplă răceală - cum a fost la mine -, ceea ce înseamnă că, deși în România s-au înregistrat 1.5M testați pozitiv, de fapt trebuie că au fost peste 3M. Iar doar vreo 2-3% din cei testați pozitiv decedează.
Deci,la o populație de 19M, din care 3% ar reprezenta numai 570K, ceea ce este mai puțin decât în USA în prezent. Dar până acolo mai este...
Trist este că mulți mor acum de cancer și de alte boli cronicie pentru că medicii nu au cum să trateze atâția oameni.
Deh, va fi o mortalitate mult mai mică în 2022 - aceasta este o parte bună.