1 € 1 USD 4,2724marţi 19 oct 2021
Versiune
Mobile
cine are curaj sa "intre" in BOR?
qwerasdf [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 21:46
+28/48
BOR si ccr sunt niste organisme paralele, incontrolabile

ai sanse mai mari sa controlezi clanurile tiganesti decat pe ccr si bor
disperare in randul
Sosocel_mic [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 21:50
-40/62
neo'marxistilor. BOR e elefantul, iar ei puricele. Bancurile le stim cu totii. Un reportaj recorder despre miliardele de euro profituri neimpozitate scoase in paradisuri fiscale(off-shore) de multinationale, pe cand?
Marele Alb vs. Marele Mov
Nyk1 [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 21:50
-6/18
Să vedem cine va ieși învingător!
Pai numai Umbrarescu a primit 1.3 mld lei/an!
Argon [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 21:59
-13/35
Dorinel Umbrarescu, regele autostrăzilor, a primit peste 1.3 miliarde/lei doar în ultimul an.

Cei 100 mil lei/an primiți de la stat de Patriarhia Romana pentru Capitala reprezinta o suma derizorie.

Citat:
"O parte considerabilă din banii Bisericii provin din fonduri publice: 1,3 miliarde de lei alocați numai pentru bisericile din București, de la Guvern și din bugetul Capitalei, în ultimii 13 ani, adică în mandatul Patriarhului Daniel."
Adica DNA a aflat din ziare
Bolovanu2 [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 22:19
+32/50
DNA a aflat din ziare, el nu stia ca Marele Alb e securist si conduce un stat paralel. Un stat paralel cu propriile reguli, taxe, firme si organizare separata de statul in care ne aflam noi ceilalti.
Ce bine ca m-ai citeste si DNA ziarele. Chiar se plictisea zilele acestea si nu stia care partid iese invingator sa nu cumva sa dea in cine nu trebuie.
A crescut si pretul la curent si a scos din priza microfoanele.ascunse ; consumau degeaba.
Acum s-a autosesizat, daca intelegeti voi ce inseamna asta. Adica a luat un dosar cu sina si a scris pe el numarul si titlul. Va mai dura pana o sa adauge hartii in dosar.
Uite,
persuasiv [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 22:45
+1/15
vax albina.
De cand a plecat Kovesi
Milka Man [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 23:41
+21/39
DNA e doar de forma si lucreaza doar "pe comanda". Rezultatele vorbesc. Se va face o ancheta de 10 ani si se vor aplica cateva pedepse cu suspendare. Intre timp, furtul din bani publici va continua fara probleme....
Șoșocarule
Dogul [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 23:55
+28/50
Șoșoc mic, dar de cenu te apuci tu să ne documentezi treaba aia cu multinaționalele, de care ne zici pe aici? De ce i-ai CERE cuiva de la Recorder să facă treaba asta? Recorder își alege ce subiect vrea, că nu-i plătești tu, șoșoc mic.
Imediat dupa impozitarea BOR
andypandy [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 23:58
+26/42
... si taierea fluxului de bani publici catre biserica. Sa-si faca traiul din sumele imense cerute pe diversele servicii pe care le presteaza dumnealor ... ca acolo au tarife de tarife.
Sa nu fim naivi zic eu
andypandy [utilizator], Joi, 14 octombrie 2021, 0:03
+17/33
E clar praf in ochi si o reactie de fatada pentru ca deh, nu pot sa faca pe orbii si sa nu vada adevarul din reportaj. Si iaca fac si ei ceva ca sa nu-i acuze lumea ca lustruiesc lampa ;) Cred ca nici macar nu au sacrificat acel dosar cu sina sa scrie ceva pe el ... ce sens are cand nu o sa fie nimik in el? Maxim un postit de genul "sa ne facem ca facem ceva dar sa nu-l jenam prea tare pe Marele Alb ca aia suntem"
filiera bOR
..13 [utilizator], Joi, 14 octombrie 2021, 0:18
+16/32
este cu mult mai extinsa si face treburi si in alte departamente nu numai la culte - poate Bittman stie mai multe - si cate altele...
Toti politicienii romani din ultimii 30 ani
Milka Man [utilizator], Joi, 14 octombrie 2021, 0:20
+20/34
au fost impotriva taierii complete a fondurilor pentru culte si introducerea unei taxe, procent din salar dupa modelul extrem de eficient din Germania , de exemplu.Platesc exclusiv sustinatorii unui anume cult, nu se dau bani de la punguta comuna....
Simplu!
Beer-gummy-bear [utilizator], Joi, 14 octombrie 2021, 2:16
+25/39
E o strategie des intalnita la trolii rusi! Te pune pe tine sa demonstrezi niste chestii spuse aleatoriu de catre ei, ca sa te enerveze si sa te oboseasca! Asa ei pot face mult mai mult rau fata de posibilitatea oamenilor de buna incredere de a combate dezinformarea si a aduce argumente rationale si dovezi/surse!
Ceva de genul: Eu spun ca dictatorul nord-Korean are un unicorn mov, stiu eu sigur, sigur! Daca nu ma crezi, adu tu dovezi ca nu are!
Dar aici e mai mult vorba de distragerea atentiei... what-aboutisms...
Marele Alb,
consumator2 [utilizator], Joi, 14 octombrie 2021, 6:13
+14/22
Manole, Felix etc… astia cand oare or beneficia de atentia DNA?
haha
fghr [utilizator], Joi, 14 octombrie 2021, 7:30
-14/26
Recorder își alege ce subiect vrea, că nu-i plătești tu, șoșoc mic.

Adica daca i platesc pe Recorder ii asmut in directia care vreau eu ?

P.s multinationalele fura si dau spaga la greu in Romania, vrajeala ta e doar o fumigena
Pe bune!?
Anges [utilizator], Joi, 14 octombrie 2021, 8:17
-21/33
Necontrolabila!? Te-ai informat inainte sa te duci dupa fenta?
BOR face toate achizitiile conform legii achizitiilor publice si pentru ca grstioneaza bani publici e controlata de Curtea de Conturi. Dezinformare crasa in acest reportaj.
Maria Tereza,
vizirul [utilizator], Joi, 14 octombrie 2021, 8:33
+7/17
Imparateasa Austro-Ungariei,a impus impozitarea bisericii (catolice); la noi cand se va aplica aceasta masura ,de alfel nediscriminatorie,BOR?
Lista e lunga
DomnuTrandafir [utilizator], Joi, 14 octombrie 2021, 9:18
+10/12
Dorneanu&co,
Busuioc&co,
Consiliul Legislativ,
Oficiul de Spalare a banilor,
Gaşca de la CFR o multime de structuri mafiote,
Etc.
corect
Mihai02 [utilizator], Joi, 14 octombrie 2021, 9:20
-3/7
.
si andypady sigur intelegi consecintele sociale ?
Mihai02 [utilizator], Joi, 14 octombrie 2021, 9:23
-6/10
golul o sa il umple prietenii tai din siria si arabia saudita . o sa ai o moscheie langa casa incosnientrule cu gura mare. si aia sunt xenofobireligios nu te ajuta ca bizantinii cand esti in kko . dar pe tine de ajuta seful de la corporatie pana te da afara si duap aia ncepi sa plangi
Marele alb cu ochi albastri
faraturnatori [utilizator], Joi, 14 octombrie 2021, 9:45
+9/15
Iarta-l Doamne ca stie cate rele face. Toti popii dau spaga sa primeasca parohie si apoi pun biruri sa-si recupereze paguba si sa le si ramana ceva. Biserica este pierduta. Nu crede in Dumnezeu. Biserica pute rau.
In sfarsit...
lucianghe [utilizator], Joi, 14 octombrie 2021, 10:03
+12/18
Bravo "Recorder", felicitari!!! Nu stiu care vor fi consecintele, probabil unele minore din pacate, dar important este ca buboiul a fost zgandarit si a mustit nitelus puroi! Domnilor de la "Recorder", nu va opriti, mai sunt atatea potlogarii de devoalat! SUCCES !
Si diavolul zice
Altiro [utilizator], Joi, 14 octombrie 2021, 15:42
-1/5
ca tamaia pute, de-asta fuge si nu suporta biserica..
Ne place sau nu
vladulu [utilizator], Joi, 14 octombrie 2021, 20:38
+3/3
adeverul este ca tara este condusa de o adunatura jalnica de superstitiosi care se inchina marelui shaman, inaintea caruia fac pe ei de frica nu cumva preaafuristitul sa se uite la ei stramb si sa le cada-n cap pedeapsa vesnica. Mai rau ca in paleolitic. Pe vremea aia existau capetenii razboinice care nu prea le purtau shamanilor de frica. Daca nu credeti uitati-va la istoria triburilor nord-americane, care, da, in secolul 19 se aflau in paleolitic.
Ne arati si noua
bardiCristi [utilizator], Vineri, 15 octombrie 2021, 5:43
+1/1
niste rapoarte de control de la Curtea de Conturi de unde sa reiasa ca pretul manoperelor si materialelor sunt preturi corecte la ceea ce se practica in piata? Ca pana la urma reportajul este despre atribuirea contractelor firmelor de casa a.i. ele sa poata malui acele preturi de la un 5% ajung la 10%, iar la inirecte de 10% e o nebuloasa, nu se cheltuie si se pastreaza, deci 15% bani "curati" profit pe milioane de euro. Nu e normal. Legat de rapoarte, intrebarea era retorica, ele nu exista.
Da, numai ca in Germani
bardiCristi [utilizator], Vineri, 15 octombrie 2021, 5:46
-1/1
Iti pune obligatoriu taxa de biserica, si nu e cu un 50-100 de lei pe an cum e la noi, e 8% din venit. Au de unde impozita, dar in final tot credinciosul finanteaza biserica, si o face la greu. Nu zic ca e corect ce fac ai nostri, e pe sub masa, dar n-ai vrea sa dai 8% din salar doar ca statul sa impoziteze curat de dragul legalitatii. Asa ca nu mai faceti comparatii cu occidentul european.
Nu e adevarat
Milka Man [utilizator], Vineri, 15 octombrie 2021, 19:01
+1/1
Taxa de cult nu este obligatorie in Germania. Este absolut optionala. Daca te declari ateu sau apartii unor culte minoritare, nu platesti nimic.