1 € 1 USD 4,3946miercuri 08 dec 2021
Versiune
Mobile
Sa vedem
MalaEducacion [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 0:57
+22/54
ce spume mai face Banescu
Ancheta anului
A78 [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 1:22
+31/65
Una dintre cele mai bune anchete din ultimii 3 ani
BOR
Beer-gummy-bear [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 1:59
+23/61
BOR a scapat de sub control! Pur si simplu e imuna la mecanismele de functionare a statului!Eu cred ca e nevoie de niste legi care sa controleze bisericile, pana nu se apuca sa isi foloseasca reteaua si pentru alte chestii mai nasoale decat facutul banilor! E suficient sa ne uitam la Franta, unde scoli ilegale islamice, finantate de Arabia Saudita si operate de Pakistan, formeaza mentalitatile unor comunitati intregi de oameni, impingandu-le la existenta in afara organizarii sociale a Statului Francez!
Marele Alb e Negru
Fu Leng [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 3:26
+22/52
In cuget si-n simtiri. Ce mizerie a ajuns BOR!!!
blestemul Romaniei
Coresponedntu [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 4:34
+32/68
BOR este cauza inapoierii unor zone intregi pe care le-a luat sub stapanire, in special in Moldova. Generator de coruptie si trafic de influenta este partasa la crime cu buna stiinta prin neimplicarea sau in unele cazuri chiar prin sabotarea campaniei de vaccinare anti Covid a populatie.
Cele mai nevaccinate zone ale tarii sunt si judetele unde "credinta " este puternica, Suceava, Neamt, regiuni unde tot ce misca este in mana bisericii. Sarlatanii cu barbi sunt si in spatele intolerantei de orice fel si unor miscari politice fundamentalist ortodoxe cum este AURolacul. Un concediu in muntii Neamtului este suficient pentru a ma convige ca acolo totul apartine BOR, hoteluri, fabrici, paduri, popasuri turistice, restaurante, si mai ales sufletele oamenilor . Romania medievala nu e nicaieri mai prezenta decat in acele regiuni. Iar saracia si fatalismul locuitorilor sunt generalizate. Daca Italia de sud are Mafia, Camorra, Ndraghetta, zonele sarace ale Romaniei sunt sub influenta BOR. Decuplarea sarlatanilor de la banii publici va fi extrem de dificila si niciun guvern sau autoritate nu au avut curajul sa o faca datorita influentei BOR. Romania superstitioasa si inapoiata va mai suferi din cauza sarlatanilor daca nu se iau masuri drastice, asa cum a avut curajul sa o faca Alexandru Ioan Cuza in sec XIX.
La fel e peste tot.
redy [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 5:45
-13/37
Doar nu credeti ca bisericile din EU sau moscheele sau ridicat din donatiii. Va amintiti de moscheea lui Ponta toate au a baza bani ai statului si nu numai altfel nu se ridica nimic in EU. Nici o constructie de care e maindra EU nu sa ridicat altfel ca este biserica , teatru, amfitriatru, constructi mari , stadioane, facultatii, monumente si ce mai doriti toate au fost ridicate cu bani statului.
Un stat in stat
Amariei [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 5:55
+28/52
Care paraziteaza bugetul tarii. Pleaca tinerii , mor oameni in spitale si ei construiesc si repara biserici la care nu mai merge nimeni ca sa-si umfle buzunarele lor si acolitilor lor. Ti se face greata de lacomia unor oameni pretinsi spirituali.
UM 000
__Constantin__ [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 7:46
-18/38
Alte fente. Biserica tine credinta vie si neamu' si statu' in carca. Daca treceti (nu intrati :)! ) prin fata unei manastiri si cititi "ctitorie de la 1566" puneti in context cu vremelnicii de azi care o injura (nasui etc). Bineinteles ca trebuie refacute rezidite si intarite bisericile. Uitati-va la ce au folosit in Italia in pandemie. Sunt o armata in uniforma la datorie. I-a ziceti romani ardeleni cum e cu aiA in coasta. Biserica detine pamant paduri fanete si ogoare case si cladiri. Cui sa le dea la straini ?!
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Miercuri, 13 octombrie 2021, 7:58
+20/42
pina sa puneti hatu pe BOR,
mongolul [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 8:00
-9/21
vedeti ce faceti cu serviciile secrete proaspat create si "democrate"; popii sunt agenti sub acoperire; ancheta si masurile sunt mai complicate decat credeti; (traditie de la Securtiate); si uneori, chiar si calugarii au stele sub sutana. Ale noastre, rosii...
Nu paraziteaza nimic
Anges [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 8:23
-20/44
Romanii vor ca banii lor sa fie folositi pentru construirea si mentinerea bisericilor. Acolo boteaza, acolo se casatoresc, acolo fac slujba de inmormantare, acolo se duc cand au nevoie de sprijin spiritual. Daca tu nu te duci niciodata, esti mai degraba o exceptie.
Mare descoperire ca iti trebuie bani sa construiesti o biserica. Dati-le inapoi 25% din terenul arabil al tarii, nationalizat de Cuza,, si nu mai au nevoie de finantare. Sau ai uitat intelegerea facuta de statul roman sa sustina biserica!?
As fi interesat de o ancheta despre banii care se duc de la stat la diverse ONG-uri progresiste de care n-a auzit nimeni. Pe cand lista asta?
Stadion de 30 mil de eur facut de statul roman pentru o echipa de liga a 3-a, acum a 2-a, pe care merg cateva sute de suporteri saptamanal, cand e campionat. Iar echipa e finantata din bani publici la randul ei. Si asa sint zeci. Pe astea cine le investigheaza!?
Va sta in gat biserica pentru ca uneste oamenii si le da un sentiment de apartenenta. Stati linistiti ca nu mai prindeti parlamentul la anul.
Pasul n - distrugerea bisericii
dx [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 8:28
-16/34
După distrugerea sistemului de sănătate (merci Voiculescu) si a educației (bravo Base) treceți la distrugerea credinței. Și gata cu poporul român. Sistematic, în pași.
Foarte potrivit titlul
fokerul [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 8:32
+10/32
După cum se ştie, există o rasă de porc numita Marele Alb. Coincidenţă? Nu cred
te
nahir [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 9:01
+10/28
crucești, nu alta.
Mafia napolitană e vax pe lângă Marele Alb, el Capo di tutti capi.
Nu credem, stim
bogdan1477 [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 9:15
+11/29
Peste tot prin vest exista o componenta a impozitului pe venituri. Si fiecare contribuabil are optiunea sa se declare religios si sa plateasca taxa respectiva, sau sa se declare ateu, si sa n-o plateasca, caz in care nu beneficiaza nici de botez/casatorie religioasa, inmormantare, etc. Iar biserica de acolo se finanteaza, nu prin cardasie cu partidele politice.
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Miercuri, 13 octombrie 2021, 9:17
+12/30
Bine punctat!
Brusc Willis [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 9:33
+11/43
...mai cu seama legat de cit de mult au impinzit intreaga zona a Moldovei si Bucovinei. BOR = principalul motiv al inapoierii acestei tari. Ba chiar m-as duce pina-ntr-acolo si as spune ca insasi ortodoxia e frinarul progresului si-al evolutiei unei societati. Nu stiu de vreo tara predominant ortodoxa si a carei economii sa fie un model demn de admirat.
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Miercuri, 13 octombrie 2021, 9:35
+11/23
Sa faci spitale pentru suflet e un lucru rau?
luciannn [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 9:42
-19/35
De 2000 de ani de cand e crestinismul pe pamant s-au facut biserici in toata lumea si din fonduri private si din fonduri publice.

Din pacate acest articol pare facut si sustinut de oameni care au uitat ca au si suflet pe langa trup, si trebuie ingrijit si acela...

Daca s-ar construi spitale pentru trup din fonduri publice ar mai fi vreo problema?
Mda, sigur
Iomen [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 9:46
-10/28
Pentru sub 1% din populatie hai sa complicam sistemul de impozitare, ca si asa e simplu rau, pentru sub 1% din populatie hai sa facem si al 3-lea WC, pentru sub 1% din populatie hai sa schimbam denumirea culorilor in romana sau formulele de adresare.
Dar pentru 99% din romani cand se face ceva!? Ceva pe inima lor asa, romaneasca cum ea si suspectata de dacopatie…
Va spun eu cand; cand se va iesi la vot si se va vota si cu mintea, si cu sufletul, si se va tine cont de pozitionarea si actiunile anumitor partide atunci cand nu e campanie electorala!
Daca nu era BOR
Anarb [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 9:53
-10/40
…pupai pamantu’ de 5 ori pe zi in zona asta. Sa vezi atunci civilizatie si progres. Cu crucea frunte s-a iesit la lupta. D-aia o ai si pe stema tarii. Dar cine nu stie istorie, e condamnat sa o repete.
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Miercuri, 13 octombrie 2021, 9:57
+17/33
facepalm
tudor74 [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 9:59
+8/28
Cuza a nationalizat averea bisericilor grecesti, BOR nici nu exista pe vremea acea!

Evident ca arunci cu acuzatii nefondate despre bau bau-ul ONG progresist, whatabout much?

Daca biserica e finantata de le buget si serviciile religioase sunt gratuite prin lege de ce popa nici nu se uita la tine daca nu ii "donezi" cateva mii de lei pt nunta sau botez?

Am vazut cat de benefic e sentimentul de apartenta la o secta, vezi referendumul pt familie si valorile traditionale!

Romanistanul se mandreste cu o rata de credinciosi de 98%, de ce iti faci probleme daca biserica va fi finatata de credinciosi, la cat de multi sunteti nu veti avea probleme sa adunati suficienti bai pt Suspect-de-Fericitul Daniel sa "cumpere ceva frumos" pt voi, robii lui dzeu (sic).
Spalatorie de creiere... si de bani
Ioan.Toma [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 10:28
+16/34
Ai avut curiozitatea sa vezi macar inceputul reportajului? Eu l-am vazut pe tot... si m-am cutremurat. Am gasit mai mult devotament si, de ce nu, mai multa credinta la medicii din celalalt reportaj recent al Recorder, "Așa arată un dezastru sanitar", decat la toti invartitorii de bani publici din subordinea "Marelui Alb".

Spital pentru suflet? Nici pe departe. Cosa Nostra cu cruce-n varf, asta este BOR.
nume predestinat
pehash [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 10:41
+12/34
Banescu, purtator de cuvant, Biserica Banului.. :)
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Miercuri, 13 octombrie 2021, 10:43
+9/23
Degeaba
Jorginho [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 10:46
+8/20
Fara un DNA sau un DIICOT serios, sau in general un sistem judiciar puternic si independent, ancheta este doar pentru a ne face sa zambim amar si pentru posteritate (peste un secol, cand Romania va fi civilizata si ancheta asta va fi doar o trista amintire despre cum se faceau lucrurile in perioada furtului, coruptiei si a hotiei postdecembriste).
vechea minciuna..
pehash [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 10:48
+13/31
Nu sunt 99% si nu au fost niciodata.

Majoritatea romanilor, daca ar fi intrebati cat vor sa cotizeze anual la BOR, ar spune zero. Este o diferenta fundamentala intre a crede si a cotiza la o anumita biserica.

De-aia se chinuie toti sa ascunda mizeria asta cu profiturile BOR. Daca BOR ar trai doar din donatiile batranilor care le calc pragul, burtosii aia cu haine de aur ar invata ce e smerenia..
BOR este o organizatie financiara
pehash [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 11:38
+13/39
confunzi religia cu biserica. biserica este o institutie privata, cu caracter temporar, controlata de indivizi cu interese obscure.

religia nu este proprietatea nimanui. daca romanii au rezistat islamizarii, BOR SRL cu burtosii ei, fosti securisti, nu au are nici un aport la acest lucru.

sunt multe tari crestine unde nu este majoritara biserica ortodoxa si vad mult mai multa civilizatie, mult mai mult progres. de ce oare?
Cand taranul miroase a curat iar oraseanul nu prea
exis [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 11:43
-7/31
Hai sa iti dau exemplu de zona avansata, nu ca inapoiatii aia din Moldova! Uite Bucuresti, de exemplu! Cum e? A mai venit apa calda? Am inteles ca e o explozie de bunastare de cand cu progresistul sef.
Tu știi măcar ce înseamnă istorie?
coldplayer211 [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 11:50
+14/36
Dacă ai fi citit măcar programa de liceu la istorie, ai fi știut că popii i-au turnat pe pașoptiști la Poartă. De multe alte ori au trădat interesele oamenilor pentru a-si asigura bunavointa Portii, a țariștilor sau a partidului comunist.
Esti minunat!
exis [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 12:34
-6/22
Uite Londra poate fi un exemplu de bunastare financiara. Cam 1500-2000 de moschei. Eu zic sa trecem la Islam!
Patriarhului i se potriveste numele Marele Alb
Ioan.Toma [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 12:58
+3/17
"În zootehnie, marele alb (sau yorkul mare, patriarhul) este o rasă de porci creată în Anglia ce aparține tipului pentru carne."
Inainte de a arunca cu pietre...
bogdan1477 [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 13:47
-1/17
...n-ar strica sa gandesti nitel

Un sistem in care fiecare credincios contribuie la biserica cu un procent din venituri este, in primul rand, mult mai echitabil decat cutia milei de azi. Plus, in cazul in care apare o criza cum a fost cea covid, si nu mai merge lumea la slujba, biserica nu ramane in fundul gol. Si pe de-asupra nici nu mai ai discrepantele stridente intre o biserica plina de bani intr-o zona bogata, versus una care sta sa se darame intr-o zona saraca.

Si... mi se pare ca esti foarte optimist cu cei 99% care ar cotiza la biserica... Dar chiar de-ar fi asha, un sistem echitabil ramane un sistem echitabil
Ceausescu si Stalin ar fi fost mandrii de reportaj
Miky60 [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 13:55
-20/42
Ceausescu, Stalin, Lenin, Marx, toti marii comunisti s-au luptat toata viata sa distruga biserica si religia. Iar ce nu au reusit ei, se pare ca reusesc neo-marxistii de peste tot (la noi sunt non stop atacuri la adresa bisericii, in strainatate la fel, se doreste interzicerea a tot ce este legat de cruce si de biserica, fix pe stilul comunist).
LE: Nu spun ca BOR=religie, sau ca ce fac popii este corect (vezi cum instiga la nevaccinare), dar acest reportaj este un nou atac cu manta la religie si la dorinta comunistilor de a interzice religia si biserica!
Mda
UnIndivid [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:10
+12/32
Hai să vedem:
- BOR face prostii;
- Prostiile apar intr-un reportaj;
- Reportajul face BOR, biserica și religia de c*cat.
Rezultă că BOR face religia de c*cat. Ei sunt acei 'neomarxiști' pe care îi cauți. Nu da vina pe constatatori.
Nu-i nimic de mirare
VOX. [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 15:03
-3/15
Ateii iubitori de bani si-au dat seama ca nu pot fi toti politicieni sau ong-isti, asa ca s-au gandit sa faca bani in numele lui Dumnezeu.
Nu e atac la RELIGIE
Liviu2012 [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 15:34
+15/35
Miky60 - Nu e atac la RELIGIE, fiindcă nu are nimic de-a face cu Hristos, cu „interzicerea” crucii sau cu Dumnezeu! Vă treziți ca un fariseu scriind bazaconii pe HotNews. Cel puțin 3 greșeli de raționament!...

Reportajul are de-a face cu hoții, cu abuzul de putere și cu scurgerea ilegală a fondurilor bugetare de stat într-o instituție care mișună de securiști! Manipulatorule! Faci pe religiosul ??!
individul
nahir [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 18:36
+5/23
Miki60 e fie postac pesedist fie chiar pesedist sadea, locșorul unde se aciuase lăzăroiu neacșu (parcă așa îl cheamă) ca să ajungă consilier în CGMB, la sfatul Marelui Alb/
Confunzi
LL [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 18:41
+4/16
biserica cu Religia!!!!
Din pacate biserica vrea sa confiste religia.
Pana la urma sunt un fel de mafie (sau borfasi in jargonul dambovitean).
Mai informeaza-te
Anges [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 19:28
0/8
…si informeaza-ti si colegii de propagada. Din pacate pentru voi textul documentelor inca se pastreaza.
Pe scurt, la 17 decembrie 1863, Camera Deputaților a adoptat legea prin care au fost secularizate TOATE averile așezămintelor bisericești, fie că erau închinate străinătății sau nu. Textul legii nu a prevăzut niciun fel de despăgubire pentru locașurile bisericești deposedate.
In compensatie, in 1864, s-a emis Legea Comunală, care prevedea, printre altele și salarizarea preoților și a celorlalți slujitori ai Bisericii. În urma acestui act, salarizarea personalului clerical a fost lăsată în seama primăriilor.
Actuala formă de finanțare a cultelor, datează din 1893, prevăzută în Legea clerului mirean și a seminariilor.
Fara generalizari
ids [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 19:53
+2/10
Generalizarea e mama dezinformarii.
Principalii reprezentanti ai pasoptismului sint Nicolae Bălcescu, Mihail Kogălniceanu, Alexandru Golescu, Vasile Alecsandri, Alecu Russo, C. Negri, C.A. Rosetti, Dimitrie Bolintineanu, Ion Heliade Rădulescu, Popa Șapcă, Avram Iancu, Simion Bărnuțiu, George Barițiu, Timotei Cipariu și Eftimie Murgu (daca vrei poti sa mai adaugi).
Trecand peste faptul ca o parte din ei chiar erau popi sau teologi, zi-ne exact pe care dintre ei i-au tradat “popii”, cine au fost acesti popi si care e sursa informatiei.
Cred ca e la tine confuzia
ids [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 19:57
+2/12
Intre principiile protestante, unde pastorul e doar un indrumator pentru credinciosi, si cele ortodoxe, unde preotii sint considerati reprezentantii lui Dumnezeu si accepta chiar spovedania in numele lui.
Vezi, uite d-aia nu strica religia in scoala, ca sa stii despre ce vorbesti.
Dacă Religia ar fi bazată pe adevăr
Con_stan_tin [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 20:03
-5/13
n-ar avea nevoie de Biserică s-o propovăduiască deoarece adevărul există independent de ce gândesc oamenii. Dar cum situația este cu totul alta nu poate exista Religie fără Biserică. Totuși Religia este principalul liant al societății noastre, fără Biserică societatea nu va rezista mai mult de câteva generații. Pare absurd ca o minciună să fie fundamentul unei societăți dar așa-i făcut creierul, adevărul îl arde, cum bine vezi și din comentariile de pe aici, iar minciuna îl pune la treabă.
Hai sa vedem:
baimarean [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 21:57
-1/3
1. Cu ce iese Klaus.
2. Daca DNA vrea "Sarbatori Fericite"!
ca bine le-au facut
..13 [utilizator], Miercuri, 13 octombrie 2021, 23:55
0/4
si mi-a placut la maxim ideea ca baietii cu consultanta sunt de la USRPlus

Hai ca se poate!
Este
bogdanian79 [utilizator], Joi, 14 octombrie 2021, 5:03
+1/5
Este atac la religie in mod nedrept in comentarii. Personal cred ca liderii bisericii, toti cei care sifoneaza bani publici trebuie trasi la raspundere. Dar de ce se vb de religie si Dumnezeu cand aici nu e vb de asa ceva?
O biserica, nu biserica
bogdanian79 [utilizator], Joi, 14 octombrie 2021, 17:00
-1/1
Biserica Odx nu e "biserica". E o biserica. Nu inseamna ca ortodoxia detine adevarul lui Dumnezeu si il practica. Asta nu inseamna ca nu sunt o multime de oameni sinceri si credinciosi, corecti si buni, in cadrul ei, sau ca nu sunt alte biserici unde se respecta credinta biblica in mod onorabil.
Independent?
bogdanian79 [utilizator], Joi, 14 octombrie 2021, 17:02
-1/1
Daca adevarul e independent, de ce mai avem mijloace de educatie si persuasiune? Asa cum scoala isi educa elevii, asa si biserica isi educa enoriasii. Problema apare cand nu se respecta principiile credintei. Cum poti sa educi pe unii sa nu fure cand tu furi? Atunci nu ramane decat a pune niste traditii moarte cu moaste si lumanari in locul invataturii care schimba caracterul.
Intrebarea asta trebuie pusa lui
bardiCristi [utilizator], Vineri, 15 octombrie 2021, 5:37
0/0
Miki60... pt. el ca a introdus in comentarii notinea de "distrugere a bisericii". Noi, restul, ne uitam la mana umana a bisericii, elementul coruptibil, nu la religie. Ca, recunoaste si tu, ca om, oricine are potential de coruptibilitate, chiar si un vicar sau un preafericit. Nu e nimeni sfant. Numai in istoria cronicata avem n-shpe papi cu tot felul de pacate, iar in storia recenta cardinali pedofili la greu. Nici reportajul si nici comentariul nu are de a face cu credinta si religia in sine, deci e gresit "atac la religie". E vorba de omul din spatele religiei, pt. ca pt. multi romani, ei reprezinta un fals sfant. Daca acle fals sfant ar fi ramas doar ca element de imagine, n-ar fi o problema, dar acum vedem clar si cum saracesc poporul pt. interesele materiale proprii.