1 € 1 USD 4,3946miercuri 08 dec 2021
Versiune
Mobile
Platforma România 100
of of [utilizator], Duminică, 26 septembrie 2021, 12:34
+4/18
Vă dați seama că nu se înscria ca simplu membru - de altfel, Nicușor Dan l-a invitat să facă asta, să se înscrie și să-și construiască o carieră în partid etc. (google) NU, dl Cioloș viza direct o poziție de conducere (nu postul dlui Nicușor Dan, dar pe acolo, vice sau ceva) și,mai important !, voia ca partidul USR, pe care toată lumea îl acuza atunci de lipsă de doctrină și de ideologie, să adopte programul România 100 făcut de Cioloș și de apropiații lui. Adică USR să devină practic partidul din viziunea lui Cioloș, prin adoptarea programului acestuia... Numai că ND avea și el viziunea lui (pe bună dreptate). Cioloș crease platforma civică România 100 în toamna lui 2016, cam pe când ND se străduia să înființeze filiale USR prin țară ca să candideze la parlamentare. Genul de platformă civică ce se transformă în partid -- din păcate pentru ei, pe același filon civic se crease deja USR. Era clar pt toată lumea că nu eloc de două partide „civice”, unul trebuia să-l înglobeze pe celălalt. Ceea ce până la urmă s-a întâmplat în 2021. PS Articol din octombrie 2016: https://www.zf.ro/politica/dacian-ciolos-a-intrat-in-arena-ce-inseamna-platforma-romania-100-15821240
Dacian Ciolos
Rahan5 [utilizator], Duminică, 26 septembrie 2021, 12:45
-12/22
si Nicusor Dan sunt in realitate doi pestisori mici si caraghiosi care isi inchipuie prosteste ca ,,sunt greu de inghitit".
Amandoi sunt doar niste ,,Circari de Centru". Pe scurt C.C.
Ciolos a declarat acum 2 ani ca el ,,nu e nici de dreapta si nici de stanga" si ca notiunile astea nu sunt semnificative pentru el.
(important la Ciolos este sa puna mana pe ciolan din pozita de ,,centru")
Deci Ciolos este un fel de PNT- ist sau PDL-ist vopsit in ,,PLUS"
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Duminică, 26 septembrie 2021, 13:03
-1/19
BS, mult, mult BS
RazC [utilizator], Duminică, 26 septembrie 2021, 13:06
+3/21
Ciolos a uitat ca in 2016 a dat teapa PNL care l-a sustinut sa fie premier ca sa isi faca propria miscare, ca apoi cand nu a strans momentum sa se indrepte spre USR. Nicusor l-a invitat in partid ca simplu membru, ceea ce e normal intr-un partid democratic unde liderii trebuie alesi. Ciolos a refuzat si s-a simtit jignit. Deci unde e ca nu a vrut?

Vad ca si Ciolos si Barna au aceeasi atitudine de politruci. Singura lor diferenta fata de PNL e ca nu fura pe fata, de restul nici nu mai zic.

Iar votam raul cel mai mic.
well
nikita11 [utilizator], Duminică, 26 septembrie 2021, 13:37
-3/11
Daca Barna ar fi intelept s-ar retrage din cursa ca sa scuteasca partidul de inca o runda fiind clar ca pe langa diferenta initiala, restul voturilor din turul 2 vor fi in majoritate pt Ciolos - deci e doar o formalitate care poate fi scurtata la fel de formal. Ei oricum sunt in aceiasi echipa, e doar un exercitiu democratic de a intreba oamenii pe cine ar dori sa fie numit presedinte de partid iar asta s-a intamplat deja in primul tur.
Mai clar spus.
asavreau [utilizator], Duminică, 26 septembrie 2021, 15:06
-2/8
Îl vreți pe Barna președinte? Bine, îl punem pe Cioloș președinte. Este cineva împotrivă, se abține cineva? Nu. Așa cum spunea cineva pe aici, la USR totul este clar, dinainte stabilit, la alegeri vor participa 150 de delegați care vor vota pe cine trebuie. Adică Cioloș. Care ,curios, sa autopropus cu ceva timp în urmă, să fie prim ministru !
Viitor de aur țara noatră are... :)
Amerlocu [utilizator], Duminică, 26 septembrie 2021, 15:10
-2/10
OK, Deci USR-ul se pregătește în mod eco să „meargă la loc cu verdeață”. Barne e fără nicio îndoială un personaj penibil de comedie dar Cioloș îl va întrece dincolo de orice dubii.

Dacă Barna a reușit frumoasa performanță să ducă USR aflat în opoziție de la 23% la europerlamentare la 13% la parlamentare în ceva mai mult de un an, Cioloș va izbuti să zboare în 2024 sub pragul electroal.

În baza principilui că „Chiorul e rege în țara orbilor” cu alde Cîțu la butoanele PNL și Cioloș la ăilalți, un nespălat urduros ca Ciolacu o să aibă pârtie.

Mai lipsește doar Șoșoaca președintă și putem spune că balamucul e în formație completă...
broscuta / brotac !
Rahan5 [utilizator], Duminică, 26 septembrie 2021, 17:01
+2/2
-
Nu jignii broastele politice mature !
haha
Giolgel [utilizator], Duminică, 26 septembrie 2021, 17:38
-1/1
Sosoaca ar fi buna de premier... :))) ce circ am vedea in fiecare zi...
Wow
atc [utilizator], Duminică, 26 septembrie 2021, 19:59
-1/1
"...Adică USR să devină practic partidul din viziunea lui Cioloș, ... Numai că ND avea și el viziunea lui " Ce tara fericita, plina de vizionari! Mama Omida mai lipsea sa-si faca partid!
No!
atc [utilizator], Duminică, 26 septembrie 2021, 20:03
0/2
Fii serios, nu el, ci "serviciile" l-au "autopropus"; si asa va fi!
Broscuta Qac!
atc [utilizator], Duminică, 26 septembrie 2021, 20:10
-1/1
Sa-l vedeti voi cand, la o comanda, l-o pupa printesa de " serviciu(ii)" si se va transforma in Fat Frumos cel Prim Ministru!
Sila.
Godzillagrrr [utilizator], Luni, 27 septembrie 2021, 0:10
+1/1
.