1 € 1 USD 4,2484vineri 22 oct 2021
Versiune
Mobile
Sondaj
Mazeta [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 11:42
-24/46
Eu am votat ca Rareș Bogdan și Corina Crețu, cei mai isteți politicieni în aceste vremuri tulburi.
Rezultatul poll-ului este irelevant
stani [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 11:48
+19/39
In incognito mode se poate vota la infinit.
Mda
Luk [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 12:08
-4/40
Nu avem de ce sa nu recunoastem parteneriatele civile, as incepe cu ele.
Ia zi-ne si nou cum e incogito?
feroviarul123 [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 12:20
-8/24
Daca ești asa de mare IT-ist.
La acest tip de sondaj cei mai activi
Rescator [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 12:23
+6/50
sunt membrii comunității LGBTIQ,cei care își apără
cu dinții,culcușul și *căsătoria*.De aceia nu este relevant
sondajul.
oricare ar fi decizia românilor
hdd [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 12:33
-11/25
mie mi se pare că se tot pune această întrebare într-una, până când se obține răspunsul dorit, adică "da".

Pe de o parte, eu votez "da", însă lupt din toate puterile pentru dreptul celorlalți de a NU fi de acord cu mine.

Mi se pare corect ca această întrebare să fie dusă în spațiul public, dezbătută suficient (2 ani) și apoi votat o dată sau poate chiar de 2 ori în cursul aceluiași proces.

Apoi respectat votul democratic pentru o generație (ex. următorii 20 ani), indiferent dacă ne convine sau nu.

Trebuie desigur evitată capcana brexit, unde s-a mințit grosolan, a fost campanie relativ scurtă și apoi dezastru.
De aceea zic că perioada de dezbateri trebuie să fie lungă (2 ani) și eventual votul reconfirmat, pt că e o problemă care polarizează foarte puternic societatea. Și avem treabă, nu putem să ținem langa (10 ani) o discuție până iese cum vrea Bruxellul.
Multumesc
andreiu [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 12:45
+10/12
Ms pt pont.
Parteneriatele civile trebuie sa existe
jackalphonse [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 12:51
-5/33
Atat timp cat oamenii aceia locuiesc impreuna si isi impart lucrurile, cred ca trebuie sa existe o forma de parteneriat.
Nu stim exact, pentru ca nu este exact definit la noi, care ar fi diferenta intre parteneriat si casatorie ca sa ne dam seama daca una sau alta, ori amandoua.
mda
Point [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 12:51
+8/24
iar aburerile astea cu sondajele?
cine va mai crede mai manipulatorilor?
chiar si in alea facute pe bune nu cum sa ai incredere totala,dar in balmajelile astea de prostit copiii...
DA
oopsie_daisy [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 12:53
-1/31
Am votat DA ganding pe termen lung. Dar intr-adevar, pe termen scurt, ar trebui inceput cu recunoasterea parteneriatelor civile. Sa apuce sa vada conservatorii ca nu sta lumea in loc daca doi barbati sau doua femei vor sa isi uneasca destinele si din punct de vedere administrativ.
Plus ca...
lumi74321 [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 12:58
+10/16
Daca stergi tot istoricul din browser, te lasa sa votezi din nou. Testat cu succes.
Ar trebui sa folositi alt furnizor de servicii, in loc de Opinary. Exista multe chiar gratuite, care profileaza utilizatorul dupa mai multe caracteristici, si nu permit votarea de doua ori.
Adică desființarea căsătoriei...
BEDE [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 13:02
+7/29
Parcă Lenin spunea cum că căsătoria ar fi o convenție burgheză, sau, dacă nu lenin, atunci oarece comunist, și acela zicea că ar trebui să fie desființată.
Atunci, practic nu o desființăm interzicând-o, ci o desființăm în sensul că nu se mai poate defini ce înseamnă o căsătorie: dacă este între un bărbat și o femeie, între două femei sau între doi bărbați sau mai știu eu ce le-o mai veni unora... Zicea odată un fost primar al Londrei că, atunc, de ce să nu fie și căsătorie între doi bărbați și un câine.
Este mai ales confuzie. Să se recunoască relația dintre doi bărbați, două femei sau ce o fi, dar sub alt nume decât cel de căsătorie, pentru că de mii de ani, la orice nație, în cele mai diverse religii, căsătoria a fost între un bărbat și o femeie, ci diferența că unele religii admiteau ca un bărbat să fie căsătorit cu N femei. Până acum nu am auzit în istorie ca o femeie să aibă mai mulți soți. O fi existând consemnat în istorie ceva de acest fel? Dacă da, atunci vă rog să spuneți unde!
Poliandria
gmb72 [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 13:10
+13/29
Ohooo ! Poliandria (o femeie casatorita cu mai multi barbati) se practica inca in India, Tibet, Insulele Canare, evident in multe triburi africane... Am scris "evident", ca-n Africa inca se practiva canibalism prin diverse triburi, si multe alte practici recunoscute ca fiind incompatibile cu civilizatia umana. Sau cel putin asa erau pana acum, poate, devin si astfel de apucaturi niste drepturi pe masura ce progresam ?!....
E suficient sa cauti pe net despre poliandrie, si vei gasi.
Si da, ai dreptate, de ce oare parteneriatul, casatoria civila, sa mai fie limitata doar la doua persoane ? Daca s-a eliminat diferenta de sex dintre doua persoane casatorite legal, de ce sa mai existe limite de numar si poate... si de specii ?!?.... Hai sa progresam pana la capat, pai ori e progres, ori nu ?!....
Ziceam în istorie
BEDE [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 13:26
+6/16
Și mă refeream la acele state care au o istorie scrisă. Nu m-am gândit la triburi. Ai marcat bine.
Ce rost are sondajul?
Setalcott [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 14:52
-2/18
Ce rost are votul?
Ce rost are democratia?
Democrația înseamnă ca dictatele progresismului se realizeaza oricum: dacă e majoritate, e democrație, dacă nu e majoritate, se realizează prin curți de justiție woke, ca doar democrația nu e dictatura majoriatii.

https://www.contributors.ro/viktor-orban-conservatism-will-return-and-take-power/
Alt nostalgic care plange dupa zapezile de demult
feroviarul123 [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 16:02
-3/17
Rata divorțurilor din România este de 1-4 căsătorii. Deci un sfert eșuează. în US ca și în Rusia jumate eșuează. Căsătoria si-a pierdut din puterea pe care o avea din mai multe motive. La rusi de exemplu alcoolismul. La americani nevoia de schimbare. Oricum familiile patriarhale unde bărbatul era stăpân absolut, la care încă mai visează niște nostalgici , au dispărut de mult.
Acum căsătoria este mai mult o solutie administrativa.
"Progresistii" ce votara!
atc [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 19:19
+5/21
S-o fi gandind cineva ca odata cu "oficializarea" relatiilor homo., apare si dreptul adoptiei copiilor? Probabil ca nu sugereaza nimic prezenta unor copii in familii de gay, nu! Sau pasul urmator e legalizarea pedofiliei?
Vocabularul asta
Gigel cu elefantii [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 20:39
+6/16
Casatorie inseamna ceva concret. Nu are nici un rost sa se aplice aiurea la tot felul de persoane, categorii etc. Generalizarile astea sunt un nonsens.
poliandrie
Ilidia [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 21:48
+3/5
Ba da, exista sau au existat si femei cu mai multi soti. Cred ca la niste mongoli.Se cheama poliandrie...
Nu progresisti i-au facut sfinti pe
kkciosuldelahamangia [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 22:04
-3/13
Petru si Pavel, Mihail si Gavril sau alte asemenea cupluri.
Casatoria
RoyPeters [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 22:21
+11/11
si parteneriatul civil sunt foarte diferite moral si juridic. Nu se pune problema dpdv religios. Parteneriatul poate fi acceptat, casatoria, care are un sens eminamente traditional, nu prea.
Evident ca, nu
Adrix [utilizator], Miercuri, 15 septembrie 2021, 9:53
+3/11
Parteneriatele astea au devenit un fel de boala secolului.

Lasati-ne cu filmele astea.
Care dintre ei sau ele ?
rapidos [utilizator], Miercuri, 15 septembrie 2021, 10:53
+1/7
Care e cel ce face copii , ca sa aiba urmasi , pe unde ii naste ! ala mai gras , cu barba , sau ala mai slab si efeminat !?eu cred ca fac copii din plastilina si ii pun pe semineu , daca au asa ceva ! or fi auzit de SODOMA & GOMORA ?Dupa mine sa faca ce vor , dar in dormitor la ei si daca n-au , in boscheti , dar sa fie atenti la ursi , aia nu stiu de gluma si ii face pe amandoi , sau amandoua !
Ai uitat de
Altiro [utilizator], Miercuri, 15 septembrie 2021, 12:46
+3/3
Stan si Bran, Pat si Patachon, Stroe si Vasilache, Nae Lazarescu si Vasile Muraru ..
frumos raspuns!
LL [utilizator], Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:07
-3/3
Bravo! :)
copiii
atc [utilizator], Miercuri, 15 septembrie 2021, 18:03
+1/1
Te-ai gandit de ce a aparut "casatoria"? Pentru ca in societatile traditionale, femeia- mai slaba decat barbatul in lupta pentru existenta- avea nevoie de siguranta materiala si protectie sociala pentru a-si putea creste copiii. Ei sunt motivatia casatoriei!
Nu
johnny_mcl [utilizator], Joi, 16 septembrie 2021, 9:54
+1/1
Doar popa cu popa, sau popa cu copil!
Nu modifica ei traditiile noastre stravechi!
Nu mai merge
lucianghe [utilizator], Joi, 16 septembrie 2021, 11:03
0/0
cu istoricul, s-au prins si nu se mai poate...din pacate!
n-ai întâlnit în viața
zavalitaa [utilizator], Vineri, 17 septembrie 2021, 15:29
-1/1
ta vreun membru al respectivei comunități, darămite să mai știi ceva de ei.
analfabetism de-abia funcțional
zavalitaa [utilizator], Vineri, 17 septembrie 2021, 15:40
-1/1
Mioriticii ignoră cu superbie istoria lui Homo, de acu câteva milioane ani încoa, adică încrucișări la greu între speciiile diverse și diferite de hominzi, sex între membrii aceluiași trib, foarte restrâns numeric în anumite momente în timp (câteva zeci de persoane), cu consecințe... previzibile, așa cum ignoră data foarte recentă a familiei monogame (mai puțin de 10 mii ani, cf. studiilor genetice).
Nemaivbind că și azi, familia monogamă este deosebit de minoritară la nivel mondial, udneva puțin peste 10%.
Așa cum aceeași mioritici aplică morala tinerei religii creștine (de-abia 2000 ani, un fleac) la ce li se întâmplă... noaptea minții