1 € 1 USD 4,2188joi 23 sep 2021
Versiune
Mobile
asa se fura bani de la stat...
Dr.Mythnick [utilizator], Miercuri, 21 iulie 2021, 17:32
+29/37
asa se fura bani de la stat...
Merge și-așa!
Soarele [utilizator], Miercuri, 21 iulie 2021, 17:41
+21/23
Merge și-așa! Rezon? Mergem mai devreme la o berică...
Nu e nici o gresala
Gelu Balsam [utilizator], Miercuri, 21 iulie 2021, 17:42
+33/37
Spirala rece este pt cei care vor sa se racoreasca, spirala calda este pentru cei carora le e frig.

Urmatoarea inventie: priza si stecherul montate ambele in acelasi perete. Ma duc la OSIM.
Dorel e Drula?
Taras_Bulba [utilizator], Miercuri, 21 iulie 2021, 17:46
-35/59
Just asking, not giving with the paar.
Drula la butoane
LucS_M [utilizator], Miercuri, 21 iulie 2021, 18:32
-29/43
Ministerul Transporturilor are un sef - Drula.
Cu firmele lui in actiune.
cu firme private
of of [utilizator], Miercuri, 21 iulie 2021, 18:54
+10/20
care angajează Dorei pe bani puțini, nu le fac instructajul etc...
Mereu nemultumiti!
Sunt_nimic! [utilizator], Miercuri, 21 iulie 2021, 18:57
+9/21
Asa sunt unii, carcostai, permanent nemultumiti!

SNCRF-ul a facut un efort si a instalat aparate AC, pentru ca extrem de putinii calatori sa aiba racare cand stau la coada la casa de bilete.

Cui ii pasa de micul amanunt, complet irelevant, ca unitatea externa, compresorul, a fost montata inauntru?!

Cui nu-i place, nu are decat sa nu calatoreasca cu trenul!

Oricum, se stie, "las'ca merge si asa!"
...
muciflenduri [utilizator], Miercuri, 21 iulie 2021, 18:58
+33/41
Da bai, treaba lui Drula e sa pazeasca montarea AC-urilor din toate garile. Tot el e de vina daca vreun controlor ia mita.
Sunteti atat de gretosi... chiar va meritati toti hotii care s-au perindat pana acum la ministerul transporturilor.
Wow dar ce proceduri bine puse la punct
imi_pasa_de_romania [utilizator], Miercuri, 21 iulie 2021, 19:19
+20/24
Si cand te gandesti:
1. e o frima de A/C presupun, ca doar nu or fi venit gunoierii, nu?
2. cuiva i s-a parut o treaba normala instalarea asta
3. nu exista un sef sau ceva cu ei care sa valideze?
4. exista formular de predare-primire unde se valideaza ca s-au respectat cerintele?
5. a validat cineva acel formular?
6. niciun angajat nu a pus intrebari, nu a comentat

... lista continua.

In schimb cand noi avem nevoie de ceva sau trebuie trimis ceva la stat? Documente peste documente. Dupa care copii legalizate ale acelor documente si documente care atesta ca documentele respective sunt si originale dar si copiile sunt cf originalului, apoi document care atesta ca documentul care atesta e valid, apoi document la document la document si tot asa. Sute de documente si verificari. La ei? O semnatura si gata.

Iar raspunsul e genial. Ce daca a fost bataie de joc, gata, se rezolva, ce mare branza, ce atata tam-tam?! E cam ca la plagiatii de doctorat unde ii auzi "da frate, bine, renunt la el si gata", dar banii luati pe seama lui, documentul fals etc.?

Tara lu' peshte.
tu asa ti-ai montat acasa aerul conditionat?
Gryphus [utilizator], Miercuri, 21 iulie 2021, 20:10
-8/16
printr-o parte intra aerul cald si prin cealalta parte, la juma de metru, acelasi aparat arunca AER CALD pe 'nemultumiti'
cred
vizirul [utilizator], Miercuri, 21 iulie 2021, 20:41
+13/21
cred ca esti chiar tu un Dorel !
Lasa ca unitatile portabile
Gelu Balsam [utilizator], Miercuri, 21 iulie 2021, 21:17
+5/5
Nu sunt cu mult mai inteligente, mai ales cele cu un singur furtun de evacuare a aerului de la spirala calda (compresor). Ca sa il evacueze folosesc aer racit din incapere creind presiune mica pentru ca aerul cald de afara sa poata intra.
sînt firmele vechi, ale besedeului.
IancuJianu [utilizator], Miercuri, 21 iulie 2021, 21:38
+9/15
că doar au sarit șobolanii roșii că ” să nu penelizați” autoritățile...
Păi
JustinCase [utilizator], Miercuri, 21 iulie 2021, 23:19
+15/15
Păi dacă așa se face treabă la chefereu, nici nu mă mai mir că nu au aer condiționat în trenuri.
Întâi e nevoie de dotare cu neuroni și abia apoi să aveți pretenții și de AC, băi băieți!
totusi va dati seama
Hans Metter [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 8:01
+10/10
cata nepasare e pe angajatii CFR?! Atatia oameni angajati acolo, sefi, sefuti etc si niciunul sa nu zica nimic pana sa apara in presa!? Asta inseamna sa te doara in cot si sa fii angajat la stat. Vii, pleci, iei leafa si la revedere
Si ca
Gelu Balsam [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 8:08
+4/6
Trenurile nu sar de pe sine.
Proști montatorii, proști și recepționerii CFR
asavreau [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 8:16
+4/6
Tot răul spre bine ! Așa ar trebui să fie, dar îi văd că sparg din nou și le montează în altă poziție, cu toate că ar fi de succes o soluție cu tubulatură pentru evacuarea aerului cald afară(vara) și devierea aerului cald spre interior(iarna), cu evacuarea aerului rece. Dacă ar fi deștepți ar perfecționa așa sistemul și ar spune că așa sau gândit și cei acum, nu-i terminat. Dacă.
Foarte bune observatiile!
Nostalgicul Cristian Ioan [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 8:19
+9/9
Observatiile referitoare la documente si la semnatura de primire (ca sa poata firma incasa factura) sunt corecte.

Dar raspunsul la "e o frima de A/C presupun, ca doar nu or fi venit gunoierii, nu?" este extrem de simplu: da, este o firma ce se ocupa cu AC.
Cand instaleza climatizorul la mine acasa sau la dumneata, TREBUIE macar sa mimeze ca face ceva corect, functional - chiar daca dupa o luna se strica.
Inanite sa scoata banii din buzunar si sa-i dea "mesterului", clientul pune mana pe telecomanda si verifica functionare aparatului!
Dar atunci cand lucreza pentru Stat, pe platitor nu-l intereseaza acest detaliu - puteau foarte bine sa nici nu istaleze compresoarele!
Las' ca merge si asa, banii sunt primiti oricum ...
Am raspus mai devreme!
Nostalgicul Cristian Ioan [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 8:23
+4/4
Cand acelasi Dorel instaleaza la mine un AC, trebuie macar sa se PRETINDA ca face o lcurare corecta, deoarce stie ca beneficiarul, inainte de a scoate banii din portofele, pune mand pe telecomanda si verifica daca / cat de bine merge instalatia!

Insa atunci cand clientul este Statul, nu-l intereseza amanuntul asta, daca merge sau nu climatizarea ...

Din moment ce Dorel ia banii oricum, de ce sa isi bata capul sa faca un montaj corect?

Las' ca merge si asa!
Aberatii
sorance2000 [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 9:14
+6/6
cauzate de coruptie. Dorel nu monta acele AC-uri daca nu era angajat de un alt Dorel administrator sau cum se numeste nenea ala care i-a angajat sa execute lucrarea. In politica si administratie, in fiecare zi, calitatea lor din ce in ce mai proasta. Probabil ca asta e o stare de lucruri dorita de...
profesionisti
nirosorin [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 9:21
+5/5
Pai a venit nenea ala care da cu ciocanul in roti, a dat un ciocand in tevi, suna a plin, deci gata. merge.

Va dati seama ca astia sunt responsabili si de siguranta trenurilor?
asa se intampla cand se semneaza contracte
bancher [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 10:03
+4/6
cu firme care lucreaza cu zilieri de pe soseaua de Centura a capitalei.
La fel a fost si cu reabilitarea blocurilor, m-am luat cu mainile de cap cand am vazut ce prostovani au venit sa imi inchida balconul...prosti ca noaptea dar smecheri de smecheri (ca sa munceasca mai putin).
Unui vecin i-au dat jos convrtorul de AC si l-au pus invers, de se mira si el cum de nu cade.
Si asa arata niste
Zache58 [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 10:43
+4/6
imbecili.Este vinovat nu numai executantul;beneficiarul lucrarii este chiar mai prost decat Dorel.Daca esti cu mintile acasa,nu poti face asemenea gafa!Incompetenta angajatilor CFR este monumentala.
Adevarul este peste imaginatia voastra
vali_s [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 11:58
+1/3
povestea cu AC este simpla.
Cei de la CFR au facut achizitie publica, au cerut AC si montaj inclus, fara sa ofere detalii despre unde si cum vor fi montate lipsa de experienta si minte.
A venit firma si a intrebat unde trebuie montat ... pai cum facem ca echipaentele au kitul de montaj de 3-5m (cablut, tevi, etc) daca vreti unitatea in afara trebuiesc 20m, dar daca punem 20m este posibil sa nu functioneze pt. ca circuitul este prea lung si aparatul subdimensionat, dar un circuit mai lung costa suplimentar.
Pai cum facem?
Eu va livrez si instalez ce ati cerut, dati-mi banii sau va dau in judecata.
Ce vedem este cea mai buna solutie identificata pt. banii platiti.
Asta se intampla din cauza prostiei, va garantez ca echipamentele sunt unele de proasta calitate si pretul lor este pretul pietei nu unul exagerat.
Doa ca firma respectiva, cel mai probabil a livrat 5-10-50 de bucati nu doar 1-2,si cand a constatat ca trebuiesc 50-60m in plus de tevi/cabluri si-a bagat p..., fratilor, vorbim de circuit de cupru, cablu de inalta tensiune, izolatie, etc.
Vina o sa pice pe un functionar public, care a facut specificatiile, fara sa stie necesarul de montaj.
Restul care au aprobat achizitia si plata, de la cel mai mic sefulet pana la seful insitutiei, o sa dea vina pe prostul satului, faptul ca ei au girat/avizat/aprobat toate astea, nu o sa se afle.
In plus,
vazator [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 14:01
+2/2
pe langa starea de coruptie cronica, se adauga si impotenta intelectului lui Dorel !
Aparatele pe care le-am vazut montate nu sunt adecvate pentru spatii publice mari, ci mai degraba pentru uz domestic.
Acolo trebuiesc montate centrale, sisteme industriale, care functioneaza cu alte fluide, etc..
Adica, stim ca este coruptie si o punem de una mica, dar macar sa alegem solutia tehnica corecta.
Si asa, prostia beneficiarului se adauga la cea a furnizorului..
...... comentarii .....
cbogdan [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 14:18
+3/3
Comentarii peste comentarii despre '' Dorel incompetentul''. Hai sa vedem mai bine - sunt aparate de A/C de uz casnic (sufragerie, etc) cu numar mic de metri cubi BTU. Ati vazut hala in care se afla casele de bilete, aparatele astea sunt pentru ditamai hardughia? CFR a aruncat banii pe prostii inutile asa cum s-a invatat. Ce era sa faca '' Dorel '' sa instaleze sute de metri de teava intre unitati ? Acolo trebuie o instalatie de A/C proiectata si dimensionata corespunzator. M-as mira daca asta nu a fost o afacere de genul "' un aparat de A/C la gara si doua aparate la casele unor mahari''.
Se ştie că...
Bibishor [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 16:27
+2/2
...beneficiarul TREBUIE să aibă un PROFESIONAL care să supravegheze lucrarea. Ãsta se face responsabil dacă lucrarea iese bine sau nu. Dar dacă eşti scump la tărâţe şi ieftin la mălai, iese ce a ieşit...
Da, daca a asistat la demolarea
xrogo [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 16:41
-1/3
chioscurilor si l-a trimis pe directorul Metrorex sa participe si el cu ranga la demolare tot asa trebuia sa participe si la montarea AC, cu directorul CFR de fata, sau numai demolarea chioscurilor atrage presa si s-au bagat si ei in fata?
Solutii tehnice invechite
un.roman [utilizator], Joi, 26 august 2021, 23:34
0/0
AC-ul o fi fost la moda prin anii '90. Consuma acum ca si atunci!
Suntem totusi in anul 2021, solutiile tehnice pt temperatura ambientala au evoluat si ele.
Pt cine a vazut vreo cladire de birouri (pe afara, nu la Romanica), il intreb: unde ati vazut AC-ul? Dar unitatea externa? Nu le-ati vazut pt ca nu se instaleaza asa ceva.
Exista pompe de incalzire/racire, cu consum energetic redus si comfort termic sporit. Cladiri istorice sunt restaurate si au astfel de instalatii. Ca nu ai voie sa montezi unitate externa de AC pe o fatada istorica!
Asa ca pt cei care consuc institutiile statului roman, cu termopane de plastic si AC-uri, va spun ca ideile voastre despre modern sunt invechite! Si dauneaza sanatatii!