1 € 1 USD sâmbătă 24 iul 2021
Versiune
Mobile
Asa
Akylas [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 9:35
+4/52
Foarte bine ! Nicio tara nu ar accepta ca o organizatie terorista sa-i atace populatia civila cu sute de rachete zilnic. Rachete si tuneluri construite din donatiile internationale pentru populatia civila palestiniana.... Teroristii care se folosesc de civili pe post de scut uman trebuie eradicati pana la ultimul. Bravo Israelului ca are forta, vointa si rabdare. RESPECT !!!
Bibi este mana n mana cu hamas
un domn [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 9:45
-10/42
Ca sa ramana la butoane
Conflict Israel-Palestina?
A.Corneliu [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 10:01
+5/41
Conflict Israel-Palestina?
Nu exista niciun stat Palestina si nu a existat vreodata.
E vorba de faptul ca Israelul se apara impotriva agresiunii bandelor de teroristi arabi Hamas din fasia Gaza, pana la anihilarea capacitatilor de atac ale acestora.
Spre deosebire de teroristii arabi "palestinieni" care lanseaza rachete la gramada asupra populatiei israeliene, Israelul ataca strict obiectivele armatelor teroriste din Gaza.
Populatia civila e tinuta de teroristi ca scuturi vii pentru a crea victime cu care se plang in toata lumea. La asta se adauga si sutele de rachete teroriste esuate care le cad peste propria populatie.
Cladirile bombardate au fost centre cheie ale regimului terorist din Gaza, inclusiv cel al unor agentii de presa, care ascundea un mare centru de iinformatii ale acestui regim.
Referirile lacrimogene sunt pentru ignoranti si neinformati.
Mare ineptie, domnule.
A.Corneliu [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 10:02
+10/30
Chiar asa!
Oare
Akylas [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 10:06
+11/29
Speculatiile de tipul asta au fost si vor mai fi, Israelul este o tara cu adevarat democratica, in care exista limite si la puterea premierului. Daca armata si guvernul nu considerau oportune actiunile lui Bibi, ele nu se intamplau.
S-a schimbat matematica?
TheRealGicaContra [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 10:09
+5/11
"Totuși, doar 90% dintre acestea au trecut de sistemul de apărare antirachetă al Israelului, majoritatea fiind interceptate de scutul Iron Dome. "
Ai imaginație?
asavreau [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 10:15
+5/19
Ori așa ai primit instrucțiuni?
Regretabil ca ti ai obosit neuronul
un domn [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 10:23
-9/25
Izolat sa tastezi asa ceva
bande de teroristi?
mbembe [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 10:44
-4/24
sunt militantii care se lupta pentru poporul sau, dati afara de pe terenurile properii de un stat sustinut de occident!
Kosovarii nu au fost considerati teroristi!!! Asta unu la mana...
Si doi si cel mai important, Siria nu a avut dreptul sa se apere de teroristi si Doamna Batrana/Alte Frau a deschis larg usile pentru musulmani... care sunt de tot felul...
Intrebare de baraj, pentru cei care nu pot vedea mai departe de smartfon, unde vor pleca asa zisii refugiati palestinieni?

Voi “expertilor” ce ziceti, sunteti capabili sa intelegeti ca orice conflict in tarile arabe si sustinut de voi va aduce tot mai aproape de casa hidjabul? O sa mai stati linistiti cu postacii camarazi cand sotia/fiica/sora se va intoarce seara acasa trecand pe langa fratii ce urasc femeile albe ca sunt “usuratice”???

Puneti mana pe Coran!
ignorant
nahir [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 11:14
+4/26
și neinformat ești chiar tu.
Dacă ai fi fost informat ai fi știut istoria fomării statului Israel.
De la cine crezi tu că au cumpărat evreii pământuri la început de secol XX, atunci când au reînceput să colonizeze un teriroriu care s-a numit cândva și Siria Palestina?
analfabeții
nahir [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 11:16
+8/10
funcționali consideră că da, artimetica s-a schimbat, din moment ce 10% reprezintă majoritate pentru ei. O fi logica pesedacă, cine știe?!
ce oameni
DOBREANU [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 11:30
-3/25
Trump a taiat ajutoarele pentru palestina ! Biden le-a reintrodus si pe acei bani palestinienii au cumparat rachete si omoara populatia civila izraeliana ! rusine Biden !
Da
Akylas [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 11:40
+10/20
Da, bande de teroristi, care terorizeaza nu numai populatia Israelului, dar si propria populatie. De aceea Hamas este definita drept organizatie TERORISTA de catre mai toate statele normale de pe glob. Fanatism religios letal !!!
Cat de clinic sa fii sa sustii Israelul
Sycka [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 11:42
-4/24
Cand citesti acest articol si afli:
- 10 morti Israelieni
- 148 morti Palestinieni din care o treime copii...

Stau si ma intreb cat de hater sa fii sa sustii asa ceva?!?
Din cei 148 de morti 1/3 copii, din celelalte 2 treimi cati sunt civili? (eu suspectez ca mai mult de jumate)

Pai la asa randament Israelul pentru 1 om care chiar e terrorist mai radicalizeaza 100...
Cladiri civile bombardate... Despre ce vb?

Doamne ce tragedie in Palestine...
Auuu
Akylas [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 12:01
+4/24
Doamne, cata spalare de creier....
Majoritatea palestinienilor morti sunt activistii organizatiei teroriste HAMAS, iar restul sunt civili folositi de HAMAS pe post de scut viu !!!
eu cred ca "un domn" are dreptate
revo [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 12:11
-4/16
citeste mai intai articolul din Adevarul:

https://adevarul.ro/international/in-lume/care-istoria-hamas-scopuri-militantii-organizatiei-cine-i-sprijina-1_60a0704f5163ec42711628a2/index.html

Pe scurt: oficial, si Hamas (care este o organizatie ISLAMISTA radicala terorista), si Bibi sunt impotriva Acordului de pace de la Oslo, din 1993.

In practica, fiecare dintre ei exista pentru ca se folosesc de conflictul din Fasia Gaza:
1. Hamas, ca sa primeasca bani de la Qatar, Iran, Turcia si cine-i mai finateaza (ca munca la patron e grea, asa e mai usor sa sapi, pe indelete, fara graba, tunele si sa lansezi niste rachete primite gratis, aiurea), iar
2. Bibi (profund corupt si cu catusele zanganind pe langa el) sa-si justifice existenta in libertate si ramanerea la butoane, pt.ca o mare parte din voturile pe care le ia sunt de la alegatorii care cred ca el chiar lupta cu Hamas, pentru apararea evreilor (prosti fiind pe tot pamantul, nu doar la noi).

Cum iti explici ca, in era tehnologiei si a informatiei, rachetele Hamas nu lovesc niciun obiectiv important, dar seamana teroare?
Cum iti explici ca Mossadul, cea mai perfomanta organizatie din lume in domeniul ei (si exemple aparute in mass media sunt cu duiumul) nu a lichidat intreaga conducere Hamas pana acum?

Poate ca nu-ti place ideea, dar aia doi lucreaza mana in mana. S-a terminat pandemia la ei, poporul nu mai e stresat si terorizat, acum doreste reintrarea in normalitate, iar normalitatea poate insemna sfarsitul pentru Bibi, cu Justitia care e pe urmele lui.
neinformat
martel55 [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 12:32
-3/13
esti tu....evreii au fost aoclo de miii de ani, voi arabii ati venit dupa aceea din peninsula arbaica invadand si coupand teritoriile altora, pe care evident c anu le-ati cumparat....si tot voi sunteti nemultumiti, desi inmieni nu mai pretidne s ava intoarceti inapoi in peninsula arabica de una ati venit....sa sperma ca de data asta israeilineii nu s eopresc pana nu tpoaca toata Gaza, centimetru cu cnetimetru sa va invete minte
Trebuia ca...
rsumy_ [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 12:32
+2/10
... Israelul sa lanseze spre Gaza rachete ieftine, la intamplare, ca palestinienii.
Parte in parte - 2.000 lansate din Gaza, 2.000 din Israel.

Era mai bine asa?

Nimeni nu mai avea nimic de comentat, iar victimele palestiniene erau de 10x mai multe...
care ternuri?
martel55 [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 12:33
-4/10
ca daca e sa o luam pe firul isotriei, evreii sunt aoclo d emii de ani, in timp ce arabii au venit, de vreo 1400 de ani doar, si au luat cu forta terenurile altora....
Mai bine susții Hamas căci ...
Greu_de_Cap [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 12:35
0/8
... victimele din Gaza erau majoritar ecologiști căutători de resturi de țevi lăsate de evrei pe teritoriul lor. Doreau să le returneze proprietarilor de drept pe ”cale aeriană” căci stocul precedent s-a epuizat, și au auzit ei de la români că și în Europa civilizată se practică returnarea deșeurilor abandonate. Însă Israelul a aruncat peste ei alte deșeuri periculoase, ca dovadă că au și explodat și a distrus lucrări civile precum șanțuri și tuneluri cu tot cu cei aflați acolo la locul de muncă. PS job-urile non-profit erau practicate din pasiune :(
bande de teroristi?
kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 12:41
-2/8
armate teroriste?
rachete teroriste?
regim terorist?

cam sare în ochi punctajul.
si totusi a participat la alegeri!
kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 12:42
+1/7
supervizate si de SUA si de Israel!

Paradoxal, nu?
zau?
kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 12:42
-1/5
da in link sau nu exista.
Asta e din...
rsumy_ [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 12:46
+3/9
... categoria QAnon.
Nu sunt doar arabi teroristi
Emiliom [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 13:40
+3/7
In Hamas si-a bagat coada Rusia. Antreneaza militantiiHamas ca sa lupte impotria a oricui care e sustinut de SUA.
Ai vazut vreo harta de dinainte de WWII !?
kkciosuldelahamangia [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 13:54
+3/7
.
Ignoranța îți aparține
Amerlocu [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 14:30
-1/13
Partea amuzantă e ca într-adevăr o bună parte din teritoriul de azi al Israelului a fost cumpărat de sioniști de la arabi în mod cinstit cu acte în regulă și la prețul pieței începând încă din secolul XIX.

Azi arabii ar dori înapoi pe gratis ceea ce strămoșii lor au vândut pe bani buni. Să zicem că ți-ai luat o casă cu banul jos și acte în regulă în 2000. Azi fiul vânzătorului vine furios și-ți pretinde să-i dai casa înapoi pe gratis pentru că azi valorează e 5 ori mai mult ca atunci și pentru că tac-su oricum a băut toți banii luați pe casă:)

Și azi celebrele construcții de colonii evreiești se realizează adesea prin cumpărarea de către evrei de la arabi cu acte în regulă a terenurilor sau caselor lor. E drept că „patrioții” arabi țin în mare secret aceste tranzacții foarte profitabile pentru ei. De regulă după un tun din ăsta pleacă cu banii în Europa sau în Emiratele din Golf unde trăiesc îndestulați de pe urma lor.

Aceste tranzacții însă provoacă furia absurdă a progresimii occidentale. Ca să traducem ceea ce se întâmplă acolo e ca și cum dacă un român cumpără o bucată de teren sau/și o casă în Harghita se convoacă Consiliul de Securitagte al ONU pentru a condamna acțiunile României împotriva unguilor :)
uite asa
John_Re [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 14:42
0/6
"ajutoarele" din Iran si Rusia se fac praf....

:))
interesant
nash pandelica [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 14:44
-2/6
bibi promite !
la onu se vor tzine discursuri.
oms va atrage atentia ca sunt conditii pt. raspandirea virusului, tuopina palestiniana.
consiliul de securitate va inregistra un succes...partial. vor fi niscai veto'uri.
in cateva zile, totusi vor demola aproape tot. asa ca, bide va media, cu succes, pacea ! si va aloca niscai miliarde pt reconstructie, catre arapi, si ale miliarde catre israel, pt. refacerea stocului.
si vor incepe cu totii pregatiri pt. urmatorul val.
si ce zice onu de extinderea israelului
mbembe [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 14:51
-2/6
daca tot esti informat?
Cat de dezumanizat poti fi?
Sycka [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 14:52
+1/13
De unde stii tu ca majoritatea sunt activisti HAMAS?
Cum poti sa fii OK cu faptul ca 1/3 din morti sunt copii?
In orice Stat civilizat daca o interventie militara ar presupune lichidarea a 10 - 20 teroristi iar in urma ei ar muri ~138 de civili (de 10 ori mai multi civili), a ea actiune ar fi considerati un esec daca nu chiar un adevarat masacru.
De unde pana unde ai ajuns tu la concluzia ca sunt spalat pe creier? Eu doar vorbesc de faptele prezentat in articol.
Cat de dezumanizat sa fii sa consideri ca meritaa sa omori 40 de copii pentru o mana - doua de Asa zisii teroristi?
Trist...
Pana una-alta toti suntem oameni!
Ai fost vreo data in Zona aia (Israel, iordania, siria, egipt)? Ai idee cum traiesc oamenii acolo si care sunt problemele lor de zi cu zi?
Pana una alta, statul Israel a fost infiintat artificial dupa al doilea razboi Mondial. Tu iti dai seama cum e sa perzi totul si sa fii obligat sa te refugiezi oriunde vezi cu ochii, sa fii la mila tuturor si sa nu poti sa ii faci un viitor stabil copilului tau?
Important e sa se linisteasca o data toate astea ca oamenii simpli chiar nu au nici o vina pt interesele ce le au unii sau altii iar genul asta de actiuni nu fac decat sa radicalizeze si mai multi oameni (tu sa fii in locul lor, sa iti omoare copii si toata Familia, sa ramai singur pe pamant, fara casa, fara nimic Asa din senin, fara sa tii vreo Arma in mana)
evreii
dualities [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 14:59
0/8
Imi place cum de cele mai multe ori romanii le stiu pe toate.Cum evreii au ocupat cu forta pamantul si cu razboiul din 1967 bla bla.In concluzie arabii sunt indreptatiti dupa atatia zeci de ani sa tot lupte pentru "teritoriu lor".Pe acelasi principiu ar trebui sa inceapa si Romania cateva razboaie cu vecinii, Ucraina, Serbia, Bulgaria..si sa tot lupte zeci de ani ca sa ce?
Am cronometrat pana la Replica
un domn [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 15:22
-2/10
Ta, esti in Graficul celor lobotomizati de Albastru.
Bineînțeles! Și care e problema?!
Amerlocu [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 15:38
0/8
Marea majoritate a alegerilor din lumea arabă sau din cea musulmană se încheie prin alegerea cu majorități zdrobitoare a unor mișcări criminale sau a unor dictatori sălbatici. E unul din motivele pentru care nu poate exista o țară arabă democratică.

Oamenii ăia au mințile scufundate în evul mediu. Asta însă nu înseamnă că crimele lor sunt scuzabile.
Ia de aici
Amerlocu [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 15:41
0/4
https://www.reuters.com/article/us-usa-palestinians/trump-cuts-more-than-200-million-in-u-s-aid-to-palestinians-idUSKCN1L923C

https://www.bbc.com/news/world-middle-east-56665199
Cât de dezumanizat poți fi tu?!
Amerlocu [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 15:57
+2/10
Hamașii (nu numai ei - arabii în general) folosesc civilii ca și scuturi umane. Au fost cazuri în care hamașii și fatahii omorau civili de a-i lor acuzându-i apoi pe evrei de asta. Viața omului nu are nicio valoare în lumea arabă. În Irak terorișii nu ezitau să omoare câte o sută de de de-ai lor detonând bombe în zone aglomerate în speranța că măcar vor răni un american. N-am auzit ca localnicii arabi să fie deranjați de asta sau să miște măcar un deget împotriva teroriștilor.

Problema e că la un moment dat se ajunge la alegerea imposibilă între a-i lăsa pe terorișit să-i omoare după pofta inimii pe civilii tăi nevinovați sau a-i lichida pe teroriști cu riscul de a lovi și civilii LOR pe care îi folosesc intenționat ca scuturi umane și care de multe ori se oferă voluntar ca și scuturi umane. La fazele astea nu cred că mai e loc de ezitare.

Cât despre viața de rahat a arabilor din Orientul Mijlociu e ceva ce de asemenea ține de tradițiile, datinile și apucăturile lor faine. E suficient să te duci în Egipt, Tunisia, Yemen sau Alegeria (unde nu se bat cu evreii) să vezi în ce hal trăiesc.

Ce e și mai intersant e nepăsarea de-a dreptul criminală a arabilor din emiratele bogate din golf fată de mizaria conaționalilor lor din țările sărace. Practic nu le dau NIMIC. Când a fost crizele refugiaților din Siria unul din miniștrii din de la Dubai spunea rânjind cu ciniscm că ar fi păcat să primeascp refugiați sirieni. Vaița îmdestulată din Emirate i-ar putea afecta psihic :)
Atentie !
adrian88000 [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 16:53
+5/5
" Domnul " sta cu cronometru in mana !
Intrebarea ta
adrian88000 [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 17:00
-3/3
este confuza. Ce inseamna " asa zisii refugiati palestinieini " ?
:))
mbembe [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 19:55
-2/2
:))
de ce confuza?
mbembe [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 20:00
+2/2
o sa se dea refugiati palestinieni sute de mii de musulmani... (nu doar de acolo, la fel cum afganii erau sirieni) si vor aparea iar cote pentru “amarati” care de fapt sunt vanatori de ajutoare sociale.
vrei sa vezi ce pot 30-40 flacai din astea care actioneaza in haita? pentru o impresie generala poti sa faci o plimbare prin anumite cartiere din Romania.
sper sa nu mai e nimic confuz...
maiestre, harta prafuita nu arata bine
mbembe [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 20:06
+2/6
hai sa dam europa de est rusilor, bulgaria si grecia turcilor, un sfert de china japonezilor, africa sa ajunga la colonialistili europeni... poate vor si ungurii ceva...
zici adevar
mbembe [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 20:10
+1/1
doar ca si evreii zic asa, ei tot pierduse tot...
e cam dificila situatia... dar da, daca astfel de bombardamente erau lansate de sirieni, rusi, chinezi... urlau toti ”desteptii” ca au fost crime de razboi.
adevarat e cu spalatul creierilor... stii cum e, hotul striga hotul!
Sunt doar
wintershadow [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 21:48
0/4
4 luni de cand Trump a "pierdut" alegerile si a inceput primul razboi.
O fi, dar ...
Eu the first [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 22:11
-2/4
... ca-n orice democratie, in mod cert si-n Israel exista coruptie. Netanyahu chiar e pus sub acuzare deja in trei cazuri distincte de coruptie. Acuma, cum se dau de ceasu' mortii si cum se agata de privilegiile oferite de pozitia politica coruptii stim foarte bine, daca ne uitam la coruptii nostri. Nu m-as astepta ca coruptii lor sa se comporte altfel - doar ca justitia lor sa se comporte diferit.

Armata are libertate si responsabilitate in privinta modului de actiune, da' ce anume face nu poate decide armata - aia decide guvernul, care guvern e condus de Netanyahu. Daca Netanyahu a decis continuarea bombardamentelor, armata nu poate decat sa puna in practica decizia, chiar si-atunci cand armata e constienta ca decizia e una politica, nejustificata militar.
Cre' ca ...
Eu the first [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 22:23
0/0
... majoritatea arabilor ar fi multumiti daca evreii macar ar desfiinta coloniile ilegale - alea formate pe pamant care n-a fost niciodata cumparat.

Nu stiu ce vanzari pe bani multi a terenurilor de catre arabi visezi matale. Chiar daca parte din terenuri ar fi cumparate, o mare parte a terenului pe care-s construite colonii e la origine proprietate de stat, care n-a fost vanduta niciodata de nimeni. Curtea de la Haga a investigat problema, si exista mai multe decizii ale curtii care condamna varii acte ale Israelului, printre altele si colonizarea ilegala.

Ca idee, mutarea propriei populatii in zone ocupate constituie o crima de razboi, conform conventiilor de la Geneva, indiferent daca ai cumparat sau nu terenul. Adica si dac-ar fi cumparate cu acte-n regula pamanturile alea, construirea de colonii tot ilegala ar fi.
Pai daca le fac cadou ...
Eu the first [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 22:35
+1/1
... si-un scut defensiv, cum are Israelul, sigur.
sa-mi zici cand a fost pauza :)
mbembe [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 22:37
-2/2
ziua, ora si intre ce secunda :)
lumea asta se omoara fara pauze de mii de ani.
bu poti spune ca Trump e salvatorul lumii, daca nu muta ambasada erau turatiile mai putin ambalate in ambele taberei si din punctul asta de vedere fostul a fost un bou lasand o balega mare in uma lui... mirosul il vom simti cu totii nu doa presedintele democrat.
da, trump nu a initiat razboaie dar a bombardat si a omorat oameni fara nici o judecata su cum nu ai suci tot crima e!
Arabii din Palestina ...
Eu the first [utilizator], Duminică, 16 mai 2021, 22:46
0/0
... nu lupta pentru teritoriu. Aia saracii, dupa decenii de viata oribila, in care nu putini au ramas fara case doar ca se intampla sa locuiasca in acelasi cladire un membru Hamas, motiv pentru care IDF a daramat cladirea cu buldozerul, nu mai lupta decat pentru supravietuire. Multi insa, din cauza vietii pe care-o duc, sunt inebuniti, si-s prada usoara pentru extremisti, si daca le dai o racheta pe mana, abia asteapta s-o trimita spre Israel. Tot ala-i motivul pentru care n-au o problema cu atentatele sinucigase - moartea nu-i musai o alternativa prea rea, la viata pe care-o duc, mai ales daca asta aduce cu sine si ceva usurare pentru familia care ramane in urma.

Intr-un conflict, cel putin dupa capu' meu, cel ce poarta raspunderea pentru finalizare e cel ce poate face ceva. In conflictul asta, ala e clar Israelul. Israelul are doua variante - ii extermina sau ii civilizeaza. Din nefericire, de zeci de ani de zile, Israelul prefera sa nici nu-i omoare da' sa le taie si orice posibilitate sa se civilizeze. Tinandu-i in starea aia de lipsuri cumplite, de lipsa de orizont, de lipsa completa de educatie, pot fi oricand foarte usor zgandariti sa mai detoneze ceva bombe, sa mai lanseze ceva rachete, oricand vreun politician israelian are nevoie sa distraga atentia publicului de la ceva serios - gen cele trei dosare de coruptie in care e pus sub acuzare Netanyahu taman acuma, cand se termina epidemia. Asta desi, in fapt, la cat de mare e diferenta de capabilitati, cu exceptia cazului in care Israelul le permite, ei n-au cum sa fie vreo amenintare militara pentru Israel.
Acum am inteles.
adrian88000 [utilizator], Luni, 17 mai 2021, 20:57
+2/2
Dar arabii din Gaza si CisIordania sunt prea fanatici ca sa fuga si sa se transforme in refugiati. Ei au un singur scop. Sa sterga Israelul de pe harta. Daca mor in acesta lupta , ii asteapta Allah cu 72 de fecioare, munti de pilaf cu stafide si rauri cu vin. Deci ei cred ca nu au nimic de pierdut. Daca distrug Israel, e bine, daca mor in acesta lupta , iar e bine.( asa cred ei !)
Arabii
adrian88000 [utilizator], Luni, 17 mai 2021, 21:00
+1/1
din Gaza au inceput cu baloane incendiare. Apoi au continuat cu injunghierea pe strada a civililor evrei. La intamplare. Acum au inceput ei, sa arunce cu rachete , la intamplare, peste civili in Israel. Primesc acum ceea ce au cerut !