1 € 1 USD 4,1823sâmbătă 24 iul 2021
Versiune
Mobile
un om
zot [utilizator], Miercuri, 12 mai 2021, 20:12
+23/25
de cultura, sensibila si discreta.
media actuala din Romania are in atentie pe becali,
pepe, bianca si alte "valori" de acest fel, conform
proiectului Romania educata;
mai lipsea pandemia, dar acum este.
Nu am o stima deosebita
Harald2 [utilizator], Miercuri, 12 mai 2021, 21:04
+14/24
fata de domnul Radu F. Alexandru, dar a reusit sa spuna lucrurilor pe nume in cateva cuvinte pe care le poate intelege oricine (cuvintele, pentru ca mesajul nu poate fi inteles de cei exemplificati).

Dumnezeu sa o odihneasca in pace!
Odihneasca-se in pace!
Godzillagrrr [utilizator], Miercuri, 12 mai 2021, 21:07
+22/22
Odihneasca-se in pace.
...
cartograful [utilizator], Miercuri, 12 mai 2021, 22:42
+4/18
Odihneasca-se in pace!
Cat despre Radu F Alexandru, n-am sa inteleg niciodata de unde mania asta la intelectualii romani de-a se raporta la manelisti, parveniti si in general la lumea banului, a snobismului.
la ce canta?
levierul [utilizator], Miercuri, 12 mai 2021, 23:15
-11/19
ca nu imi amintesc sa fi auzit de doamna
Zbor lin catre inaltul Cerului
aleahim [utilizator], Joi, 13 mai 2021, 0:03
+7/13
A plecat un om de o sensibilitate aparte si o cultura deosebita. Scrierile ei ne-au infrumusetat tineretea si ne-au starnit pofta de lectura. Multumim ! Ne vei lipsi !
Dumnezeu sa te aseze la loc de odihna si impacare !
Tristete...
gigistoica01 [utilizator], Joi, 13 mai 2021, 0:53
+3/17
Dumnezeu s-o odihneasca ... De ce va mira , privitor la manele ? Nu asta s-a dorit ? Daca mai tine mult scoala online se va schimba si imnul in manea... Trist...
Odihnesaca-se in pace
hepcallvasile1278490666411 [utilizator], Joi, 13 mai 2021, 7:39
+10/10
O generatie frumoasa se stinge discret.
Nu online a prostit românii.
asavreau [utilizator], Joi, 13 mai 2021, 7:52
+7/9
Politica practicată de PSD privind învățământul a distrus existența unei intelectualități progresive și a făcut loc maneliștilor și semianalfabeților promovați intens de toate posturile tv. Nu cred-că Gâdea, Badea, Ciutacu și alți moderatori sunt capabili să poarte un dialog civilizat cu un scriitor, un medic valoros, un academician, un inginer sau economist. Probleme de acest fel sunt dezbătute de vedete vizibil depășite de problema discutată, dar dezbrăcate cât trebuie trec totul în can-can și burlesc. Îmi permit să spun că Ecaterina Andronescu este artizanul distrugerii învățământului .Am pierdut o generație și ceva și tot atât va dura să se repună învățământul și cultura la nivelul necesar unei țări civilizate. Lupta cu prostia va fi mai grea decât lupta cu moștenirea comunistă. Au dispărut meseriașii și sau înmulțit maneliștii, pomanagii și șmecherii.
R I P
Coresponedntu [utilizator], Joi, 13 mai 2021, 8:40
+8/10
O mare personalitate a culturii române.
Totuși, e exagerata remarca privind cântareții de manele, li se oferă prea multa atentie acestor nevertebrate care au publicul lor, majoritatea din randul unei anumite minorități, cu comportament anti-social.
A creat o asociere negativa care sa o ponegreasca
D-or [utilizator], Joi, 13 mai 2021, 9:04
+2/6
Am mai scris-o: Unii, si cind zic de bine, fac sa sune rau.
Sa ne bucuram de mostenirea lasata
Varlaam [utilizator], Joi, 13 mai 2021, 10:45
+6/6
de Dna Ileana Vulpescu si sa o conducem cu sufletele noastre pe drumul ce duce in lumea de dincolo. Noi, cei ramasi nici nu trebuie sa ne plangem, nici sa ne laudam, ci doar sa fim atenti cum sa facem ca aceasta vale a plangerii care este lumea noastra trecatoare sa fie cat mai luminoasa si plina de pace si intelepciune. Nu poti cere mass-mediei sa trambiteze trecerea dincolo a unei personalitati a culturii oricat de mare ar fi ea. Nu trebuie sa ne revoltam ca se da mai multa importanta unui cantaret mediocru laudat de multime decat unui om care a cladit in spirit. Fiecare are rolul sau, iar noi nu suntem aici ca sa judecam, ci doar sa ne bucuram de tot ce ni se da, bun sau rau. Dumnezeu s-o ierte, deopotriva cu noi cei ramasi. G.D.
Ileana Vulpescu, Dumnezeu s-o odihneasca!
tedycv [utilizator], Joi, 13 mai 2021, 13:23
+1/1
Mi-am promis de multe ori sa nu mai postez. Dar apar niște lucruri care ma revolta.
De pilda, aceasta ridicola paranteza din text: a plecat dintre noi ilustra romanciera (“persoana care scrie romane”) ...
Pentru cine ar fi fost necesară o precizare atât de grobiana despre ce înseamnă sa fii o “ilustra romanciera”?
Mie nu mi se pare corect sa scrii in acest fel la moartea Ilenei Vulpescu.
Voi ce părere aveți?
normal
srpc [utilizator], Joi, 13 mai 2021, 15:04
+2/2
nu era nici manelista, nici intretinuta vreunui interlop, de unde sa auzi de ea? ar fi trebuit sa citesti ca s-o stii, lucru de rasul curcilor, nu?
asa este
srpc [utilizator], Joi, 13 mai 2021, 15:06
+3/3
dialoguri intelectuale pot sustine doar Rares Bogdan, Denise Rifai, Gregoire Ecrivain, Lucian Mandruta, Guran, Badita, Bot, Ceausescu si alte personulitati
hahahaha
john70 [utilizator], Joi, 13 mai 2021, 15:24
-3/3
Vipera asta, impreuna cu sotul ei, a fost o mare sustinatoare a lui Vadim Tudor. Singurul regret e ca n-a crapat mai repede si in chinuri.
Se exagereaza ca sa fiu diplomat
Dinu-I [utilizator], Joi, 13 mai 2021, 15:31
+1/1
Radu F Alexandru este unul din "intelectaulli" lui Basesecu pe cand d-na Vuplescu (odihneasca in pace pentru realizarile domniei sale) a fost cunoscuta ca sustinatoare a altui partid.
Dar deh, eu nu sunt autointitulat "intelectual" ca cel care a scris depre manelisti la un deces a unui intelectuala (fara gilimele). Ce-ar fi sarit in sus acest domn cand cineva i-ar aduce aminte de unde se trage si ce a facut in viata.
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Joi, 13 mai 2021, 18:06
+1/1