1 € 1 USD 4,1823sâmbătă 24 iul 2021
Versiune
Mobile
cecere...
maiorulmura [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 13:02
-7/13
...ciuma rosie!
SIMPLIFICARE PROCEDURĂ PENALĂ
ioanbucsa751467216962915 [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 13:33
+1/7
actuala reglementare, amendată în nenumărate rânduri de CC face ca procesul penal să dureze fff mult, să fie citate un număr foarte mare de persoane pentru chestiuni procedurale ce nu au relevanţă pentru ansamblul procedurii, se incarcă rolul instanţelor cu verificarea unor acte procedurale redundante.
DOAR AVOCAŢII sunt cei care câştigă din actuala procedură, au mult timp de pierdut prin instanţ, dar pe banii clienţilor, ceea ce face ca părţile implicate in proces să fie poăgubite atât de timp cât şi de bani
Camera preliminară mai mult a complicat inutil lucrurile decât a ajutat.
altfel...ffff multe fapte se vor prescrie, mai ales îndosarele cu multe părţi, fapte, cu chestiuni de extraneitate şi altele
CCR a stat 30 de zile sa emita o motivare!
sile_v [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 13:52
+7/13
Atat a trecut intre decizia CCR si motivare.

Si prin decizia asta, CCR cere oricarei instante din Romania ca hotărârea să fie pronunțată odată cu motivarea.

Ce poate sa fie mai ironic de atat? De ce regula nu s-ar aplica si pentru CCR?
Ciudat
holinessdani [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 14:03
+6/10
Oare de ce o decizie de bun simt, logica, intemeiata pe fundamente juridice si care se aplica in toate statele civilizate starneste la noi atatea controverse si critici?
Cine oare doreste sa ramanem in continuare bocati in "democratia originala" a lui ilici?
...
a.nonim [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 14:11
+5/11
Mai ramane o singura intrebare. De ce curtea constitutionala nu face publica si motivararea odata cu pronuntarea? Cu alte cuvinte de ce in cazul CC nu se aplica aceleasi principii?
deci
varavara [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 14:16
+3/11
ccr-ului i-a luat o luna sa transmita motivatia deciziei ca motivarea sentintelor in instante sa se dea in acelasi timp cu sentinta.
La ei nu se pune, numai la ceilalti.
instanta superioara
cristi22 [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 14:37
+5/9
Dar la ei de ce nu s-ar aplica si nu au dat motivarea odata cu sentinta? Ei stiu exact de ce resurse dispune justitia si ca nu e aplicabila decizia lor, dar asta urmaresc ei. Ar trebui sa atace cineva la CEDO aceasta decizie a CCR si sa o anuleze pentru ca nu a venit odata cu motivarea.
taci oleacă
satyr [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 14:44
+7/9
Parcă ești o dronă, măcar ai citit articolul? E o decizie perfect normală într-un stat de drept, era și timpul în 2021 să se corecteze derapajele totalitare ale „justiției” românești.
decizia e buna...
liviu_ [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 14:51
+3/11
DAR

1 - trebuie aplicata si la procesele civile
2 - CCR nu vede ironia?! motivarea e la 30 de zile distanta de decizie?!
ei decid
liviu_ [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 14:53
-1/9
eu nu se supun...

ce nu e clar?!

juridic vorbind, deciziile lor sunt civile, nu penale, dar sunt de acord cu tine: denota o mare ipocrizie si o lipsa de bun simt!

adica astia care judecat 3 procese pe luna dau motivarea dupa o luna, dar au pretentia ca judecatorii care judecat de 5 ori mai multe procese sa dea motivarea imediat!

decizia in sine mi se pare buna, dar CCR TREBUIE sa se supuna si ei... dar na... CCR nu se supune nimanui, nici cand CEDO le-o da peste bot deci despre ce vb?!
Nu stiu daca iti convine dar raspunsul e simplu
DanCris [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 15:03
+1/5
E vorba de motivarea codamnarilor in procesul penal, cand executarea poate sa fie imediat si cu anumite consecinte.
Hotararea curtii nu este o condamnare penala.
CCR nu este o instanta judecatoreasca
Dilematic [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 15:06
0/6
iar deciziile CCR isi produc efectele la data publicarii in M.Of. odata cu motivarea.
CCR unt astea cu pensii speciale fara contributivi
hopsinoi [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 16:55
-3/5
tate, pai sa desfintam aceasta organizatie corupta si pusa pe jaf
...
a.nonim [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 17:13
0/2
Ca e penal sau civil nu are o importanta atat de mare, e vorba de principiu. Si deciziile CC se aplica imediat. Si pot avea consecinte extrem de grave, cum a fost cea cu legalitatea completurilor de trei judecatori.
de acord cu tine
snowflake [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 18:05
0/2
Mi se pare normal ca motivarea sa vina odata cu pronuntrea. Dar daca e normal ca motivarea sa vina odata cu pronuntrea atunci ccr-ul de ce nu publica motivarea deciziilor pe care le ia odata cu pronuntarea? Se considera niste speciali ca la pensii se considera magistrati desi sunt aproape toti politruci pusi pentu a duce la indeplinire jocuri politice.