1 € 1 USD 4,1823sâmbătă 24 iul 2021
Versiune
Mobile
Era nevoie de egalitatea de gen
moto33 [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 11:49
+2/10
numai baieti frustrati sexuali veneau cu arma la scoala pana acum, fetele ramasesera in urma.

GO TEAM USA!
Ați auzit cum vorbesc intre ele fetele de 12 ani?
YorkshireTerrier [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 12:05
+7/11
Auzi din gura lor mai multă -ulă decat intr-o carciuma de cartier.
Se bat intre ele cu mai multa salbaticie decat baietii si fara fair-play. In general baietii o dau 1 la 1 iar colegii apreciaza cine a castigat, dar fetele au obiceiul sa tabarasca cate 3-4 pe una singura. Urat!
Mda
mitg [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 12:19
-1/11
Sa interzica dracu armele sau sa impuna ca in alte tari obligativitatea de a tine armele si munitia separat in doua casete diferite etc.
O fata de 12 ani
Rahan5 [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 12:47
-4/12
e matura biologic. Deja poate sa procreeze. Se poate face o Lege (in cazul fetelor de cel putin 12 ani) (macar in cazuri de omucidere) de Responsabilitate Penala la fel cu a adultilor. Adica Pedeapsa Capitala la fete de cel putin 12 ani.
Baietii de la 13-14 ani.
Pedeapsa Capitala face o mai mare impresie la adolescenti decat la adulti. Adolescentii au mai multe de pierdut decat adultii daca sunt condamnati la moarte.
Fac pariu ca fata asta nu si-ar fi impuscat colega de clasa daca stia ca va fi condamnata la moarte pentru asta.
A facut fapta asta pentru ca stia ca va sta doar in puscarie, apoi eliberata pentru ca ...............a fost doar ,,un copil".
Nu va mai scandalizati atita!
O_Tannenbaum [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 12:57
+3/11
Fiindca feminitatea se manifesta uneori si asa. Ehehehei! Poate nu stiti ce feminina era Bloody Mary...

Nu cocktailul. Regina.
Sau contesa Elisabeta Bathory
YorkshireTerrier [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 13:38
+3/5
O femeie deosebita...
Nu merge asa
moto33 [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 13:53
+1/9
exista Al Doilea Amendament din Constitutie, dreptul de a purta arme, specific muschete si AR-15. E o traditie sa ai dreptul sa fii inarmat.
O vedere simplista
VictorS [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 13:55
+3/9
precum comentariu de mai sus, ca sunt frustrati... sexual.

dreptul la arme are legatura cu istoria libertatilor din America moderna.
E vorba de dinamica puterilor, iti reamintesc de povestea biblica David si Goliat.
Nu stiu cat de relevanta mai e in societatea actuala si directia in care merg lucrurile, dar e util sa intelem lucrurile din perspectiva culturala, istorica.

Eu eram impotriva dreptului de a avea arma - mai ales cand auzi ce se intampla prin US - dar problema nu vine de la arme ci de la modul in care indivizii se adapteaza societatii (si invers)?

Bowling for Columbine - e un documentar interesant pe tema asta. Acolo zice clar - e o problema a societatii americane. In canada au la fel de multe arme si sunt multe mai rare mass shootings.
Ce legatura are
moto33 [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 13:55
+6/6
capacitatea de a procrea cu varsta legala in care se considera ca o persoana are discernamant.
Imi scapa logica
VictorS [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 13:58
+4/4
Ce are maturitatea biologica cu responsabilitatea?

Apoi, chiar crede cineva ca acesti copii se gandesc la consecinte cand deschid focul in scoala?
Asta nu are nicio legatura cu climatul de ura
Razvan_M [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 14:07
+1/7
... intre clase sociale, rase, sexe, si alte orientari generat de politicieni si de mass media, care a dus la cresterea criminalitatii in America:
https://www.nytimes.com/2021/03/16/upshot/murder-rate-usa.html

Iar daca nu se vorbeste imediat despre rasa fetei, banuiesc ca nu este alba. Ca in mod normal vedem presa plina de poze atunci cand criminalii sunt albi. Ma mir ca scrie in articol ca este vorba despre o fata; daca as fi mai progresist as protesta impotriva genderismului si stigmatizarii dovedite de jurnalisti.
Ar fi bine de stiut
John M. [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 15:06
+4/6
ca a umili un teenager in fata clasei lui are acelasi impact emotional ca moartea unui parinte (studiu al dept. de psihologie a Univ. Berkeley).
Cum bullying este asa de comun in America, nu e de mirare ca unii elevi se razbuna, indiferent de consecinte (Vezi Columbine shooting). De fapt, aceleasi studii arata ca un teenager nu are notiuni formate despre viata si moarte sau despre scop in viata si viitororul lui.
Lol
mitg [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 16:04
0/2
Esti un adevarat sociolog, mersi.
Pai e vina
moto33 [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 16:16
-1/5
elevilor ca-s urati, grasi, au autism, obiceiuri ciudate, non-conformism. Atrag intentionat batausii si umilinte asupra lor; eun fel de lege a naturii

Acum cu era tehnologiei, se pot distribui la scara larga imagini, videoclipuri cu caracter de ridiculizare pe internet ca sa fii umilit la scala larga, unei comunitati mai largi decat ecosistemul scolii.