1 € 1 USD miercuri 12 mai 2021
Versiune
Mobile
Stiati ca
samka [utilizator], Joi, 8 aprilie 2021, 11:19
+22/22
un pet poate fi reciclat doar de 3-4 ori, dupa care tot la groapa sau in fabricile de ciment ajunge? Adica in apa, solul si aerul de care depindem. un pet se descompune in circa 1000 de ani - daca descopereau anticii plasticul nici macar nu mai aveati ocazia sa faceti greenwashing nesimitit pe-aici. Vreti sa aratati ca va pasa? Reintroduceti amalajele de sticla, care se recicleaza la infinit
de ce nu e adoptat HG-ul pentru acest sistem?
b0gdan [utilizator], Joi, 8 aprilie 2021, 12:11
+13/13
HG-ul pentru implementarea sistemului de garantie-returnare a fost in dezbatere publica anul trecut, era gata de aprobare, Dar in mod misterios zace intr-un sertar la Ministerul Mediului din decembrie. Se pare ca tocmai cei care promoveaza acest articol se opun de fapt adoptarii sale.

Puteti citi mai toate detaliile despre aceasta hotarare de guvern aici: http://www.mmediu.ro/articol/mmap-supune-dezbaterii-publice-proiectul-de-hg-pentru-stabilirea-sistemului-de-garantie-returnare-pentru-ambalaje-primare-nereutilizabile/3799
De ce nu se impun reutilizarea si durata de viata
D-or [utilizator], Joi, 8 aprilie 2021, 16:31
+8/12
crescuta? Limitarea vinzarii in cantitati mici care presupun multe ambalaje?

Daca ambalajele sunt reciclate, chiar de sticla fiind, rezulta o poluare imensa.

Trebuie impusa standardizarea ambalajelor pentru produsele de larg consum a putea fi interschimbabile si reutilizarea acestora, nu reciclarea lor.
Ce relevanta are dacă se reciclează pet-ul?
jorj_bv [utilizator], Vineri, 9 aprilie 2021, 0:56
+5/7
După aia poți să-l faci tricou, biluțe de bean bag.
Nu-s eu mare ecologist, dar îți spun că ar fi wow ca să ai și gropile de gunoi sortate. Sa știi unde e plastic, unde e sticlă, unde sunt resturi vegetale care se fac biogaz sau compost.
Reciclarea sticlei în afara circuitului HoReCa presupune totuși topire, care e un proces energofag.
Pachetele de mezel în cantități reduse
jorj_bv [utilizator], Vineri, 9 aprilie 2021, 1:53
-2/8
Permit reducerea risipei alimentare. Dacă ai cumpără de la vitrina asistata, șunca miroase după 2 zile.

Legat de standardizarea ambalajelor, doar berea românească mai scumpă se ambalează la sticlă.
Sistemul funcționează
Kap [utilizator], Vineri, 9 aprilie 2021, 11:55
+4/8
Problema este că este permisă mârlănia ca producătorii să nu marcheze ambalajul de sticlă ca reutilizabil iar portița din legea Dăncilei dă liber la transferul responsabilității reciclării către consumator.
Iar consumatorul, după ce a plătit ambalajul, îl aruncă unde prinde.

Trebuie extins la maxim sistemul care a funcționat pe larg acum ani de zile dar care supraviețuiește și azi la Selgros și Metro, la bere la sticlă de 0,5 returnabilă.
Se plătește berea și garanția și la returnare se încasează și banii opriți pe garanție.
Nu cred ca producatorii sunt cei mai vinovati
axxa [utilizator], Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 7:37
+1/3
de starea de lucruri actuala. Tu poti a scrii pe el returnabil dar atunci nu mai poti vinde produsul in supermarket pentru ca marile magazine refuza ambalajele din sticla returnabile pentru ca necesita spatii de depozitare duble si sunt mult mai grele. Restaurantele se aprovizioneaza cu produse ambalate in sticla si le returneaza fara nici o problema la producator
Producătorii sunt foarte vinovați
Kap [utilizator], Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 11:22
+2/4
Pentru că stimulează vânzarea de mizerii de ambalaje de 0,33 pe care scriu ”nereturnabil”.
Iar unii producători nici nu mai au în ofertă bere la sticlă returnabilă, ci doar la PET, doză sau mizerii de sticluțe de 0,33l, 0,4l sau 0,65l ”nereturnabile”.

Magazinele nu vor să preia ambalajele? De ce Selgros poate? De ce Metro poate?
De ce Carrefour Veranda poate, și chiar vinde bere la bucată în sticle de 0.5 returnabilă?

Câte sticle ”nereturnabile” se întorc adunate cu mare efort și apoi sunt reciclate risipind foarte multă energie. Dar câte sunt sparte prin centrul vechi sau rămân aruncate..... și toate astea pentru fițele unora de a avea pe masă o sticlă ”deosebită”....
observatie
bancheru83 [utilizator], Duminică, 11 aprilie 2021, 7:54
+2/4
toata berea romaneasca are gust execrabil la pet si doza!parca bei laturi!la sticla sunt vreo cateva branduri cu gust decent..prin comparatie,am avut ocazia sa fiu plecat cu jobu o luna in germania,pai bai nene au nemtii niste beri,wow si buna la gust si mai ieftina decat la noi!!!