1 € 1 USD 3,9845joi 25 feb 2021
Versiune
Mobile
Ciudat: Perseverance aterizează cu motorul oprit!
Rower [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 12:01
-16/18
Este o întrebare pe internet (vezi mai jos) referitoare la imaginile care arată roverul Perseverance aterizând cu cele 8 motoare de frânare, ale "macaralei sale spațiale", aparent oprite. Nu se vede nici urmă de gaz ieșind din vreun divergent.

S-au încercat răspunsuri dar nimeni nu a dat unul plauzibil pana acum.

"How did the Perseverance rover land on Mars with the retro rockets apparently stopped?"

vezi:

https://space.stackexchange.com/questions/50270/how-did-the-perseverance-rover-land-on-mars-with-the-retro-rockets-apparently-st/50271?noredirect=1#comment163590_50271
pacat
transpenibilus [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 12:47
+15/17
Ai uitat sa amintesti ca Elvis traieste in Cuba (cu link la poze) si ca pamantul e plat.

Am impresia ca azi nu-ti primesti canuta cu votca.
sunete imposibile
piticu_enigmatic [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 13:03
-3/11
niciodata nu se va auzi pe Marte o ragaitura. Ca idee...
Nu este nimic ciudat :)
RazvanAlexD [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 13:24
+9/11
Nu este niciun fel de mister, răspunsul dat fiind chiar în acel topic de discuție :)

If you watch the coverage on youtube, they explain hydrazine rockets burn clear. This is supported by the dust flying everywhere when it gets closer to the ground.

Acesta este linkul către prezentarea NASA de aseară:

https://www.youtube.com/watch?v=gYQwuYZbA6o
aparent nu vor sa iti zica
CIP03 [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 13:28
+7/9
nu exista oxigen, nu exista nici ardere
acum ce ai vrea sa iti spună NASA personal secretele motorului, cum funcționează?
nu vrei o schița detaliata?
hehe
transpenibilus [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 14:16
+6/8
Spre deosebire de ambasada din Kiselef 10? Baga si-un toast sa nu-ti iesi din mana.
Nu-i nimic ciudat
VOX. [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 18:28
+6/6
Au folosit motoarele antigravitationale.
Iti dai seama
MAGArusul [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 22:34
+2/2
Ca au reusit sa regizeze fara cusur toata constructia si calatoria pana la Marte si au uitat tocmai acest detaliu.
Motoarele cu hidrazina au jet vizibil. Exemplu:
Rower [utilizator], Miercuri, 24 februarie 2021, 1:21
+1/1
Uitați-va la acest video:

"Russian Proton-M launch with Spektr-RG X-ray Observatory satellite (7/13/2019)"

youtube.com/watch?v=LfHH6oX1VQg.

Jetul de gaze din urma rachetei este vizibil tot timpul.