1 € 1 USD 4,0118vineri 26 feb 2021
Versiune
Mobile
Nu zau?
shobolanul de santina [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 8:30
-17/35
Cand pui orice deces infectat cu covid pe baza covidului normal ca ies cifre mari! Cand orice tulpina de gripa (da, covidu' e o gripa) devine covid e normal sa ai cifre asa de mari!
Pentru cei care nu cred ca aceaspa pandemie e folosita de "marii jucatori" ai planetei, va rog sa cititi link-ul alaturat care arata ca in 2017 u murit pana la 650 000 de oameni deiagnosticati cu gripa (influenza). Pe atunci nu se stia de covid....ca poate masluiau cifrele.
https://www.who.int/news/item/13-12-2017-up-to-650-000-people-die-of-respiratory-diseases-linked-to-seasonal-flu-each-year
si niste teste dar nu PCR -45 cicli
idealogul [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 8:37
-13/29
Ar fi fost util la declararea unui american mort de covid s-ar face si un test. Deoarece am inteles ca legea cu obliga la un test de Covid pentru a declara un deces ca fiind din cauza Covidului. Este suficient ca un medic sa declare ca avea o simptomatologie care parea sa fie COVID. Cuplat cu faptul ca se deconteaza dolari extra pentru cazurile de Covid este evident ca intr-o societate capitalista e greu sa te abtii sa nu iei banii sa sa declari orice mort ca avand Covid bineinteles fara sa ii faci un test.
100.000 de morti in ultimele saptamani
animatron [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 9:07
-8/34
E un fapt acum, dovedit, ca state precum Florida, care au refuzat carantinarea totala si inchiderea economiei, aplicand masuri mixte, au obtinut rezultate mai bune si pt combaterea pandemiei si pt refacerea economiei.

Florida "republicana" (locul 29 la nr de victime/milion) are cifre aproape la fel de bune precum California "democrata" (le despart doar 4 locuri in clasamentul US) la numarul de bolnavi Covid19, si cifre mult mai bune decat celalat bastion al stangii progresiste, New York state.

Asta in timp ce Florida nu a carantinat total, in timp ce California si New York erau practic puscarii in aer liber.

Alt fapt, dovedit, e ca guvernul federal nu are nici un fel de putere, constitutional, la fel ca presedintele US, sa impuna cu forta masuri de carantina sau port al mastii.

S-a mintit continuu in privinta asta in presa obedienta oligarhiei, pt ca a fost singura arma contra presedintelui Trump care putea fi utilizata "emotional", oamenii fiind speriati de pandemie.

Guvernul republican a reactionat foarte repede, cu masuri de control al legaturilor aeriene cu China (masura critica dur atunci de OMS, organizatie ONU pro-chineza) si cu lansarea operatiunii Warp Speed.

Au fost obtinute in timp record (promisiune respectata de Trump) cele doua vaccinuri americane care sunt acum baza campaniilor de vaccinare peste tot in Occident (Pfizer si Moderna).
brava tataie
Point [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 9:13
-12/24
mai acum o luna un medic legist tragea de maneca pe medicii care declarau covidul cauza mortii.si arata clar cum te poti arde.daca ati observat si la noi nu se mai specifica covidul ca fiind cauza mortii.iar fiecare bou rage dupa ce intelege sau nu.
tataie nu stie,asta,consilierii nu l-au anuntat si pe el.
rezultatul experimentului MAGA
4real [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 9:23
+11/39
Make Americans Go Away....Trumpismul inseamna crima.
Mda
_Un stelist_ [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 9:35
+10/24
Compari Florida, cu distanțe imense între case și oameni cu New York unde se calcă pe picioare, tare mai ești...
citeste mai bine
relax1 [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 9:47
+10/16
ce ai dat tu este numarul global de morti din cauza gripei...nu cel din US...este o diferenta mare...Biden se referea doar la US...in articolul tau se spune numarul total de morti de gripa de pe tot globul
Asa ca lasa manipularea si invata engleza

"According to US-CDC, most deaths occur among people aged over 75 years, and in the world’s poorest regions. Sub-Saharan Africa accounts for the world’s greatest flu mortality risk, followed closely by the Eastern Mediterranean and Southeast Asia."
Un succes fulminant al lui Trump
kendf [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 9:50
+6/24
Sa ne fereasca Dumnezeu de un esec al lui...Republicanii ar trebui sa se numeasca Partidul Mortii.
.
di livio [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 10:11
-7/13
„Protocol MS în România se aplică și următoarelor cazuri de deces, acestea fiind considerate decese ale pacienților infectați cu noul coronavirus, confirmate ca fiind pozitive: c).persoanelor internate în spital suspecte de infectare cu COVID-19, la care nu s-a efectuat testarea pentru confirmare”.,,absolut aberant, păerea mea, declari decedat covrig fără nici măcar un test, pe bază de păreri...și atunci apar ipocriții gen bideu cu reculegeri, da numa pt covrigi, pt ăia opt mil decedați de cancer anu trecut nu, pt ăia nu s-au făcut reculegeri...iprocrizie sinistră
Reductio ad hitlerum, tovarase
xolv [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 10:21
-3/19
La nurnberg cu el
Puteti compensa supararea: anexand Puerto Rico
xolv [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 10:22
-6/16
si acordand cetatenia a 20 milioane de hispanici, in felul asta puteti ramane la guvernarea urmatorii 100 de ani.
bravo deștepților..
mgexpert [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 10:37
+8/20
..mai rămâne să spuneți că morții simulează pe bani..

Câte gripe sezoniere au blocat până acum spitalele din lumea-ntreagă ?

Ok, o fi o conspirație a răilor de capitaliști, dar ce te faci cu China, Cuba, Corea de Nord și restul lumii comuniste ?

De ce nu vă duceți voi mai bine voluntari în spitalele alea Covid,
dacă nu e niciun pericol și totul e o farsă.

Chiar așa, toată lumea e proastă, numai voi ați prins chichirezul ?
corect
Alin Delin [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 10:58
+5/7
Dar la fel se aplica regulile si la noi, carantinezi o comuna de 2 000 de locuitori pentru ca are 20 de oameni bolnavi desi comuna se intinde pe o suprafata foarte mare.
voluntar hapciu19
alecu-jilavu [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 11:39
-4/10
Aș merge voluntar în unitățile de tortură denumite eufemistic și mincinos ”spitale covid” dar problema e că de câte ori mă ofer șpăgarii eroi și criminali (cunoscuți publicului drept ”medici”) imediat sar ca arși și se fac nevăzuți.

Eu am doar două condiții:

1. Să pot transmite în direct întreaga perioadă (24, 48, 72 de ore - cât ne înțelegem)

2. Să vin îmbrăcat cu o geacă întrucât mori de frig în spitale.

Găsește tu șpăgarul erou criminal de la ATI să accepte condițiile și eu vin cu mare drag. Ba chiar cu încă un prieten!
da,da, partidul mortii
AliKimiku [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 11:41
-4/10
Newyorkerii si Cuomo au alta parere.
e o fantana de intelepciune acest Biden.
__alex__ [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 11:48
+3/9
Sansa lui e ca, dupa Trump, orice prostie spui pare inocenta. SUA se mai salveaza doar in filmele Hollywoodiene sponsorizate de armata. Sunt tari din lumea a treia care au gestionat mai bine criza decat SUA :)
Hahaha!
shobolanul de santina [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 12:24
-4/16
Unde ai stat ascuns expertule pana acum? Lumea are nevoie de tine!
Invata expertule din legile manipularii in masa, introdu panica si frica pe toate canalele media si o sa ai rezultatele astea: spitale aglomerate, lume care moare de alte boli dar "puterea" zice ca nu etc...
PS: nord coreenii chiar credeau ca au castigat campionatul mondial de fotbal! Asta li se tot zicea pe canalele oficiale de stat. La fel si cu gripa asta: este mortala, o sa fie 500 de milioane de morti!
Hahaha...fericiti cei saraci cu duhu'...
Yeah, right...
shobolanul de santina [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 12:33
-6/10
Just hold on to your knickers ol' boy...unde am zis eu ca doar in US of A?
Read the newspapers from US of A during influenza season on 2016/2017 and you'll see how the poor people were received in the tents in front of hospitals as all the beds were taken...
In 2020/2021 the people deceased with the PRESUMED covid infection were declared "dead by covid"...Really? Yes, hospital is taking more money from insurance(or local government) if there is the SUSPICION of covid infection...
As they said: YOU CAN'T HANDLE THE TRUTH! :-)
PS: ce zici, ma descurc cu englishul?
sa traiti
Point [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 13:13
-3/9
iertati-ne pe noi retarzii carele nu stie sa socoteste.
da ia zi matale cati au muritara in talia ca cica nu mai avea unde sa-i ingroape si-i ardea ca pre caini.
unde or fi bre mortii aia?ai mata o cunostinata doctor sa ne zica si noua cum dracu ardeau aia mortii?
si mai zice lumea,oameni rai,ca-si lua rudele mortului lovele,daca semnau ca decedatu de 90 de ani,cu trei boli fara leac,a dat coltu de covid.
asa o fi nene,zi mata ca esti expert?
Repet:SARS2 se opreste cand se opreste finantarea
newlook [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 15:20
-1/9
Repet: pandemia COVID se opreste cand se opreste finantarea ei...restu-s vorbe:
- Personalul medical ia bani de COVID: a aparut (conform OMS, sa recunoastem) declararea COVID ca si cauza a mortii mai presus de bolile terminale de inima. Fara autopsie, doar asa.
- Presa ia bani pentru COVID: prezinta doar o parte a monedei; nimic despre aberatiile epocii COVID. Mentine populatia isterizata si infricosata.
- Toti aia cu pistoale si catuse (politai, militieni, jandarmi, securisti imputiti, procurori, judecatori) iau suplimente de COVID: drepturile omului sunt puse la cos, cum au facut deunazi aia doi jandarmi arestand batranul care se plimba SINGUR, fara masca.
- O buna parte din personalul administrativ si aproape toti fute-vant politicieni primesc sporuri de COVID: singura reactie generala normala e sa-si apere noul statut, banutii.

Vom vedea cum evolueaza, dar sigur, cat sunt bani de aruncat pe isteria-pandemia COVID, ea se va mentine.
Nu putem accepta
Setalcott [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 15:27
-2/6
Ce sa vezi, Biden invie si mortii!
au 'gestionat" fiindca nu aveau alegeri
AliKimiku [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 19:29
-1/3
in anul 2020.
Sau in cazul Chinei si Rusiei, alegerile nu conteaza.
pai nu stii
relax1 [utilizator], Marţi, 23 februarie 2021, 20:02
0/2
Ce spui tu sunt conspiratii de ale tale...in articolul citat de tine nu se vorbeste despre asta...
Cine spune ca erau PRESUMED covid infection? Tu?
Repet, in articolul dat de tine nu sunt aceste teorii ale conspiratiei....sunt doar niste cifre...GLOBALE.
Adica in SUA au murit peste 500.000 de oameni de COVID mai mult decat in primul si in al doilea razboi mondial....Acesta este singurul adevar..
Deci, nu te descurci cu "Englishul" pentru ca nu ai inteles ce spune articolul....si manipulezi aiurea
Just relax
shobolanul de santina [utilizator], Miercuri, 24 februarie 2021, 4:45
0/2
Articolul e de la World Health Organization citire, aia care ne baga in puscarie acum.
Cat despre manipulare...esti infantil, ca sa folosesc alta expresie.
"Adica in SUA au murit peste 500.000 de oameni de COVID mai mult decat in primul si in al doilea razboi mondial....Acesta este singurul adevar.." hahahahahaha, ce penibil esti! Pe aceeasi logica pot spune ca si obezitatea a ucis in SUA mai multi oameni decat in toate razboaiele purtate de USA...
Stai in casa, poarta botnitza si da-te viteaz pe forumuri. Totul o sa fie bine. Pentru tine.
analfabet funcțional
mgexpert [utilizator], Miercuri, 24 februarie 2021, 10:38
0/0
e ăla care nu pricepe ce citește, așa că degeaba v-aș recomanda să mai puneți mâna pe-o carte..

Unde v-ați luat diplomele de medici somităților, la păcănele ..? :))
ai probleme de logica grave
relax1 [utilizator], Miercuri, 24 februarie 2021, 11:46
0/2
Daca tu compari obezitatea care poate fi prevenita si tine de individ (tu decizi daca mananci sanatos si faci sport sau nu) si COVID ai o problema de gandire...compari capra cu varza...
Iar articolul este de la WHO dar cu date de la CDC...iar nu stii sa citesti....
Imi dau seama ce gandire infantila ai tu daca consideri ca WHO te-a bagat la puscarie...nu te-a bagat nimeni la puscarie esti liber sa faci ce vrei...poti sa platesti amenzile si sa mergi la petreceri si in vacante....poti sa nu stai in carantina....
Tu nu ai inteles ca nu te obliga nimeni sa porti masca sau sa respecti alte restricii...poti sa platesti amenda si mergi mai departe