1 € 1 USD 4,1367joi 15 apr 2021
Versiune
Mobile
pai...
Codruta N [utilizator], Luni, 25 ianuarie 2021, 1:58
+6/8
... daca ii platesc pentru orele care NU au fost facute, ok! mi se pare normal sa le IA INAPOI salariile pentru orele alea care trebuiesc "recuperate" acum! :P
Situația în capitală
muvis [utilizator], Luni, 25 ianuarie 2021, 7:03
+2/2
Profesorii au predat la clase de 35 de copii (cu 10 in plus fața de media indicata in lege la constituirea claselor).
Asta înseamnă că ar fi trebuit să interacționeze și evalueze 170-180 de copii în 5 ore.
Nu era mai bine să fi respectat legea învățământului și sa fi împărțit clasele în două, și să-i plătiți pe profi pentru celelalte 5 ore in plus?

Așa aveau și copiii și profesorii ocazia sa interacționeze, iar profesorii ar fi fost remunerați pentru munca pe care oricum o fac și acum (dar fără rezultate la mulți din copii)
Recuperare
mihai53 [utilizator], Luni, 25 ianuarie 2021, 8:37
+3/3
Daca nu se vrea inca o sifonare a banului public , printr-o mimare a recuperarii , aceasta s-ar putea face sambata , dupa ce in prealabil intentia de recuperare se va anunta pe o platforma creata de ministerul sanatatii . Prin sondaj , inspectoratele ar putea verifica daca orele se tin si in caz contrar , sanctiuni severe . Altfel , se vor plati cateva sute de milioane degeaba , deoarece profesorii care nu si-au facut treaba online , nu si-o vor face nici la recuperare . Ca de obicei , scoala este pentru profesori . Daca nu se cresc salariile profesorilor , s-a venit cu acest cadou dat de ministru pentru linistea sa.
?!
Paul_ [utilizator], Luni, 25 ianuarie 2021, 8:56
0/2
Pe noi toata chestia asta cu online ne-a costat 2000 RON (laptop (second) si tableta grafica).

Iar sotia a tinut toate orele si a corectat temele. Astept ca cei ca tine macar sa isi puna copiii sa invete.
"Cei mai buni"
fdaniel [utilizator], Luni, 25 ianuarie 2021, 8:57
+3/3
Din experiența de până acum, ținând cont că NU există nici un sistem predictibil și clar de evaluare -nu numai în învățământ ci în orice domeniu bugetar-, "cei mai buni" vor fi rudele, prietenii, amantele și oameni puși de partid (de orice partid).
?
Paul_ [utilizator], Luni, 25 ianuarie 2021, 9:03
+2/2
Toti plang pe umarul celor 30% care nu au acces la internet sau nu au posibilitatea de a urmari lectiile online.

Atunci de ce nu merg acestia la scoala si ceilalti sa se conecteze online?

Stiu ca domnului ministru nu ii place invatamantul mixt, dar in clasa fiului meu sunt 38 de copii in clasa!

Cum ramane cei 1.5 metri distanta? Daca nu mai conteaza, de ce asta toamna erau importanti si acum nu mai sunt?
:(
Paul_ [utilizator], Luni, 25 ianuarie 2021, 9:28
+1/1
Partea mai rea este ca daca un profesor este testat pozitiv ar trebui sa stea in carantina toti elevii care au intrat in contact cu profesorul respectiv.

Ceea ce NU se respecta.
:)
Paul_ [utilizator], Luni, 25 ianuarie 2021, 9:33
+1/1
Orele se pot verifica si acum foarte usor.

Scolile tin orele online pe Google Meet, Microsoft Teams sau Zoom.

Inspectoratele pot cere link-urile pe care le folosesc profesorii si se pot conecta cand vor ei. Numai sa vrea sa o faca.

PS: Pe Zoom se creeaza un link si o parola de fiecare data, dar se poate cere scolilor sa treaca pe Google Meet sau Teams.
e foarte bine
catelu [utilizator], Luni, 25 ianuarie 2021, 9:46
+3/3
Inseamna ca voi nu aveti nevoie de ore remediale. Daca nu cheltuiati nimic ci stateati intr-o vacanta prelungita in astea 10 luni, statul va premia acum cu aceste ore platite cu 100lei ora. E bine de stiut pe viitor, pentru ca scolile se vor inchide din nou dupa redeschidere.
Da, dar și în online sunt dificultăți
muvis [utilizator], Luni, 25 ianuarie 2021, 10:33
+1/1
Mă refeream la interacțiunea în online, care ia mai mult timp decât cea din clasă.
Ar fi fost mult mai bine sa fie plătiți de la început pentru a lucra cu mai puțini copii. Mai bine in principal pentru elevi.

Așa.am fi rezolvat și problema ilegalității constituirii claselor în capitală. Nu există niciun motiv pentru care din 2011 să ai situații excepționale la constituirea claselor peste efectivul permis de lege pentru aproape toate clasele din capitală.
bani cheltuiti degeaba
Paul_ [utilizator], Luni, 25 ianuarie 2021, 10:37
+3/3
Ore remediale ar trebbui sa se faca numai pentru copiii care nu au avut acces la internet sau posibilitati sa se conecteze online.

De exemplu la fiul meu in clasa cam 4-5 copii nu se conecteaza. Dar orele se fac toate. Copiii primesc teme, intreaba ce nu inteleg iar temele se noteaza.

Problema platii orelor remediale se poate pune in satele in care nu exista acces la internet.
!
Paul_ [utilizator], Luni, 25 ianuarie 2021, 11:22
+1/1
Corect!

Dar asta inseamna ca scolile trebuiau construite in mediul urban si mai ales in orasele mari. Nu in mediul rural.

Sunt scoli care au fost contruite acum 10-15 ani si acum sunt goale acum. Numai eu stiu 2 intr-o singura comuna din judetul Neamt.
nu chiar asa ...
Paul_ [utilizator], Luni, 25 ianuarie 2021, 11:30
-2/2
Asteptam banii platiti macar pe tableta grafica.

Laptop-ul sa spunem ca il vom folosi (cu toate ca nu avem nevoie de el).
Deschiderea scolii, ca la radio Erevan:
Dilematic [utilizator], Luni, 25 ianuarie 2021, 12:13
+1/1
Da, e adevarat ca se deschid scolile pe data de 8 februarie, dar nu pentru toti, ci numai pentru cativa, si, de fapt, riscul e sa se inchida din nou, pentru ca deocamdata profesorii nu se inghesuie la vaccinare.
corect
Bara [utilizator], Luni, 25 ianuarie 2021, 12:17
0/2
altii muncesc pt 100 de lei o zi intreaga, adica opt ore.
atunci sa dea banii inapoi pe orele neefectuate!
adica nu aveati nici inainte minim un calculator?
Roman_Cetatean [utilizator], Luni, 25 ianuarie 2021, 23:56
+1/1
si cum faceati toate fisele de proiectare curriculara, situatiile si rapoartele, etc? cu creionul chimic si hartia?