1 € 1 USD 3,9845joi 25 feb 2021
Versiune
Mobile
bad boy
cmariusalin [utilizator], Joi, 14 ianuarie 2021, 19:45
+3/3
Sweden

saracii de ei
....
tirolez [utilizator], Joi, 14 ianuarie 2021, 19:47
0/4
scoli deschise.... etc.
Cel putin copiii s-au educat.
Atoatestiutorul [utilizator], Joi, 14 ianuarie 2021, 20:16
-3/11
Pe locul 25 in lume la mortalitate la mia d elocuitori, putin in fata Romaniei...dar sa mai asteptam, o intrecem noi, nu te nelinisti. Noi stam cu scoli inchise si oameni needucati si parinti terminati. Esti multumit?
Suedia este afectată MEDIU (la fel ca RO)
hic sunt leones [utilizator], Joi, 14 ianuarie 2021, 20:30
+1/5
Se află pe locul 17 (din 48 țări cu statistici) în Europa la mortalitatea raportată pe mia de locuitori - spre comparație, România se află pe locul 19.
partial adevarat
TheBorg [utilizator], Joi, 14 ianuarie 2021, 20:43
+3/7
Dar prin specificul lor tarile nordice au avut un avantaj, avand distantare sociala si in mod normal, inainte de pandemie.

In schimb vecinii lor, care au o cultura similara dar au luat masuri mai stricte, s-au descurcat mult mai bine, acestia avand un numar de decese raportat la populatie cu un ordin de magnitudine mai mic fata de Suedia.
Ca de obicei, bati campii !
Valtran [utilizator], Joi, 14 ianuarie 2021, 22:07
0/4
Worldometer citire

Romania
total decese - 17035
populatie - 19,168 milioane
17035 : 19,168 = 889 decese/ milion

Suedia
total decese - 10185
populatie - 10,133 milioane
10185 : 10,133 = 1005 decese/ milion

(editat de moderator. avertisment pentru jigniri)
Mda
kiko123 [utilizator], Vineri, 15 ianuarie 2021, 0:26
0/2
Mortalitatea e influientata si de sistemul medical care in Suedia este net superior celui din Romania din toate punctele de vedere.Cam pe cel loc crezi ca ar fi Suedia cu un sistem medical ca cel din Romania?O comparatie mai corecta ar fi cu Danemarca sau Norvegia nu crezi.
Distanțare FIZICĂ
hic sunt leones [utilizator], Vineri, 15 ianuarie 2021, 0:44
0/2
m-ați înnebunit cu agramatismul respectiv... (cuvântul „social” ține de societate, nu de prezența fizică).
Ai auzit de Suceava? Densitatea este mult mai mică decât Buc sau Tm și totuși a avut cele mai multe cazuri (ai grijă ce răspunzi, pentru că n-am dat degeaba exemplul Sucevei).
Suedia a avut printre cele mai stricte măsuri dintre statele vecine (mai stricte decât în Danemarca sau Norvegia) doar că ele au fost recomandări și au vizat doar situații cu suport științific (n-au obligat oamenii să poarte măști, pentru că, din ce știm astăzi, nu au niciun efect în majoritatea situațiilor; au ținut restaurantele, parcurile, magazinele deschise, pentru că studiile au arătat că e ok; au refuzat să distrugă educația copiilor cu cursurile online etc).

Și cu toate acestea, așa cum am spus, sunt pe locul 17 și cu o populație sănătoasă mental.
Și cum bat câmpii când zic că impactul e mediu?
hic sunt leones [utilizator], Vineri, 15 ianuarie 2021, 0:48
+1/1
Impact mare: 1-16
Impact mediu: 17-32
Impact scăzut: 33-48
(48:3 părți)
Suedia e pe 17, România pe 19.