1 € 1 USD 4,0980marţi 24 nov 2020
Versiune
Mobile
:(
Trabucodonosor [utilizator], Miercuri, 7 octombrie 2020, 9:27
+14/16
Pentru mine, asta e memorabil - Eruption:

https://www.youtube.com/watch?v=L9r-NxuYszg

RIP, Eddie :(
Asa imi dau seama ca am imbatranit ....
KTerinca [anonim], Miercuri, 7 octombrie 2020, 9:36
+21/21
Se duc rand pe rand idolii tineretii mele.
Cei care ma faceau sa ma simt liber intr-o lume intunecata.
Cunoscatorii, stiu (sic !).
.... si un gand bun de recunostinta pentru Radu Teodoru si al sau Metronom.
Daca a fost cineva care mi-a modelat gustul pentru muzica rock, atunci el a fost.
Respect !
opinii despre Eddie
Toni_Romania [utilizator], Miercuri, 7 octombrie 2020, 9:54
+13/13
1-In deceniul 70-79 cel mai imitat chitarist a fost Jimmy Page. In deceniul 79-89, cel mai imitat a fost Eddie VH.

2-Daca nu era EVH, nu era Yngwie si tehnica lui.

3-In 1983 aveam 20  ani si unul a adus o banda cu Van Halen-Diver Down. In clipa aia am uitat de Led Zeppelinii mei dragi pe care-i veneram de doi ani.

Multumesc Eddie ca ai inovat atatea in lumea chitarii hardrock.
coveruri
Toni_Romania [utilizator], Miercuri, 7 octombrie 2020, 9:56
+10/10
Si toate piesele sale cover (The Who, Kinks) erau minunate.Evident doar cu Dave Roth.
europa libera
Toni_Romania [utilizator], Miercuri, 7 octombrie 2020, 11:14
+11/15
...Si Andrei Voiculescu cu emisiunea rock de duminica, 3 ore
Cred ca era Metronom by request ....
KTerinca [anonim], Miercuri, 7 octombrie 2020, 11:32
+15/15
... a lui Radu Teodoru.
De la 15: 00 la 18:00, Duminica, toti anii '80.
Andrei Voiculescu era cu topurile ....
Jump..
1anonim [utilizator], Miercuri, 7 octombrie 2020, 11:58
-7/17
dar cu casti, mai nea Eugen. Ca si eu am o dambla , muzica simfonica. Si eu pot sa jump peste matale cu niste watti in plus, si nu o sa-ti convina ca trei apartamente mai incolo pe Baba Novac sau unde-o fi o sa te nauceasca Vivaldi. Fiecare deci are drepturile lui. Asa ca jump mai incet, ca nu esti in padure.. ( si mai e ceva , sonorul poate fi diferit rau de muzica, pana la varsta asta,..).
Multumesc tuturor
Istodor [anonim], Miercuri, 7 octombrie 2020, 12:31
+10/16
Fiecare cuvant scris aici ma trimite la timpurile noastre de JUMP. Va multumesc
Van Hallen
Jump de mic [anonim], Miercuri, 7 octombrie 2020, 13:22
+7/9
La mine Van Hallen sarea de pe o caseta ORWO pe un casetofon Grundig..

alta viata
da exact
Toni_Romania [utilizator], Miercuri, 7 octombrie 2020, 13:53
+3/5
---
Diver Down
Toni_Romania [utilizator], Miercuri, 7 octombrie 2020, 13:55
+1/3
ascultati si Diver Down
jump face aluzie la suicid de fapt
Toni_Romania [utilizator], Miercuri, 7 octombrie 2020, 13:59
+2/6
The song "Jump" is very upbeat, making it seem to happy to be about suicide. However, this was the entire point. Van Halen wrote the song about suicide with the intentions of making it peppy and more upbeat. The lyrics are meant to be depressing. This leads to the question: "Why make a depressing song sound so upbeat?" The answer is actually quite simple- it's just another form of writing. There are hundreds of songs out there that have deep, dark meanings but sound happy. A lot of times, this is because more people will be interested in a peppy, upbeat song rather than a slow tempo song. so yes, the song "Jump" is actually quite sad, it's just written to sound happy for more views.

https://www.lyricinterpretations.com/van-halen/jump
corect
un domn [utilizator], Miercuri, 7 octombrie 2020, 14:30
-2/4
ce mai face Omleta Cu Ochelari ?
dA
Babilou [utilizator], Miercuri, 7 octombrie 2020, 14:48
+5/5
Piesa JUMP era cantata in fiecare concert de grupul romanesc Compact. prin anii 1980. Stiam de la Metronom despre Van Halen. Nu imi amintesc sa fi auzit la Radio Bucuresti piese de-ale lor, in vremea aia. PCR avea alergie la muzica rock si in special la solo-urile de chitara, chiar si de la grupurile romenesti.
dA
Babilou [utilizator], Miercuri, 7 octombrie 2020, 15:00
0/6
Interesant, dar despre Van Halen am o poveste interesanta. Incepand cu vara lui 1989 Vocea Americii in limba romana si-a extins programul de seara (care era 19-20 pana la 21.30. A introdus si o rubrica muzicala de vreo 20 de minute, prezentata de "Andrei", un teenager romano-american, cu accent american. In fiecare marti erau prezentate cateva melodii de rock. Reascultand acum inregistrarile (le am pe banda de mag), observ ca titlurile multor melodii au legatura cu ce era atunci sau ce urma sa fie. Exemple: "Long cold winter" - Cindarella (aluzie la perioada comunista), "Only the good die young" - Iron Maiden (ceea ce se va intampla in dec. 1989 - a fost si un mesaj inregistrat al celor de la IM catre ascultatorii din Ro - "If you can't act free, think free", dar mai ales, si asta e legatura cu Van Halen, la inceputul lui decembrie, "Panama" a lui Van Halen. Legatura: americanii au intervenit in Panama exact cand in Ro era "revolutia" - facuta cu suport sovietic. Unii zic ca ar fi fost o intelegere, fiecare sa-si rezolve problemele din zona lui de influenta.
Uite cum sare
Werwolf1 [utilizator], Miercuri, 7 octombrie 2020, 15:00
+2/8
Chiar ma speriasem ca nu au aparut si "desteptii" de serviciu.
NU AI DREPTATE,AMICE!
ingabaz [anonim], Miercuri, 7 octombrie 2020, 15:36
+1/9
Mai opinii despre Eddie !Imi permit sa iti zic mai, deoarece suntem tot pe acolo ca varsta, dar nu pot ramane indiferent cand scrii asa ineptii !Malmsteen NU ARE ABSOLUT NIIC de-a face cu Eddie VAN HALEN !De ce ? Pentru ca sunt total diferiti si nu s-au influentat in niciun fel !VAN HALEN era cu hard rock-ul american, big rock, daca vvrei si Yngwie era cu neoclasicul !Asa ca, nu vad legatura? Tehnicile celo2 erau complet diferite, a lui Yngwie era exclusiv bazata pe viteza, la Eddie erau mai multe chestii, era mai versatil !Da-mi voie sa iti zic ca in anii 70 Richie Blackmore era mai tare decat Page! Sa mai amintim si de IOMMI ?Respect parerile tale, dar ai mers prea departe cu unele idei prea personale si total gresite!
SLAB COMENTARIU
ingabaz [anonim], Miercuri, 7 octombrie 2020, 15:38
0/6
Sincer, slab comentariu ! Ma asteptam la mai multa substanta ! Superficial, deplasat si impersonal ! Rece si detasat de fenomen, asa imi pari ! Sorry !
sa fii sanatos
Toni_Romania [utilizator], Miercuri, 7 octombrie 2020, 15:56
+4/4
Fiecare cu datele lui. Si greselie lui. Long Live Rock.
ce mai conta?
Toni_Romania [utilizator], Miercuri, 7 octombrie 2020, 16:00
+3/5
Ce mai conta ca nu dadeau rock la radio?
Viniluri de afara erau... si le copiam pe banda. Si ascultam acasa tot felul de rockuri la maximum. Si cu vodca.
Si nu te aresta Militia "ca asculti rock", cum delireaza unii "anticomunisti" de serviciu.
Lovitura dec. 89
Toni_Romania [utilizator], Miercuri, 7 octombrie 2020, 16:02
-2/8
Scuze, dec. 89 la noi a fost coproductie Occident-URSS-HU. Citeste pe Larry Watts.
QUEENSRYCHE
ingabaz [anonim], Miercuri, 7 octombrie 2020, 16:10
+2/4
Da ce zici de piesa QUEENSRYCHE- WAITING FOR 22....Decembrie, completez eu? M-a obsedat chestia asta ani de zile, crede-ma!
Stiu ce face "Cioara din varful parului
KTerinca [anonim], Miercuri, 7 octombrie 2020, 17:07
0/2
.
dA
Babilou [utilizator], Miercuri, 7 octombrie 2020, 20:14
+1/1
Daca imi amintesc bine era unul din pseudonimele cu cereri de melodii, citite la By Request.
Jump
Istodor [anonim], Miercuri, 7 octombrie 2020, 20:14
+2/4
Sa sari e un pic de ucidere si de sinucidere, nu? Ucidere ca omori calorii, invingi inertia. Sinucidere? Da. Dupa ce urci-cobori din tavan (daca faci jump intr-o camera) nu stii cum ti se schimba destinul, viata, temperamentul. Jump, nu? Baby, how you been?
You say you don't know
You won't know until you begin
So can't ya see me standing here
I got my back against the record machine.
dA
Babilou [utilizator], Miercuri, 7 octombrie 2020, 20:42
+4/4
Comentarile despre el nu sunt complete daca nu se aminteste de tehnica lui de a canta - tapping - pe chitara Les Paul. Chiar daca nu el a inventat-o el (se pare ca Hackett de le Genesis), a folosit acesta tehnica ce a dat sunetul specific Van Halen.
rest in peace
di livio [utilizator], Joi, 8 octombrie 2020, 0:06
0/6
super articol de rămas bun și comentarii pe măsură, felicitări Istodoare...îmi adusei aminte de Europa liberă, aclo am auzit prima dată Led Zeppelin și Pink Floyd... am cam rămas tot cu ei și amu, ciudat
dA
Babilou [utilizator], Joi, 8 octombrie 2020, 5:44
+2/2
S inca doua lucruri interesante despre EVH: 1. Cancerul l-a facut la limba din cauza ca el canta cu gura, avand pick-ul intre dinti.(Pick-ul era din cupru sau alama) A facut cancer exact acolo unde il tinea, a recunoscut el. A fost operat in 2001 si declarat sanatos, dar apoi i-a revenit la gat si i-a fost fatal. 2. Dupa primul lor album au fost invitati sa cante in dechidere la turneul Black Sabbath. Dar succesul lor a fost asa de mare, cu lumea entuziasmata si bis-uri, incat BS a renuntat la ei si au recurs la alta formatie, niste necunoscuti. BS a avut apoi si discutii si Ozzy a plecat, fiind inlocuit cu R J Dio. No comment.
stilul EVH
Toni_Romania [utilizator], Joi, 8 octombrie 2020, 9:53
+3/3
Un chitarist american pe Quora

What influence did Eddie Van Halen have on the electric guitar?

There has never been a guitar player quite like Eddie Van Halen.

When Van Halen's eponymous debut hit the shelves in February of 1978 (the band rounded out with Eddie's brother, Alex on drums, Micheal Anthony, and David Lee Roth), the prevailing rock guitar sound and scene was unexpectedly hit with something of seismic proportion. The fire and fury that was Edward's playing, the fluid legato runs, the white hot pentatonics, tremolo picking, screaming artificial harmonics, whammy tricks and dive bombs, volume swells, choppy flanges, his uniquely original other-worldly two handed tapping, all at top modded-Marshall volume, drenched in reverb, his unique ‘brown’ sound… Eddie took over where the imaginations of Eric Clapton and Jimi Hendrix had left off, he took everything that rock guitar was known to be and he flipped it on its’ head - smiling his inimitable smile, making it look easy the entire time.
Steve Hackett,
Levellers [utilizator], Joi, 8 octombrie 2020, 9:54
+2/2
absolut genial !
Citind comentariile despre Europa Libera, nu pot sa nu ma gandesc la cate bucurii ne-a dat si Cornel Chiriac, un mare impatimit al muzicii, Dumnezeu sa-l odihneasca in pace ! EVH mi-a atras atentia prima data cu o piesa in care interventia chitaristica e fantastica, cred ca piesa se numeste Damn Good Times. Dumnezeu sa-l odihneasca !
am reascultat piesa,
Levellers [utilizator], Joi, 8 octombrie 2020, 11:38
+1/1
este David Lee Roth cu Steve Vai.
dA
Babilou [utilizator], Joi, 8 octombrie 2020, 15:50
+1/1
Intr-adevar...interesante versuri.... se potrivesc la fix. In acelasi context e si melodia "Go West" in interpretarea Pet Shop Boys.....era ca un mars revolutionar, va amintit ca se dadea tot timpul la TVRL si radio. In videoclip trupe evident sovietice merg spre west, unde se vede Statuia Libertatii.... Iar alta amintitre interesanta a ca la Radio France Internationale, emisiunea pentru Europa de Est, in franceza, ce era difuzata toata ziua in 1989, la un moment dat, in 15 dec 1989, dupa stiri, pe la 14.00, s-a difuzat colinda "Trei crai de la Rasarit" in interpretarea Madrigalului, fara nici un comentariu. Mi-a amintit de faimoasele versuri a lui Verlaine transmise in ajunul debarcarii in Normandia : "Les sanglots longs des violons de l'automne, blessent mon cœur d'une langueur monotone."
dA
Babilou [utilizator], Joi, 8 octombrie 2020, 15:59
0/0
Da, poate tu ai avut access, din postarile tale se pare ca ai fost privilegiat de vechiul sistem, vinyluri mai erau, dar costau 300-350 de lei pe Oser in Cluj. Adica pretul de vanzare a unei cartele pe o luna de zile la cantina facultatii. Luni de zile am facut cartela 50-50 cu alti colegti ca sa le pot cumpara. Iar despre chestia cu Militia pot sa-ti spun ca prin acelasi Oser prin Cluj umbla adesea Militia cu Economicul si confisca discurile rock de la cei ce le vindeau. (A trebuit sa fug si eu cand vindeam Yessongs: le cumparam, le inregistram si apoi le vindeam iar).
privilegiat?
Toni_Romania [utilizator], Joi, 8 octombrie 2020, 16:20
+1/1
"Privilegiat" poate doar pt. ca locuiam in Iasi, al 2-lea oras din Ro, centru universitar mare si aveam amici cu parinti mai instariti.
(Nu toti cei instariti erau Securisti sau Militieni).
Si vezi ca in Ro intrau discuri rock scoase in Polonia, Ungaria si chiar URSS.
Si aveam si 5 studiouri oficiale de inregistrari benzi /casete in Iasi.
Care aveau rock vest la greu.
Cine voia rock sa inregistreze gasea.