1 € 1 USD 4,1180joi 15 apr 2021
Versiune
Mobile
Informatii deformate in articol
Mike72 [utilizator], Miercuri, 19 august 2020, 14:22
+35/45
Sunt timisorean si vreau ca restul tarii sa afle ca informatiile sunt manipulate.

Administratia PNL in Timisoara e dezastruoasa iar primarul are probleme penale (cautati pe Google).

Spatiul verde a fost macelarit atroce, vechile bulevarde cu trotuare largi si spatiu verde au fost remodelate cu benzi in plus.

Pistele de biciclete sunt niste dungi trase pe trotuar. In unele locuri, latimea lor e de sub 70cm pentru ambele sensuri (cautati iar pe Google piste biciclete Timisoara).

Barcile circula rar pentru cu sunt prea late pentru canalul Bega.

Orasul a fost impanzit cu semafoare nesincronizate iar timpii in trafic sunt oribili (cautati Semaforisoara).

Primarul blocheaza pe FB pe oricine il critica. Intrati pe profil din curiozitate si cititi cateva postari. Va veti cruci!

Siteul primariei e in inca in anii 90. Ghiseele unice sau declaratiile online sunt un vis. Vizitati din curiozitate siteul primariei.
de ce
zot [utilizator], Miercuri, 19 august 2020, 14:33
+6/10
nu aratati si de la Ploiesti care are tot primar pnl;
deci omul e cheia.
Timisoara
levierul [utilizator], Miercuri, 19 august 2020, 14:51
+19/25
primarul clown al Timisoarei sa il luati in echipa de fotbal FC Jilava
semaforisoara
levierul [utilizator], Miercuri, 19 august 2020, 15:07
+17/23
Probabil ca 490 de milioane de euro au costat doar semafoarele alea din anii '60, fara vreun sistem de sincronizare. Cladirea care initial avea destinatie, controlul traficului este acum o cladire a Politiei Romane.

Prosti mai suntem, pentru ca clownul asta e primar.
De necrezut
SebastianD [utilizator], Miercuri, 19 august 2020, 16:05
+17/27
Te sperii cand citesti articolul. Pai Domnul Primar Inginer Doctor Rector Robu inca se lauda cu restaurarea centrului si pasajul de 50m de la Michelangelo, ambele proiecte pentru care s-a obtinut finantarea inca de pe vremea lui Ciuhandu. Ca sa nu mentionam ca pasajul era un proiect de 6 luni ce a durat 2 ani.
Iar vaporasele cumparate sunt o rusine, efectiv arata ca un container plutitor cu Aer conditionat de apartament si geamuri termopan ce arata de parca au fost luate de la un magazin non stop de cartier.
In rest vise de fantani cantatoare are domnul.
Ca sa nu mai mentionam "pistele de bicicleta" facute cu o galeata de vopsea pe trotuar, care te trimit direct in stalp.
Timisoara a stat mult pe loc (daca e sa ne raportam la secolul in care traim) si caracatita din Primarie e greu de dat jos, vedem intr-o luna daca ies mai mult de 25% din alegatori la vot, altfel iar iese Lae cu 18% si se lauda ca l-a votat majoritatea ...
Mai lasati-ne cu baronii penele
kkciosuldelahamangia [utilizator], Miercuri, 19 august 2020, 16:59
+8/22
Care nu sunt cu nimic mai prejos decat cei de la psd.
Da' tu ca ,,presa'', e greu sa fii obiectiva cand ti-au intrat in cont o parte din cei 40.000.000 de euro.
Si in Iasi este primar PNL
robyzs [utilizator], Miercuri, 19 august 2020, 18:05
+13/17
MIHAI CHIRICA este primar PNL la Iasi chiar daca a fost in PSD, acum este si Președintele PNL IASI, toți liberalii sunt la cheremul lui chiar dacă a venit de la ciuma roșie.
Sa critici e usor
JohnR [utilizator], Miercuri, 19 august 2020, 19:07
-11/23
Aia cu barcile care sunt prea late m-a convins.
Altu
JohnR [utilizator], Miercuri, 19 august 2020, 19:12
-10/18
La care nu-i plac barcile. Si nici pasajele. Apropo despre asta e vorba: https://www.startupcafe.ro/bani-europeni/pasaj-michelangelo-timisoara-fonduri-europene-trafic.htm
Asa da
JohnR [utilizator], Miercuri, 19 august 2020, 19:16
-3/11
Mult mai bine decat precedentul.
LOL
bogdans [utilizator], Miercuri, 19 august 2020, 20:10
+14/20
Deci, din cele 4 pasaje ale lui Robu, 2 au fost facute din bani de la bugetul local, 1 a fost facut pe finantare europeana obtinuta de Chiuhandu si 1 a fost facut de Iulius Mall si donat orasului..
De vapoare, cum zicea cineva mai sus, cutii de termopane cu AC de apartament. Nu umbla nimeni cu ele si oricum nu functioneaza in regim de transport in comun. Bicicletele folosite pt transport in comun sunt DHS, iar panourile de comanda din statiile de biciclete au cele mai proaste touch screen-uri posibile. Pietele si piatetele alea cu care se lauda in articol, tot asa, finantare obtinuta de Ciuhanda. Robu nu a gasit nici muncitori sa puna pavajul in ele pt ca "au plecat la cosit".
Discreditat de fapte, in ciuda vorbelor
BjornTuroque [utilizator], Miercuri, 19 august 2020, 21:29
+15/21
Timisoara NU e un exemplu de administratie competenta si eficienta. Sigur nu la atragerea de fonduri europene si implementarea proiectelor. Se gasesc in toata presa articole despre proiecte ratate, proiecte facute prost, licitatii anulate si ras anulate, sumele corecte atrase de primaria timisoara in ultimii ani etc etc.

Votantii lui Robu sunt in general angajati si rude ale angajatilor din primarie si societatile din subordinea primariei, inclusiv politia locala - oameni care nu fac mare lucru si nu vor sa fie deranjati in vreun fel in anii urmatori. Mai sunt si angajati ai diverselor firme care au contract cu primaria si ofera servicii de rahat (inclusiv curatenie), mai sunt afaceristi dubiosi si mai sunt tot felul de persoane care vin din orase secundare si sunt extaziati cand se asfalteaza un trotuar si se planteaza o panseluta pe undeva.
Chiar deloc
SebastianD [utilizator], Miercuri, 19 august 2020, 23:05
+9/13
Imi plac barcile, doar nu cele comandate la "plezneala". In cazul in care ai uitat cum arata: https://i2.wp.com/www.opiniatimisoarei.ro/wp-content/uploads/2018/10/vaporase-2-1.jpg

Ma gandesc ca te incadrezi in categoria "macar a facut ceva" si esti multimit de orice lucru, indiferent daca e facut bine sau nu.
Pretentile de altfel sunt ca si tara ...
Locuiesc in Timisoara...
Capac1947 [anonim], Joi, 20 august 2020, 10:29
-5/17
Orasul e schimbat complet in comparatie cu acum 8 ani... imi doresc sa am on candidat mai bun la primaria Timisoara... dar in acest moment nu este inlocuitor pentru Robu...

P.S. Cu cateva exceptii... nu exista strazi mai bune in alte orase din tara...
memorie scurta...
Capac1947 [anonim], Joi, 20 august 2020, 10:38
-3/11
Cum aratau strazile, trotuarele si traficul inainte de Robu si cum arata acum?
Va e dor de kilometrii de cozi pe Popa Sapca, Michelangelo, Jiul, Martirilor...?
Va e dor de garajele pline de gunoaie dintre blocuri?
Va e dor de namoalele din Complexul Studentesc?
Va e dor de panza de paianjan de cabluri pe toti stalpii din oras?

O administratie buna trebuie sa asigure o infrastructura buna pentru toti cetatenii... nu pomeni si ajutoare pentru anumite grupuri de persoane...
Chiar m-am plimbat cu ele
JohnR [utilizator], Joi, 20 august 2020, 11:19
-9/11
Mie personal imi plac. Pretentiile sunt OK si tara e frumoasa. Poate ar trebui sa inveti sa mai si apreciezi. Problema majora a Romaniei e ca toata lumea comenteaza, denigreaza, dar nimeni nu face nimic. Referitor la asteptari, au ajuns strainii sa ne laude tara (Printul Charles) si traditiile.
Sisteme de management al traficului
JohnR [utilizator], Joi, 20 august 2020, 11:26
0/4
Eu zic ca sistemul de management al traficului e printre cele mai avansate din tara. Si am si dovezi: https://www.youtube.com/watch?time_continue=200&v=dHJPumZEyRU
Incurci lucrurile iar
SebastianD [utilizator], Joi, 20 august 2020, 14:16
+2/6
John, nu am zis ca tara nu e frumoasa, ba din contra, avem munti, lacuri, rauri foarte frumoase, si as zice ca atunci cand a laudat tara, la ele s-a referit si printul.
Nu la strazile aglomerate, lipsa spatilor verzi adecvate si poluare.

"Intamplator" am locuit in 2 tari, pe langa Romania asa ca am termen de comparatie destul de lucru facut bine.
Cand zici ca "nimeni nu face nimic" la ce te referi mai exact? Sa ne punem noi sa scriem site-ul primariei sau al altor institutii de stat? Am putea, dar cumva contractele tot la firme de casa ajung. Sa facem parcari supraetajate cu ciment adus de acasa? (in cate luni au facut Iulius Mall si ISHO parcarile? De cati ani se tot "chinuie" primaria sa faca acelasi lucru?)

E ok sa ai pareri diferite, dar te rog, sa nu facem confuzie intre a critica administratia si a critica tara/politicienii.

Deci nu, problema majora nu e ca lumea comenteaza, problema majora e ca lumea alege aceasi clasa politica dupa 30 ani de rateuri. Si dupa atata timp de dezamagiri normal ca se agata de ORICE lucru facut. Ca doar numai la noi am vazut "inaugurari " de cativa km de strada cu fanfara...
semafoarele sunt invechite
levierul [utilizator], Joi, 20 august 2020, 16:31
+1/3
sunt o licenta din anii 70 din USA facute in Ro, pe bani multi rau. Adica ar trebui sa va fugareasca OLAF-ul
Tine cont de doua chestii
Eu the first [utilizator], Joi, 20 august 2020, 19:16
+2/4
Ca sa capete banii pentru respectivele vaporase, a mintit sfruntat in documentatie - vaporasele alea nici peste o suta de ani (daca n-or fi rugina pana atunci) n-o sa transporte zecile de mii de pasgeri zilnic pe care preconiza Robu ca o sa le transporte.

A doua, ca sa puna cutiile alea de tabla pe Bega, pe care prea putini timisoreni le folosesc, a impins pana aproape de desfiintare clubul de canotaj din Timisoara, vechi de peste 150 de ani, si-a distrus o zona de agrement pe care puteai sa te dai cu barca pe Bega. Mai ales avand in vedere gradul de utilizare si ocupare al cutiilor de tabla, multi timisoreni ar fi preferat pastrarea barcilor si-a clubului de canotaj.
Daaaa, si marmota ...
Eu the first [utilizator], Joi, 20 august 2020, 19:35
+3/3
Ia sa vedem, la ce memorie ai, de cate ori a fost reasfaltata Ripensia? Cati pomi au fost taiati? Care-i starea benzilor de biciclete acuma, fata de cum era acu' opt ani?

O infrastructura buna inseamna una care face viata cetatenilor mai usoara si mai buna. Ciuhandu a refacut uzina de apa, a reconstruit in asa hal incat nici acuma n-au nevoie de reparatii toate liniile de tramvai intens circulate din oras, si a facut primele piste de biciclete din Timisoara, asta asa, din memorie, ca a facut mult mai multe. Robu in schimb a taiat mii de pomi, a distrus Libertatii, a tinut trei ani in santier Unirii ca dupa ce-a terminat-o sa arate exact ca inainte de renovare, cu un ditamai paralelipipedul ruginit in mijlocul zonei pietonale. Si-a facut din Unirii parcare, si-a inchiriat muzeul de arta pentru un chef particular.

Multi zic ca Robu a reparat strazi. Astia-s oameni cu memorie scurta, care nu mai tin minte de la ce-a plecat Timisoara in '89, cand pe unele strazi si cu masina de teren aveai probleme. Dupa Robu, tot ce mai aveau nevoie strazile era intretinere cu regularitate. Intretinerea aia Robu a facut-o execrabil - o strada reparata in vremea lu' Robu nu ramane cu asfaltul intreg trei ani, in unele locuri munca e atat de prost facuta ca dupa o singura iarna apar gropi, ba chiar am gasit o groapa cu ditamai golul sub asfalt formata la nici o luna dupa reasfaltare.

Cat despre proiecte: in afara celor mostenite de la Ciuhandu, gata aprobate spre finantare, foarte putine dintre proiectele facute de Robu au fost aprobate spre finantare, si si din alea putine aprobate, o parte s-au oprit pe parcurs din motive de DNA. Robu, pe langa ca e atat de prost incat si sa vrea sa respecte legea, n-o respecta din principiu. Asta merge cu PNL sau PSD la guvernare, nu merge insa la UE.
Clipul ala nu e dovezi
Eu the first [utilizator], Joi, 20 august 2020, 20:08
0/2
E reclama.

Daca vrei dovezi, tre' sa cauti niste statistici care sa demonstreze ca s-a imbunatatit calitatea traficului in Timisoara de cand e sistemul in functiune. Sunt relativ convins ca n-o sa gasesti, pentru ca in fapt traficul e la fel de congestionat, acolo unde chiar conteaza.

Pe partea de recunoastere a numerelor si a amenzilor de circulatie sistemul e fix degeaba, pentru ca in Romania nu exista legislatia necesara.

Pe partea de trafic, nu prea ajuta largirea unor strazi mai spre periferie, cata vreme traficul prin centrul orasului e ;a fel de gatuit ca-ntotdeauna, si rute ocolitoare nu-s. Cred ca dintre orasele mari din Romania Timisoara e singurul care inca n-are centura completa. Cata vreme la punctele cardinale tot stai de ti se acreste la semafoare, faptul ca circuli ceva mai usor pe sub tren pe Popa Sapca nu te-ajuta mare lucru.

Singura chestie desteapta facuta in ultimii ani e pasajul de la mall, de pe Aradului spre Popa Sapca. Da' ala pe de-o parte nu-i cine stie cat de spectaculos, ca nici ruta ocolitoare nu-i foarte rea (ceea ce se vede si din cantitatea de trafic preluata de fiecare ruta), pe de alta parte e rezultat din investitie privata, acolo n-are Robu nici un merit.
In plus, ...
Eu the first [utilizator], Joi, 20 august 2020, 20:12
0/4
..., e o chestie pe care orase mult mai mari ca Timisoara, din toata lumea, au constatat-o. Sa largesti strazile nu ajuta la accelerarea si fluidizarea traficului. Largirea strazilor, acolo unde se poate, duce la o crestere liniara a capacitatii de trafic. Cresterea proportionala a orasului, in schimb, duce la o crestere macar patratica a necesarului de trafic. Daca vrei sa fluidizezi traficul, trebuie sa reduci numarul de masini care circula. Aia se poate doar oferind mijloace de transport alternative, care sa fie si atractive, comparat cu masina. In privinta aia Robu n-a facut mai nimic. Nu poti sa te-astepti sa circule mai multa lume cu bicicleta cata vreme tu dai amenzi biciclistilor in loc sa le faci piste, nici nu poti sa te-astepti sa creasca numarul clientilor pe transportul in comun cata vreme timpii de asteptare la ore de varf sunt de zeci de minute, pe anumite linii, si calitatea serviciului e execrabila. Calitatea serviciului, la transportul in comun, nu e data de cateva tramvaie vitrina, ci de frecventa si viteza de parcurs. Abia dupa aia vin chestii gen curatenia din masini si climatizarea si incalzirea. In plus, cand tai pomi inainte de-a planta si creste altii care sa le ia locul, cand desfiintezi zebre ca sa treaca masinile mai repede, pana si mersul pe jos il descurajezi, si traficul devine si mai congestionat.
Matale ...
Eu the first [utilizator], Joi, 20 august 2020, 20:17
+3/5
... ai nevoie de lecitina. Face bine la memorie.

In urma cu cativa ani mi-am luat trotineta sa ma duc la lucru. Am renuntat dupa doar un drum. Trotuarele sunt pe multe bucati de drum impracticabile cu roti mici. Pe strada pe care stau, reparata de Robu de mai multe ori in doar trei ani, prietenii evita sa intre cu masina, ca si-o strica.
Asa e
JohnR [utilizator], Joi, 20 august 2020, 22:30
0/0
E reclama. La cata prostie e in Romania.
Campanie electorala
oradeanbh [utilizator], Vineri, 21 august 2020, 11:11
+2/2
Pentru cei neatenti, in partea de sus scrie clar "recomandat de PNL". Asadar suntem in campanie electorlala si trebuie scoase in evidenta doar realiizarile, mai putin prostiile facute de acesti primari.