1 € 1 USD 4,0972sâmbătă 19 sep 2020
Versiune
Mobile
O mie si una de nopti
Mazeta [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 9:59
-29/61
Avem cocoase de camila, avem masca, frecam bine lampa... Ma intreb cine sunt Ali Baba si cei 40 de hoti.
Sa se inchida Vama Veche, Mamaia si VPrahovei
Miky60 [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 10:14
+15/49
Astea sunt focarele de infectie acum! Oamenii vin din toata tara la plajele de la Marea Afro-Americana si la statiunile de pe Valea Prahovei, nu se protejeaza, iau COVID-ul si il duc in localitatile de basitina.
Singura sansa de salvare a oamenilor in perioada urmatoare este revenirea la carantina, e clar. Cazurile explodeaza, oamenii nu se protejeaza, merg in cluburi de manele in Vama Veche si Mamaia, daca continuam asa o sa ajungem cu spitalele pline!
Dar pesedistii blocheaza orice incercare a guvernului PNL de revenire la salvare, revenirea la carantina si amenzi uriase!
un lucru e cert
Captain Obvious [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 10:17
+11/27
numarul de teste asta o sa ramana in jur de 6000 pe zi ca medie, degeaba o da orban cu 12000. In weekend nu se fac. Tinand cont ca sunt foarte teste care se repeta pentru cei internati + pilosi, numar care o sa tot creasca odata cu crestearea numarului de bolnavi cred ca pot spune ca max 3000 de teste pe zi sunt pentru investigarea cazurilor noi. probabil acest 3000 o sa scada in viitor odata cu cresterea numarul de bolnavi.
ne-am prostit rau de tot ca oameni
bigbrother [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 10:19
+45/71
Pentru ca nu vedem virusul nu credem ca exista. Ironic ca cineva spune asta intr-o tara care crede intr-o zeitate nevazuta vreodata.
Pentru ca n-am vreun prieten infectat, e clar ca toata povestea e o facatura. Probabil n-ai vazut nici pe cineva cu HIV sau Ebola, inseamna ca nici aia nu exista?
Masca nu ma lasa sa respir. Un chirurg respira ore intregi printr-o masca cand e in operatie, dar sigur, tu nu poti face asta pentru ca nu esti chirurg.
Este epidemie de gripa si totusi nu se face atata tamtam. Primo: pentru gripa EXISTA VACCIN! Cine nu si-l face, e un idiot care crede in fake news si leacuri babesti. Secundo: 200 si ceva de mii de morti de gripa intr-un an, peste 500.000 de morti de COVID in mai putin de 1 an.
Este doar o gripa mai severa. Gripa nu iti face praf plamanii si mai nou, se par ca si sistemul imunitar.
CCR a decis ca nu ma poate tine in izolare, deci fac ce vreau eu. Inconstientii care pleaca desi sunt depisati pozitiv ar trebui sa stie ca imbolnavirea unor alte persoane se pedepseste penal.


Sunt doar cateva dintre ideile romanilor care ne-au dus aici. Le-as spune idioti celor care gandesc asa, dar deja am trecut de faza asta. Ii ROG pe cei care nu cred in x motive sa nu ii imbolnaveasca - uneori fara sa stie - pe cei din jurul lor si sa faca ceva atat de simplu:
1. poarta masca cand esti in preajma oamenilor si poart-o cum trebuie, nu ca suport pentru barbie. Macar pentru a nu mai vorbi cu precipitatii si tot ar trebui sa o porti.
2. pastreaza distanta de minim 2 metri, vocea umana se aude pe zeci de metri, cine vrea sa te asculte o face fara probleme.
3. spala-te pe maini cum ai fost invatat acasa si posibil la scoala, macar pentru a nu te imbolnavi tu daca de ceilalti nu-ti pasa.

P.S: hartia igienica cumparata masiv nu ajuta, doar lasa impresia ca ne va scapa din rahatul in care suntem.
Nu conteaza. Avem alta tema.
Ion Popa [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 10:26
+32/42
La naiba cu Covidele. Pentru politicienii nostri vin alegerile. Gata ia liniste cu pandemia.
"Eu nu cunosc pe nimeni bolnav de covid..." va merge la vot.
Vom ajunge in top la numarul de cazuri si ne vom mira ca prostii ca nu vom mai putea pleca niciunde in lume pentru ca nu ne va primi nimeni.
Asta cu "zeitatea nevazuta vreodata"
Lovercraft [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 10:38
-30/54
Ai luat-o din Ghidul Ateului scos de Academia Sovietica in anii 60? Sau din operele lui Marx si Engels?
chiar asa?!
noi2013 [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 10:42
-4/34
Spitalele nu se vad? Galatiul?

Exista vreo dovada credibila ca imbolnavirile sunt de pe Valea Prahovei si de pe litoral?!
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Miercuri, 8 iulie 2020, 10:46
-19/33
Ghidul Ateului
AntonH [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 10:56
+10/18
Biblia, Exod 33:20 sau Ioan 1:18. Acolo scrie.
Altii au scolile deschise si fara focare din asta
Lok [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 11:00
-9/27
Altii nu au avut masuri restrictive si nu au al doilea val. Deci masurile au provocat valul? Intreb asta pantru ca in timpul masurilor toti asimptomaticii nu erau testati, dar existau. Deci cifrele din timpul masurilor sunt discutabile.
Cate cazuri avem active la ATI? Sunt mai multe? Ca daca nu atunci e doar influenta masurilor asupra cazurilor active vizibile, adica testabile.
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Miercuri, 8 iulie 2020, 11:35
+18/32
Amice, tu ești bine dresat de poveștile guvernului
hic sunt leones [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 11:50
-14/38
Doar o mână de oameni zice că virusul nu există, majoritatea noastră contestă presupusele efecte, iar cifrele confirmă ceea ce credem.
Medicii (chirurgi) poartă mască, pentru a nu infecta corpul deschis al pacientului.
De gripă mor anual între 400 mii și 1 mil de oameni (în funcție de an), chiar dacă este vaccin.
Și gripa îți face praf plămânii; Covid-19 nu a fost găsit să afecteze sistemul imunitar (dovadă că foarte multe persoane se vindecă).
CCR a decis că oamenii nu pot fi ținuți în izolare de hotărârea unui funcționar, n-a zis nimic că parlamentul nu poate decide prin lege o măsură similară.
1. Eu nu port mască, pentru că sunt sănătos;
2. Dacă ți-e frică de mine, n-ai decât să stai tu la distanță (fii sigur că nu te las eu să te apropii mai mult, dacă nu te cunosc);
3. Acest lucru era valabil și până acum, va fi valabil și de acum încolo.
nu, din manualul
Captain Obvious [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 11:52
+11/21
bunului simt
UE
clauv [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 11:59
-4/10
Idiot cine nu-si face un vaccin antigripal ? Oaaa.....
lel
Georgiana1995 [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 12:03
-6/24
Pleacă măh cu carantina ta nord-correană de-aici ! Fiecare se protejează singur ! Pune-ţi masca şi spală-te pe mâini,şi ţine distanţa !
Avem
Moi1 [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 12:05
+4/12
Sunt de acord cu teoria asimptomaticilor dar ia citeste articolul si vezi ca ATI si decesele sunt la cote mari. Deci avem o problema!
Si da altii au ridicat aproape toate restrictiile si nu au problemele astea pt ca se protejeaza. In Romania problema sunt spitalele si centrele de zi. Cum e posibil ca dupa 3 luni personalul medical sa se infecteze in halu asta! Au echipament de protectie si nu-l folosesc!
în afară de galați,
berenger [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 12:24
+4/18
explozia de cazuri noi e în bucurești, brașov, prahova, argeș și dâmbovița, toate 4 județe vizitate intens de bucureșteni
Mere cu pere
andreishana [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 12:37
+17/27
Toata lumea compara mere cu pere.
Gripa sezoniera provoaca intre 200 si 700 de mii de morti anuale, in conditiile in care viata oamenilor se desfasoara NORMAL, FARA RESTRICTII. Asta pentru ca populatia lumii a dezvoltat o oarescare imunitate la virusurile gripale si majoritatea fie nu fac deloc, fie fac o forma usoara.
In 6 luni de zile covid-19 a provocat aproape 600 de mii de morti in conditiile in care toata lumea s-a OPRIT. Fara zboruri comerciale, fara plimbari prin europa/america/asia, stat in casa, masca pe fata. In aceste conditii numarul de morti probabil se va dubla oricum fata de gripa sezoniera, pe an. Daca viata oamenilor s-ar fi desfasurat normal, asa cum se intampla pana acum in sezonul de gripa, ai fi numarat probabil acum 5 milioane de morti de covid. E un virus nou la care nu avem deloc imunitate, asta inseamna ca lasat liber, fara restrictii, virusul asta are capacitatea de a imbolnavi intreaga populatie a globului (probabil cu mici exceptii in cazul unor sisteme imunitare speciale, dar nesemnificative statistic). Daca mortalitatea covid-19 e doar 0.5% din cei bolnavi, tinand cont de potentialul lui de a imbolnavi intreaga populatie a globului (am explicat mai sus, 0 imunitate la virusul nou), un calcul rapid ne arata ca la 7 miliarde de oameni ai 35 milioane de morti. Suficient de infricosator pentru tine?
Tu esti sanatos sau poate asimptomatic. Masca o porti ca sa ii protejezi pe cei cu sistem imunitar compromis
?
adevaratul [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 12:37
-9/23
de ce sa se inchida ca vrei tu, fiecare e liber sa mearga si sa faca ce vrea, daca ti-e teama stai tu inchis in casa pana trece
Problema e ca oamenii nu sunt rationali.
clint [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 12:51
+12/22
Alegerile lor sunt irationale, iar "narratives" cu gripa cu alte boli care omoara mai multi oameni, etc. sunt doar incercari de rationalizare, specifice celor cu un intelect redus ( self awareness ):

http://psihopedia.blogspot.com/2016/04/rationalizare-emotionala.html


Sa fim seriosi, multi traiesc de azi pe maine, in turme. Da, cei carora le place sa se imbulzeasca pe terase, prin Vama, samd. Pentru ei izolarea, daramite carantina nu e o solutie.

In primul rand le e FRICA ca vor muri DE FOAME. Ei n-au nimic pus deoparte, jobul lor e printre primele care poate sa dispara. Carantinat si fara bani inseamna sa nu ai solutii si atunci devii agresivi, arunci vina pe autoritati, etc.

In al doilea rand, ei sun SINGURI, chiar daca o ard intr-o gasca. Cand trebuie sa stea acasa, izolat, singuratatea si lipsa de sens a existentei ii apasa. Atunci o dau in paranoia.

In al treilea rand au nevoie constanta de ATENTIE si VALIDARE. Fara gasca, asa cum spuneam, sunt zero, iar asta ii inebuneste. Desi in gasca nu stabilesc cine stie ce legaturi cu ceilalti oameni, macar pot sa se dea mare cu ultimul iPhone si alte "alegeri inspirate" din viata. In singuratate, nimeni nu ii vede. Am citit in perioada asta despre mari personalitati care au vazut parti bune in izolare: mai mult timp pentru carti, filme si culmea, socializare online, sunat prietenii care au avut la randul lor mai mult timp. La ei, nu exista asa ceva. Fara maimutareala exhibata, simt ca nu traiesc.

Si or mai fi si altele, dar sa fim intelesi, lucrurile nu sunt ceea ce par afi. Oamenii, in loc sa isi constientizeze problemele si sa inteleaga ca e in interesul lor sa fie complianti cu ce le cer autoritatile, in special cele medicale, dau intr-o negare, sunt primii care nu poarta masca, parca vrand sa isi arate lor insisi ca nu sunt vulnerabili in fata virusului. Desi nu sunt vulnerabili poate medical, prin actele lor agraveaza si prelungesc criza economica in fata careia ma tem ca ei sunt primii care vor cadea.
Statistica
Mawrkuss [anonim], Miercuri, 8 iulie 2020, 13:23
+2/6
graficele trebuie puse in contex, si anume sorelate si scalate cu numarul de testari.
Nu ar strica sa aveti un consultat care se pricepe la statistica pentru astfel de articole.
esti prost
numaiamnume [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 13:24
+4/10
daca pana acum nu ai inteles ca masca nu te protejeaza pe tine, ci pe cei din jur daca esti tu bolnav. Tu esti bolnav, dar cu capul. Poarta masca, n-ai dreptul sa ma pui pe mine in pericol. Dupa cum vezi, traiesti intr-o minciune, pentru ca nimeni nu se poate proteja singur, masca trebuie sa o poarte cel bolnav ca sa nu te imbolnavesti.
alt prost
numaiamnume [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 13:25
+3/9
nimeni nu e liber sa ii puna pe ceilalti in pericol! Purtarea mastii si distantarea sunt obligatorii. Degeaba porti tu masca daca un retardat fara masca se urca peste tine in supermarket sau pe plaja! Masca nu-l protejeaza pe cel care o poarta, ci pe cei cu care intra in contact!
prostul simt poate
numaiamnume [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 13:26
+3/3
un om cu bunul simt nu cauta sa-i jigneasca pe altii.
de unde stii ca esti sanatos?
numaiamnume [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 13:27
+9/15
Ai facut un test, sau e doar prostie?
care sunt aia altii?
numaiamnume [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 13:29
+3/9
Cred ca traiesti intr-o iluzie. Enumera-i aici si hai sa ne uitam pe statisticile lor sa vedem cat de prost stau, comparabil cu noi (Suedia, de exemplu, sta mult mai prost ca noi, avand in vedere numarul lor foarte mic de locuitori sunt in top, deasupra noastra)
Duminica...
SorinNica [anonim], Miercuri, 8 iulie 2020, 13:30
+6/10
...o lasa mai usor cu testarea. Asta arata cat de serioasa e problema.
E greu sa accepti ca ai stat degeaba in casa.
mda
Hexadanus [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 13:53
+4/8
Si de unde ai tu bunul simt? :)) Si cum deduci tu ca e bun, raportat la ce? Standardele tale?

Legat de corona, parca era vorba ca trebuie sa aplatizam curba aia, sa nu aglomeram spitalele. Acum 3 luni am zis ca aplatizam curba, acum ne intrebam de ce sunt cazuri noi.
Suedia, Austria, Finlanda, Norvegia citez Fox News
Lok [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 14:24
-4/12
Si nici o tara din cele enumerate nu a vazut o explozie de cazuri dupa decizia de a redeschide scoli, gradinite si crese.
Pentru ca copii nu se infecteaza, nu au simptome serioase, si nu pot transmite (studii).
Mda
tudor74 [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 14:42
+3/13
Am fost in jud Brasov acum cateva saptamani, am intrat intr-un megaimage tocmai cand angajatii si paza se certau cu niste bizoni ca au intrat fara masca in magazin.
Unul din ei se intoarce cu masca pusa in sictir de ii acoperea doar gura (si aia pe jumatate) nu si nasul, cand i-am spus frumos ca trebuie sa isi acopere gura SI nasul mi-a reprosat ca ce imi pasa mie ce face el si sa imi vad de treaba. Mai m-a si amenintat ca imi si tuseste in fata!

Apropos, in parcare erau numai masini cu numere de Bucuresti, Giurgiu si Arges. Pam pam!
Te contrazici
AntonH [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 14:47
+1/5
"copii nu se infecteaza, nu au simptome serioase, si nu pot transmite"
păi dacă nu se infectează normal că nu au simptome. Și nu pot transimte. Iar dacă zici că nu au simptome serioase, atunci înseamnă că sunt infectați. Iar dacă ești infectat, poți transmite. Grrrr.
Te rog link la studii, că google nu găsește.
Ah
tudor74 [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 14:48
+6/12
Ai grait ca un adevarat rroman " nu port mască, pentru că sunt sănătos"

Eu nu port centura pt ca conduc cu "grija"
Eu nu respect limita de viteza ca am frane bune
Eu merg cu 100km/h prin localitati ca nu am autostrazi
Eu ma sui la volan dupa ce am baut pt ca stiu eu ca sunt bazat


Rezultatul se vede, campioni la nr de morti in accidente auto!
Se vede si rezultatul relaxarii restrictiilor si decizile aberante ale grupului infractional CCR/PSD ... nr de noi cazuri si morti creste.
Nu m-am facut inteles de toti, mea culpa.
Lok [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 15:01
-4/8
Nu se infecteaza, studiile arata ca nu prea se infecteaza.
Din cei care totusi se infecteaza, nu au simptome serioase din studii si cazuri reale.
Daca nu au simptome serioase, tuse etc, nu pot transmite (citam WHO).
Nu dau linkuri, trebuie sa mergem pe axioma ca nu pot gresi.
Viața din Suedia se desfășoară normal
hic sunt leones [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 15:24
-1/9
și, chiar dacă infectările zilnice depășesc mia (potrivit OMS), numărul de decese este la cel mai mic nivel.
Franța - o țară fruntașă până recent unde măsurile de relaxare sunt mult mai lejere decât în Ro (au deschis teatrele, cinematografele, restaurantele ș.a.) - pare a avea o rată de îmbolnăviri mai redusă decât Ro (pe medie).
Polonia - țara în care președintele a spus despre Covid-19 că a ajuns să fie o boală precum alte boli - are și ea mult mai puține restricții ca Ro fără ca să vedem, explodând nr de cazuri noi.
Grecia - paranghelie în toată regula - nici ei nu au probleme cu creșterea cazurilor.
Deci corelația între viața desfășurată normal și numărul de cazuri/decese (în cazul ambelor boli: Covid-19 și gripă) este cel mult forțată.
Autopsiile relevă faptul că boala Covid-19 nu pare să fi provocat nici măcar un deces care nu era „programat”; germanii au descoperit în procente majoritare afecțiuni care duceau inerent la decesul persoanei în cauză; e discutabil, dacă decesul a survenit mai repede, însă el era cert în 100% din cazuri și fără infecția cu SARS-CoV-2; același lucru este relevat de medici din SUA și din GB.
Nu știu de unde scoți dta 5 mil de decedați... Dacă media de persoane decedate anual, având gripă, este vreo 5-600 mii, anul acesta vreo 400 de mii s-au dus, având Covid-19; singurul lucru care s-a schimbat este numele unei dintre afecțiuni.
Ai auzit probabil de Djokovic: virusul a plecat de la el într-o săptămână; unde-a dispărut, dacă oamenii nu au imunitate?
Acest virus poate avea o rată de mortalitate de 10% și tot nu ar fi înfricoșător din punctul meu de vedere atât timp cât el atacă doar organismele persoanelor care și-au bătut joc de ele; știu, unii oameni au un bagaj genetic predispus bolilor și sunt pentru a acționa în sensul protejării lor, însă o facem, ajutându-i pe cei vulnerabili să se izoleze ei, nu acceptând să-mi fie mie călcate în picioare drepturile.
Atât timp cât eu sunt sănătos, e anormal să port mască.
Masca este recomandată celor simptomatici
hic sunt leones [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 15:38
-3/7
sau celor care sunt suspecți, NU oamenilor sănătoși.
o fi citit Rise Project
di livio [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 18:03
+1/3
pac pac
Unde-i logica?
Alex_capsunar [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 20:26
+3/7
andreishana ti-a explicat totul foarte clar, dar nu esti in stare sa pricepi.
Eu vreu sa iti atrag doar atentia asupra unor ineptii pe care le ai debitat: ai spus ca virusul ataca doar organismele persoanelor care și-au bătut joc de ele. Mai mare prostie nu am auzit. Varsta inaintata este un factor de risc, sa inteleg ca persoanele cu varsta inaintata si-au batut joc de ele??? Poate dimpotriva. Hiperteniunea, diabetul, o mare parte a cancerelor si multe multe alte patologii sunt asociate in proportie de peste 80% cu factori genetici; daca o persoana e afectata de una dintre aceste boli inseamna ca si-a batut joc de ea???

Poti sa imi spui cum se poate apara o persoana cu imunitate scazuta de aceasta boala, in conditiile in care este obligata sa desfasoare anumite activitati de mare risc, de exemplu frecventarea unui spital, ca urmare a unor patologii preexistente (de exemplu un pacient care necesita dializa)? Purtarea unei masti nu apara mai deloc o asemenea persoana.

Cand unul din mebrii familiei tale va face boala si nu va reusi sa-i faca fata, vreau sa vad daca mai sustii aceste ineptii pe care le-ai scris. Sa iti dea Cel de sus ceea ce meriti
Pacat
Alex_capsunar [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 20:31
+5/5
Ai spus mai multe adevaruri profunde, pot doar sa iti dau un plus. De-ar fi mai multi ca tine, ce bine ar fi. Pacat ca nu putem sa ne separam, cei care gandim, separat de cai care nu gandim, pe doua continente diferite
Iti spun eu.
minrest [utilizator], Miercuri, 8 iulie 2020, 21:14
+3/7
Hotii sunteti voi, PSD-istii, iar Ali Baba este deocamdata la inchisoare. Lampa o freci tu, economia functioneaza, cu exceptia restaurantelor fara terasa.
Nene, esti de-a dreptul idiot
Task Damager [utilizator], Joi, 9 iulie 2020, 4:32
+3/5
Mai pune mana si citeste, informeaza-te:
https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/latest-evidence/transmission
Masca ii protejeaza pe toti, cu conditia s-o poarte TOTI. Cata vreme vor fi oameni prosti care stiu ei ca sunt sanatosi, virusul se va raspandi. Din cauza unora ca tine se impute treaba in Romania.
ce bine că bucureștenii nu merg și la Constanța
Mariobrutte [utilizator], Joi, 9 iulie 2020, 5:29
+2/2
Județul Constanța.
Si daca esti
gamma [utilizator], Joi, 9 iulie 2020, 7:51
+5/5
asimptomatic contagios ? Cum faci diferenta fara teste zilnice personale ?
Sudeia are
numaiamnume [utilizator], Joi, 9 iulie 2020, 9:14
+2/4
73,858 infectati si 5,482 morti. La 10 mil de locuitori. Daca aveau 20 mil, ca noi, ar fi avut 145 000 infectati si 10900 morti. Noi cat avem? Ia vezi ca stam de cateva ori mai bine ca ei, tocmai pentru ca noi am inchis si ei nu. Austria la fel, la 9 mil de locuitori sta cu 18 000 infectati si 706 morti, daca faci inmultirea si vezi cum stau pe 1 mil de locuitori, stau mult mai prost ca noi. Finlanda sta mult mai prost, au 1,311 cazuri la 1 mil de locuitori si 59 de decese la 1 mil de locuitori, iar asta e o tara unde distantarea sociala se face de la sine, pentru ca sunt putitini, pe spatiu mare. Normvegia? Te las pe tine sa calculezi. E trist ca avem cu totii acces la aceleasi numere, dar unii compara mere cu pere si au impresia ca ce bine stau altii. Analfabetul viitorului (prezentului) nu e cel care nu stie sa citeasca, ci cel care nu intelege ceea ce a citit. Citez https://www.worldometers.info/coronavirus/ - calculele le fac eu, ca n-am nevoie de FoxNews sa interpreteze niste numere gresit, doar ca sa le dea lor povestea pe care vor sa o spuna.
ai puțintică
berenger [utilizator], Joi, 9 iulie 2020, 10:46
-1/3
răbdare!
E nevoie să citești tot ce scrie ca să vb cu mine
hic sunt leones [utilizator], Joi, 9 iulie 2020, 12:26
-1/1
m-am referit în următoarea frază la cei predispuși bolilor.

O persoană cu imunitate scăzută se poate apăra, ÎNTĂRINDU-ȘI imunitatea.

Orice membru al familiei mele care nu va face față acestei boli sau oricărei alteia va muri, iar mie îmi va rămâne să-l plâng; până atunci, mă asigur că eu și cei de care răspund direct ne construim o sănătate care face față unui banal de Covid-19.
Pot să fiu multe, dar nu sunt
hic sunt leones [utilizator], Joi, 9 iulie 2020, 12:32
-3/3
Studiile făcute au relevat faptul că probabilitatea să fiu asimptomatic contagios este la fel de mare cu cea de a mă scufunda la 200 m fără echipament; pot fi presimptomatic contagios, însă doar dacă am lins niște viruși în ultimele zile - ceea ce, te asigur, nu e cazul.
Ce treaba are asta cu scolile?
Lok [utilizator], Vineri, 10 iulie 2020, 13:24
0/0
Au morti dar nu din scoli au plecat focarele. Si cu ce ne ajuta ca noi nu avem destui morti cand vine valul doi care la Suedezi nu vrea sa apara din oaresce motiv. Toti care au fost laudati inital isi inchid usile sa nu vina inevitabilu.
Spune-mi si mie
Alex_capsunar [utilizator], Sâmbătă, 11 iulie 2020, 21:57
+1/1
Ok. Spune-mi si mie cum faci tu sa iti intaresti imunitatea, ca vreau si eu sa fac la fel ca tine; si vreau sa o spun si prietenilor mei, dintre care unii au 65 de ani, altii 80, altii au hipertensiune, altii au diabet, altii au cancer samd. Vreau sa stiu cum se face sa iti construiesti o sanatate care face fata "unui banal de COVID". Daca stii raspunsul, spune-mi-l si mie, sau macar publica-l intr-o revista de specialitate, s-ar putea sa iei premiul Nobel.

Pina una alta, mai cauta pe net si o sa vezi cati oameni tineri, fara boli asociate, in buna forma fizica, unii chiar sportivi, au murit deja.