1 € 1 USD luni 06 iul 2020
Versiune
Mobile
Cu riscul de a supara multa lume
Luk [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 12:54
+10/30
Eu nu pricep de ce ai folosi "produse care incalzesc tutunul" sau alt dispozitiv de acelasi tip.
Ori fumezi, ori nu. In opinia mea e ca si berea fara alcool. Nu te pune nimeni sa bei bere, nu te pune nimeni sa fumezi. Ori bei bere, ori nu bei.

E nociv, e un viciu, nu-i un lucru cu care sa te lauzi si nici nu trebuie incurajat, dar sunt oameni care fumeaza si probabil o sa fie mereu oameni care fumeaza si beau bere cu alcool din varii motive (care-s personale si nu se dezbat).
Exista zeci de tratamente pentru a te lasa de fumat asa cum exista tratamente impotriva alcoolismului.
Ori te lasi, ori nu.
plus
ion_de_la_tara [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 14:20
+14/22
ca multe studii arata ca tutunul incalzit in dispozitive "la moda" este mult mai nociv decat fumul din tigara clasica, tocmai pentru ca tutunul respectiv e tratat cu tot felul de substante ca sa nu se aprinda si sa elimine o cantiate mai mare de nicotina la incalzire (decat tutunul natural uscat)... deci concluzionati si singuri daca-i pasa cuiva de voi, sau e doar profit cu pretul sanatatii voastre!
pai si daca imi place
Hans Metter [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 14:42
+8/20
berea dar nu mi place alcoolul, ce te faci? sau imi place sa fumez dar vreau sa fumez ceva care sa dauneze mai putin... eu personal am fumat dar nu mai fumez pt ca e daunator, dar daca s-ar inveta fumatul sanatos as fi siguranta fumator din nou.

ce zici tu e pe principiul, ori mergi cu viteza maxima cu masina ori pe jos... pai vreau sa ajung sanatos la destinatie sau oruicm sa diminuez la maxim riscurile...

ce mi se pare mie grav e faptul ca se inoculeaza ideia ca exista fumat cu risc redus (fumatul clasic provoaca 9 din 10 cancere pulmonare, cel cu risc redus daca produce sa zicem 8.5 morti din 10 e mai ok statistic, dar asta il face cu risc redus?)
De acord.
Luk [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 14:55
+4/20
Precizez ca eu fumez tigarete normale si beau bere cu alcool.
Cand o sa ma las de fumat, o sa ma las de fumat. Cand nu pot sa beau (conduc sau din alte motive), beau apa, suc, ceai sau cafea. Nu beau bere fara alcool.
E in regula
Luk [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 15:06
+8/20
Nu am incercat sa invinovatesc pe nimeni sau sa pun la indoiala gusturile cuiva. Face ficare ce doreste pe riscul si pe sanatatea lui.
Pe de alta parte, nu vorbim despre ceva care merge mai lent (ca o bicicleta) asa ca nu ne aflam intre extreme, cum afirmati dumneavoastra, noi vorbim de un susbtitut pentru o activitate care ar trebui sa-ti faca placere (ca nu fumezi si nici nu bei bere daca nu-ti face placere).
Cred ca e de preferat sa inlocuiesti activitatile cu altele, nu sa incerci sa gasesti o recompensa intr-un simulacru sau substitut. Asta-i tot ce zic.
cand bagi carnea la 200 grade la cuptor
Bocu' lu'Ioha [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 18:06
+7/15
se cheama ca o incalzesti? :))))
o vrajeala asta cu "incalzitul", ca tot carbonizat este
asa cum carnea cruda, daca o bagi la 200 de grade la cuptor nu o mananci cruda sau doar "incalzita" ci - pregatita termic.
este doar o reclama la fumatul alternativ, care in alte tari are acelasi regim, dar la noi companiile de vandut moartea sunt mai tari si politicienii mei calici
Ca nefumător
bilbofil [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 18:37
+4/20
Fiecare poate face ce vrea cît timp are consimțămîntul celor care pot fi realmente lezați de acțiunile sale. Așa că pot folosi orice produs li se pare potrivit.

Ca nefumător total nu înțeleg dorința de a fuma (spre deosebire de consumul de alcool sau de alte droguri ori de alte plăceri stimulate artificial). Totuși, principalul risc pentru sănătate al tutunului este dat de gudroanele produse la arderea tutunului. Nicotina generează obișnuința dar, în cantități limitate, nu este nocivă și poate fi char benefică în anumite situații.

Încălzirea tutunului elimină producerea de gudroane. Efectele adverse ale produselor din tutun încălzit par să fie în cea mai mare parte un efect al nerespectării normelor de producție și de aceea apar mai ales la produsele introduse ilegal (sau artizanal) pe piață.
O observatie
Luk [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 19:20
+3/23
Eu nu inteleg treaba cu mancatul excesiv sau cu bautul excesiv, dar faptul ca nu inteleg eu nu inseamna chiar nimic pentru nimeni. E complet irelevant daca inteleg eu sau nu.
Cam acolo va aflati si dumneavoastra in raport cu fumatul. Nu va place, e firesc sa nu fiti tentat si sa nu fumati. Mie-mi place sa fumez, asa ca fumez.

Ce nu pricep eu e treaba nefumatorilor cu riscurile asociate fumatului: de ce s-ar documenta cineva care nu fumeaza cu privire la riscurile (in amanunt) la care se expune cineva care fumeaza? Care-i treaba si la ce foloseste? Exista tot soiul de riscuri cand faci parasutism, dar eu nu fac parasutism asa ca nu m-am documentat pentru ca nu mi-ar folosi la nimic. Explicatia cu fumatul pasiv sta in picioare doar pana la un punct.
Nu numai reclama, profituri maxime!
dihania [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 22:32
+8/10
In majoritatea tarilor nu sunt considerate tigari (pentru ca nu ard cu foc) si deci taxele catre stat sunt mult mai mici. Deci aceste tigari cu acelasi pret ca unele normale (sau mai scumpe) sunt automat mult mai "sanatoase". O spun pana si companiile de tutun :))
E logica si bun simt, nimic de aprofundat
dihania [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 22:52
0/24
Te asezi langa mine sau pe banca si simt miros de tigara = ma deranjeaza = trebuie sa te cari. Nu trebuie sa aprofundez nimic.
De ce m-aș documenta cu privire la riscuri?
bilbofil [utilizator], Luni, 29 iunie 2020, 23:48
+12/18
Pentru că soția mea fumează, copilul nostru fumează la fel ca și soțul său și al fel ca mulți dintre cei care îmi sînt dragi și pe care îi respect.

Le respect decizia și am învățat încă înainte de vîrsta majoratului să nu mai impun gusturile mele altora cu forța. Nu înseamnă însă că nu îmi pasă.

Și tocmai pentru că le respect opțiunile și îmi pasă de ei, mă documentez și am învățat să identific falșii prieteni, micii și marii tirani care se ambiționează să le facă bine cu forța, la nevoie siluind sau ascunzînd adevărul.


Dacă autorităților române și europene le-ar păsa cu adevărat de fumători și de sănătatea lor, ar impune pentru produsele de tutun ceea ce impun pentru alimente, aditivi și suplimente alimentare, medicamente și băuturi alcoolice și anume obligația producătorului de a enumera ingredientele folosite, data fabricației și termenul de valabilitate (sigur, nu la toate băuturile alcoolice, din motive evidente care, tot evident, nu se aplică tutunului și derivatelor sale).

Fumătorii pot fi ajutați prin informare cuprinzătoare și liberă (chiar cu riscul de a fi uneori și temporar fake), nu prin supraimpozitare, afirmații de avertizare care ar fi ilegale pentru excesul lor în orice alt context (pentru alimente sau medicamente) ori amenzi.
Dihanie
Luk [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 0:22
+2/22
De acord cu parerea ta. Nu-ti trebuie informatii despre gudroane, nicotina, pulberi in suspensie, nu-ti trebuie informatii despre ponderi ale cancerului la fumatori si alte balarii. Se fumeaza in locuri special amenajate, nu se fumeaza unde nu e permis, de regula ceri permisiunea sa fumezi daca mai e cineva langa tine indiferent de loc.
Multumesc ca-mi dai dreptate.
Fumatul denota ceva..
DrDorel [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 6:35
-3/25
Sa fumezi in anul 2020 cand ai acces la informatie de pe un banal telefon si vezi ce inseamna fumatul, denota un grad ridicat de prostie. Unde mai pui ca gestul in sine e stupid, bagi un pai in gura care fumega si tragi fumul ala in plamanii tai dupa care-l dai afara, pe langa faptul ca fiecare tigara practic de anxiaza atat de tare incat in 30 de minute vrei alta, pe principiul - cui pe cui se scoate - si asa ajungi sa fumezi pachete intregi.
Asta cu placerea de a fuma e cea mai stupida chestie pe care o aud din gura fumatorilor. Uite o provocare daca esti fumator, aprinde o tigara si trage din ea repede, fumuri adanci, unul dupa altul pana o termini, nu lasa sa iasa tot fumul din plamani si trage pana ajungi la filtru si intreaba-te daca asa ceva iti place cu adevarat si daca e o senzatie placuta.
Mda
Luk [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 7:58
+5/23
Am mai auzit asta. Nu-ti face cinste opinia dumitale si oricum nu da nimeni doi bani pe ea. Cei care nu furmeaza nu-s interestati, cei care fumeaza nu-s interesati in egala masura.
Du-te dumneata si tine lectii de viata in fata celor pe care i-ai convins sa stii sa traiesti si doar daca dai un exemplu personal convingator.
Astia care judecat la gramada sunt tocmai aia care-mi repugna mie. Sunt oameni mult mai destepti, mai valorosi si mai buni decat dumneata care fumeaza, mereu o sa fie.
Nici nu-i greu.
E un caz particular
Luk [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 10:21
-1/23
Nu va pot contrazice cand vorbim despre familie. Evident ca inveti tot ce poti si te informezi continuu cu privire la orice ti-ar putea ameninta familia. Nu cred ca toti cei care au opinii despre ceilalti (separandu-i pe criteriul fumatori-nefumatori) au in familie fumatori. E doar vanitate si ego, au probabil senzatia ca-s mai buni, mai merituosi si mai virtuosi decat fumatorii, sa aiba opinii despre fumatori ii face sa se simta bine chiar daca n-au niciun merit. Cu cat e fumatul mai nociv, cu atat ei sunt mai valorosi si mai buni. Ego, vanitate, un pic de prostie. Nimic nou.

Opiniile noastre incep sa difere atunci cand spuneti ca fumatorii trebuie ajutati. Implica faptul ca sunt neajutorati si ca nefumatorii inteleg lumea mai bine, mai limpede si mai complet. Esti, cum s-ar spune, un om mai bun doar pentru ca nu fumezi, lucru care e in mod evident neadevarat. Un fumator care cere ajutorul pentru a se lasa de fumat trebuie ajutat, oamenii care cer ajutorul trebuie ajutati, la fel cei care sunt in situatii disperate si nu mai pot nici macar cere ajutorul (cazuri limita, nu elaborez aici). Sa incerci sa ajuti oamenii care nu-ti cer ajutorul (si nici n-au nevoie de el) poate sa fie numit in multe feluri, dar nu altruism. Mai degraba egocentrism exacerbat. Iadul este pavat cu bune intentii, stim asta.
Un fumator are discernamant la fel de valabil si functional ca al oricarui alt om. Nu e nici mai bun si nici mai rau din aceasta (simpla) cauza. Pe cale de consecinta, un nefumator nu e nici mai bun si nici mai rau decat un fumator si asa e si firesc.
Cu tot restul comentariului dumneavoastra sunt de acord si va multumesc pentru el.
Ce efect puternic au reclamele!
CetateanulRoman [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 15:20
+6/8
Mai ales asupra carora au trecut prin scoala doar ca erau obligati.
Pentru ei am sa le reamintesc un capitol interesant din chimie: piroliza uscata a lemnului; se obtineau gudroane, acid pirolignos, diverse gaze.
Gudroane apar si in cazul unei tigari obisnuite fiindca aerul fierbinte (peste 600 grade celsius) ce trece prin tutun pina la aprindere si in lipsa oxigenului duce la formarea lor; o parte insa vor fi arse. In cazul produselor sanatoase cu incalzire are loc piroliza cu formarea tuturor acelor componente care insa ajung integral in plamini - nu mai apare arderea. Nu vad cum ar fi mai sanatoase. Poate doar pt ca gudroanele au un efect conservant fantastic mumificind plaminii.
E chimie de clasa a X-a - pentru curiosi.
acum sincer si logic,
Mistrelutz [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 16:44
+4/16
berea fara alcool NU ESTE bere
cafeaua fara cofeina nu este cafea
hamburgerul vegan nu este hamburger
etc
etc etc
tu esti ca veganii
Mistrelutz [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 16:46
+2/20
''ei stiu mai bine'' tot si cum e mai bine sa traiesti si incearca sa convinga pe altii permanent de lucru; asta
Pe toti zeii "stiintei", coruptia vinde:
Namaste! [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 17:01
+6/10
„Știința arată că...." a declarat Ileana Dumitru, Director Juridic (!) și Relații Publice (!) în cadrul BAT Romania.
Da, da, asta era, "stiinta"...;-)
Vivat "stiinta", zau !
Absolut corect
piritex [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 19:29
-3/7
Fumatorul este un vicios care-si incalca instinctul de conservare. Nu red ca exista prostie mai mare. Si ca orice vicios isi gaseste diverse scuze ca sa-si mentina viciul, inclusiv sa pretinda ce liber. Am fost fumator si stiu ce inseamna sa fi sclavul tigarii. Nu esti liber, esti controlat de viciu.

Industria tutunului gaseste mereu noi strategii ca sa-ti mentina profiturile.
Si sexu e mai periculos decat fumatul!
angels [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 22:25
-2/6
In cartile de biologie se invata despre aparatul reproducator masculin respectiv feminin...atentie! ,,reproducator". Pai daca te-ai reprodus de 2-3 ori si ai 3 copii...de ce mai dai la ,,gaurica"...de placere?...aaaa...ca si fumatorii?...pai nu-i riscant?...este!!! ca poate nevasta-ta te-a inselat cu unu care avea sida...aaaa ...ce zici?...nu-i periculos si nociv si daunator datu la gaurica?....este!!!. Te mai aburesti si mai si pui botu la ,,savarina"....Ptiu...pai pe gaurica aia femeia elimina toate toxinele din ea...nu-i baaaa nociv???....este! Bine stiu...voi n-o sa recunoasteti...va cunosc..ce draqu!!! Dadada...voi faceti sex protejat...pai nu-i ca berea fara alcool??? Uite ca sa n-o mai lungim va pun si o intrebare de ,,inteligenta". Eu fumez tigare electronica...cu lichid PG+VG fara nicotina. Intrebare pt cei destepti: Eu sunt fumator sau nu? Hahahaa...hai sa va raspund tot eu ca sigur va faceti de cacao....Conform tuturor definitiilor din toate DEX-urile dupe glob a fuma inseamna trebuie sa indeplineasca 2 conditii: 1=sa scoti fum(ardere, gudroane,etc), 2=sa bagi in tine nicotina. Revin la intrebare. Eu fumez? NU! Eu scot pe nas aburi nu fum! Si 2, eu nu bag in mine nicotina! Ati inteles ceva...va cred...e greeeeuuuu!!!!
Sa ne imaginam pustii care se apuca
jijibau [utilizator], Miercuri, 1 iulie 2020, 0:35
-4/4
Pustii care se apucă de fumat, oare de ce o fac? Din teribilism, să se simtă "puternici", "cool", "liberi"? Sau poate să imite o atitudine văzută altundeva, cu implicații similare. Pentru ei ar putea fi altă situație, fiindcă e posibil să se apuce să fumeze din start din astea electronice, caz în care nu există legătura cauzală simplă "îmi place să fumez.. așa că", lor la început nu prea are ce să le placă, doar imaginarul situației că vor fuma le stârnește anumite idei.
ce face dependenta de substante din om!
Antenistontel [utilizator], Miercuri, 1 iulie 2020, 6:10
-4/4
gaseste justificari pentru orice aberatie!
Pt ca iti da acelasi kick
Dalinar [utilizator], Miercuri, 1 iulie 2020, 8:25
+3/3
De_l simti pana in unghii. De aia!!! Dar poate sa ajute, depinde de om, eu m-am lasat defintiv dupa 3 luni!!!
Nu inteleg ce vreti sa spuneti
Luk [utilizator], Miercuri, 1 iulie 2020, 9:02
+1/1
Vorbiti despre exemplul adultilor, despre educatia din familie sau aveti impresia ca societatea educa mai bine copiii si tinerii decat familia?
Societatea nu educa decat comportamente din care beneficiaza societatea, niciodata un comportament din care indivizii pot castiga doar ei pentru ei.
Va pot da zeci de exemple, dar nu simt nevoia. Oamenii nu traiesc pentru societate, societatea exista pentru ca indivizii sunt sociabili si cauta compania altor indivizi, nu invers.
Educatia copiilor e strict responsabilitatea parintilor. Eu fumez, copilul meu nu fumeaza. Nu fumeaza pentru ca-i alegerea lui si nu pentru ca l-am constrans sa nu fumeze ori a citit el pe undeva despre gudroane. Pur si simplu nu-i place asa ca nu fumeaza.
Ori elaborati comentariul, ori o lasam asa.
Mda
Luk [utilizator], Miercuri, 1 iulie 2020, 20:16
+3/3
Dumneata esti puternic, n-ai putea sa cedezi unei asemenea tentatii sau sa ai orice fel de viciu.
Sunt convins ca aveti o viata formidabila iar cetatenii din jurul dumneavoastra sunt inspirati de un asemenea exemplu.