1 € 1 USD 4,1999duminică 19 sep 2021
Versiune
Mobile
Corona virusul se trateaza cu curent electric
Lucian Ilea [utilizator], Miercuri, 20 mai 2020, 21:07
-9/23
alternativ,decoperit de Nicolae Tesla n 1893
nu curentul direct care a fost facut de Edison

din 1923 toate statiile sunt bazate pe curent electric alternativ care isi schimba frecventa de 23 de ori pe minut

pur si simply faci o rotocoala dintr-un fir electric cuplat la un generator AC
si treci peste zonele infectate
Nicola Tesla mi-a dat ideea asta din filmul sau biografic
M-am
Alexa.99. [utilizator], Miercuri, 20 mai 2020, 21:11
-11/67
saturat de prostiile astora, de studiile lor, de planurile lor, de cercetarile lor. Sa faca asa la ei acasa.
ce surpriză!
Mazeta [utilizator], Miercuri, 20 mai 2020, 21:17
+5/41
Mai mulți cercetători finanțați de UE au confirmat că strategia UE a fost foarte bună.
///
GemstonePig [utilizator], Miercuri, 20 mai 2020, 21:30
-1/29
Iesi la inaintare cu tupeu, sigur e fake. toti au murit de batranete.
Multi s-au saturat
George21 [utilizator], Miercuri, 20 mai 2020, 21:31
+7/23
si nu au curajul sa o spuna cum a spus foarte bine domnul Mugur Mihaescu cautati pe youtube.
Așa trebuie procedat și în RO...
Nyk1 [utilizator], Miercuri, 20 mai 2020, 21:35
-7/35
...dacă apare cel mai mic indiciu de reluare a creșterii exponențiale a virusului!
satul
Wheelwright [utilizator], Miercuri, 20 mai 2020, 21:42
0/38
Cred ca traim intr-o perioada in care cercetatorii si expertii in medicina sunt de o mediocritate extraoridnara. Parca sunt toti ca aia din OMS (WHO).
Mai usor si mai repede au trecut oamenii acum 100 de ani peste gripa spaniola, decat trecem noi de acest covid-19, si nu pentru ca virusul asta e mai smecher, ci pentru ca toti oamenii au devenit lenesi (la nivelul inteligentei si utilizarii corespunzatoare a creicerului).
Fac tot felul de prognoze, evaluari, se bat cap in cap de la universitate la universitate.
Cred sincer ca omul modern e mai putin inzestrat intelectual din cauza ca se bazeaza prea mult pe tehnologie si prea putin pe inteligenta lui.
Păi, mult succes.
anton_carpati [utilizator], Miercuri, 20 mai 2020, 21:49
+7/41
Majoritatea s-a săturat de carantină. Dacă se dorește crearea unor condiții prielnice pentru revolte, atunci n-au decât să încerce. Să vedem numai cum o să-i bage-n carantină pe cei care nu-și mai pot plăti chiria.
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Miercuri, 20 mai 2020, 22:03
+8/24
Fa precum Catarama
Eu the first [utilizator], Miercuri, 20 mai 2020, 22:04
+3/41
Du-te intr-un focar de infectie, si cauta de te infecteaza. Dupa aia du-te acasa, si-ti infecteaza toata familia. Pe urma trimite-i pe la prieteni, sa-i infecteze si pe aia. Vezi cati ajung la spital, si cati mor. Dupa aia mai zi o data ca te-ai saturat de prostii.

Toata lumea s-a saturat pana peste cap de epidemie. Da' aia n-ajuta cata vreme nu se satura epidemia de noi. Si aia, pana n-avem vaccin sau antiviral eficient si specific, nu se intampla fara masuri de distantare sociala. Sa te superi pe cei care zic asta e echivalent cu supararea vacarului pe sat.
Uite asa dresezi populatia
galeo [utilizator], Miercuri, 20 mai 2020, 22:15
0/36
Devenim toti docili si ascultatori de sidtem, mai umili decat chinezii.
ce sa zic??? subtirel...
..13 [utilizator], Miercuri, 20 mai 2020, 22:35
+4/24
Cu inchiderea pentu 3 luni a economiei - stie vreun medic care sunt costurile asociate aceste operatiuni pentru public, pentru afaceri???

Ce faci parjoleti totul in calea virusului si apoi ce mai mananci???

IN alt studiu se spune cu punct si virgula ca
G7 countries share 60%
of world supply and demand (GDP), 65% of world manufacturing, and 41% of world
manufacturing exports, when they sneeze, the rest of the world will catch a cold.

si ca
a pandemic like COVID-19 is seemingly producing large scale, global, and possibly persistent economic disruption...

the cost in terms of lost economic
output begins to escalate into the trillions of dollars.

border closures driven by the pandemic will hit hard many economies

sunt trei factori care pot afecta economia globala
- the extent of the pandemic’s economic effects globally, - GLOBAL!!!
- the fiscal and monetary policy reactions
to the shocks - local,
- regulatory reactions addressing possible bank fragility

Studiul invocat mai sus nu face decat niste analize pe fiecara tara si pierde din vedere ca lumea este globala si ca nu ma intereseaza ce se intampla in Nigeria, de exemplu. daca UE. USA, Japonia si China sunt ranite de moarte...

Raspunsul la pandemie trebuie sa fie global sau gandit astfel incat sa nu intrerupa lanturile comerciale globale.

Apoi inferent de tara sa tii o tara blocata 3 luni i-ai innebunit economia - ai pus-o la pamant si cu cat ea este mai mare cu atat mai mare este impactul ei in lume si afecteaza pe cei mici.

Apoi bancile prin finantarile pe care le pot pune in miscare sunt esentiale.

Si evident ca cu cat economia mondiala isi va reveni mai greu cu atat somajul va fi mai mare...
The increases in unemployment is to be further aggravated by wage effects as corporate earnings are likely to shrink.

Studiul este slab din punctul meu de vedere - introduce niste date, si le aplica un model deja stiut pe niste tari - bravo si???

Marii jucatori, tari si firme/produse trebuiesc analizate
50 de bulău, 30 liberare și pe urmă...de la capăt
Guvid19 [utilizator], Miercuri, 20 mai 2020, 22:46
0/24
Cum zicea Iohannis când a câștigat primul mandat: stop și de la capăt. După cele 80 de zile, ciclul se reia. Prin 2024 ar trebui să avem peste 60% din populația lumii vaccinată. Buckle up! :)
Lol
mitg [utilizator], Miercuri, 20 mai 2020, 23:03
+14/18
Care grad de "siguranta economica"?

Chiar si daca maine totul revine la normal ca prin minune, bancile vor da mai putine credite de consum, oamenii vor pune mai mult la saltea si toate cele.

Este un dezastru.
Bine zis
Ccoto [utilizator], Miercuri, 20 mai 2020, 23:19
+2/18
Primul paragraf e bun de pus in rama. Asta e realitatea. Din pacate, in Romania, numarul de cazuri de covid ajunge sa fie depasit de numarul de covidioti, precum Alexa.
eu stiu ca vor sa trecem
hanu [utilizator], Miercuri, 20 mai 2020, 23:38
-4/32
la un nou still de gulag sovietic dar sictir nu o sa le mearga pt ca sclavii sunt mult mai eficienti si cuminti daca au iluzia libertatii.
Se poate si fara distantare
Parzivall [utilizator], Joi, 21 mai 2020, 0:16
-7/21
Dar tre sa ai cu cine, ca cu tine, sigur nu se poate!!!
experti de pe net...
gheo.man [utilizator], Joi, 21 mai 2020, 1:07
+1/17
du-te ba si lasa-ne cu sfaturile tale pretioase. Esti destept de bubui
sunteti din ce in ce mai multi
ion.daniel [utilizator], Joi, 21 mai 2020, 1:20
+1/21
Am observat ca agitatorii sunt din ce in ce mai multi in a contesta masurile luate. Strategia de combatere a unei pandemii poate sa duca doar la 2 rezultate:
- sa mearga si atunci toti vor urla ca a fost o exagerare , ca nu trebuiau impuse masuri asa dure , ca daca pericolul a fost exagerat. Vorba aia, dupa razboi multi destepri se arata, cand era pericolul iminent, toti au tacut malc si s-au inchis in case
- sa nu mearga si atunci toti razboinicii de mai sus o sa tipe in gura mare ca nu s-a facut destul si ca expertii sunt incompetenti si ca politicienii nu au fost destul de curajosi/hotarati /categorici.

Prefer primul scenariu si agitatia aferenta, decat sa plang in urma celui de al 2-lea, asa ca popti as fiti cat de satuli vreti voi , acum ca s-au mai linistit apele, dar nu uitati, inca nu s-a terminat
.
zigzag [utilizator], Joi, 21 mai 2020, 1:53
+1/17
Faptul ca cineva plateste o cercetare stiintifica nu inseamna ca influenteaza rezultatele ei. N-ar mai functiona nicio inventie, n-ar fi valabil niciun medicament. Numai un corupt crede despre ceilalti ca sunt ca el; ce ai spus tu este mai mult despre tine si mai putin despre ceilalti.
s-a infectat Cataramă și n-a aflat nimeni?
Guvid19 [utilizator], Joi, 21 mai 2020, 2:18
+5/17
Omul n-a reușit să ia Covid-ul din focar oricât a încercat!
La ce voltaj?
Codruta N [utilizator], Joi, 21 mai 2020, 2:45
+1/7
:))
este pana la urma...
..13 [utilizator], Joi, 21 mai 2020, 7:15
0/6
Un prim pas - se mai poate rafina cercetarea.

Am citit un alt studiu facut tot de medicii din Belgia extraordinar - pe grupe de varsta, pe tipuri de contacte, pe tipuri de activitati - extrem de bine facut ar mai trebui ceva adaugat si cred ca este gata solutia mult mai aproape de o modelare serioasa..
Incearca tu, ...
Eu the first [utilizator], Joi, 21 mai 2020, 13:20
-3/7
... poate esti mai talentat ca el.

Alternativ, daca nu reusesti intr-un focar de infectie, vezi si intra intr-un salon cu bolnavi dintr-un spital de infectioase. Asa sigur iti iese.
Fara distantare nu se poate
Eu the first [utilizator], Joi, 21 mai 2020, 13:23
0/6
Se poate fara ca distantarea sa fie impusa prin constrangere, daca ai o populatie foarte disciplinata, precum au Japonia si Germania. Nu e cazul la noi. Asa ca cev faci? Lasi epidemia sa se raspandeasca in voie, purtata de prostii care nu inteleg necesitatea distantarii? Ca in conditiile unei populatii indisciplinate care asculta in mare parte doar de bata, precum vita, doar astea doua variante le ai: constrangere sau raspandirea necontrolata a epidemiei.
au trecut
GabrielNegrila1 [anonim], Joi, 21 mai 2020, 13:38
-1/3
pentru ca virusul gripei spaniole odata ce il luai incepea sa se manifeste, din prima cu violenta si in 2-3 zile erai gata. Nu au existat asimptomatici si nici perioada de incubatie de +14 zile. Si nu a suferit mutatii in perioade scurte de timp. Pericolul la noul virus este faptul ca multi il au, nu stiu ca il au si il raspandesc cu darnicie atat la altii care nu stiu cat si la cei la care poate sa devina fatal.
Strict personal
GabrielNegrila1 [anonim], Joi, 21 mai 2020, 13:52
+3/5
Eu procedam f simplu. Anuntam care sunt pericolele, cine vroia statea in casa si se proteja, cine era viteaz si credea in teoria conspiratiei se plimba creanga prin oras/tara, etc. Le spuneam ca daca se imbolnavesc sa stea izolati in casa, venea echipa si le facea analiza si daca luau virusul ii tratam la domiciliu, daca scapau bine, daca nu asta este, ghinion. Dar eu nu aveam remuscari pentru ca i-am avertizat si ei au ignorat, adica au vrut sa moara. Si gata, cine scapa scapa, cine moare nu mai conteaza. Disparea si teoria conspiratiei, nici Bill Gates nu mai ocupa locul lui Soros si in final poate aveam si imunizare naturala. Cati puteau sa moara? 1-2 milioane, poate 10 milioane?? La cateva miliarde nu reprezenta mare pierdere... cat valoreaza o viata de om? 200000 $ sau 2000000 $?? daca mori nu stiu cu ce te ajuta daca iti poti plati chiria ... ca de aici am plecat, observ ca multi gandesc cu/prin stomac, intelegeti ca fara bani s-a trait si se poate trai in continuare daca se schimba sistemul pe ici pe colo. Doar nu credeti ca banul a aparut odata cu primul om ...
De-acord cu dvs.
anton_carpati [utilizator], Joi, 21 mai 2020, 14:59
0/2
Spuneți asta proprietarilor.
în România, scapau mai mulți așa
fofana [utilizator], Vineri, 22 mai 2020, 10:35
+2/2
pentru că nu se umpleau de nosocomiale de la minunatele noastre spitale.