1 € 1 USD 4,0751joi 06 aug 2020
Versiune
Mobile
RIP
expert2 [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 18:59
+24/32
Mare scriitor, mare disident!
Sunt curios
feroviarul123 [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 19:09
-16/30
Când apare primul luser sa zica ca e mana evreilor.
Trist
mitg [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 19:12
+10/14
O mare pierdere.
Mare Om !
Observatory [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 19:13
+4/4
Un exemplu de curaj și patriotism cum rar poți întâlnii in zilele noastre.
In general noi vorbim limba romana dar nu prea suntem romani adevărați .
D-zeu sa-l odihneasca in pace !
daaaa...
Ismail Paine de circ [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 19:15
-5/9
... de acum vor incepe toti hipsterii sa-l citeasca.
la fel cum ascultau Michael Jackson toti manelarii de pe strada mea atunci cand a murit...
RIP
blablavertical [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 19:20
+4/4
Arta refugii.. am citit-o pe nerasuflate.
Mare scriitor, mare OM.
k
cartofiprajiti [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 19:21
+3/5
condoleante!...ce ironie , a fugit de comunism si a fost ucis de virus venit di tara comunista...!!!
singurul disident pe care l-a dat...
demaGOGU [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 19:24
+10/18
...acest popor de ingrati, in aproape 50 de ani de totalitarism rosu.

Re-fuga usoara, maestro!
asteptam carnetu' de partid...
Ismail Paine de circ [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 19:31
-6/8
.. sa se faca licitatie publica in care-si scoate carnetul de partid la licitatie. bineinteles, in scop caritabil.
Acest mesaj...
Sthelian [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 19:31
-4/6
...sa fie trimis presedintelui Iohannis care a refuzat sa-i redea cetatenia si Monica-i Macovei care l-a pus sa faca cerere!
Dumnezeu sa-l odihneasca !
KTerinca [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 19:40
+5/5
Este intr-o lume libera acum.
Respect !
s-a dus un om integru,
__alex__ [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 20:10
+5/7
cum nu multi a dat tara asta plina de borfasi. Talentat, intransigent, onest, nu prea avea cum sa-si faca prieteni intr-o tara care dupa '89 a votat de trei ori presedinte un criminal comunist.
Daca doream un proces al comunismului corect, Paul Goma ar fi fost omul care nu ar fi facut concesii.
Dar, traditional romanesc, procesul s-a transformat intr-o parodie trista, condusa de Tismaneanu, care nu s-a jenat sa-si uite originea si adeziunile de tinerete, nici tacerea lasa din exil si nici 'tovarasii' de tinerete.
Viata si Romania i-au adus multa amaraciune, odihneasca-se in pace.
Nu a fost chiar singurul...
bilbofil [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 20:18
+4/4
...dar a fost printre cei mult prea puțini puțini care nu au acceptat să-și vîndă conștiința, deși și lui i-ar fi fost comod să o facă. Dacă încă măcar 60 de români ar fi făcut ceea ce a făcut el și ceilalți ca el, acum națiunea noastră ar fi într-o cu totul altă situație. Ieșirea din comunism nu ar fi fost condusă de slugi criminale ale comunismului și sistemul comunist nu și-ar transmis corupția și ticăloșia noului sistem politic, de după 1990, și unei noi generații.

A ales să fie un scriitor esențial în pofida regimului și nu cu dispensă de la stăpînire. Toți cei care am prins vremurile respective, mai ales dacă i-am reproșat scăderile lui omenești, în fiecare dimineață, cînd ne privim în oglindă, ar trebui să îl vedem privirea cu care ne privește superior-ironic pe noi și pe conștiința noastră.

Dumnezeu să îl ierte și noi să îl iertăm, așa cum și el a fost silit să ne ierte lașitățile și ticăloșiile noastre.
Cititi-l pe Goma
ww [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 20:22
-4/4
Caci a venit iarasi vremea sa va reeducati unii pe altii, in acesta "corabie a nebunilor" si "colonie penitenciara" care a ajuns România lui Klaus Voda.
Dumnezeu sa-l odihneasca
DanSurdu1 [anonim], Miercuri, 25 martie 2020, 20:24
+2/4
A fost un model pentru generatia mea
Cititi biografia din articol
Alex_capsunar [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 20:24
+1/3
Cititi biografia accesand link-ul di josul articolului, ca merita!!
R.I.P.
Task Damager [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 20:34
+1/3
Odihneasca-se in pace! Nu i-am citit toate cartile, ci doar "Cutremurul oamenilor", care m-a impresionat. Da, o mare pierdere....
N-a fost „dizident” și Ilici Iliescovici?
Tayen [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 20:40
-2/2
Tăticul tău?
mare om Roman adevarat, a luptat contra comunusmul
hopsinoi [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 20:45
+2/4
i

lectura placuta:
http://mareleboian.com/wp-content/uploads/Paul-Goma-Saptamana-Rosie.pdf
regrete
clujanu [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 20:49
+1/3
Un om integru, curajos si mare scritor. Si-a dedicat intreaga viata luptei impotriva sitemului criminal comunist.
Sincere regrete si condoleante familiei.
Se pare...
Observatory [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 21:16
+3/7
Conducerea HN nu prea se împăca cu criticile împotriva comuniștilor ?
Sunteți serioși?
Comunismul românesc a ucis fără discriminare milioane de romani .
Domnul Goma a fost un mare luptător anti comunist și voi nu sinteti de acord și Anulați mesajele anti comuniste.
Pai, atunci mutați conducerea HN in Venezuela sau N Korea.

PS
Parca tot palavragiati aici despre libertatea cuvântului . Pentru aceasta cauza a luptat eroul Paul Goma !