1 € 1 USD 4,3890luni 30 mar 2020
Versiune
Mobile
OMS
titelu [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 8:04
+9/23
Hm, să înțeleg că OMS au și ei link-urile la hărțile alea? :))))
Sau cum și-au dat seama? Stating the obvious.
E evident si fara OMS ca SUA va fi epicentrul
dessik [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 8:07
+14/22
Nu e nevoie sa spuna ei. E suficient sa compari graficele pe tari si sa intelegi ce-i aia functie exponentiala.
Bucuresti a fost epicentrul cutremurului din '77?
AliKimiku [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 9:51
-8/30
Despre ce vorbim? epicentrul e unul si singur si anume Wuhan, China. Fiiindca de acolo s-a raspandit in restul lumii. Cel mult Italia poate fi numita un centru secundar.
US poate fi lovita mai mult sau mai putin de virus dar nu poate fi un un centru de raspandire in conditiile in care deja aproape toate granitele sunt inchise.
OMS, dupa ce a musamalizat impreuna cu China amploarea epidemiei, actioneaza ca un agent de propaganda al chinezilor!
:), Trump ca si altii
PuieMonta007 [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 10:08
+9/31
Cred ca dc stiu regula de 3 simpla sunt doctori in matematica.
OMS care a zis vă virusul nu se ia de la om la om
bilbofil [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 12:04
-4/20
Fiindcă așa îi informau conducătorii R. P. Chineze, care le fac sediu la Addis Abeba și le plătesc deplasări de lux.

Cum spunea cineva mai sus, epicentrul este unul singur iar boala va exceda capacitatea sistemelor medicale ale tuturor statelor care au în mod normal un trafic mare de persoane. Singurele care s-au putut apăra au fost țările relativ avansate, care, după ce au fost grav lovite de SARS în 2003, s-au pregătit masiv, nu i-au crezut oficialitățile din R. P. Chineză și de la OMS și s-au baricadat.

Dar, după cum arată cazul Japoniei, nici așa nu este ușor de controlat epidemia, dacă ești o țară mare, cu relativ mulți străini și cu o populație îmbătrînită. Iar numărul cetățenilor străini din Japonia (ca să nu mai vorbim de refugiați și de imigrația ilegală, care se află pretutindeni în condiții sanitare precare) este incomparabil mai mic decît în SUA sau în UE.

Da, în acest an, epidemia va lua la rînd majoritatea țărilor lumii și aproape nicăieri sistemele medicale nu vor face față. 96,5% dintre locuitorii lor vor supraviețui oricum, ceilalți au nevoie de terapie intensivă și nici o țară din lume nu are capacitatea de a trata mai mult de o fracțiune dintre ei, chiar dacă epidemia s-ar prelungi șase luni de zile. Pentru SUA înseamnă să se îngrijească în terapie intensivă, în medie timp de 2 săptămîni, de 14 milioane de pacienți, iar pentru România înseamnă 600 de mii de pacienți, cu secțiile de terapie intensivă din spitalele noastre.

Lupta se poartă pentru a reduce presiunea cît mai mult prin reducerea persoanelor de peste 70 de ani și de peste 50 de ani expuse în primul val. Iar R. P. Chineză riscă o repetare a epidemiei peste circa trei-cinci luni, poate centrată în altă parte a țării, cînd efectele izolării dure de acum vor fi dispărut complet.
Bati campii
gizmo [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 12:04
+5/25
In loc sa prostesti lumea cu conspiratii stupide mai bine ai fi atent la nataraul care nega criza acum 1 luna si acum refuza sa ia masuri ferme la nivel federal.
nataraul e printre singurii lucizi
mihai2015 [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 12:59
-11/27
Trump e printre singurii lucizi in fata pandemiei de prostie
Are alaturi si Suedia unde toate scolile si barurile sint deschise normal
fake news
mihai2015 [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 13:00
-17/23
nu mai raspanditi date false,
la gripa cu toate vaccinurile erau mai multe victime si nu se facea atata pandemie imbecila
Nataraul ala
Task Damager [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 13:11
+2/22
Si cu nataraul de la Beijing sunt la fel de vinovati
postac
ion.daniel [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 13:40
+13/13
Frate, acum dati copy si paste peste tot. Nici macar nu va mai obositi sa schimbati frazele. Cred ca si voi suferiti din cauza crizei.

Uite cum umfl astia cifrele cu gripa

https://www.cdc.gov/flu/about/burden/how-cdc-estimates.htm

Pai daca ar aplica aceeasi metoda si acum am avea milioane de morti nu zeci de mii ca la gripa. Oricum cam intr-o luna o sa prinda si gripa ca nr de morti si dupa sa vedem ce mai ziceti voi
mai explic o data
dessik [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 13:40
+13/19
este NEVOIE sa intelegi functia exponentiala
unde vezi conspiratii Gigele
AliKimiku [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 13:59
-5/21
Nataraul ala e omul care a oprit inca de acum o luna zborurile din China si toti tampitii i-au sarit in cap.
Eu vorbeam de faptul ca SUA nu poate fi numita epicentru decat daca e punctul de plecare al epidemiei, ceea ce nu este.
Eu vad ca e invers
copci [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 17:03
+9/11
La gripa par sa umfle numarul de bolnavi, pe baza unor estimari. E adevarat, umfla si numarul de morti, e greu de spusn cum schimba asta rezultatele reale. La COVID se considera testul. Deci, cat de sigur e testul ca da rezultat corect?
1,2 milioane de victime face tuberculoza anual.
Con_stan_tin [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 19:42
+9/15
Coronavirusul a făcut în 3 luni 20 000 de victime, deci anual ajunge undeva la 80 000 de victime, cel mult de ordinul sutelor de mii.
De ce statele adoptă măsurile aste dure pentru coronavirus? Pentru că el lovește la nimereală, ai zice, după titluri, că bogații sunt preferații lui.
Tuberculoza, în schimb, lovește doar cele mai sărace categorii sociale. Și mai este o diferență, pentru tuberculoză există vaccin...și cu toate astea sunt atâtea victime.
@mihaita...
paonipao [utilizator], Miercuri, 25 martie 2020, 23:05
+5/13
Trage tata boii....nu vezi ca ai luat-o pe aratura!?
Mai vorbim cand US va avea vreo 100k de infestati si vreo 10k de morti...!
Trump moare de ciuda ca parlamentul o sa voteze ajutoare in bani oentru toti cetatenii care sunt nevoiti sa stea acasa...!
joaca de cuvinte
niponica [utilizator], Joi, 26 martie 2020, 12:59
+1/1
SUA are aproape 70.000 de cazuri si evolutia este exponentiala. In cateva saptamani va depasi Italia si China.