1 € 1 USD 4,3296marţi 18 ian 2022
Versiune
Mobile
Este un fapt cunoscut
Alexos [utilizator], Luni, 23 martie 2020, 21:47
+55/65
ca cei de la DSP sunt angajati acolo pe criterii politice, marea majoritate fiind niste imbecili care primisera o sinecura. Ei uite ca brusc au capatat o responsabilitate uriasa. Evident insa ca nu te poti astepta de la un retardat sa mai si gandeasca....
.
tirolez [utilizator], Luni, 23 martie 2020, 21:49
+34/42
ar trebui sa se treaca singuri la "zadarnicirea combaterii bolilor"
teste
Alin I. [utilizator], Luni, 23 martie 2020, 21:50
+21/47
Mai testati-l odata pe Orban si mai datii si lui ala de la iasi , chirica, niste teste sa faca doua pe saptamana nu doar saptamanale.
Cei care zic 'stati in casa' sunt platiti ???
Kivek [utilizator], Luni, 23 martie 2020, 21:57
-4/20
sunt multi care spun 'stati in casa' dar ei sunt platiti si cand stau in casa


eu as fi curios daca astia ar mai striga sa stam in case daca ei nu ar primi niciun ban si ar avea si rate de platit si chirie?
si atunci de ce Chirica se testeaza saptamanal?
cristi_an [utilizator], Luni, 23 martie 2020, 21:58
+17/23
vreau sa aflu un punct de vedere oficial!!
Deci natia asta o sa moara
gigiduru_ [utilizator], Luni, 23 martie 2020, 21:59
+11/15
de prostie
Stabilite de autoritati ?
adrian88000 [utilizator], Luni, 23 martie 2020, 22:12
+12/20
Sub acest substantiv, " autoritati" , se poate ascunde oricine. Spuneti pe nume: stabilite de Arafat !
Nu au fost uciși
Furnicuta [utilizator], Luni, 23 martie 2020, 22:14
+6/18
Zuzi, românii ăia NU AU FOST UCIȘI, ci au decedat/au murit din cauza acestui coronavirus. Cine naiba te-a învățat jurnalism? SAu și Hotnews plasează pe orbită specimene d-astea gen Panica TV și Hasna TV.
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Luni, 23 martie 2020, 22:25
+13/15
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Luni, 23 martie 2020, 22:28
+5/13
Criterii criminale!
mfilip91 [utilizator], Luni, 23 martie 2020, 22:35
+6/12
Criteriile pe care nu le indeplineau acesti nefericiti pentru a fi testati au fost DISCRIMINATORII si CRIMINALE iar prin aceasta le-a fost incalcat un drept fundamental si garantat prin Constitutie! Cred, ca in final, cineva va trebui sa ne explice de ce au fost stabilite criteriile in acest fel. Cel putin!
of doamne
liviu_ [utilizator], Luni, 23 martie 2020, 22:40
-5/17
bai oameni buni...
e o situatie speciala...
nu aveau suficiente teste etc... nu au suficient personal etc...
cand ai de-a face cu multe imbolnaviri NICI O TARA din lumea asta nu face fata!

Franta - prima tara dpdv al sistemului medical din lume! (OMS 2019)
Italia 0- a 2-a tara dpdv al sistemului medical

Da guvernul putea actiona mai bine, dar credeti ca psd sau altii se descurcau mai bine?! va garantez ca NU!
Ziarele fac ce stiu ele sa faca -> "vai avem o problema" bine bine... stim ca avem o problema, dato o solutie sau STFU !
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Luni, 23 martie 2020, 22:40
-2/22
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Luni, 23 martie 2020, 22:43
-5/19
PS:
liviu_ [utilizator], Luni, 23 martie 2020, 22:43
+4/24
imi place ca tot injurati politicu etc etc, dar nici unu nu injurati oamenii care ignora carantina, se plimba prin parc etc....

50% din imbolnaviri au fost facute de ignoranta si prostia semenilor nostrii, NU a guvernului sau parlamentului!

categoric autoritatile puteau actiona mai bine, dar sa arunci vina numai pe ei este dovada de o ignoranta crasa (in cel mai bun caz).
Cand la TV apar aceiasi papagali!
Andy500 [utilizator], Luni, 23 martie 2020, 22:57
+15/19
..ca si la Colectiv, la ce va asteptati?

Cred ca se putea face ceva si pentru morti si anume sa testeze intai tot ce se poate rapid (virusi gripali streptococi, etc) si daca ieseau negative, sa le faca si COVID19. Poate salvau pe careva!
DS... ce?!
Calin_file_de_dosar [utilizator], Luni, 23 martie 2020, 23:01
+15/15
DSP: directia de salvare a proștilor cu pile!
E vraiște in DSPuri, toti posesorii de diploma cu intelect la limita și (evident) afinități roșii au ajuns in DSP!
V-ati mirat de imberba de la Timiș?
Well, asta e prototipul național de desepist: deștept făcut grămada, dar cu binecuvântarea partidului și a UMFu lui
Serios?
imi_pasa_de_romania [utilizator], Luni, 23 martie 2020, 23:30
+7/23
Si ce ar face? Ar munci? Unde? In birourile inchise? Ar ara ogorul? De unde ar lua sculele necesare? Cine le produce cand totul e inchis?

E un motiv pentru care se cer subventii, amanari, somaj tehnic, ajutoare si tot asa. Dar in loc sa gandesti rational imprastii soparle ca sa instigi lumea sa iasa din casa.

ia zi, tu esti platit ca sa scrii aberatiile astea? Ca un om normal cu 12 clase si care nu are rate de platit si chirie nu le-ar scrie.

De unde tot apareti fratilor, pe bune?!?!?!?! Chiar ca e gravida...
....
tirolez [utilizator], Luni, 23 martie 2020, 23:37
+17/17
unde, in tara in care daca ai peste 80 de ani si mergi la spital se trezesc unele asistente sa te intrebe "da cat vrei sa mai traiesti,mamaie?"
La noi n-o sa se zbata nimeni pentru oamenii astia cum se zbat medicii italieni. N-o sa-si puna nimeni sanatatea la risc.
bine ca ati testat tot parlamentul
Dodel540 [utilizator], Luni, 23 martie 2020, 23:45
+9/13
Oare parlamentul si cei din cex-ul Pnl indeplineau criteriile la data testarii?
Nu toti cei care raman fara munca primesc
Kivek [utilizator], Marţi, 24 martie 2020, 0:02
+1/13
Se cer suventii si amanari dar pana astazi nici o banca nu a dat mai mult de 2 luni amanari pt rate iar pt CHIRIE unde ai auzit tu sa iti amane proprietarul?

si sunt multi care nu au speranta sa primeasca si daca ar fi sa primeasca se va intampla peste vreo 2 luni ca asa lucreaza statul roman

tu sigur esti platit. chiar ca e gravida pt tine
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Marţi, 24 martie 2020, 0:09
+8/20
criteriile vechi sau noi sunt
..13 [utilizator], Marţi, 24 martie 2020, 1:50
+6/8
Discutate si aprobate in comisiile alea de urgenta.

deci nu DSP le stabileste ci altii si mai si decat cei de la DSP.

Este trist dar adevarat
Romania=0.36 morți/mil. Italia=100, Franța 13!
simplex1 [utilizator], Marţi, 24 martie 2020, 2:16
-6/18
Romania încă sta foarte bine. Are doar 0.36 decedați de coronavirus la milionul de locuitori, în timp ce Italia are 100, Spania 49, Elveția 14, Franța 13, Anglia 5, Austria 2.

Poți zice ca Romania are putini testați și de aceea numărul cazurilor de coronavirus este aparent scăzut însă devine mai greu sa aduci acuzații ca ar fi și multi decedați de Covid19 și doar 7 detectați pana acum.

Deci indiferent cât au verificat cei din Vest, ei poseda mai multe persoane ce au murit de coronavirus, ceea ce arata ca testarea masiva a locuitorilor nu este calea sigura pentru a reduce numărul de îmbolnăviri.

Tara - Cazuri - Decedati - Cazuri/mil. - Decedati/mil.
=======================================
Italy --- 63,927 --- 6,077 --- 1,057 --- 100.48
Spain --- 35,136 --- 2,311 --- 751 --- 49.40
Iran --- 23,049 --- 1,812 --- 274 --- 21.54
Switzerland --- 8,795 --- 120 --- 1,016 --- 13.86
France --- 19,856 --- 860 --- 304 --- 13.17
Luxembourg --- 875 --- 8 --- 1,398 --- 12.78
Netherlands --- 4,749 --- 213 --- 277 --- 12.42
Belgium --- 3,743 --- 88 --- 323 --- 7.59
UK --- 6,650 --- 335 --- 98 --- 4.94
Denmark --- 1,450 --- 24 --- 250 --- 4.14
Sweden --- 2,046 --- 25 --- 203 --- 2.48
Austria --- 4,474 --- 21 --- 497 --- 2.33
China --- 81,093 --- 3,270 --- 56 --- 2.26
Portugal --- 2,060 --- 23 --- 202 --- 2.26
S. Korea --- 8,961 --- 111 --- 175 --- 2.17
Norway --- 2,621 --- 10 --- 483 --- 1.84
USA --- 43,449 --- 545 --- 131 --- 1.64
Greece --- 695 --- 17 --- 67 --- 1.64
Germany --- 29,056 --- 123 --- 347 --- 1.47
Hungary --- 167 --- 7 --- 17 --- 0.71
Iraq --- 266 --- 23 --- 7 --- 0.61
Canada --- 2,091 --- 23 --- 55 --- 0.60
Malaysia --- 1,518 --- 14 --- 47 --- 0.43
*Romania --- 576 --- 7 --- 30 --- 0.36
Japan --- 1,128 --- 42 --- 9 --- 0.34
Australia --- 1,887 --- 7 --- 74 --- 0.27
Poland --- 749 --- 8 --- 20 --- 0.21

Sursa: https://www.worldometers.info/coronavirus/
(Coloana decedați/mil. nu este în tabelul de pe internet dar se poate calcula cu Excel din datele existente acolo.)
nu chiar
Nevermind [utilizator], Marţi, 24 martie 2020, 2:57
+6/10
Au avut suficiente teste si personal pentru politicieni, politicieni care NU se incadrau in criteriile stabilite.
liidership inexistent
anjin2 [utilizator], Marţi, 24 martie 2020, 6:12
+2/6
Incredibil. ce inseamna sa creezi niste reguli si sa pui niste imbecili, DSP, unde probabil nu sunt medici.

Nu cred ca e numai vina lor, ci si a celor care conduc ...
Cine s-a ganbdit la regulile aste trenuie dat afara, instant ....
Clorochinina lu Trump funcționează peste așteptări
simplex1 [utilizator], Marţi, 24 martie 2020, 6:16
-8/14
"(CNN) Un bărbat din zona Phoenix, Arizona a murit, iar soția sa este în stare critica, după ce cei doi au luat fosfat de clorochinina în încercarea aparentă de a se auto-medica împotriva noului coronavirus.

Clorochinina a fost apreciata de președintele Donald Trump ca un posibil tratament pentru Covid-19, dar este, de asemenea, un aditiv utilizat frecvent la acvarii. Clorochinina este aprobată în SUA pentru tratarea malariei, lupusului și artritei reumatoide nu și pentru lupta împotriva coronavirusului."

Sursa: https://www.cnn.com/2020/03/23/health/arizona-coronavirus-chloroquine-death/index.html
NEPREGATITI
Le18 [utilizator], Marţi, 24 martie 2020, 7:49
+5/5
Ehheee... Lipsa kit testare... lipsa măști... lipsa TOT
#stamincasa
sigur
xox [utilizator], Marţi, 24 martie 2020, 8:05
+2/2
Chiar si in aceste momente de cumpana se mananca kkat ca de obicei.

Lucrurile sunt simple, cei care pot lucra de acasa lucreaza de acasa, cei a caror prezenta este necesara la puncrul de lucru lucreaza de acolo.

Vezi fabricile mari care s-au inchis Dacia si Ford, aceste fabrici s-au inchis ca sa protejeze forta de munca si ca nu mai aveau subansamble.
Problema este ca ...
A_Radu [utilizator], Marţi, 24 martie 2020, 8:11
+6/6
Nefiind testati la timp au dat virusul si altor persoane, chiar cadre medicale.
Exista tratamente
D.Gabriel [utilizator], Marţi, 24 martie 2020, 8:32
+3/3
La Timisoara au fost tratati cu succes.
Foarte frumos
Cheie primara [utilizator], Marţi, 24 martie 2020, 9:02
+1/3
Cum arătau cifrele pe vremea ”Ciumei lui Caragea”?
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Marţi, 24 martie 2020, 9:09
-2/4
Instigare... in aceste momente???
sim18 [utilizator], Marţi, 24 martie 2020, 9:41
-2/2
Nu mai panica lumea! Regulile sunt generale in Europa... nu traim in dictatura, deci cine e la conducere a fost ales intr-un fel de ceilalti, in mod democratic....trebuie sa respectam regulile. Nu decidem noi daca sunt bune sau rele. Sa ne multumim ca nu am prins psd acum la butoane.... caci era vai de mama noastra...
La vot ne putem exprima cum dorim!
De ce nu de ministrul sanatati
vodatepes [utilizator], Marţi, 24 martie 2020, 9:43
-1/3
De ce nu de ministrul sanatati
Usor de spus...
sim18 [utilizator], Marţi, 24 martie 2020, 9:43
-1/1
Cum ii putea trata? Unii au si ascuns ca au fost plecati in strainatate... suntem milioane... hai sa fim realisti, nu avem suficiente probe, personal medica si mai ales echipament de protectie...
Cu asta
sim18 [utilizator], Marţi, 24 martie 2020, 9:45
+1/1
sunt de acord... cred ca s-au testat nu numai parlamentarii... iar personalul de la Gerota a stat inchis in aceeasi incapere, fara a fi testat.
lucrurile nu sunt simple
Kivek [utilizator], Marţi, 24 martie 2020, 10:06
0/2
fabricile mari au grija de angajati, cele mici si mijlocii au probleme mai mari.

in acest moment nu exista nici o masura in vigoare care spune cine si cand primeste bani si oricum nu se vor da toti banii ci doar 75% sau 80% cat e somajul tehnic

dar CHIRIA sau creditele bancare nu se amana.

banii de la guvern nu vin decat peste 2 luni, p[ana atunci tu ai de platit chirie
Nu e vb de mine, eu lucrez de acasa
Kivek [utilizator], Marţi, 24 martie 2020, 10:16
+3/3
pe mine ma deranjeaza ipocrizia unora care primesc salariu si o duc bine stand acasa dar le spun altora sa stea in case si ii fac in toate felurile desi nu cunosc situatia lor

evident ca nu ma refer la cei care ies la gratar ci la cei care au nevoie sa iasa din casa.

'stati in case' nu merge pt toata lumea, e un indemn ABERANT - ignorant si autist si egoist.
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Marţi, 24 martie 2020, 11:23
0/0
clar mureau
pehash [utilizator], Marţi, 24 martie 2020, 12:42
+3/3
Nemuritor esti doar tu. Restul murim sigur. Intrebarea este daca murim azi, sau peste 1 an, 2, 10..
Mult mai important insa, daca ii testau din timp ar fi fost izolati si poate ca nu ar fi contaminat spitale intregi!
sunt simple doar daca gandesti simplu
pehash [utilizator], Marţi, 24 martie 2020, 12:50
+2/2
Gandeste-te ca sunt milioane de romani care oricum erau angajati cu minimul pe economie, deci somajul tehnic le va reduce si mai mult veniturile.
Gandeste-te ca unii au 2-3 copii de intretinut, o rata la banca, poate si la masina.. firma a
intrat in incapacitate de plata si nu mai incaseaza nici un ban in ziua de salariu. Ce fac?
Gandeste-te ca sunt oficial peste un milion care lucreaza legal, dar nu sunt salariati, deci nu se incadreaza la nici o categorie protejata de masurile recent anuntate. Ce fac?

Realitatea este ca economia romaneasca nu va rezista prea mult daca stam in casa toti. Degeaba tipareste statul romani bani, ca sa plateasca pensii si somaj, cand nimeni nu mai contribuie... Banii aia nu vor valora nimic daca nu mai munceste nimeni.
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Marţi, 24 martie 2020, 14:28
-1/1
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Marţi, 24 martie 2020, 14:47
0/0
si numarul
liviu_ [utilizator], Marţi, 24 martie 2020, 15:59
0/0
mare de tot de minusuri pe care le primesc DOVEDESTE IGNORANTA oamenilor
dovedeste ca intotdeauna ALTUL E DE VINA, nu ei!

grow up people !!!

nici un guvern (altul decat unul militar care te impusca daca nu-i asculti) nu poate obliga oamenii sa stea in casa si sa respecte carantina!

da si guvernul are o parte de vina (mica din punctul meu de vedere, si nu pt ca as iubi pnl), dar intr-o majoritatea covarsitoare oamenii sunt de vina!
si numarul
liviu_ [utilizator], Marţi, 24 martie 2020, 15:59
0/0
mare de tot de minusuri pe care le primesc DOVEDESTE IGNORANTA oamenilor
dovedeste ca intotdeauna ALTUL E DE VINA, nu ei!

grow up people !!!

nici un guvern (altul decat unul militar care te impusca daca nu-i asculti) nu poate obliga oamenii sa stea in casa si sa respecte carantina!

da si guvernul are o parte de vina (mica din punctul meu de vedere, si nu pt ca as iubi pnl), dar intr-o majoritatea covarsitoare oamenii sunt de vina!
Pentruca
adrian88000 [utilizator], Marţi, 24 martie 2020, 20:38
0/0
Arafat se ocupa de urgente.