Toți copiii de la grădiniță și învățământul primar vor primi masă caldă la școală/ Programul "Școală după școală" va fi extins la toate școlile până în 2030 - Hotnews Mobile
1 € 4,8068 1 USD 4,4186vineri 28 feb 2020
Sărăcie mare
Typhon [utilizator], Joi, 13 februarie 2020, 16:28
+11/15
Eu zic să lăsați artificiile astea cu mărul, laptele și cornul sau mese slab calitative!
În fond, ce hrană poți să-i oferi unui copil de ciclu primar în 7-10 lei, când doar ambalajele pentru mâncare costă 1 leu?
În loc de asta, vă sugerez să renovați și modernizați școlile!
Părinții vor aprecia mult mai mult acest "gest" de țară civilizată decât mila statului în programe precum laptele și cornul.
În același timp, găsiți soluții corespunzătoare pentru elevii care chiar au nevoie de ajutor. Adică pentru acei elevi proveniți din familii nevoiașe, care frecventează orele și ai căror părinți au dificultăți în a le asigura hrana, hainele și rechizitele școlare.
excellent...
demaGOGU [utilizator], Joi, 13 februarie 2020, 16:29
-5/7
...programul trebuie extins si la nivel de gimnasium si liceu ( ca in Fr, de ex).
procent din pib
Ipse1954 [utilizator], Joi, 13 februarie 2020, 17:04
+1/1
Maxim 0.5% din PIB pentru toti elevii, 10 luni pe an
2030 - termene de paleolitic
BogdanAngheluta [utilizator], Joi, 13 februarie 2020, 17:12
+6/6
Ce termene de paleolitic se vehiculeaza in Romania anului 2020. Ce-mi plac mie promisiunile asumate de unii cu proiectie intr-un viitor cand lucrurile nu vor mai depinde de ei. :))
cunoastem
codrean [utilizator], Joi, 13 februarie 2020, 17:26
+3/7
La anul si la multi ani !?
Ne-am cam saturat de promisiuni pe termen lung. Vom face si vom drege ... Candva ...
Ceva mai concret ? Scoala unde invata nepotelul meu nu are cantina sau sala de mese. Copiii merg la un restaurant, la cca 300 m., acolo mananca. apoi merg la "sala de studiu", inca vre-o500 m., ca in localul scolii li s-a interzis sa-si continue programul, sa-si faca lectiile.
Costul zilnic al"programului"= 25 lei. Pentru un (singur?) copil ! E corect ?
Si noul cuantum al alocatiei s-a ...prorogat ...
suna frumos, dar...
frum [utilizator], Joi, 13 februarie 2020, 17:31
+4/4
Programul Scoala dupa scoala functioneaza deja in unele scoli si stiu ca sunt locuri insuficiente, probabil se va mari numarul de locuri, dar acolo unde nu exista ce se intampla? se construieste o cantina? unde? exista spatiu? Si se lasa in seama primariilor? Si daca acestea nu au fonduri, ce se intampla? Avem deja experienta microbuzelor care sunt in grija primarilor si cat de mult ii doare pe acestia de copiii de pe raza comunelor. E oare intelept ? Cred ca e cam vag programul... si pus asa... ca sa dea bine...
de exemplu
yyyxxx1981 [utilizator], Joi, 13 februarie 2020, 17:52
-2/6
o ciorba calda si o chifla se pot oferii. Pentru 1 copil de gradinita sau 1-4 poate fi o masa sificienta. Iar la cantitati mari ar trebui (daca se face corect) sa poata fi oferita o ciorba/supa foarte ok in banii astia
...până în anul 2030
young_e [utilizator], Joi, 13 februarie 2020, 18:46
+2/2
decat ca anul 2030 nu exista in Calendarul Romaniei
Pentru ca bogatii nu stau la bloc...
JohnR [utilizator], Joi, 13 februarie 2020, 18:52
-5/9
Esti cumva neam cu Firea?
E o masura buna si binevenita. Referitor la pret, la volumele alea se poate asigura o masa decenta pentru ca e pret de volum.
o ciorba de burta dimineata pe la 11
Antenistontel [utilizator], Joi, 13 februarie 2020, 18:53
0/4
pentru cadrele didactice, nu se baga in program?!
Profesorii nu mananca, nu beau,
soundtrack [utilizator], Joi, 13 februarie 2020, 19:15
+2/6
n-au nevoie de pomeni ca doctorii,politistii, politicienii!
Profesorii s-au obisnuit sa nu conteze pt. bolsevicii romani.De aceea nu cei mai buni studenti intra in invatamant!
Aveti ceea ce ati visat: moartea intelectualilor!
Educatia costa mai putin decat ignoranta si puscariile!
Stie cineva?
harapalb [utilizator], Joi, 13 februarie 2020, 19:34
+3/3
Oare se va tine cont de copiii care au nevoie de diete speciale?
vorbeste lumea ...
nu conteaza cine zice [utilizator], Joi, 13 februarie 2020, 19:38
+2/2
si iar o sa vedem timp pierdut aiurea, sali de mese murdare, produse alterate, zoaie si mizerie intinse cam peste tot ... si copii care tot nu beneficiaza de nimic, desi tot felu' de ingrijitori si delegati si binevoitori or sa misune si-or sa-ncurce bine locu' ... chiar ca ne lipseau injghebaturile soioase ajunse cantine, nu eram destul de incantati de toaletele renumite ...
Asta inseamna sa le ceri sa-si faca treaba :))
Luk [utilizator], Joi, 13 februarie 2020, 19:46
+4/4
S-ar putea face niste camine in care sa stea copilasii mai chinuiti, acolo le poti da mancare, caldura, liniste, haine si rechizite.
Nici macar nu mai avem multi copii, iar majoritatea parintilor care au ceva banuti nu si-ar lasa copiii la camin cand ii pot hrani, imbraca si pastra acasa.
Majoritatea oraselor si oraselelor au unul sau doua licee si un soi de campus. Acum le dam o chifla, un mar si un sut in cur, astia vor sa le dea o ciorba, o tocanita si un sut in cur. Nimanui nu-i pasa cu adevarat, de aia jumatate dintre copii sunt analfabeti functional si pleaca din tara sa munceasca ceva cu bratele. Primul scandal dupa revolutie a fost cu copilasi batjocoriti solegati de paturi, suntem in acelasi loc dupa 30 de ani.
Se prefac ca-s milosi si umbla la fibra sensibila a votantului: "copilasi" si "masa calda". Urat mi-a fost de omul prost si prefacut...
Neamul asta ar merita sa se stinga, nu are deleoc grija de copiii lui.
Munca profesorilor s-a vazut la PISA.
Luk [utilizator], Joi, 13 februarie 2020, 19:48
+3/9
.
săpun și hârtie?
of of [utilizator], Joi, 13 februarie 2020, 21:17
+2/2
Măcar săpun și hârtie igienică să asigure...
#iwane
transpenibilus [utilizator], Joi, 13 februarie 2020, 21:53
-3/9
Vrei sa-ti arat comentariile in care te zvarcoleai ca testul PISA nu e relevant si nici corect pt ca nu e adaptat romanilor, pizidel???
Dar ce s-a intamplat de te-ai sucit cu 180 de grade vioricule?
Copil la stat
Ever [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 11:44
0/0
Doar sa nu ajunga masa calda, aceeasi porcarie cum a ajuns "cornul". Nu se uita nimeni la ce mananca copiii, acest program a fost pentru beneficiul clientelei de partid. Cornul contine grasimi hidrogenate, adica margarina, este imposibil de inghitit. Laptele sau iartul vine sau nu vine, de cele mai multe ori contine lapte praf, si este impartit intre angajatii institutiei de invatamant. Uneori vin mere, dar si acestea cu caracter ocazional, pentru ca poftesc la ele adultii ..
Sper sa nu ajunga copiii sa manance o mancare nesanatoasa.
Scrie în articol
blanc10 [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 17:23
0/0
Dacă citiți mai mult decât titlul, vi se va răspunde la întrebare
asa
JohnR [utilizator], Sâmbătă, 15 februarie 2020, 10:12
+1/1
Altul care gaseste 10 probleme pentru fiecare solutie.
mai @ultrapenibilus
Luk [utilizator], Sâmbătă, 15 februarie 2020, 15:16
+1/1
Ia pune tu aici niste copy-paste, sa rada toti copiii de mine. Hai sa vedem unde ma plangeam eu ca PISA nu-i relevant.
Nu ma astept sa-ti cer scuze, dar imi face o deosebita placere sa te fac de ras.
Danemarca
dandantheman [utilizator], Duminică, 16 februarie 2020, 16:12
0/0
Daca vreti sa luati o lectie despre cum sa tratati copiii, ce sa le dati de mancare, duceti-va in schimb de experienta la colegii omologi din Danemarca. Acolo copiii sunt tratati ca oaspeti regesti, gradinite unde factorul de angajati per copil e 4-5, unde angajeaza bucatari de prim rang si copiii sunt hraniti adecvat, sanatos.

Decat niste laturi, ca altceva nu si-ar permite Min. Educatiei Romane (nu ca n-ar fi bani, dar de obicei se "evapora" pe parcurs si in produsul final ramane doar pleava, restul intra in buzunarul "baetzilor dashteptzi"), mai bine deloc, mai bine crescuta alocatia de aceeasi bani, sau alte masuri.