Pamantul este plat! Cum sa ne ferim de capcanele pseudostiintei. Editie cu autograful autorului - Hotnews Mobile
1 € 4,8068 1 USD 4,3926vineri 28 feb 2020
ok cartea
liviu_ [utilizator], Luni, 3 februarie 2020, 9:50
+22/32
am citit destule carti similare (majoritatea, daca nu toate, tot de la Humanitas), dar si asta e o carte buna!
Scepticismul sanatos e dus pana la capat
Setalcott [utilizator], Luni, 3 februarie 2020, 18:22
-11/39
Iata o intrebare si mai fundamentala: poate fi folosita stiinta in scopuri propagandistice?
Iata cateva exemple.
Cand da bine, popularizatorii stiintei vor afisa o admirabila modestie epistemica, spunand ca in stiinta nu exista certitudini, ci doar modele mai verificate sau mai putin verificate de datele disponibile. Cand se lupta cu creationistii, in schimb, evolutia lui Darwin este un fapt (desi teoria a trebuit amendata semnificativ). Dar daca nu exista certitudini, nu exista nici fapte.
Cand incepe viata unui mamifer? Cand intrebarea e pusa astfel, consensul pare sa fie bine stabiit pe momentul fertilizarii. Cand e vorba de om, intram pe teritoriul minat al avortului si consensul se disipa instantaneu.
Cate sexe sunt? Aici, decretele stiintifice sunt formulate dupa modele culurale, si popularizatorilor stiintei ca dl. Doppelganger nici nu le pasa.
Conservative bulshit
jonk [utilizator], Marţi, 4 februarie 2020, 14:06
+14/28
Ignorati stiinta si o blamati pentru ca nu legitimeaza bulshit-ul vostru ideologic. Lisenkoism pur.
Bine punctat, Setacott!
Nyk1 [utilizator], Joi, 6 februarie 2020, 18:07
-8/22
Trebuie spus că există și reversul medaliei: rezultate științifice, derivate în parte tot din opera lui Darwin, care discreditează cele mai sfinte elemente de crez ale unui regresist de stânga.

De pildă, rezultatele lui Richard Herrnstein și Charles Murray publicate în cartea „The Bell Curve”, care dovedesc că există diferențe semnificative între rasele umane în ceea ce privește inteligența. De aici, faptul că egalitatea între oameni în care cred militanții de stânga este de neatins; fără inginerie genetică, ea nu poate fi decât un mit.
Cartea The Bell Curve este pseudostiinta
engo [utilizator], Joi, 6 februarie 2020, 23:40
+7/17
E bazata pe determinismul biologic care a fost folosit ca justificare pentru ideologiile rasiste si eugenice.
The Bell Curve este "Forbidden Knowledge"
cenzuratul [utilizator], Vineri, 7 februarie 2020, 7:17
-4/18
Si asta a spus-o Sam Harris, un foarte cunoscut pacient suferind de Trump Derangement Syndrom.

Si daca determinismul biologic i-a pus pe unii sa faca lucruri reprobabile, inseamna ca nu poate fi un concept adevarat?! Fisiunea nucleara a determinat moartea a vreo 200.000 de japonezi, dar asta nu face din fizica nucleara vreo "pseudostiinta". Haideti mai baieti, ca doar dintre noi voi sunteti oamenii educati, pro-science, progresisti, nu?!
in plus
Toni_Romania [utilizator], Vineri, 7 februarie 2020, 11:44
+5/13
-laptele da cancer
-usturoiul vindeca streptococia
-e bine de pus miere in ochi
TERF wars
Setalcott [utilizator], Vineri, 7 februarie 2020, 17:19
-7/15
Ce bine e cand ai stiinta de partea ta! Dar care e partea ta?

https://www.youtube.com/watch?v=yGXGxIqTjBg
E junk science
engo [utilizator], Sâmbătă, 8 februarie 2020, 13:27
+5/15
Acelasi tip de "stiinta" pe care au folosit-o nazistii ca sa justifice superioritatea germanilor si inferioritatea evreilor.

Determinismul genetic ca factor determinant este infirmat de realitate, in ultimile decenii au crescut scorurile la testele de inteligenta in cadrul populatiei de culoare. S-au modificat genele lor? Nu, s-a modificat alimentatia, nivelul de trai, educatia, factori cu o mai mare influenta in dezvoltarea inteligentei.

Aceste teorii sunt folosite ca baza pentru crearea unui asa zis rasism stiintific care sa justifice politicile de discriminare impotriva celor considerati indezirabili.
Pai
RoyPeters [utilizator], Sâmbătă, 8 februarie 2020, 21:28
+4/14
avad in vedere ca sustinatorii si promotorii ferventi actuali ai pamantului plat sunt anglo-americanii care au creat Flat Earth Society, iar adeptii pamantului sferic-geoid sunt materialisti dialectic nenorociti, adica marxisti, se impune clar obligativitatea sustinerii pamantului plat ca realitate absoluta.
jocul propagandistic, in intervalul de la
Razvan_M [utilizator], Luni, 10 februarie 2020, 14:06
-2/12
certitudine absoluta la indoiala rezonabila face pe multi semidocti, adepti ai unor ideologii extremiste, sa se lase mintiti si prostiti de bunavoie.

De exemplu, avem exemple de "settled science" unde "97% dintre oamenii de stiinta sunt de acord cu..." Dar stiinta nu functioneaza asa. Orice teorie poate fi oricand contrazisa de o singura fapta - si teoria trebuie fie aruncata la gunoi, fie reverificata in intregime.

Chestiunea cu "pamantul este plat" a fost "settled science" pentru sute de ani. Motivatia, atunci ca si acum, a fost dorinta de control si putere absoluta a unor conducatori - in timp ce prostimea a fost indoctrinata sa aplaude denigrarea, inchiderea, tortura sau uciderea celor care nu au acceptat versiunea oficiala. Este interesant ca acum se foloseste acelasi citat ca om de paie pentru a reduce din nou la tacere pe cei care nu sunt de acord cu anumite teorii la moda.
tu habar nu ai cum functioneaza stiinta
piros [utilizator], Marţi, 11 februarie 2020, 15:00
+3/7
consensul se face pe baza dovezilor stiintifice, nu pe sondaj. Cei care neaga cauzele schimbarilor climatice sunt fie ignoranti, fie platiti de Big Oil ca sa minta.
m ai ai nevoie,..!
constatator [utilizator], Miercuri, 12 februarie 2020, 21:59
-1/1
s ă ajungi măcar la nivelul lui Gheorghe de multă lectură! Succes!