UPDATE Demiteri în bloc: În Monitorul Oficial au apărut primii 55 de secretari de stat demiși - Hotnews Mobile
1 € 4,7669 1 USD 4,3343joi 14 nov 2019
Un inceput bun
imi_pasa_de_romania [utilizator], Vineri, 8 noiembrie 2019, 15:33
+25/37
Sa vedem cat tine...
Comment sters de user
polonyca [anonim], Vineri, 8 noiembrie 2019, 15:51
0/16
nu se poate abroga
Mawrkuss [anonim], Vineri, 8 noiembrie 2019, 19:13
+1/3
nu se poate abroga OUG114 decat daca se da o ordonanta de urgenta pe tema asta. Ceea ce ar fi in conflict cu referendumul recent pe tema justitiei.

Singura cale ramasa e sa fie abrogata prin lege adica sa treaca prin parlamentul asta mizer... cea ce o sa ia timp. Parca vad ca intra acushica in vacanta ...
Foarte frumos.
newlook [utilizator], Vineri, 8 noiembrie 2019, 17:10
-11/15
Foarte frumos. Trebuie depasita ipocrizia asta cu "sa mentinem competenta...functii publice...etc". D-aia s-a schimbat guvernul, sa ajunga rapido-presto "ai nostri la ciolan".

"Nu se iau prizonieri; cei ramasi in urma se impusca", asta-i sloganul zilelor noastre. Mimarea democratiei nu mai are rost. Si e mai corect asa; intelege toata lumea pe ce picior se danseaza.

-------------------------------
Un pic de istorie, scrisa asa ca pentru #rezistii nascuti alaltaieri:

In anul 1948, mergand la Moscova sa ia lumina (cum merg actualii la Bruxelles sau Washington DC),
...Dej (asa il chema pe Klaus Johannis atunci) l-a intrebat pe Tatuc (Stalin) (azi e Trump, Merkel) ...
...ce sa faca cu micimanii din Ro, "burgheJii, cum ar veni" care punE talpa "maretei puteri bolsevice" (azi se numeste Statul de Drept)....
.... care luase puterea, tot prin "alegeri libere" (da' atunci n-aveau tablete, furau asa, pe directe!).

Stalin i-a spus: "Fa un canal". (Istoria nu consemneaza daca Dej a primit o sapca!)
Se face deratizare tataica
Dalinar [utilizator], Vineri, 8 noiembrie 2019, 20:43
+8/8
Nu poti sa lucrezi cu Pavieni!!!
puzderie de secretari de stat
pehash [utilizator], Vineri, 8 noiembrie 2019, 18:23
+7/9
4 secretari de stat la Ministerul Culturii!?

Intreb si eu, de curiozitate.. ce faceau astia 4? Pentru cine nu intelege cu ce se ocupa un secretar de stat, practic, ii sunt delegate o parte din atributiile ministrului si are acelasi statut ca un ministru. In mod normal, un ministru are nevoie doar de un singur secretar de stat, pentru problemele administrative, eventual inca unul cu care sa imparta domeniile de activitate ale ministerului. Dar 4!? Adica. in total 5 ministri la un minister!?.. Si vorbim de un minister care oricum are un buget infim si rezultate zero.
Bine ar fi ...
TheRealGicaContra [utilizator], Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 10:03
+2/2
... daca ar fi dati afara si acolitii de la ALDE. Dar, se pare ca negocierea cu Tariceanu pentru cele cateva voturi necesare la investirea guvernului a dus la compromisuri enorme.
sa nu uite si de Toni Grebla
carmen_i [utilizator], Vineri, 8 noiembrie 2019, 15:40
+23/31
Ca si el e secretar general al guvernului. Inlaturarea pesedistilor trebuie facuta masiv si rapid, alfel sunt in stare sa blocheze orice fel de reforma. Nu trebuie nici un fel de ezitare cand este vorba de secaturile pesediste.

Sa-l vad pe Orban cum va scoate pesedistii cu functii de conducere din insitutiile publice, ca acolo este mai greu.
Cand pleaca guvernul
tony-s [utilizator], Vineri, 8 noiembrie 2019, 16:07
-17/31
oricum li se termina mandatul ministrilor si secretarilor de stat care au exact acelasi statut ca ministrii, Sica Mandolina doar se lauda, pt prostime, ca i-a dat el afara.
am vazut la ciolos
Francisc 1 [utilizator], Vineri, 8 noiembrie 2019, 17:01
+5/13
canta la alta masa
Pai ciolos
tony-s [utilizator], Vineri, 8 noiembrie 2019, 17:32
-3/9
i-a adus inapoi pe aia a lui ponta, asa a fost intelegerea cu dragnea si asa a ajuns si dancu vicepremier, ciolos fara voturile psd din parlament nu devenea niciodata prim-ministru.
Pleaca a lor
tony-s [utilizator], Vineri, 8 noiembrie 2019, 15:48
-9/27
vin ai nostrii mult mai flamanzi dupa 5-6 ani de stat in opozitie.
De aceea ..
Alius [utilizator], Vineri, 8 noiembrie 2019, 17:11
-1/7
.. cand o sa vina iarasi PSD la putere, sa lase oamenii PNL-ului acolo, caci o sa fie mai flamanzi dupa stat in opozitie. Corect?
Pf
bogdanrech [utilizator], Vineri, 8 noiembrie 2019, 15:52
+17/23
Câte căpușe frate! Și astea nu-s de-alea mici... astea-s de-alea care au supt masiv din sângele poporului. Sperăm ca de azi să mai sugă și altceva.
Sa speram ca nu apar altii in loc
ady77 [utilizator], Vineri, 8 noiembrie 2019, 16:01
+6/10
Si chiar se vrea o micsorare a aparatului bugetar, iar unde e nevoie de personal sa se faca suplimenatari pe competente nu pe pile.
aici si acum
transpenibilus [utilizator], Vineri, 8 noiembrie 2019, 16:21
+13/19
Depesedizati statul, deteleormanizati Romania !!!
Si daca semneazatimp de o luna, tot putin este.
Amad [utilizator], Vineri, 8 noiembrie 2019, 16:22
-1/11
Este doar praf in ochi.
pleaca ai lor vin ai lor
Itsoc [utilizator], Vineri, 8 noiembrie 2019, 16:28
+1/21
hai sa vedem cine vine in loc caci doar nu credeti ca PNL au intrat la putere ca sa salveze tara. Erau si ei infometati si acum trebuie sa-si plaseze oameniic are au tras din greu in pozitii cheie. Stati 3 luni sa vedeti.
mai costica, da drumu la centrala!
Francisc 1 [utilizator], Vineri, 8 noiembrie 2019, 17:04
+4/4
.
Asta e viata.
Alius [utilizator], Vineri, 8 noiembrie 2019, 17:11
-3/3
Care este solutia ta?
O sa vedem
consumator2 [utilizator], Vineri, 8 noiembrie 2019, 17:02
-1/13
Cand apare Monitorul cu 56 de secretari numiți. Praf in ochi!!!
hehe
transpenibilus [utilizator], Vineri, 8 noiembrie 2019, 18:15
0/2
Nu mai consuma speculantule de monede exotice si geambasule imobiliar. Nu mai consum a ca-ti cauzeaza.
si nu se vor mai ocupa locurile?
N.S. [utilizator], Vineri, 8 noiembrie 2019, 17:29
+3/3
mi-e cam greu sa cred asta!
Sa vedem...
Atoatestiutorul [utilizator], Vineri, 8 noiembrie 2019, 18:36
0/2
...ce pun in loc. Atsa e mai important decat "epurarile". Sunt cel putin 2 oameni pe lista asta pe care ii stiu doar ca profesionisti (dealtfel unul a devenit secretar de stat pe vremea lui Ciolos apoi destituit de PSD, apoi re-integrat pe vremea pregatirii presidentiei ca nu aveau ce sa faca fara profesionisti). Deci mi se pare heirupist si putin bolsevic, cel putin din prisma celor 2 persoane pe care le cunosc.
Vom vedea.
curatenia era necesara
Miha-Ela Ionita [anonim], Vineri, 8 noiembrie 2019, 21:54
+3/5
Ani de zile am simtit ca muncesc in privat , platind taxe , pt ca hotii sa o duca bine .....Sper ca vechii hoti sa nu fie inlocuiti cu alti hoti ..... Atat !!!!
eroare în listă
Virgil Stefan Nitulesfu [utilizator], Vineri, 8 noiembrie 2019, 23:44
0/0
Bucur nu era secretar de stat la Cultură, ci subsecretar de stat la Comunicații
!!!!
nlln [utilizator], Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 8:46
+2/2
Asteptam cu nerabdare si lista celor care au plagiat lucrarile de doctorat , in ultimii 10 ani.

In baza acestor falsuri si-au construit cariere universitare.

Asteptam o lista cu increngaturile de interese din universitati ( membrii de familie, prieteni, vecini)

Doriti un invatamant de calitate? Oferiti un invatamant de calitate.
Calitate nu inseama " cadre didactice" cu un singur merit-sunt in sfera de interes personal a unuia care deja a prins un post pe undeva.
Mult prea modest!!!
Cactus Jack [utilizator], Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 11:07
+3/3
...doar catva secretari de stat, in mod cert nu ne convinge. E timpul sa se faca defrisari masive, cum a facut PSD-ul cand a venit la putere. De la acministratile centrale, la cele locale, intreaga armata PSD tb sa fie schimbata. In toate functiile cheie sunt doar pupincuristii ciumei rosii, spagarii, amantele, neamurile, obligatii etc, Pana nu scapa PNL-ul de toti acesti parveniti, niste nulitati profesionale, exista riscul ca PSD-ul sa revine in pasi rapizi la putere.
...
dumnezeu [utilizator], Duminică, 10 noiembrie 2019, 9:10
0/2
observ, un curent de opinie, "mvai, pnl dă afară pesediși, ca să pună în loc oamneni lor"
.
celor pe care-i chinuie zilele astea indulgența față de pesediști, le sugerez să-și amintească aroganța pesediștilor ("pentru că putem"), mitocănia ("am cu tine poze făcînd sex anal"), pilăraiul ("și amantele sînt oameni") ticăloșia, tupeul, nesimțirea, tîlhărirea banului public, minciuna omniprezentă, incompetență absolută.

ceea ce face pnl acum se numește nu "curățenie", ci asanare". iar celor care se întreabă malițios "ok, îi dăm jos pe ăștia, dar ce punem în loc?", le recomand să-și scoată rapid ochelarii de cal.

nu doar că orice om pus într-o funcție, e mai bun decît un pesedist (da, pesediștii nu sînt oameni!), dar am speranța că pnl-ul va pune în funcții oameni care să răspundă pentru deciziile și faptele lor!