VIDEO Germania: Doi oameni uciși în urma unui atac antisemit, comis de Yom Kippur, la Halle / Suspectul a fost arestat - Hotnews Mobile
1 € 4,7592 1 USD 4,2607marţi 22 oct 2019
Interesant
John12 [utilizator], Miercuri, 9 octombrie 2019, 23:51
+1/37
Cum apare o stire in care victimile sunt musulmani sau evrei, postacii tac malc.

Sa inteleg ca teroristii nazisti nu va deranjeaza, stimati domni?
publicul e ipocrit
KayT [utilizator], Joi, 10 octombrie 2019, 8:58
+8/20
Si presa la fel.

Au scris cu mare entuziasm la inceput, cand probabil credeau ca e rost de ceva terorism islamic, care face audienta.

Cand s-a dovedit ca asta e un neo-nazist cu tot felul de idei crete (evreii si feminismul sunt de vina ca el e un ratat), au abandonat repede subiectul.
iti place sa stai capra?
Razvan_M [utilizator], Joi, 10 octombrie 2019, 9:09
-9/17
.
tovarase
liviu_ [utilizator], Joi, 10 octombrie 2019, 9:37
-7/17
atentatele sunt naspa impotriva oricarei persoana ar fi comise...
dar hai sa nu comparam 2 morti cu 30+, da?!

si oricum o sa-si ia evreii atentatu asta inzecit. iar o sa urla ca antisemism etc etc... de parca alealalte victime din WW2 sau din terorism nu ar conta!
Nu ii deranjeaza
rapidz [utilizator], Joi, 10 octombrie 2019, 15:55
+4/6
Ei simpatizeaza cu nazistii si fascistii.
In DE
Coco_papagal [utilizator], Joi, 10 octombrie 2019, 6:27
+17/25
negarea sau minimizarea efectelor holocaustului este caz penal.
Dupa ww2, RO a fost declarata cobaiul comunismului atroce de 2 betivi.
Ar trebui sa pedepsim si noi negarea efectelor comunismului ori a cauzelor care au condus la instaurarea lui.
asta
liviu_ [utilizator], Joi, 10 octombrie 2019, 9:40
-5/19
cu nevarea nustiu cui e o tampenie
si pot da 2 motive
1 - impiedici sa verifici veridicitatea efectelor istorice (cati au murit in lagare? ce nationalitate si etnie aveau? etc etc)
2 - ignora cu desavarsire celelalte victime ale regimului nazist, sau stalinisti sau chiar si american (ca si aia au facut crime de razboi). toti mortii din crime de razboi din WW2 nu conteaza., numai evreii conteaza... ceea ce mi se pare o MARE magarie!
3 (bonus) - au trecut o gramada de ani de atunci... d c kkt sa fiu eu responsabil pentru ce au facut strabunicii mei?!

una peste alta toata harababura cu holocaustu este maximizarea importantei crimelor fata de evrei in timp ce ignori toate celelalte crime! o mare magarie din partea evreilor si a celor ce-i sustin!
Vorbesti de ,,Holocaust"
Rahan5 [utilizator], Joi, 10 octombrie 2019, 14:26
-7/11
dar se pare ca nu intelegi complet despre ce e vorba.
Notiunea de ,,Holocaust" a fost bagata in fata dupa Razboi de iudei din cauza ca au ei in ,,Talmud" termenul asta.
De fapt nu e prima data in Istorie cand sunt unii care vor sa-i omoare. Si pe timpul lui Moise vroia un faraon ,,sa-i casapesca" (asa povesteste Moise). Si pe timpul Deportarii in Persia a unui grup mare de evrei (au si o sarbatoare anuala cu ocazia asta).
Nimeni nu e nevoit sa folosesca termenul nou de ,,Holocaust". Este vorba de un Pogrom Organizat de Statul Nazist, care de fapt nu e un genocid.
Genocid= genos= tot genul iudeilor din intreaga Lume.
Niciodata Hitler nu a dat Ordin Oxpres de ,,nimicire a tuturor iudeilor" din intrega Lume. Primii ucisi (in masa) care erau iudei au fost in URSS in vara lui 1941: Babi Yar etc. In acel moment (inca) iudeii inca nu erau siliti sa poarte stea galbena in zona ocupata de al-IIl-lea Reich.
Abia dupa intrarea in razboi a SUA (si cu ajutorul instigarii iudeilor din SUA (de mai multi ani)contra Deutschland-ului ) a fost ,,Conferinta de la Wannsee" in care s-a hotarat uciderea iudeilor din zona ocupata de cel de a-IIl-ea Reich.
Hitler a fost auzit in perioda asta zicand : ,,Pentru ce au facut iudeii vor platii" (Bagarea SUA in razboi contra cel de al-III-lea Reich, bombardamentele englezesti de noapte asupra oraselor din Dutschland etc.- Goebbels declarase inainte ca ,,Parlamentul Englez" nu e decat o ,,Bursa Iudeiasca".)
Deci, inca o data, nu e vorba de ,,genocid". Cei care au organizat uciderea evreilor erau convinsi ca mai sunt destui iudei in toata Lumea, si mai ales in SUA, devenit dusmanul celui de al- IIIl-e Reich.
Atentie la o greseala de traducere din Occident spre Romania: Evreu nu este egal Iudeu. !
Iudeii sunt doar un trib (Ierusalim) din etnia evreilor
(intradevar, cel mai mare probabil).
Cand zici in engleza ,,jewish" e clar ca te referi la ,,iudei" si nu la ,,evrei" in ansamblu si care se numesc ,,hebrew".
Nu e chiar asa:
Leo55 [utilizator], Joi, 10 octombrie 2019, 15:23
+3/7
December 11, 1941 on this day, Adolf Hitler declares war on the United States, bringing America, which had been neutral, into the European conflict.
Spun asta numai de dragul adevarului si nu de dragul altcuiva!
la ce spui tu n-ai treaba
Rahan5 [utilizator], Joi, 10 octombrie 2019, 16:24
-6/8
cu adevarul.
SUA in 11 dec. 1941 atacau de cel putin vreo 6 luni submarinele celui de al -lII-lea Reich in Atlantic.
Roosevelt Declarase deja Oficial ca ,,jumate din Atlanticul de Nord apartine SUA" si SUA pot sa atace in jumatatea asta cum vor. Adica incalcarea Dreptului International.
Deci SUA erau deja in Razboi contra celui de al-IIl-lea Reich, desi fara sa-l Declare.
Desigur ca a fost o greseala a lui Hitler Declaratia de Razboi din 11 dec 1941 (dupa atacul japonez).
Hitler trebuia in mod normal sa Declare Razboi SUA cu cel putin 6 luni mai devreme, in mai 1941, dar din lasitate austriaca nu a facut-o.
Sau, sa zicem, sa Declare Razboi in August 1941 cand URSS suferise deja principalele infrangeri.
De fapt erau scuze pentru o Declaratie de Razboi la orice Livrare de Armament catre Anglia din SUA (mai ales ca armamentul nu era platit). Astfel se putea Declara Razboi SUA chiar in 1940.