Legea lui Dragnea privind dublul standard, adoptată de Senat: amendă de maximum 4% din cifra de afaceri pentru companiile care vând produse de calitate mai proastă decât a celor vândute în alte țări - Hotnews Mobile
1 € 4,7729 1 USD 4,3160vineri 22 nov 2019
o gaselnita populista, multinationalele astea ...
jorj_bv [utilizator], Miercuri, 9 octombrie 2019, 12:46
-2/18
Sa nu uitam ca Romania nu a participat la testul pan-european de produse. S-au scremut ulterior pe genunchi de o facatura.
Ce inseamna diferenta semnificativa?
La dracu', si cafeaua are alta compozitie in tari diferite - unii o prefera mai arsa, altii mai putin.
Hmmm
Sah [utilizator], Miercuri, 9 octombrie 2019, 13:01
+5/11
Noroc cu Dragnea, ca cei de acum se preocupa doar de afacerile proprii!
ca in romania...
neintelesul [utilizator], Miercuri, 9 octombrie 2019, 13:17
-4/10
... de ce nu minim 4%? ca sa se dea spaga maxim...
ba e o idiotenie
t_beriu [utilizator], Miercuri, 9 octombrie 2019, 14:39
-5/5
Adica un comerciant comercializeaza un pateu de la o firma din occident, si el e vinovat daca PRODUCATORUL aplica duble standarde. De parca e treaba comerciantului sa verifice daca produsul mai e comercializat altundeva si trevuie sa mearca sa cumpere si sa analizeze posibil zeci de mii de mostre (la tot sortimentul), unele comercializate poate in toata UE.
Si daca Doamne feri ii scapa un loc unde pateul e mai bine facut, plateste 4 % din CIFRA de afaceri, deci din tot ce vinde, adica probabil mare parte din profitul intregului lant, fie ca e facut vinzand frigidere, pateuri sau biciclete.
Genial! Nulai Dragnea putea sa se gandeasca la asa o idiotenie.
Sa vedeti rezultatul! Firmele vor renunta sa aduca marfa pe care o doreste cump[aratorul, pentru ca nu se va risca vanzatorul. Si va trebui sa ne multumim cu produsele noastre autohtone, care sunt poraste din start, dar macar nu au dublu standard, ca nu se vand in strainatate.
.... e simplu .....
cbogdan [utilizator], Miercuri, 9 octombrie 2019, 18:53
+2/2
Declaratie pe propria raspundere luata de la producator / distribuitor si comerciantul nu trebuie sa-si faca griji. Acum nu exista Certificate de Conformitate ? ANPC face analiza si compara cu Certificatul de Conformitate.
Asta a fost o lege buna.
prec [utilizator], Miercuri, 9 octombrie 2019, 13:32
+1/19
A nimerit-o aici moroiul.
mda
SoulSearcher [utilizator], Miercuri, 9 octombrie 2019, 14:20
-3/13
e foarte buna..

mai ales ca lasa loc de abuzuri... pune marile lanturi de magazine sa stea in genunchi pe la ANPC sau ce dreq de autoritate ca sa incaseze spagi sa nu dea amenzi

daca cineva are impresia ca de maine kaufland, lidl sau carrefour vor aduce aceiasi marfa ca prin vest... va inselati amarnic...

ar avea niste costuri care ar duce preturile la dublu.. asta daca vrei sa mananci cascaval din franta sau carnati din elvetia...

ORICE lege, ORICE modificare o fac hotii astia, o fac ca sa aiba ei ce trage foloase.. NU NOI
Ma indoiesc ca ai dreptate
snowflake [utilizator], Miercuri, 9 octombrie 2019, 15:34
+3/5
Preturile din magazine de la noi sunt deja aliniate la cele din vest. Difera doar costul transportului dar acest cost variaza de la produs la produs in functie locatiile producatorului si respectiv magazinului.
In rest sunt ciupeli ale managerilor de magazin care aleg sa se aprovizioneze cu produse de calitate mai slaba peentru marje comerciale mai mari si indirect bonusuri mai mari pe care ei le vor incasa.
Cum sa duca costurile la dublu?
bancher [utilizator], Miercuri, 9 octombrie 2019, 16:31
+2/2
Eu merg relativ des in Germania si la Lidl majoritatea produselor sunt mai ieftine decat la noi. La fel mi s-a parut si la Carrefour.
O lege proastă.
asavreau [utilizator], Miercuri, 9 octombrie 2019, 13:41
-1/13
Pe baza acestei legi cei care fac export și au o anumită calitate impusă de importator,pot fi sancționați că nu vând și în România aceleași produse.Nu cred-că cel care a făcut legea a gândit,sa sfătuit cu colegii.A trântit-o și a dat-o!Pentru-că putem și au votat ca niște proști-ai lui.
yeah, right
Nevermind [utilizator], Miercuri, 9 octombrie 2019, 14:48
+1/5
Simplu, nu mai vinzi cu aceeasi denumire sau ambalaj. Eventual pus o eticheta: "produs mai prost pentru Romania" si il vinzi _diferentiat_ la cat vrei tu
in loc sa impuna standarde alimentare
t_beriu [utilizator], Miercuri, 9 octombrie 2019, 15:41
-3/5
mai ridicate, sa reduca e-urile autorizate intr-un produs, sa defineasca mai bine ce inseamna ingrediente principale, ce inseamna "de casa", etc, guvernantii baga populisme.
Adica daca producatorul face o reteta mai proasta, comerciantul e de vina. Si daca oricum produsul "mai prost" e superior unuia facut local, comerciantul e de vina. Producatorul nostru neaos poate pune 1% pui in parizerul de pui, si nu pateste nimic, dar un parizer cu 50% pui e inferior celui din strainatate si comerciantul trebuie sanctionat drastic.
felicitari
icarag [utilizator], Miercuri, 9 octombrie 2019, 14:08
0/14
pt dnu dragnea! avem nevoie de legi nationaliste inteligente, ca altfel devenim WC occidentului .
mda
SoulSearcher [utilizator], Miercuri, 9 octombrie 2019, 14:20
-3/11
aha.. bun tare nationalismul asta.. un fel de coreea de nord sau de iran...

am auzit ca si ei o duc bine tare acolo in tarile lor :DDD
Legea e bine venita
Actros [utilizator], Miercuri, 9 octombrie 2019, 14:41
+5/7
in contextul in care intr-adevar, Romania impreuna cu alte tari din fostul bloc comunist sunt clar dezavantajate din aproape toate punctele de vedere.

Nu va grabiti cu voturile negative, pentru ca stiu despre ce scriu. Locuiesc in Franta, lucrez pentru o multinationala si sunt in cunostiinta de cauza pe acest subiect.

"legi nationaliste" insa, asta nu exista. Legi cu caracter protectionist probabil.
Atentie
Unforgiven [utilizator], Miercuri, 9 octombrie 2019, 14:42
0/6
La nationalism, ca vin acum rezistentii care tradeaza neamul si tara si vor insulta pe toti cei care nu se supun si nu sunt sclavii masinariei de propaganda inculta!!
o lege tampita data de niste analfabeti populisti
AliKimiku [utilizator], Miercuri, 9 octombrie 2019, 14:22
-3/9
I-as intreba pe oricare din senatorii care au votat legea daca au idee care este definitia "calitatii"
Dupa mintea lor incretita calitate = reteta fabricatie.
E VALABILA LEGEA SI PENTRU PRETURI?
schroedinger [utilizator], Miercuri, 9 octombrie 2019, 15:02
-1/7
Altfel este degeaba!
Un singur exemplu: magazin Kaufland in Polonia (Tychy) - unt Kerrygold 200 g, pret 8,99 PLN (zloti) ceea ce s-ar traduce in RON 9,88)!!
Magazin Kaufland Romania - unt Kerrygold 200 g, pret 12,75 RON.
Despre ce vorbim?
Mai am si alte exemple...
nu
snowflake [utilizator], Miercuri, 9 octombrie 2019, 15:50
+4/8
Pretul de vanzare la comerciant = (pretul de achizitie + pretul de aprovizionare + marja comerciala) * tva
Toate cele 4 componente de mai sus variaza.
pretul de achizitie - cumperi mai multe atunci producatorul ti le da mai ieftin (in Romania Kerrygold nu este in topul vanzrilor de unt ci sunt producatorii locali)
pretul de aprovizionare - esti mai departe de producator atunci platesti mai mult (in Romania nu cred ca se produce Kerrygold)
marja comerciala - managerul de magazin crede ca poate sa faca bani pe sseama ta - platesti mai mult.
tva - nu imi e clar pe unde stam la acest capitol pt unt fata de Polonia
NICI IN POLONIA...
schroedinger [utilizator], Miercuri, 9 octombrie 2019, 20:07
0/2
Dom' profesor... Vorbim de acelasi vanzator distanta egala vis-a-vis de producatorul irlandez.
TVA in Polonia 5% fata de 9% in ROU.
Te-ai bagat si tu ca musca.
Vad ca multi mi-au dat minus.
Nici o problema. Va doresc sa cumparati untul cu RON 25 sau chiar 30! Deja "producatorii" romani vand unt inferior (62% grasime) aproape la acelasi pret cu cel de 82%.
sa facem domne un mercurial sanatos.
AliKimiku [utilizator], Miercuri, 9 octombrie 2019, 17:56
0/6
Ce cerere, ce oferta, ce volum, ce costuri de aprovizionare, ce taxe diferite de la tara la tara?
..... nu este degeaba ....
cbogdan [utilizator], Miercuri, 9 octombrie 2019, 19:01
0/2
Daca se cheama MILCA (sa spunem ca exemplu) trebuie sa fie la fel oriunde, pe orice raft din Romania sau din alta tara. N-are legatura cu pretul produsului.
mda
vlad_Talpa_Iute [utilizator], Miercuri, 9 octombrie 2019, 18:09
+1/3
Ignorand ca a facut o avere din afaceri cu statul, are o insula din teritoriul Romaniei asupra lui, atacat legile justitiei sa apere coruptiile, o alta lege in care a eliberat puscariasi pe regim compensatoriu ...

asta pare o lege buna.
liber la mita
cugetatorul [utilizator], Miercuri, 9 octombrie 2019, 18:16
-3/3
o lege trebuia, care sa reglementeze aceasta problema, dar amenzile date in termeni de maxim invita la mita, si pe urma diferenta poate fi minora, de exemplu gustul unui suc care ia apa din Romania este diferit de al altuia care ia apa din alta tara; de asemenea examinarea produsului intr-un laborator ales de statul roman (beneficiarul amenzii) este partinitoare prin definitie; in acest sens care credeti ca este motivul pentru care Romania nu a participat la campania paneuropeana de testare a produselor alimentare?