Roger Federer (3 ATP), favoritul numărul 2, a debutat cu dreptul la turneul Masters de Shanghai. Elvețianul a trecut în două seturi de spaniolul Albert Ramos-Vinolas (46 ATP), scor 6-2, 7-6(5), calificându-se în optimile competiției.

Cu un procentaj de 93% la punctele câștigate cu primul serviciu, Federer și-a adjudecat primul set după 34 de minute. Cei doi jucători au mers cap la cap cu serviciul până la 2-2, moment în care elvețianul a reușit break-ul și nu a mai cedat apoi niciun game până la finalul setului.

Actul secund a fost însă unul extrem de echilibrat, fără niciun break. Fedex a continuat să servească excelent, a câștigat 26 din cele 29 de puncte jucate cu primul serviciu, în timp ce spaniolul a avut un procentaj de 76% la punctele câștigate cu primul serviciu și 80% la cele câștigate cu serviciul doi.

S-a ajuns astfel la tie-break, unul cu mult suspans și răsturnări de scor. Ramos-Vinolas a condus cu 4-1 și 5-4, însă Federer s-a impus în cele din urmă cu 7-5. Partida a durat o oră și 26 de minute.

În meciul următor, Federer se va duela cu învingătorul partidei dintre David Goffin (14 ATP), cap de serie numărul 13, și Mikhail Kukushkin (57 ATP).

S-au disputat marți:

Turul I

Lucas Pouille (FRA) - Zhe Li (CHN) 6-7 (4/7), 6-4, 6-4

John Isner (USA/N.16) - Alex De Minaur (AUS) 7-6 (7/1), 6-4

Félix Auger-Aliassime (CAN) - Alexander Bublik (KAZ) 7-6 (7/5), 4-0 (abandon)

Reilly Opelka (USA) - Dušan Lajovic (SRB) 6-3, 6-4

Matteo Berrettini (ITA/N.11) - Jan-Lennard Struff (GER) 6-2, 6-1

John Millman (AUS) - Guido Pella (ARG) 6-3, 7-5

Andrey Rublev (RUS) - Borna Coric (CRO/N.12) 6-4, 7-6 (7/4)

David Goffin (BEL/N.13) - Richard Gasquet (FRA) 6-2, 6-3

Turul II

Hubert Hurkacz (POL) - Gaël Monfils (FRA/N.9) 6-2, 7-6 (7/1)

Vasek Pospisil (CAN) - Joao Sousa (POR) 6-3, 7-5

Nikoloz Basilashvili (GEO/N.15) - Benoît Paire (FRA) 6-4, 1-6, 6-1

Roger Federer (SUI/N.2) - Albert Ramos (ESP) 6-2, 7-6 (7/5)

"Shanghai Masters" are loc în perioada 6-13 octombrie și face parte din categoria "ATP World Tour Masters 1000". Suprafața este hard, iar premiile sunt în valoare totală de $7,473,620. În urmă cu un an de zile, câștigător al competiției a fost Novak Djokovic.