Joker, filmul care trebuie să fie de dreapta, dar s-a dovedit de stânga - Hotnews Mobile
1 € 4,7592 1 USD 4,2607marţi 22 oct 2019
bai tata ba
Point [utilizator], Marţi, 8 octombrie 2019, 11:33
-17/65
ma duoare'n capul qieptului de egzplicatii forta:
''resentimentului rasist ce a dus la apariția Fenomenului Trump''.
deci,ba,adica!cnn-ul e da baza!pai daca zice cnnu,e adevarat vere,scrie la ziar.

pe bune:cat e cuvantul la HN?face si acte?plateste pensia?de concediu nu-i bai.
ma bag si io,chiar daca am 4 clase.mai fac un conspect,mai citez niste online-uri.umplu pagina,ca istodor.daca ma lasa mai bag si poze si youtubu hehe
deci?unde bag si io siviu?
Asta e realitatea
aramos [utilizator], Marţi, 8 octombrie 2019, 12:52
+13/51
resentimentele rasiste l-au adus pe Trump la putere. Si frica de schimbare. Aceste pulsiuni au fost marginalizate si controlate decenii de-a randul de establishmentul ambelor partide dar cultivate in subteran de aripa radicala a partidului republican. Dar iata ca a venit un primitiv incult, iresponsabil si agresiv care a stimulat si amplificat aceste resentimente si care a calarit valul furiei populare castigand puterea politca (si cu ajutor rusesc de altfel).

Exista in societatea americana o neadaptare a unor categorii sociale la lumea in schimbare, la tehnologizare, la cosmopolitism, la globalizare. Aceste structuri sociale nu inteleg aceste schimbari si le percep ca pe o amenintare. Trump a ajuns la putere exploatand aceste angoase. Frica de minoritati, frica de LGBT, frica de straini, frica de schimbare. El propune izolare, pedepsirea "vinovatilor", cultiva nationalismul agresiv si otraveste relatiile sociale.

Vedem cu ochii nostri cum distruge coeziunea sociala, amplifica disensiunile, promoveaza rasismul, cultiva suspiciunea, demonizeaza adversarii, impune relativismul moral, minte, manipuleaza, inlocuieste profesionalismul si competenta cu slugarnicia si ignoranta, pune pe butuci politica externa, face America de ras.

Faptul ca apar indivizi furiosi gata sa comita masacre in numele apararii tarii de "invazie", in numele apararii albilor amenintati de "genocid", in numele apararii statului de "comunism", reflecta retorica urii si mesajele incitatoare transmise de Trump in acesti 3 ani de mandat. Este consecinta acestei politici distructive bazate pe frica, resentimente si razbunare.
din state
kschris [utilizator], Marţi, 8 octombrie 2019, 14:38
-12/34
Foarte interesant raspunsul, parca am citit un articol din NYTimes.
As fi curios sa inteles cum " distruge coeziunea sociala, amplifica disensiunile, promoveaza rasismul, cultiva suspiciunea, demonizeaza adversarii, impune relativismul moral, minte, manipuleaza, inlocuieste profesionalismul si competenta cu slugarnicia si ignoranta, pune pe butuci politica externa, face America de ras."?

"invazie" nu se pune in "" cand ai milioane de oameni care iti intra in tara, nu pentru a devenii americani, ci pentru a ajuta la distrugerea natiunii americane.

La fel genocid, cand din 1970 cand america era peste 90% alba, de origine europeana, si peste 20-30 de ani probabil va fii sub 40%, depinde de cat de puternic va continua invazia.

Sunt curios cat de mult ati sustine reducerea romanilor in Romania la ceva de genu, 20% pana in 2050? Poate 0-5% pana in 2100? ar fi o idee frumoasa pentru tara nu?
esti de ras frate...
minos [utilizator], Marţi, 8 octombrie 2019, 15:37
+14/38
...cica milioane de imigranti care vin sa distruga natiunea. Pai aia vin pentru American Dream, ei vor sa fie americani, ca unii dintre ei nu reusesc, asta este o alta problema.. Si mai vin pentru a castiga o paine de care nu au parte in tarile lor de origine? Pai ce sunt tampiti sa distruga America pe care o idealizeaza si sa faca din aceasta tara una exact ca cea din care au fugit? Ce logica de fier ai! America nu este doar a albilor, ci a tuturor celor care isi doresc o viata libera, prosperitate si toleranta. Trump promoveaza exact contrariul si de fapt el este principalul distrugator al natiunii americane.
mdea, vor sa fie americani
AliKimiku [utilizator], Marţi, 8 octombrie 2019, 16:33
-8/32
Dar au nevoie de translator si la depunerea jurmantului de cetatenie. Dixit.
Distrugerea natiunii americane...
JustinCase [utilizator], Marţi, 8 octombrie 2019, 17:33
+13/25
Natiunea aia americana e compusa din emigranti, bai baiatule.

Doar indienii aia pe cale de disparitie din rezervatii sunt nativi americani. Restul sunt fosti irlandezi, suedezi, italieni, germani, africani, chinezi si multi multi alti fosti. Asta e "natiunea americana".
:)
kschris [utilizator], Marţi, 8 octombrie 2019, 21:09
-10/18
Nu stiti nici unu despre ce vorbiti. da e OK. lasa asa
ce
Iulian Miu [anonim], Miercuri, 9 octombrie 2019, 23:41
-1/1
ce sunt "solutreans"?
Surprise ! Surprise!
Observatory [utilizator], Marţi, 8 octombrie 2019, 15:50
-12/24
Voi romani moralisti cu toaleta in grădina de pomi fructiferi ...
Trump will be impeached in 2024 !
asa
Point [utilizator], Marţi, 8 octombrie 2019, 16:30
-9/17
cum spuneam mai sus,trebuie sa fii blocat in ''meandrele concretului'',sa citezi cnn ca sursa de inspiratie numai pt a lega un film(oricare)de aparitia trumpului sef.orice om doritor de adevar cauta,nu se opreste la citarea din ziarul de partid si stat.
oare cnn detine adevarul?ma indoiesc,tinand cont ate manipulari grosolane facute cnn.de ex:
https://www.youtube.co/watch?v=efrVhE1SvwQ
ar fi bine daca am avea sinceritate si echilibru in raspunsurile noastre la intrebarile care ne rod.
personal cred ca alegerea lui trump a fost raspunsul la politicile absurde de stanga.
ca si in europa unde vedem tot mai multe partide de dreapta care au un succes care raspunde cerintelor momentului.
dar destul cu politica bagata cu forta pe gatul bietilor spectatori si cititori HN.
si
Point [utilizator], Marţi, 8 octombrie 2019, 17:11
-9/11
sa revenim la film.pe rotten,care a schimbat regulile jocului la cpt marvel,unde lumea mai si se uita la film,nu la cnn,ia ghici ce scor are?

https://www.rottentomatoes.com/m/joker_2019/reviews/
Ai un discurs
wintershadow [utilizator], Marţi, 8 octombrie 2019, 19:48
-10/14
de inspiratie stangista, plin de clisee rasuflate, dar bine scrise, trebuie sa recunosc. Ai putea sa te apuci de scris literatura fantastica...
doar ca
Dragoon [utilizator], Miercuri, 9 octombrie 2019, 9:25
-5/9
majoritatea "mass murderers" sunt de stanga nu de dreapta.
Si nu este in potriva LGBT, de fapt este unul dintre putinii care sustin comunitatea LGBT. Spre deosebire de Obama.
Vrea oprirea imigratiei ilegale si nu legale si nu propune izolarea.
Da este o frica de schimbare acolo, dar exagerezi maxim.
Daca vrei sa pui punctul pe I de cea avut asa mare succes este politica PC, ura si discriminarea impotriva albilor, monopolul media de stanga si tendinta administratiei trecute sa puna interese globale in fata intereselor nationale
Majoritatea sunt de extrema dreapta
vertus [utilizator], Miercuri, 9 octombrie 2019, 13:02
+1/3
astia au cultul armelor si sunt speriati de mexicani, musulmani, evrei, orice nu e alb si crestin. Si multi il citeaza pe Trump...asta ca sa vezi de unde li se trage...
Cum e de stanga? Adica e cu rusii?
Miky60 [utilizator], Marţi, 8 octombrie 2019, 15:20
-1/11
Daca e de stanga, adica cu rusii, ar trebui interzis! Sa nu invete copiii nostri ca e bine cu stanga, cu rusii!
Filmul nu are treaba cu politica
banel [utilizator], Marţi, 8 octombrie 2019, 12:17
+13/21
Doar niste minti bolnave il pot asocia cu un curent politic, fie el de stanga sau de dreapta. Iar societatea actuala e din ce in ce mai bolnava, lumea incapabila sa gandeasca si plina de ura se pozitioneaza la extreme si tot ce vede asociaza cu un curent sau altul.
Nu e chiar asa
aramos [utilizator], Marţi, 8 octombrie 2019, 12:54
+10/18
un film transmite un mesaj, care poate fi social, politic. Este rodul unei viziuni a artistului preocupat de problemele epocii sale. Sunt destule referinte in film care fac aluzie la situatia contemporana a politicii americane si nu numai.
Nu e cazul aici
banel [utilizator], Marţi, 8 octombrie 2019, 13:32
+1/5
Eu despre acest film vorbeam, nu la modul general. Altfel, ai dreptate.
The personal is political
Setalcott [utilizator], Marţi, 8 octombrie 2019, 20:59
-6/6
"Sincerity, formal rigor and cohesion, the quest for truth, the sacred and the transcendent — none of these concerns, once thought timeless, is on the radar among the artists and critics who rule the contemporary art scene. These ideals have all been thrust aside to make room for the art world’s one totem, its alpha and omega: identity politics."

“It is almost inconceivable that so many filmmakers could think of nothing – be inspired by nothing – nothing, nothing, nothing – but the politics of representation, ‘performativity,’ gender, race, queer theory etc. There must be other subjects, in the world outside or in their inner lives, which belong on the screen.” - Sohrab Amhari

https://quillette.com/2016/10/16/stand-up-for-heresy/

https://quillette.com/2017/02/23/review-the-new-philistines/
film trumpist
DSS [utilizator], Marţi, 8 octombrie 2019, 12:30
-9/29
la Holywood-ul profund de stanga? ce gluma buna
Haha, Joker cu mesaj de dreapta...
reiand [utilizator], Marţi, 8 octombrie 2019, 12:41
-6/42
Hollywood nu mai e capabil să producă filme fără mesaj stângist, ar trebui să fie clar pentru toată lumea asta până acuma...
The left eating itself
Setalcott [utilizator], Marţi, 8 octombrie 2019, 20:37
-6/12
Si atunci, ce dezvaluie acuzatiile de trumpism la adresa filmului? Ca stangistii sunt paranoici, vad fascism, rasism si trumpism peste tot, deviatii in propriile randuri, evident legate intre ele in mintea lor.
Pentru limba româna, autorul cere un ...joker
contributor.bis [utilizator], Marţi, 8 octombrie 2019, 13:04
-10/26
"Scenariul scârțâie pe alocuri și uneori îți vine să strigi „bun, am înțeles, omu-i bătut de soartă, hai să înaintăm nițel”, zice Răzvan Filip, autorul articolului, daca n-ati fost atenti.
Articolul (critică de film), este un fel de bolmojeală romglezită şi, scârţîind ultimul şlagăr la modă, te face să strigi : „bun, am înțeles, omu-i trăit în România haoticului fudul, dar hai să înaintăm nițel şi să încercăm să ne adresăm tuturor şi nu numai hipsterilor pierduti în lumea megalomană a iluziilor lor egotice”.
În rest…numai de bine ! Articolul ar putea interesa, dar îl voi uita pînă diseară.
Interpretarea ar putea fi interesantă şi ea, dar logica retorică nu m-a convins.
Aşteptăm următorul produs.
Dacă n-aţi înţeles ce înseamnă : " trapper edgy", "mainstream", "Wow", "underdog", "alt-righteri", "Incel", s.a.m.d., întrebaţi-l pe autorul acestui articol, Răzvan Filip (cu un singur "p" şi un singur "l", iar "F" scris în romîneşte şi nu cu "Ph" !). Poate mai ştie încă romîneşte.
mda...
adrian_rolland [utilizator], Marţi, 8 octombrie 2019, 13:10
-8/26
Jokerul interpretat de catre Jack Nicholson era mai spre comic asa... cum draq sa-ti dea cosmaruri, mai ales ca venea din usurelul film "batman" facut de catre Tim Burton.

In rest poti gasi mesaje subliminale in compozitia biscuitilor daca esti dezaxat!
incelii vor da buzna la film...
pontex [utilizator], Marţi, 8 octombrie 2019, 13:47
+3/25
joker e un personaj pe inima lor :)
Bravo
tudor74 [utilizator], Marţi, 8 octombrie 2019, 14:11
+1/21
Excelenta cronica !