​VIDEO INTERVIU Ce crede un francez despre România: " Este o țară cu oameni calzi și prietenoși, dar needucați în trafic. Am fost șocat să văd că beți vinul cu apă, e păcat!" - Hotnews Mobile
1 € 4,7729 1 USD 4,3159luni 18 nov 2019
Francez ?
Robert M [utilizator], Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 0:40
+7/25
Nu arata a francez, este catalan si ii place in Romania.
E de-al nostru, se va obisnui aici.
Marc Areny e inventatorul cu Dacia electrică
simplex1 [utilizator], Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 17:23
0/10
Marc Areny este cel care cu 13000 dolari transforma daciile second hand în automobile electrice.

Vezi:
https://www.vice.com/en_us/article/jpg5q4/marc-areny-electric-car-conversion
Spritul romanesc
Victor Micea [utilizator], Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 7:15
+16/24
Socat de apa turnata in vin ?! Romanii faceau la fel, grecii antici de asemenea. Dupa cum ii spune numele, spritul ne vine de la austrieci, care se spune ca l-ar fi imprumutat de fapt din Italia. Deci nici macar nu e un obicei pur romanesc.
Grecii si Romanii
the_andy [utilizator], Luni, 7 octombrie 2019, 10:41
0/0
Grecii si Romanii puneau vin in apa nu apa in vin si asta pt ca apa era poluata si ca sa o dezinfecteze puneau vin, in felul asta scapau de diverse boli ce puteau fii cauzate de o apa nepotabila
Vinul si apa
Altiro [utilizator], Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 9:30
+20/22
Vinurile de pe vremea grecilor şi romanilor aveau o concentraţie alcoolică de 8-9 grade şi se serveau amestecate cu apă, caldă sau rece, în proporţie de cel putin 1 la 1, sau chiar mai mult, . Sciţii, perşii, galii şi neamurile germanice beau vinul “pur”, ceea ce în ochii romanilor era un gest deosebit de vulgar. Ei considerau ca vinul amestecat cu apă e obicei între oamenii civilizaţi. Doar beţivii şi barbarii beau vinul pur, şi asta îi facea violenţi..
Exact doar pe jumatate
Hamzbal [utilizator], Duminică, 6 octombrie 2019, 9:38
+3/3
Da, se obişnuia să se bea vin amestecat cu apă, într-o concentraţie slabă, dar situaţia era oarecum pe dos: în toată perioada antichităţii şi a evului mediu oamenii nu puneau APĂ În VIN, ci puneau VIN ÎN APĂ. Motivul? Alcoolul din vin îl foloseau ca dezinfectant şi îl în apa pe care o beau de sete. Metoda asta a fost folosită în toată acea perioadă în care nu exista o altă cale de purificare a apei. Pe atunci, dacă nu aveai acces la un izvor, care să ţâşnească din pământ la cel mult 50 de metri de ţine, apa se infecta inevitabil de la diverse resturi organice (frunze putrezite, dejecţii de animale sau păsări, etc.). Orice râu sau lac, indiferent cât de clar sau curat părea, era o sursă de dizenterie şi moarte pentru cel care bea din el. Cu o precizare: vinul nu era folosit decât de bogaţi. Săracii îşi făceau bere slab alcoolizată pentru băut.
Şi da, se bea şi vin curat, dar numai la banchetele nobilimii, nu zilnic, aşa cum se mai arată, în mod eronat, în unele filme cu acţiunea în evul mediu sau antichitate.
depinde de zone...
bancher [utilizator], Luni, 7 octombrie 2019, 11:36
0/0
In zonele viticole se bea vinul neconcentrat, si chiar mai mult decat se bea apa. Crezi ca in Moldova lui Stefan cel mare se punea apa in vin?? la fel si la mine la tara, in Olenia, nu s-a pus niciodata apa in vin.
Pusul apei in vin se practica in zonele unde vinul este rar.
vai mama lor francezii astia .....
viziru [utilizator], Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 10:01
+10/26
vai mama lor francezii astia .....lucrez la o multinationala franceza .....francezii sunt fanfaroni, plini de ei se cred buricul pamantului nu accepta ca un strain are dreptate intr-o problema indiferent care ar fi ..... asa cum zice asta de spritz e o traditie la noi nu te faci manga din prima ..... stiti cum e la ei ? de exemplu vii la unu in vizita in Franta ala ia masa cu familia, te invita pe un scaun si tu te uiti la ei cum mananca si inghiti in sec ..... nu te invita la masa !!!!
tu ai urmarit reportajul???
Foxcrawl.com [utilizator], Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 17:25
0/10
tocmai asta spunea omul, ca in romania e un spirit mai prietenos. nu tre sa te apuci tu sa caracterizezi francezii ca nu e subiectul despre ei:)
caracterizare
nalbaroiu [utilizator], Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 22:36
+3/5
Nici noua nu ne place sa ne caracterizeze altii la gramada (vezi asocierea cu _iganii), hai sa nu facem nici noi aceeasi greseala. Pur si simplu aia cu care lucrezi tu is vai de mama lor, nu e neaparat ca toti francezii sa fie asa.
Ba are dreptate.
Raoke [utilizator], Duminică, 6 octombrie 2019, 13:57
+4/4
Și la firmele spaniole sau nemțești este la fel.
De acord
johnny2 [utilizator], Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 10:33
-3/15
Una gandesc, alta spun si fac cu totul altceva ! Greu, greu de tot !
Aici
schimbu3 [utilizator], Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 17:59
+3/9
ai descris, de fapt, romanii
Nu, dar ...
johnny2 [utilizator], Duminică, 13 octombrie 2019, 16:27
0/0
s-ar putea sa ni se aplice si noua ! Desi de la ei aveam alte pretentii!
Doar in trafic needucati?
Loverraft [utilizator], Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 10:40
+22/24
Eu cred ca traficul este doar un efect. Cauza este ca sunt needucati.
Traficul este ca oamenii, atâta tot.
Raoke [utilizator], Duminică, 6 octombrie 2019, 14:07
+1/3
La un popor barbar, cu educație de Evul Mediu, așa-i și comportamentul lor, indiferent unde.
Vaaii
Airwaves [utilizator], Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 14:07
+9/23
Vaiii, ce dragut. Restaurantele nu sunt inchise la ora 17. Induiosator! Si vaaaaai, poti sa lucrezi non stop! Si asta nu e tot! Telefonul iti suna chiar si Sambata si Duminica sa te cheme sefu' la munca! Si, totusi, daca nu muncesti, gasesti "fete frumoase pe strada". Mama, ce tare e in Romania!

Bai, care ai postat prostia asta?
re
gewurtztraminer [utilizator], Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 18:36
+1/13
In Fra,ta restaurantele sunt deschise intre 12 si 14h30. Dupa canci. Daca tu nu pricepi nu arunca cu piatra. SI magazinele sunt inchise duminica etc

Omul e simpatic si mesajul despre romani e pozitiv. Nu va mai bulbucati aiurea
De acord cu vinul
Dalinar [utilizator], Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 16:16
-1/15
De ce ai strica gustul unui vin bun cu apa??? AAA, ca asa faceau si grecii, romanii, persii...I don't care.
Comment sters de user
Reticentul [anonim], Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 21:14
-2/12
Oameni care nu stiu decat de ghiolcaneala
Dalinar [utilizator], Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 22:33
-4/8
8-9 grade evin pt femei pe afara, un Chatteau du Pape e pe la 13.5-14 grade, un Amarone Tomassi ajunge si la 16.5 grade. Un Cabernet Sauvignon de Napa Valley sau Passo Robles de California e usually pe la 14-14.5. Sa il indoiesti cu apa inseamna sa ii strici tot farmecul.
cred ca are o parere prea buna
Foxcrawl.com [utilizator], Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 17:26
-4/8
.
---
caloian [utilizator], Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 19:39
+3/7
Asa mi place cand aud ca Romania e in Balcani....
tontusi
ananstef [utilizator], Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 23:15
+8/12
baiatul e simpa, dar ce cauta acest material in hotnews? un francez a zis, ce a vazut un englez in Ro, chiar asa complexati suntem in continuare de straini incat sa facem head news cu ce zice un (decat) baiat simpa?
spritul
Wheelwright [utilizator], Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 23:19
0/14
E un obicei de a bea de prin sudul Romaniei, in Moldova si Ardeal, nu prea vezi asa ceva.
Evident ca e o oarecum o prostie, strici cu totul gustul vinului, iar argumentul ca nu te imbeti repede e aiuritor. Pai bea mai putine pahare, bea unul, atat cat ti-e limita. Mai putin si bun, nu mult si rau.

PS. Am scris comentariul luand o gura de Pinot Noir din Romania.
asa si?
Iulian Miu [anonim], Duminică, 6 octombrie 2019, 3:50
+3/11
ce ma intereseaza pe mine ca roman parerea unui alogen despre tara mea?

sa-si ia *calduroasa* sotie si sa se duca inapoi de unde a venit, ca ne descurcam noi asa cu spritul nostru de prost gust.
Romancele cred ca strainii au bani multi
matali [utilizator], Duminică, 6 octombrie 2019, 8:58
+8/12
Asta e adevaratul motiv pentru care romancele sunt foarte prietenoase cu strainii. Ele au impresia ca sunt plini de bani si ca le vor scoate din saracie, nu vor mai fi nevoite sa faca videochat sau ca in felul asta pot fugi din Romania si vor emigra scapand de saracia de aici.
corect
martino12 [utilizator], Duminică, 6 octombrie 2019, 14:38
+4/8
nu cred în povestea asta cu străini îndrăgostiți de România, de fapt vin aici pentru că e singurul loc unde găsesc o femeie care să se uite la ei. În Vest feminismul a făcut ravagii, multe se duc cu africani etc
Si barbatii se uita la straini, desi nu sunt
bancher [utilizator], Luni, 7 octombrie 2019, 11:38
0/0
homosexuali. In general romanii se uita la straini si sunt mult mai civilizati in comportamentul fata de straini. De ce...nu as putea spune, probabil e ceva ancestral sau de pe timpul lui Ceasescu cand orice strain care venea in Romania era primit cu bratele deschise.
dA
Babilou [utilizator], Duminică, 6 octombrie 2019, 16:34
+2/4
Romanii spuneau despre greci ca sunt barbari si pentru ca beau vinul neamestecat cu apa.....Deci....
extreme
Razvan_M [utilizator], Duminică, 6 octombrie 2019, 19:47
+2/2
Unii se ofenseaza enorm de la orice tampenie spusa la gazeta de unul din afara despre "romani", altii sunt gata sa pupe in fund orice are nume strain si sa scuipe orice are nume romanesc.

Romania este o tara cu o societate functionala. Nu functioneaza in exact aceleasi moduri ca Franta sau Germania, dar nici nu trebuie. Daca vreau Germania, ma mut in Germania. Daca vreau Franta, idem. Chiar si aceasta "educatie" mi se pare ceva atat de variabil de la o persoana la alta incat este practic imposibil sa o defineasca cineva...