Vosganian cere ca Parlamentul să adopte o declarație de recunoaştere a genocidului armean / Cum a reacționat Turcia la deciziile similare luate de Germania și Franța - Hotnews Mobile
1 € 1 USD 4,3224luni 18 nov 2019
Holodomorul ucrainean
Kosmos [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:02
+10/10
A fost cel mai crunt si este destul de recent . comis de bolsevici care sperau sa-si faca noua tara acolo dar poate si de asta este Ucraina destabilizata astazi si nimeni nu este tras la raspundere
declaratii, recunoasteri, statui, plachete, etc.
Poiana lui Occam [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 13:15
+4/8
ceremonii si memoriale fara numar in Romania.
Pe cand si km fara numar pe autostrazile tarii ?
Comment sters de user
polonyca [anonim], Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:02
+4/12
Nu-l supărați pe Sultan !
Tescovin [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:04
+12/12
Dacă se enervează Erdogan, nu mai pupăm noi veci Otokare de-alea bengoase și va trebui să ne mulțumim cu jafurile de Mercedes sau Iveco. Bașca ne pune embargo pe livrările de gumă Turbo și copăi de plastic.
nu rade tu,
bancher [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 14:14
-2/10
dar Romania are relatii comerciale excelente cu Turcia. Din punct de vedere economic, nu e bine sa condamnam genocidul armean ptr ca riscam sa pierdem aceste bune relatii. Turcia e printre putinele tari cu care avem balanta comerciala excedentara (exportam mai mult decat importam de acolo).
Pe de alta parte Romania a fost tara care in 1915 a primit cu bratele deschise pe refugiatii armeni. Gratie acestei ospitalitati ii avem azi pe Vosganian, Pambuccian si toata comunitatea de machidoni de la noi. Daca nu erau ai nostri, ii omorau turcii pe toti.
Cineva ar trebui sa ii aminteasca acest lucru lui Vosganian, inainte de a dezgropa mortii istoriei.
Da, imi pare rau ptr genocidul de acum 100 ani, dar parca nu imi vine sa ma cert cu turcii de acum ptr ce a fost atunci.
Dezinformări crâncene
Tescovin [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 16:30
+6/8
În primul rând faceți o gravă confuzie între armeni și aromâni (machidoni). Aceștia din urmă nu au nici o treabă cu genocidul armean, Vosganian și ai lui sunt armeni, nu machidoni (ziși și armâni, ceea ce creează confuzie printre cei mai ageamii, ca dvs.)

În al doilea rând, sunteți pe arătură cu excedentul comercial. În 2018 am exportat în Turcia de 2 miliarde și am importat de 3.6. Vă las dvs. plăcerea să calculați „excedentul”...

Oricum ar fi, ceea ce înțeleg eu este că dvs. puneți niște interese economice (și alea îndoielnice) mai presus de principii morale. Mai mult, preferați să ne avem bine cu Recep Tayyip Otokar decât să fim pe aceeași poziție cu aliații noștri din UE, care au condamnat respectivul genocid. E bine că măcar sunteți sincer...
mda
liviu_ [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:07
+6/6
hotul scapat prin bocit si de alde incearca sa obtina voturi si sa se dea mare aparator al dreptatii...

nustiu daca este dragutz sau penibil... probabil ambele...
Intai TREBUIE recunoscut Genocidul de la Ip
un domn [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:10
+9/17
si Treznea, in acelasi timp TREBUIE declarata Ziua de 15 Martie ca Zi de Doliu National pentru Comemorarea Victimelor Genocidului de la Ip si Treznea, apoi armenii
nu comparam
codyrocco [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:26
+2/10
oamenii nu-s cartofi, evident, dar trebuie pastrata o definire corecta a genocidului. cum ar veni, 100 != 1000000.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_genocides_by_death_toll
lasa o asa
un domn [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:31
+1/9
barabulele sunt la Lunguletzu ! iti doresc spor la cumparaturi !
nu te ascunde dupa etnie, esti un aldist nenorocit
Poiana lui Occam [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:12
+9/9
si corupt
simte ca si'a incheiat cariera
nash pandelica [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:21
+9/9
in politica si isi pregateste o iesire eroica, sa fie pomenit in odele patriotice ale armenilor.
poate scrie chiar el una, ca e si poet.
dupa ce a fost uns, adica miruit, vrea si pomenit !
sa fie primit !
Nu cred
ipolitic [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:31
+5/5
Sigur ca a fost genocid, e adevarat, problema e ca multi parlamentari au genunchii sensibili, nu se stie cand ai nevoie de un tratament.
de ce trebuie Romania
AndJorj [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:59
+2/8
sa se implice intr-o disputa intre tuci si armeni. Cand eram mic circula o vorba printre copii: "cine s-a bagat, a mancat c**t". Asa o sa mancam si noi daca ne mai bagam intre turci si armeni, evrei si arabi, etc...
Ar trebui
vasile-roaita [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 13:21
+5/9
recunoscut genocidul pe care l-a facut bolsevismul si mafia khazara impotriva Romaniei si romanilor ca nici acum nu ne-am revenit. Stalin ar trebui declarat oficial cel mai mare criminal al um,anitatii, inaintea lui Hitler. Iar procesul lui Ilici ar trebui terminat pentru ca vreau sa moara rusinos in puscarie.
vad io bine?
codyrocco [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 13:41
+3/3
...sau in lista aia de pe wikipedia, rusii si turcii is in frunte ca autori ai genocidelor?
Este un oportunist...
Nonidem [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 14:02
+4/4
Este un oportunist si venal de clasa,d-l Vozganian.Dar in acest caz, are dreptate!Genocidul armenilor-infiorator,inimaginabil chiar dupa standadele epocii-a fost o catastrofa majora a stravechiului, primului popor crestin al umanitatii.Pe langa colosalele pierderi umane,au pierdut 80% din patria lor istorica.Exemplul turc l-a "inspirat" pe Adolf Hitler:"mai vorbeste azi cineva de genocidul armean? asa va fi si cu evreii"!
Ca nuca-n perete ...
Habermas [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 15:31
+2/2
...