O nouă stație supraterană de metrou pe Magistrala 2 între stația Berceni și Șoseaua de Centură. Primăria Sector 4 pregătește o licitație de 31 milioane de euro - Hotnews Mobile
1 € 1 USD 4,3224luni 18 nov 2019
adica trenul va iesi din subteran
bancher [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:41
-12/20
si va avea statie la suprafata?? Foarte tare, sa o vad si pe asta.
pai are deja 1
yyyxxx1981 [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 13:02
+16/18
va avea inca una :)
Deja iese
Orpheus [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 13:06
+16/16
Deja Iese, la statia Berceni.
bravos!
bancher [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 13:50
+3/7
Sincer, nu am mai circulat pe acolo de n ani, stiu ca s-a prelungit metroul dincolo de IMGB, dar nu stiam ca iese in camp.
E f bine ca s-a progresat, in Washington am mai vazut metrou care la suburbie iese la suprafata, si mi s-a parut super cool.
Din punctul meu de vedere ideea este f buna!
Deja se intampla asta
banel [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 13:08
+7/7
Doar ca nu are statie...e camp acolo. E o solutie buna ce se poate face repede. Apoi, fiind camp acolo, pot construi o parcare pentru cei care vin dispre comuna Berceni.
Un pic de atentie
Marian G. [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 15:14
+1/3
Daca nu se construieste statia dincolo de centura, spre Com. Berceni, e degeaba. Important e sa se scape de traversarea centurii.
e deja iesit acolo
lambda [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 13:15
+6/6
ultima statie, Berceni, e la suprafata.
Deci va continua cu inca o statie. Pana la centura mai sunt ~2.4 km.
f bine
bancher [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 13:51
+3/3
sa faca si parcai langa aceste 2 statii, sa le conecteze la viitoarea sosea de centura, si sa vezi ce se va dezvolta si sudul.
...
ursu_rebegea [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 15:33
+1/1
Plus o parcare inainte de centura si un pasaj pietonal peste centura, pana la metrou si gata.
Primăria Sector 4
florinos [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 13:42
+5/7
Primăria Sector 4 unde sef este Baluță care pune 3 borduri una peste alta si taie copaci ca sa puna niște vaze.
Primaria Sector 6
Casargoz [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 15:37
+3/5
Si prim-aria Sector 6 pune 3 borduri una peste alta si taie copaci ca sa pună niște vaze, dar e mai performanta ca in sectorul 3: asfaltează sub ghivece.
In plus are și surse de finanțare din autorizațiile de construcție date pe ceea ce ar fi trebui sa fie strada fabricii.
In plus in sectorul 6 s-a descoperit adevărata valoare a cailor ferate industriale: desigur nu pentru transport pentru imobiliare. Pasajul de cale ferata de la lujerului care ar fi putut deveni o banda de circulație :) are un bloc construit chiar la ieșire, construit peste calea ferata. Calea ferata se termina in bloc.
Acea cale ferata chiar era enervanta
mcris [utilizator], Joi, 12 septembrie 2019, 8:21
0/0
...pentru miile de locuitori din blocurile adiacente cand suiera trenul noaptea. In schimb da, str. Lujerului a fost asfaltata de curand fara a fi nevoie, iar trotuarul este intr-o stare jalnica: gropi, damburi de asfalt (!), tufisuri si copaci crescuti prea mult, garduri care ingusteaza locul, masini parcate aiurea... Da lasa ca familiile Manescu si Poteras s-au imbogatit.
?
albastru de Romania [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 14:25
-2/6
intrebarea e cine are teren langa viitoarea statie de metro din camp ???

eu sigur nu.
Irelevant
banel [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 15:41
+3/5
Statia aia + parcari sunt necesare...sa vii din comuna Berceni pana la metrou e infernal. Orasul are nevoie de un sistem park and ride...iar asta se poate face doar acolo unde ai suficient teren liber + infrastructura metrou.
Cum
tudor74 [utilizator], Joi, 12 septembrie 2019, 15:05
0/0
Cum cine? BOR ! La capatul liniei e un cimitir! Sa vezi ce bani frumosi pupa daniel dupa ce vinde o bucata din cimitir la pret de vila in Cotroceni!

Asta explica bugetul de 21 milioane de euro pt un peron si un acoperis (sinele deja sunt amplasate)
21 mil
tudor74 [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 15:57
+3/7
Sina deja exista pana la sos de centura, ce naibii poate sa coste 21 de milioane de euro? Doua peroane, un acoperis si turnichetii de access costa 21 de milioane de euro? WTF !
imi place ca in ro totul e de pe o zi pe alta
Itsoc [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 18:09
-2/4
primaria Paris a anuntat proiectul Grand Paris care prevede 3 linii noi de metrou in afara Parisului de acum 12 ani si de atunci se lucreaza neintrerupt pentru a fi gata pana la Olimpiada din 2024.

In Ro e gen, ieri s-au cumparat toate terenurile in zona, azi nimeni nu stie nimic, maine se anunta stirea ca se incepe smecheria, se vand terenurile la preturi de 2-3 ori mai mari ca urmare a vestii si maine nu se mai stie nimic de proiect, vedem, poate daca ne votati in 2020 vedem prin 2023 daca facem vreun studiu de fezabilitate sau nu prin 2027 ca sa incepem in 2035.
nu mai e chiar asa de rau
bancher [utilizator], Joi, 12 septembrie 2019, 10:27
+1/1
Au inceput si la noi sa se miste lucrurile. Eu zic ca va fi mai bine pe viitor, cu conditia sa stim pe cine sa votam ca sa nu iesim din UE>
Eu am prins vremuri mult mai rele decat cele din ziua de azi.
Pai
tudor74 [utilizator], Joi, 12 septembrie 2019, 15:07
0/0
"Eu am prins vremuri mult mai rele decat cele din ziua de azi."


Stii cat de usor ne putem intoarce la vremurile rele de ieri / acum 10, 30 , 50 de ani ?