​​FOTO Un bloc cu 7 etaje ar putea fi construit pe Calea Victoriei, lângă casa Manu, monument istoric. Primăria Capitalei a dat aviz de oportunitate - Hotnews Mobile
1 € 4,7352 1 USD 0,7491miercuri 18 sep 2019
Pe cine Alege bcurestenii la anuu ? pe DUamna
un domn [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 11:13
+12/16
Gabi Evlavioasa Demolatoare de Monumente Istorice !

#coolPoporInept
„Pe cine Alege bcurestenii” ???
Lovercraft [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 11:34
-9/17
Trecuși de clasa a 4-a?
se scrie corect
un domn [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:05
+3/7
clasa a IV-a
corect
nash pandelica [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 14:01
+1/7
se scrie corect in clasa a patra.
dupa ce treci examenul de patru clase, nu'ti mai cere nimenea, vorbesti ca toata lumea...
nu
nash pandelica [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:06
+5/9
a reprodus vorbirea a peste doua treimi de bucalezi, cei ce'au ales'o pe tov. firea-pandele..
din famelie de primari si venitoare de la latrina varanului...

fetitze dulci, din bucuresti...
spunea cantecul...
Hai, nu fiti rai !
Inapasevedeinvers [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 13:29
+4/6
Firea este dovada vie a firii tolerante a bucurestenilor.
Orice taran/taraca din fundu' ... tarii poate ajunge cineva, aici. Inclusiv primar sau chiar primministru
Mai xenofobi sunteti voi "provincialii"
ridica ochii din apa
nash pandelica [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 15:01
+1/5
aleasa este inversu' la tolerata.
aleasa cu voiosie, cu...zdrobitoare majoritate.
da, asa'i, bucurestenii alege bine.:-))
facand o judecata logica, daca dansa a fost aleasa de o mare majoritate a bucurestenilor, fiind cunoscuta de la latrina , concluzia este ca, majoritatea bucurestenilor e fani latrinisti. :-))
de manelisti, se stia.

pacat ca nu catindeaza si varanul.....pariu ca la vara va fi realeasa. se va inscrie si in marea uniune a salvatorilor, la nevoie.:-)
A fost aleasa de o majoritate minima
Inapasevedeinvers [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 16:05
+3/5
Te faci ca nu stii.
Nici pe departe majoritate zdrobitoare.
Varanul a concurat de cateva ori si a reusit procente penibile cu partidul lui, asa ca...

Chiar serios vorbind, de ce va place sa puneti etichete asa de categorice ... va simtiti superiori in felul asta?
Bucurestiul este plin de provinciali - cu bune si cu rele - nu sunt mai mult de 25% mai vechi de doua generatii.
As zice ca este reprezentata in mod egal fiecare regiune a tarii, motiv pentru care nu ar trebui sa ne auto-complimentam doar pentru faptul ca nu suntem bucuresteni.
Mai aveti si alte argumente / calitati?
As zice ca e extrem de plin
Cuca [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 16:38
+4/4
de oameni nascuti in afara orasului. La servici 90% din colegii mei sunt de prin Oltenia sau mai ales Moldova. Am o multime de colegi de prin Piatra Neamt, Buzau, Bacau, Tecuci, Vaslui, Ramnicu Valcea, Turnu Magurele, Alexandria, etc.

Si asa a fost si la serviciul anterior.

Asa ca eu zic ca 25% de Bucuresteni nascuti in Bucuresti este un procent destul de mare.
am vrut sa fiu retinut
Inapasevedeinvers [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 18:00
+2/2
Orasul are o istorie, ca oras, de cca 200 de ani, iar mare parte dintre cladirile care sunt obiectul acestor polemici au fost niste kitch-uri si la vremea lor si stau sa cada pentru ca nu sunt facute nici urmand canoanele meseriei, nici ale artei constructiilor. Sa nu mai vorbim ca nu mai sunt sustenabile din toate punctele de vedere. (nu aud pe nimeni ca ar incerca sa incalzeasca o astfl de magaoaie)
Dar, ... sa zicem ca asta este specificul.
In cazul asta ar trebui sa inconjuram cu gard gropile din asfalt, pentru ca s-ar putea, generatiile urmatoare sa piarda acest farmec.
aha
nash pandelica [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 18:09
+1/3
atunci nu bucurestenii au ales'o, ci nou venitii, care o stiau de dama bine si combatea la latrina, f. populara in tzara.
in principiu ai dreptate, numai ca tolerata nu prea bate. tolerat este cand zici: e prost, dar e prostu' nostru.
la dansa nu e cazul, a fost aleasa. cu voturile celor cu drept de vot in buc.

si o vor mai alege odata, ca e dama bine.

chestia cu varanu, fu asa, o gluma.el ar mai avea studii de completat la rahova si jilava.

s'auzim de bine !
hehe
Inapasevedeinvers [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 21:17
+2/2
Acuma, te repezi si tu ca lovercraft.
Chiar nu stii de gluma?
Zlabe zberanze pentru firea.
E terminata, chiar daca mai face trei catedrale si mai planteaza 3000 de iepurasi roz giganti, la pastele viitor (care pentru ea s-ar putea sa fie al cailor).
Daca faci un bilant observi ca totusi, psd nu prea a avut succes la primaria bucurestiului. Daca compari cu alte orase mari, nu sta asa de rau cum le place unora sa se dea mari pe-aici.
Firea a fost un accident. Opozitia are o vina substantiala, dar si-a luat (sper) lectia.
Asa ceva nu mai "pupa" pesedeu' in veci.
Ma rog, am iesit din subiect, ca nu despre asta era ...
Si, din pacate, coruptia nu se termina cu firea/pandele/psd.
Deschideti ochii mari si priviti si din unghiul opus. Veti avea o imagine mai 3D si va puteti misca mai bine!
Gigele... (Lovecraft)
Cuca [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 13:35
+1/5
tu esti capabil sa intelegi o ironie ?
.
albastru de Romania [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 14:28
+2/4
pt tine a scris asta, ca sa inteleaga si tu si famelea ta din voluntarili
Unele lucruri
Appollodor [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 11:34
+7/9
Chiar trebuie făcute în zonele istorice, numeroase clădiri având nevoie urgentă de restaurare. Nu mai vorbesc de nevoie de parcări subterane și imensa problemă a clădirilor cu risc seismic, total ignorate de primăria generală. Mă tem însă că "restaurările" propuse de Firea și ai săi vor echivala mai degrabă cu o mutilare totală a ambiantului istoric pe care pretind că îl conservă.
ce restaurare sa faci la cocinele alea
AndJorj [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 13:19
+3/7
pline de romi si prostituate? Multe din ele au proprietari, sa si le faca singuri, ca la mine acasa nu vine primaria sa-mi renoveze apartamentul.
Nu ai nevoie de nicio parcare subterana, berbecii parcheaza tot unde au nevoie, iar parcarile subterane stau goale. S-a facut park&ride la straulesti, si e mereu gol, ca berbecul e puturos de fel, si, dupa ce si-a luat BMW la mana a 7-a nu mai are 10 lei de parcare. La mall-uri se parcheaza pe primele 2 benzi, desi au parcari uriase.. construirea unei parcari costa bani.. mergi la dezvoltator si da 15 000 de euro pe un loc de parcare la bloc, sa vedem iti convine? Ala e pretul de piata al unui loc de parcare. Vreti toti sa va faca statul pe gratis ca domne voi platiti 50 de lei impozite pe an si de aia trebuie sa fiti tratati regeste. In tarile cu adevarat dezvoltate ca sa-ti cumperi o masina de 30K trebuie sa mai platesti de 2 ori pe atat taxe, si abia atunci sa te vaiti ca nu ai parcari.
Ce pretentii aveti de la Firea?
Inapasevedeinvers [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 13:44
+2/4
Daca majoritatea comentariilor nu sunt decat vaicareli sau reprosuri (meritate, in sine) dar nu am vazut/auzit niciun plan / propunere / concret (cu baza tehnica si materiala, inclusiv finantare) de valorificare in vreun fel, a acestor cladiri.
E usor sa zici, din taste, sa fie protejate...
Ce putere am eu, simplu cetatean ?
Cuca [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 16:43
+1/5
Trec ocazional prin cartierele "vechi" ale orasului, si ma apuca jalea - marea majoritate a cladirilor sunt intr-un stadiu extrem de degradare.

Si da, nici Calea Victoriei si nici Magheru (bdul Balcescu) nu arata mai bine.

Asta este vina noastra de natie impotenta - orasul arata ca dupa un bombardament. Zici ca de-abia s-a terminat razboiul civil.

Dar totusi - ce pot eu face ca sa se renoveze casele vechi si frumoasa ajunse darapanaturi ?

Si ridicarea unor cladiri generice, "moderne", stil "office building" nu este o solutie, ci o barbarie, in acest context. Alea sa se faca in Pipera, nu pe Calea Victoriei.
am o propunere
nash pandelica [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 18:12
+2/4
sa'l votati pe neicusor dan, caruia ii pasa, intradevar
Corect
un domn [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 18:47
0/2
Precizat
Probabil tuturor ne pasa
Inapasevedeinvers [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 21:24
-1/3
Macar alora care ne contram pe-aici.
Mai este nevoie sa si avem un plan realist.

@Cuca
N-ai ce sa faci in mod direct, ca simplu cetatean trecator, (doar n-o sa te apuci sa pui caramzile la linie, cum n-au fost puse nici macar de la inceput, ca poate n-ar fi cazut) doar sa cauti sa faci diferenta intre cineva care vorbeste sa se afle in vorba si cel care stie CUM se face; si, pe acela sa-l ajuti sa ajunga sa faca.
PSD ciuma rosie
Zimbru [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 11:35
+5/9
PSD-ul nu stie cum sa mai distruga cultura si istoria tarii de dragul banilor. Bucurestenii trebuie sa isi aleaga un primar adevarat care sa aiba grija de patrimoniul arhitectural al orasului. In 30 de ani Bucurestiul nu avut niciun primar bun.
eu zm zis...
liviu_ [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:04
+1/5
au distrus justitia si aucm o sa fure ca-n codru...
si la vot... nu m-ar mira sa nu avem prima vaca presedinta...
bai, incetati cu blocurile
ella111 [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:08
+10/12
incetati! ati distrus si sufocat orasul. nu exista si nu va exista infrastructura! incetati.
Viitorul arhitecților
Casargoz [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 15:50
+1/3
Azi am avut o stire cu urmatorul continut: O maimuță a fost semnalată în Sectorul 5 din București, ASPA nu a reușit să o captureze / Reacția Gabrielei Firea: ”Sper să nu fie într-un lan de ambrozie, să nu-i curgă ochii”
In 2025 stirile vor asa:
Trei arhitecti au fost semnalati în Sectorul 5 din București, ASPA nu a reușit să-i captureze , se pare ca ieseau din primarie, doi au fost prinsi de functionari din primarie.
/Reacția Gabrielei Firea despre arhitectul in liberate: ”Sper să nu fie într-un lan de ambrozie, să nu-i curgă ochii”
In Bucuresti au aparut bancuri cu arhitecti
Casargoz [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 16:10
+1/5
Ordinul Arhitecților din România are bucuria de a anunța lansarea selecției naționale a Premiilor Cuburile de Aur 2019-2020
Intrebare la Radio Erevan:
De cati arhitecti ai nevoie ca sa faci un cub?
Radio Erevan raspunde:
Unul singur cu capul patrat dar mai bine alege-ti unul plecat.
Intrebare la radio erevan:
Ce este soluția de arhitectură?
Radio Erevan raspunde:
Multe primarii au recomandat cetatenilor sa stranga solutiile de arhitectura romanesti de pe strada, este valabil si pentru posesorii de pisici.
Western Outdoor - Sorin Gabrea!
EuSiCuMine [utilizator], Miercuri, 11 septembrie 2019, 16:40
+4/4
Western Outdoor este firma lui Sorin Gabrea, membru in comisia tehnica de urbanism de pe langa Primaria Capitalei, care isi prezinta proiectele spre a fi votate in comisia din care face parte.
Iar individa asta sinistra Firea nu se dezminte. Cica exista si PDS-sti buni!!!!