Dosar penal pentru folosirea unei drone la o nuntă - Hotnews Mobile
1 € 4,7635 1 USD 4,3251joi 14 nov 2019
mda
marianmarian [utilizator], Marţi, 20 august 2019, 9:51
+31/37
Noroc de jandarmerie, frate, altfel ce ne faceam, nu? Stati in cur in masini cu omul sangerand langa voi si nici nu va dati jos, dar acuma v-ati pus pe prins drone. Da, stiu, unii erau politisti, astia sunt jandarmi. Din aceeasi troaca. Sunteti penibili.
Land of the stupid
blackbeard [utilizator], Marţi, 20 august 2019, 11:12
+5/9
Asa este, mai ales daca nu exista vreun pericol. Daca relatarea e corecta, drona nu reprezenta un pericol ptr cei din jur si nici nu incomoda traficul aerian. Da, legislatia ii obliga pe posesori sa le inregistreze/inmatriculeze, in anumite conditii. Dar totusi, un avertisment, o amenda in cuantum redus... Omul filma o nunta, sa fim seriosi, puteau da dovada de clementa in a-i aplica masuri punitive. Nu sa-l ierte, dar nici sa-i faci dosar penal ca a filmat o nunta cu drona neinmatriculata. "The law says"...bullshit! Si in vest, in tarile civilizate, autoritatile dau dovada de clementa, chit ca pot lua masuri legale/severe impotriva ta.

Bine ca huliganii dandarmeriei stau bine-mersi nepedepsiti dupa abuzurile violente impotriva protestatarilor pasnici, ca altii se impusca in statiuni, ca violatori si criminali umbla ca-n codru, ca retardatii isi fac de cap pe sosele si in societate (in general). Drona deasupra bisericii era problema. Si femeile ce vand leustean pe trotuar, persoanele vulnerabile s.a.m.d.

Mari si tari, ce sa mai! Ca altfel, dau dovada de handicap mintal in a adresa problemele cu adevarat importante.
Completare
blackbeard [utilizator], Marţi, 20 august 2019, 11:14
+7/7
Stire afisata acum pe HN/digi24: "Imagini incredibile surprinse pe străzile Costineștiului, publicate de jurnalista Andreea Trandafirescu: copii înfometați, desculți, nespălați, trimiși la cerșit, până la extenuare. Dorm pe trotuare, în stațiune, fără a fi întrebați nimic de autorități. Există și un loc în care minorii merg să predea câștigurile."

Bine ca pe acei copii nu-i vad, dar vad dronele periculoase. /sarcasm
lăbarii vor spune
Milka Man [utilizator], Marţi, 20 august 2019, 20:48
+3/3
"Nu este de competența noastră"...La fel cum Poliția Locală are doar "competența" de a amenda babele care vând pătrunjel fără autorizație și casa de marcat fiscală. Dar na, regula 1 a bugetarilor: Noi muncim, nu gândim!
LOL
JohnR [utilizator], Marţi, 20 august 2019, 22:51
+3/3
Pentru cazuri serioase nu aveau echipaje. Pai da, sigur ca erau la vanat de drone :)
LOOOL
Dr.Mythnick [utilizator], Marţi, 20 august 2019, 9:53
+22/22
aeronava ... in mortii ei, este o drona de 150-200 g... eram la Duke University si am intrebat un agent de securitate daca am voie sa zbor cu drona pe spatiul campusului si s-a uitat mirat la mine si mi-a zis sa fac ce vreau cu drona atata timp cat ceilalti sunt in siguranta.
Piratul aerului.
feroviarul123 [utilizator], Marţi, 20 august 2019, 9:55
+27/27
Mda pentru ca folosești o drona iti face dosar penal dar ca mergi cu un tren și ala ia foc nu se întâmplă nimic.
sau sa primesti bataie de la jandarmi, nevinovat
qwerasdf [utilizator], Marţi, 20 august 2019, 10:45
+11/11
si niciun jandarm sa nu raspunda in fata legii

asa se aplica legea selectiv
Ok
jeanvaljeanro [utilizator], Marţi, 20 august 2019, 10:24
+9/9
Stim cu totii ce merita jandarmii!
Doar atat?
the_andy [utilizator], Marţi, 20 august 2019, 10:54
+9/9
sa-l bage la inchisoare ma, cum sa nu ia autorizatie, sa stea la racoare alaturi de batranica care vinde patrunjel fara autorizatie in piata si de batranica care incetineste traficul si trece strada greu pt ca are artrita si 85 de ani, astfel de misiuni ii innobileaza,pentru asta si-au dorit o cariera bv lor.
legislatie din anii '60
breezer [utilizator], Marţi, 20 august 2019, 10:58
+5/5
1. legislatia dupa care se instrumenteaza dosarul penal, este veche (de pana sa apara dronele). Asa ca pentru ei ca dirijezi o drona sau pilotezi un avion (aeronava) e acelasi lucru
2. d-asta ii platim noi pe astia (jandarmerie si politie) cu salarii mari, pensii speciale si varsta de pensionare la 45 ani... ca sa amendeze babute care traverseaza incet, batrane care vand patrunjel si fotografi care exploatarea unei "aeronave" fara bla bla bla. Cum suna...!? :( Cand e vorba sa prinda criminali, interlopi, sa destructureze retele de trafic de persoane, nu... aia e greu
Mi-e scarba!
Cred ca solutia e una: desfiintarea celor doua institutii si refacerea de la zero, cu oameni competenti si legislatie clara
nu chiar
Codruta N [utilizator], Miercuri, 21 august 2019, 2:00
+1/1
Legea aia ref. la "drone" e relativ noua (dupa 2010, cred ca 2012 - 13, cam asaaa...). Ce dracu'? doar nu era sa ii lase sa umble cu drona dupa capu' lor! Daca, Doamne Fereste, filmau casa lui Dracnea? Sau Videanu? :P
Din ciclul "romania de c*cat"
Marionette [utilizator], Marţi, 20 august 2019, 11:25
+9/9
Daca vrei patine cu rotile te duci si te inregistrezi la autoritatea statului (canci stat).
Daca vrei sa folosesti dronele te inregistrezi si ceri autorizatie.
Daca vrei bicilete, trotinete la fel.
Si la noi se macelaresc borfasii ca-n codru!
D E S F I I N T A T I J A N D A R M E R I A ! ! !
Ala pericol nene...
Gaspar [utilizator], Marţi, 20 august 2019, 12:12
+9/9
Asa e Jandarmeria s-a sesizat foarte bine...piratul aerului era super periculos...au intervenit prompt....Daca suna la 112 ca il omora cineva nu venea nici dracu' dar asa...s-au sesizat imediat...Ah, si alea de vand patrunjel...la fel...pericole nene..
stirea asta e la misto?
olariub2005 [utilizator], Marţi, 20 august 2019, 15:39
+3/3
...
Pai sunt periculoase!!
Codruta N [utilizator], Miercuri, 21 august 2019, 2:06
+4/4
Cu dronele, d.ex., poti sa vezi portiuni de paduri de unde se FURA!
Mai poti sa vezi deversari ilegale de poluanti in apa (caz intamplat la mine, acu' vreo 2 ani) >:
Mai poti sa vezi daca nu apar ambarcatiuni suspecte (ca salupele alea care transportau droguri).
Samd! >:
JOS DRONELE!! :P