1 € 1 USD 4,1289joi 22 oct 2020
Versiune
Mobile
Avea ITP-ul facut?
Intermezzo [utilizator], Sâmbătă, 10 august 2019, 14:18
0/0
Intrebarea trebuie citita in spiritul ei: se supun vreunui control tehnic locomotivele care tracteaza trenuri de persoane? Daca da, care ar fi organismul care le verifica?
Avea viteza prea mare???
Raoke [utilizator], Sâmbătă, 10 august 2019, 14:19
-3/3
„Zbura” prea jos....?
Nu locomotiva e problema acolo
Harald [utilizator], Sâmbătă, 10 august 2019, 14:54
+1/3
Acolo problema e starea căii ferate, de asta deraiază mereu locomotivele.

Calea ferată nu e drum public, nu există ITP pentru vehiculele care nu circulă pe drumurile publice.

Iar pe Valea Vaserului nu se efectuează transport feroviar de pasageri.
Devenise linia prea lată, de asta a deraiat :)
Harald [utilizator], Sâmbătă, 10 august 2019, 14:56
+2/2
Geometria căii ferate lasă mult de dorit acolo, iar deraierile sunt frecvente.
s-a dus si TGV-ul romanesc
Poiana lui Occam [utilizator], Sâmbătă, 10 august 2019, 14:58
+2/2
fir-ar
Pai n-au fost raniti pasageri?
Intermezzo [utilizator], Sâmbătă, 10 august 2019, 15:36
0/4
Cei 6 din cei 200 ce erau? Deci se transporta pasageri si fiindca sunt dusi cu trenul inseamna ca si feroviar. Feroviar nu inseamna numai linie lata.
Sa fi facut vreun test de viteza !? :)
kkciosuldelahamangia [utilizator], Sâmbătă, 10 august 2019, 19:39
+1/1
Banc, intrebare la radio Erevan:
E posibil ca un autoturism Volga sa ia un viraj la 90 de grade cu viteza maxima ?
Da, dar doar o singura data ! :)
E lucru romanesc!
Alui [utilizator], Duminică, 11 august 2019, 8:17
+1/1
Am fost acolo saptamana trecuta. Lucratorii sunt cam neglijenti, iar toaletele de pe traseu sunt de nefolosit. Linia e complet neintretinuta, desi e extrem de solicitata (6 trenuri pe zi), vagoanele se freaca de pomii de pe margine pe multe portiuni de pe traseu. Un incendiu de vegetatie provocat de o scanteie de la locomotive poate aparea oricand. Apropo, acelasi lucru l-am observat si pe linia CFR Sighetu Marmatiei-Viseu de jos.
Da, pădurile chiar se extind
Harald [utilizator], Duminică, 11 august 2019, 12:27
0/0
spre deosebire de poveștile pe care le auzim zi de zi.
Transportul de pasageri e altceva în lege
Harald [utilizator], Duminică, 11 august 2019, 12:30
0/0
Serviciile de transport pasageri sunt altceva, dpdv legal. Când mergi cu trenul de la București la Brașov, acela e transport feroviar de pasageri.

În România nu mai există transport feroviar de pasageri pe linii înguste din 1997, cred.