1 € 1 USD 4,1185joi 22 oct 2020
Versiune
Mobile
Rusii sunt eurosceptici. Mare uimire.
Lok [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 9:24
+34/48
Dar ma mira ca insista cu stirile astea. Stiu si ei ca nu da bine si lumea este impotriva parerilor lor.
acuma..
CRMS [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 9:32
+51/61
Dupa sprijinul nesperat de la Sputnik, Tariceanu va reveni intarit !..daca mai avea cineva vreo indoiala pentru cine lucra ALDE
:-)
Soljenitin [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 9:35
+36/48
Suparare mare, intristare goala.
De parca nu era evident ca tariceanu si discipolii miros a ruble.
Pai asta e un motiv in plus
midufi [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 9:36
+33/43
...sa concluzionam ca este de bine.
Sigur, interesele rusilor nu o sa mai fie atat de bine servite in Romania cum au facut-o cei de la alde, in frunte cu gloriosul lor conducator tradiceanu, deh...
Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
ha ha
moka [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 9:37
+37/47
ce-i baietzi? ati pierdut investitia?
normal
tirolez [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 9:38
+43/51
Eu cand radeam ca Norica si Renate isi iau textele de la Sputnik. Cred ca erau cele mai laudate. ALDE pe dinafara e cea mai mare realizare a scrutinului :). Sper sa-i excluda si "familia" lor.
Mergând pe logica asta
omezu [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 9:44
+45/53
Romanii le-au dat o mare m...e și rușilor refuzând să le bage slugile kgbiste în PE.
Nu stiu cum arata articolele lor...
salvatore [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 9:46
-70/84
... sau cui sufla in panze, dar in cazul de fata au dreptate, Nicolai, Weber si Barbu erau cei mai indreptatiti candidati si poate si cei mai merituosi la europarlamentare. Dar ei nu sunt in curentul #muie asa ca esuat. In Romania muia conduce, asta e nivelul intelectualitatii sfertodocte.
pai...
muciflenduri [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 9:55
+33/45
Acum, dupa ce au luat-o, poate vor fi in curentul cu pricina.
In plus, fiind niste persoane atat de valoroase, cu dragoste de tara muma, poate e mai bine sa sustina tarisoara din interior, preferabil fara sa-si arate figurile neplacute privirii.
Cainele moare de drum lung...
Olyx [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 10:04
+34/42
iar rusii de grija altora...!!!
Co Rect
un domn [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 10:06
+20/30
Complet Precizat
Rusia a esuat inca o data in Romania
animatron [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 10:08
+39/47
Sa fii sustinut, in Romania, de puterea rusa, e suicidar politic pentru orice partid sau individ, romanii nu sunt deloc rusofili, nu sunt slavi si nici slavofoni, il resping masiv pe Putin, dictatura si "lumea eurasiatica" (adica rusa).

Ultima ancheta de opinie cu privire la perceptia "dusmanilor Romaniei" arata ca populatia romaneasca considera Rusia ca cel mai mare pericol pentru tara noastra, urmata de Ungaria (guvernata acum de sluga lui Putin, nationalistul xenofob Orban Viktor).

Discursul eurosceptic, indirect pro-rus, al lui Dragnea, a creat o puternica reactie de mobilizare anti-PSD, imediat ce s-a instalat in opinia publica romaneasca ca actuala guvernare s-ar indeparta de Europa si USA si ne-ar impinge treptat catre pozitii politice, diplomatice si strategice pro-ruse (sau pro-China, Turcia, etc).

In acest moment, un eventual curent politic romanesc tentat de "putinism" ar fi ultraminoritar si violent contestat, Rusia ramane istoric un "inamic", un imperiu agresor, care tine sub ocupatie teritorii chiar langa frontierele Romaniei si care face tot ce poate pt a impiedica reunificare poporului roman intr-un singur stat (cum au reusit RFG-RDG devenite actuala Germanie).

Romanii au aratat un exceptional spirit colectiv, capabili sa isi dea seama de momentele istorice de rascruce, capabili de mobilizare pentru a ramane "europeni", capabili sa-i faca sa plateasca pe politicienii doritori de autocratie in stil putinist.

Asta nu inseamna ca Rusia va renunta sa incerce propaganda, dezinformare, manipulare, in viata societatii romanesti.
Dar inseamna, dovedit, ca Romania are resurse interne suficiente pentru a respinge fie si in extremis astfel de atacuri.
:)
UglyKidJoe [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 10:10
+22/26
From Russia with love
slugile lui Putin nu au avut randament...
Dr.Mythnick [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 10:13
+28/36
slugile lui Putin nu au avut randament...
concluzia
Cetateanu [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 10:13
+28/38
Dintr-un neam de turnatori - sluga KGBista. Ce poti sa-ti doresti mai mult? Si dobitocul e al doilea om in stat. Ce face DIE? Pe ce isi ia banii?
Singurul lucru pe care rusii reusesc sa il faca
Eliberati Rusia de rusi [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 10:13
+36/44
E sa uneasca toate natiile impotriva lor.
Countdown to Armageddon.
Si dl profesor?
Ochii_pe_voi [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 10:15
+22/30
Dl profesor daniel Barbu, rusinea unv. din Buc, el de unde isi lua textele. Ca tustrei mâncau (...) cu polonicul la latrine, ca niste gunoaie aldo-pesediste ce sunt.
de parca mai puteai avea indoieli
Adri4n [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 10:16
+31/35
dupa ce manarii au facut pe piata energiei sa favorizeze Gazprom, impotriva producatorilor autohtoni si investitilor din Marea Neagra.
Cine-i alde?
tudorLeo [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 10:25
+18/28
De fapt, cine-i sputnik? A, sa inteleg ca alde e cloaca aia traseisti cu pampersi..
Mda, moving on...
stii ca ai ales bine.....
Ismail Paine de circ [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 10:33
+27/37
... cand dusmanii incearca sa te convinga ca ai ales gresit :))
credeam ca e
spy [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 10:34
+14/22
o stire de pe timesnewroman
taci si inghite
un oarecare [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 11:03
+31/35
ALDE Romania este un partid corupt care nu are nimic cu adevarat liberal.
ALDE European s-a delimitat de formatia lui Tariceanu.
Ce valoare pro europeana ar fi adus niste anti-europeni dupa care plange doar propaganda rusa eurosceptica.

Taci si inghite curentul contemporan din romania trolule!
comentariu
rofed [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 11:07
+13/15
slava domnului ca s-a intamplat asta!!!
ce spune sputnik, adica putin:
”Românii au respins o echipă de intelectuali de marcă, excelent pregătită profesional, oameni maturi, cu relații în toată Europa"
intrebari firesti::
in ce profesiune era excelent pregatita echipa?
in care parte a europei avea relatii aceasta echipa?
au dreptate rusii
srpc [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 11:10
-25/31
de-acuma suntem si mai dispretuiti in lume, dupa ce am ales niste formatiuni politice al caror unic "argument" este muia; suntem chiar mai jos ca ucrainenii, cu presedintele-actor
Stimati autori de la Sputnik,
ostrogotul [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 11:35
+17/21
un singur lucru nu am inteles inca: care sunt intelectualii de marca din ALDE? Aratati-mi si mie care sunt aceia, ca sa mor de ciuda ca nu i-am votat, ca se pare ca voi muriti de ciuda ca nu au intrat in parlament
da, desigur
nick24 [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 12:14
+8/10
numai cei 3 au studii, restul, cei aleși sunt analfabeți...
Comment sters de user
complet_ret [anonim], Marţi, 28 mai 2019, 13:13
+8/12
asa este!
Codede74 [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 13:49
+12/14
ai dreptate, muia conduce! de 30 de ani ... CFSN apoi FSN si mai tarziu PSD
azi, PSD & ALDE ... cu oameni de valoare precum Danela, Veorica, Gabitza, Mitraliera, Micolicea, Ciordache si multe alte exemplare de nulitati, gunoaie si scursuri sociale :(

PUIEMSD
Are colaboratori, cat timp are bani
Eliberati Rusia de rusi [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 14:01
+11/17
Rusii nu au prieteni pentru ca sunt nazisti. Se considera natia suprema.
Cand plang rusii dupa tine...
arap [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 14:18
+9/11
...e semn ca esti de-al lor.
Norica
Pacala se intoarce [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 15:22
+7/9
Norica nu e duduia aia cu gura mare, ca a pus-o pe nepoata-sa sa voteze in parlamentul Romaniei in locul ei? si cand a fost apostrofata a devenit foarte agresiva si violenta.
Depsre ea e vorba cand zici de candidatai "indreptatiti"?

De ce sa fie indreptatita? ca are studii juridice, si ca e cu gura mare?
rusii sceptici?
Pacala se intoarce [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 15:26
+5/7
de ce zici ca rusii sunt "euro-sceptici"?

Sceptic e atunci cand ai vrea sa fie adevarat, dar te indoiesti ca lucrul respectic e realizabil, realistic.

Rusii nu sint "sceptici" in privinta Europei. Sunt impotriva chiar, percep Europa unita ca pe o amenintare. Pentru ei nu e un lucru bun, la fel cum o alianta Rusia-Turcia nu are cum sa aduca lucruri bune pentru noi.
rusii sa-i ia la ei, in siberia!
Antenistontel [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 15:49
+5/7
.
Ce fraier poti sa fii
midufi [utilizator], Marţi, 28 mai 2019, 18:23
+4/6
Sa te demasti in halul asta, ca esti trol rus...
Ha ha ha
Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
Esti tare
varavara [utilizator], Miercuri, 29 mai 2019, 9:13
+1/3
Sa afirmam ca oameni ca NIcolai, Barbu si Weber reprezinta intelectualitatea romaneasca este o prostie. Niste oportunisti catarati la putere cu sprijinul lui Tariceanu, asta sunt. Nu am sesizat ca ar fi facut vreun bine acestei tari, ci numai intereselor lor de partid. Nu sunt decat niste nulitati iar daca sunt laudate de Sputnik este clar cu cine joaca si ei si Tariceanu.
POFTIM???
Sunt_nimic! [utilizator], Sâmbătă, 1 iunie 2019, 9:26
0/0
"populatia romaneasca considera Rusia ca cel mai mare pericol pentru tara noastra,"

atunci poti sa imi explici de ce in decembrie 2016 poporul l-a votat cu atata entuziasm pe Dracnea???