ANALIZĂ L-ați văzut cumva pe Zdreanță? Cum arată un dezastru bugetar - Hotnews Mobile
1 € 4,7729 1 USD 4,3159luni 18 nov 2019
CPAC
dickins [utilizator], Luni, 4 martie 2019, 10:58
+15/19
Cum vrei ba tu sa rezolve ceva guvernul daca cresterea economica a fost atat de mare? ha? Pai Dragnea a zis ca bubuie economia, ce mai vrei? vrei drumuri=bubuie economia, nu se poate acum. vrei spitale/scoli =bubuie economia, nu se poate acum. vrei sa nu mai avem penali in functii de conducere? exact, bubuie economia.
si ratingul este .....
Dimijoarei_Obt [utilizator], Luni, 4 martie 2019, 13:31
+6/10
TR- - ! hahahah !
bani de pensii
Captain Obvious [utilizator], Luni, 4 martie 2019, 11:07
+16/20
= bani de voturi = bani de stat in libertate = bani de furat
E pur si muove
Fides [utilizator], Luni, 4 martie 2019, 11:08
-1/13
"S-a făcut a dracului!" - am ras bine. S&P a fost ingenunchiata de Dragnea? Sa fie dacul nostru atat de puternic?
Bravo
florinos [utilizator], Luni, 4 martie 2019, 11:32
+7/15
Bravo Hotnews pentru acest articol, dar știm ca Propaganda PSD funcționează foarte bine si partidul îl scoate vinovat pe Iohannis nu pe Guvernele PSD.
din pacate, asa este!
Sunt_nimic! [utilizator], Marţi, 5 martie 2019, 10:00
-1/3
Electoratul Daddy nu intra pe HN, ci se uita la Latrina 3!
mda
SoulSearcher [utilizator], Luni, 4 martie 2019, 11:33
+11/21
- 1.5 milioane de bugetari bucurosi ca au salarii duble, triple.. undeva pe la 6000-10.000 lei pe luna NET
- 150.000 de pensionari de lux, bucurosi ca au pensii de 15.000 lei pe luna
- 3 milioane de asistati sociali, care primesc pomana sa stea acasa, iar in mediul rural unde primarul zice cine si ce bani ia ca pomana sociala...
- 2 milioane de pensionari cu pensii mici, dar bucurosi ca au mai primit 100-200 lei in ultimii 2 ani la pensie...

si deja avem in jur de 6 milioane de votanti PSD care vor merge la toate alegerile de anul asta si de la anul, si vor vota GHICI CE ??

"votam PSD maica, ca astia chiar daca fura, ne mai da si noua si traim parca mai bine pe moment"
Corect
Wood [utilizator], Luni, 4 martie 2019, 11:55
+5/11
Dar cineva trebuie sa plateasca toate aceste sume. Economia reala le poate plati. Nu se pot imprumuta la nesfarsit. Insa economia reala e formata din cei 4,5 mil de oameni plecati si din cei 1-2-3 mil care vor mai pleca. Deci sistemul actual este falimentar.
mda
SoulSearcher [utilizator], Luni, 4 martie 2019, 12:09
+9/15
da, dar dupa cum observi se merge pe principiul

"acum sa facem sa avem.. mai tarziu poate suntem morti si nu mai conteaza..."
Ntz
JustinCase [utilizator], Luni, 4 martie 2019, 13:29
+2/8
Nu este falimentar pana ce nu se cheltuie si pilonul 2 de pensii si rezerva de aur.
Inca mai exista o speranta...
Fazani..
pehash [utilizator], Marţi, 5 martie 2019, 10:52
+1/1
Fraier nu este cine cere.
nu vad unde
e.o. [utilizator], Luni, 4 martie 2019, 12:55
+3/13
Lucrez in privat, am o jumatate de norma la stat, nu vad nicaieri acea crestere de 50%. Invatamant, didactic auxiliar.
mda
SoulSearcher [utilizator], Luni, 4 martie 2019, 13:18
+6/10
intreaba unu de pe la finante sau de pe la miile de institutii gen ancom, anre, cnas, protectia copilului, primarii.. etc

intreaba-i cat aveau acum 2 ani salar net, si cat au acum...
Iti arat eu, pe cifre..
pehash [utilizator], Marţi, 5 martie 2019, 10:51
+2/2
Salariul mediu net lunar insse.ro, FOM106D (poate fi accesat de oricine):

Decembrie____2015___2016___2017___2018

Invatamant____1922___2082___2356___2947
Invatamant%__ 92%___100%___113%___142%

Daca ai probleme cu matematica, fa o poza la fluturasul de salariu din februarie 2019 si una la ala din februarie 2017 si iti calculam noi cresterea.

Ce-i drept, s-ar putea ca personalul didactic auxiliar (adica esti bibliotecar(a) sau secretar(a)?..) sa nu beneficieze de legea 153/2017 la fel ca profesorii.
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Luni, 4 martie 2019, 11:37
+6/12
sfarsitul PSD
drup [utilizator], Luni, 4 martie 2019, 11:43
+6/12
PSD are o problema cat casa. In Bucuresti si Constanta (primele 2 unitati votante la parlamentare) se inchid RADET-urile. Chestie care da exact in votantii lor (ca aialalti stau la vila, au centrala, isi platesc intretinerea). Si care o sa aduca la putere administratii PNL probabil si coroborat cu mandatul 2 a lui Iohanis o sa aduca la guvernare PNL + ... pentru ca de fapt PSD ramane doar cu niste ciosvarte prin tara + Oltenia.
De aici si dizidentele doamnei.
VIne primavara, iar gigacaloria e subventionata
Fides [utilizator], Luni, 4 martie 2019, 12:06
-1/13
Exemplu Oradea - Primar Bolojan, PNL, investitie de 100 de milioane de euro in centrala pe caz noua, coroborat cu inlocuierea retelei de termoficare (in jur de 23 km numai anul asta, la valoarea de 15,8 milioane euro, in ultimii doi ani au fost inlocuiti 44km de conducte termice) - deci ai zice ca Gigacaloria e undeva sub Bucuresti ori Constanta ca si pret.
Surpriza, oradenii platesc 276 lei cu subventie cu tot, cost productie total de 325 lei. In Bucuresti costa 160 de lei, cu subventie. E ceva diferenta nu?
da, dar oradenii au caldura si apa calda.
AliKimiku [utilizator], Luni, 4 martie 2019, 17:19
+1/3
.
La banii aia ar fi si absurd sa nu primeasca
Fides [utilizator], Marţi, 5 martie 2019, 9:53
-1/3
Si e doar inceputul - calendarul scumpirilor continua si in 2019, mai ales ca motorul de avion al Termoficarii Oradea a dat un rateu deo o luna in ianuarie - paguba 1 milion de euro - viitorul arata bine in Oradea, oras condus de PNL (Bolojan primar) - in scurt timp oradenii isi vor arde banii in soba, ca va fi mai ieftin decat sa ramana racordati in sistemul monopol de termie.
Un singur cuvant: Faliment
Wood [utilizator], Luni, 4 martie 2019, 11:47
+10/18
Restul sunt povesti tardive. Ca stanga, ca dreapta, ca ceilalti sunt de vina.
Un singur lucru mai poate salva aceasta situatie: alegerile anticipate. Cu cat se va amana acest lucru, cu atat aceasta tara se va afunda in dezastru.
PSD nu poate administra Romania!
Ristian [utilizator], Luni, 4 martie 2019, 12:16
+12/16
Cand ma uit la oamenii care guverneaza Romania imi vine sa depun actele pentru a pleca din tara! Un prim ministru care abia poate articula o propozitie simpla. Ministri si consilieri care ori sunt acuzati de infractiuni grave ori nu stiu ce sa faca cu ministerul de care raspund. PSD, istoric, a avut profesionisti mediocri sau slabi dar acum ne confruntam cu un dezastru in guvern si parlament. Dumnezeu sa ne ajute pana la alegerile viitoare!
Din cate au postat cei de mai sus
xrogo [utilizator], Luni, 4 martie 2019, 12:23
-11/25
inteleg ca Romanie e in pragul falimentului, romanii sunt saraci si nefericiti si concluzia logica este ca PSD-ul e pe faras si opozitia o sa castige urmatoarele alegeri si-o sa corecteze toate lucrurile negative facute de PSD.
Asta inseamna ca opozitia a avut timp sa analizeze toate derapajele si va avea solutii pentru fiecare, sunt curios care sunt aceste solutii si mai curios cum o sa le aplice dupa ce vor lua puterea?
Istoria
Wood [utilizator], Luni, 4 martie 2019, 12:49
-3/13
Cine nu cunoaste, nu intelege, uita istoria, este condamnat sa o repete. Scrieri din secolul trecut sunt mai actuale ca niciodata. Indiferent cine va prelua conducerea, va fi foarte greu. Toti suntem vinovati pentru situatia actuala. Incercam sa salvam corabia aflata in flacari sau plecam cu barca de salvare? Mai avem ceva de salvat?
You betcha
Dalinar [utilizator], Luni, 4 martie 2019, 14:26
+3/7
Ai inceput sa intelegi sau te preface?
interzicerea definitiva a PSD e un prim pas
ctrlm [utilizator], Marţi, 5 martie 2019, 8:20
+3/5
pasul doi e anularea pensiilor speciale.

dupa aia, mai vedm
PIB
thinkbeforeyouspeak [utilizator], Luni, 4 martie 2019, 15:06
+6/12
Eu fac naveta in fiecare zi la serviciu... intradevar, in ultimii doi ani, imi i-a tot mai mult timp de acasa pana la birou.
Azi dimineata am avut o revelatie... intarzii din cauza PIB-ului care a crescut si acum e pe toate drumurile
"Maskwa nu crede in lacrimi"
Sunt_nimic! [utilizator], Marţi, 5 martie 2019, 9:59
+1/3
inainte de 1989, era un celebru film sovietic cu acest titlu.

Acum, putem spune ca pedesereul si votantii sai nu cred in cifre!