UPDATE Eurespal, un medicament prescris frecvent la copii și adulți contra tusei, a fost oprit de la vânzare / Precizările Agenției Medicamentului - Hotnews Mobile
1 € 4,7729 1 USD 4,3159luni 18 nov 2019
Nu puteau sa puna o atentionare pe cutie?
D-or [utilizator], Marţi, 12 februarie 2019, 10:19
-11/19
Medicamentul era foarte bun, cu efect rapid in bronsite.

Cite alte medicamente nu au reactii adverse si mai grave si totusi se vind?

Se putea pune o atentionare pe prospect sau se putea reduce doza maxima sau se putea specifica sa nu fie administrat seara, etc..
da,bine
Mistrelutz [utilizator], Marţi, 12 februarie 2019, 10:40
+14/18
sa-i dai tu copilului tau. Fugi la farmacii ca mai sunt stocuri si poti face provizii.
Cum!!!
Stef_and [utilizator], Marţi, 12 februarie 2019, 11:09
+11/11
Gandeste... daca e retras ... nu e degeaba...
Inseamna ca nu e numai atentionare.
Asa au retras si Uricolul. Vindeca prea ieftin
D-or [utilizator], Marţi, 12 februarie 2019, 11:54
-5/9
Un pliculet luat la timp era mai eficient decit un tratament cu antibiotice.
Se vindea de zeci de ani, pina o cucoana a luat in nestire si dupa ce a facut o reactie alergica a zis:" Vai, dar eu nu am stiut ca este un medicament". Iar autoritatile, in loc sa modifice prospectul, au interzis medicamentul.

Un medicament are un scop precis, nu e luat decit o pe perioada limitata. Daca nu are efect rapid, inseamna ca trebuie inlocuit.
...
tirolez [utilizator], Marţi, 12 februarie 2019, 12:12
-5/7
Era apa de ploaie, am luat si eu pastile si copilul sirop acum cativa ani, degeaba. I-a trecut cu aerosoli. Care au si aia problemele lor, dar macar daca tot te chimizezi, sa aiba efect.
fara sa fiu rau...
liviu_ [utilizator], Marţi, 12 februarie 2019, 12:45
+8/8
dar un caz singular nu este o dovada a faptului ca medicamentul este (sau nu) bun!
E doar un adjuvant, nu vindeca singur
D-or [utilizator], Marţi, 12 februarie 2019, 12:46
+5/5
Reduce inflamatia si te lasa sa respiri, fara durere. Ajuta la vindecare, dar nu vindeca, nu omoara nici virusii, nici microbii. Asta o face imunitatea sau un antibiotic.
Dar Sintrom ?
soringusar [utilizator], Marţi, 12 februarie 2019, 14:09
+3/3
Dar stie cineva de ce nu se mai gaseste in farmacii SINTROM ???
De ce a fost scos de pe lista de compensate ?
Un medicament esential pt cardiaci si afectiuni vase sange.
Poate HN va face un reportaj pe tema Sintrom !
Multumim anticipat!
SG