Viktor Orban: Vor exista două civilizații în UE, una mixtă, creștin-musulmană, în Vest, și una tradițional europeană - Hotnews Mobile
1 € 4,7764 1 USD 4,3067vineri 06 dec 2019
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Joi, 10 ianuarie 2019, 14:37
+21/43
Si?
Joseph18 [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 16:48
-19/29
Intrebarea este urmatoarea: 'Ce este de facut daca Civilizatia MIXTA din Vest [mai numeroasa si bine dotata militar!] va DORI sa-i convinga - cu binele, sau prin FORTA - si pe ceilalti europeni ?
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Joi, 10 ianuarie 2019, 17:54
+18/24
ai umor dar raspunsul e altul
AliKimiku [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 18:27
-4/22
Vestul va inceta sa fie civilizatie cand islamul isi va rezolva treburile. Deci adio superioritate de orice fel.
Wiki si NU numai!
Joseph18 [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 12:16
+1/1
D-voastra afirmati: "cand islamul isi va rezolva treburile", ceea ce presupune ca - in PRIMUL rand - trebuie sa dispara sursele de informatii Istorice, printre care si cele de genul Wikipedia.

https://en.wikipedia.org/wiki/Islamofascism
noooo,
nahir [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 17:37
+17/23
aia e civilizația (mă rog, un fel de spune) hunilor.
si una clepto-bolshevica
Poiana lui Occam [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 18:46
+10/18
hai cu dacii
Frumos a pus-o
eleVenereCtions [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 14:46
+18/72
O civilizatie dezvoltata, toleranta, umanista, unde oamenii au respect unul fata de celalalt indiferent de credinta sau alte lucruri, si una plina de lunatici si inapoiati precum Orban sau Salvini.

Traditionalismul trebuie sa moara. Cat mai curand posibil. La fel si nationalismul.
sa completam
t_beriu [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 15:27
+29/59
O civilizatie vestica neutra din pdv religios cu respect pentru democratie si justitie, pe de o parte, si o civilizatie estica "crestina" traditionalista, adica un amestec de comunism nostalgic, autoritarism marca "tatucul atoatestiutor", totul condimentat cu influente bizantine (pile, mita, pesches), ca doar avem origini crestine.
Și ce te faci cu civilizația neutră
BlaBla1234 [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 17:53
-9/35
din punct de vedere religios, cu respect pentru democrație, când musulmanii vor deveni majoritari și-ți vor înlocui democratic republica laică cu o republică islamică, gen Pakistan?
Orban ii sperie pe maghiari ca sa-i fure
Zimbru [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 12:46
0/2
Exact, asazisul aparator al Europein traditionale crestine, Viktor Orban, nu este decat un hot la drumul mare, un corupt pana in maduva oaselor care a reusit sa-i sperie pe maghiari acolo unde le e cel mai frica: ca daca nu il voteaza pe el o sa-si piarda identitatea culturala, ca o sa fie asimilati de musulmani. Aceleasi sperietori pe care le vantura si UDMR-ul in Romania, si cu acelasi scop de asi crea un electorat captiv pe care sa-l fure.
Dar
sepia [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 15:45
-12/24
... nu mor caii cand vor cainii.
In Anglia avem kit-uri anti acid
Mohammed [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 16:50
-9/37
In Anglia avem in institutii, banci si alte locuri kit-uri cu apa speciale pentru atacurile cu acid. 25 au fost deja in Londra in ultimele 12 luni.

17,834 de fete sub 14 ani au fost violate in ultimi 5 ani de musulmani

Nu exista optiunea sa nu mai mananci halal, totu e kosher si halal.

Se pisa pe strada si injunghie tot ce nu e de acord cu ei.

Hai pana aici, sa vezi cum e - doar 2 saptamani. O sa-i multumesti lui Orban pentru ce face pentru tara lui.
Fake News
karas [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 18:32
+7/27
Sigur nu descrii vreo suburbie a Moscovei, pari familiarizat.
Vrei să spui că CNN minte?
BlaBla1234 [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 19:20
-5/17
In response to a freedom of information request by CNN, data from the London Metropolitan Police showed a sharp rise in attacks, with 465 recorded in 2017, up from 395 the previous year and 255 in 2015. The attacks increased six-fold over six years.
https://edition.cnn.com/2018/01/26/europe/london-acid-attacks-2017-intl/index.html
Adevarati barbati
ipolitic [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 21:21
+5/9
musulmanii astia: 17,834 de fete violate in 1,342 de atacuri. Asta da performanta. Cum reusesc oare?
.
Rhemax [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 22:00
+3/9
Nu minte CNN, dar minti tu.
Unde scrie in articolul respectiv cate din atacuri sunt executate de musulmani, cate de crestini, cate de evrei, etc...?
Încă nu am văzut lunatici
BlaBla1234 [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 17:42
-9/33
care să se arunce în aer sau să iasă cu puștile sau cu cuțitele pe stradă pentru a împușca sau înjunghia oameni în numele credinței lor pe străzile Budapestei lunaticului și înapoiatului Orban ... așa cum se întâmplă în orașele civilizației pe care tu o descrii ca fiind "dezvoltata, toleranta, umanista,"
In numele credintei?
karas [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 18:37
+7/31
Teoristii nu au legatura cu credinta, poate cu fanatismul. Fanaticii crestini sunt la fel de rai ca aia islamici, daca ar fi dupa ei ar interzice evolutionismul, pastilele anticonceptionale, ar face lagare pentru homosexuali si musulmani si crestinismul ar deveni obligatoriu.
am impresia ca valea Karasu e prea mare
AliKimiku [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 22:07
0/12
pentru tine.
Ia spune carasule, cati fanatici crestini au taiat capetele unor musulmani? cate moschei au fost aruncate in aer? cati homosexuali au fost omorati?
Mai Karas, problema e ca 'fanaticii" crestini sunt mai mult decat putini pe cand ailalti sunt extraordinar de multi.
Si pe bune? pastilele anticonceptionale?La atat te-a dus mintea? iti doresc sa fii femeie adorata intr-un stat islamic sa vezi ce si cum e cu pastilele.
Sigur ca nu
ipolitic [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 21:31
+6/8
si ca sa ne demonstrezi adevarul spuselor tale, du-te pana'n Budapesta si fa o plimbare romantica noaptea in cartierul V, sa zicem. Poti fredona si balada Mioritei in dulcea limba romaneasca, te asigur ca localnicii vor aprecia.
neomarxism
cristi8691 [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 19:34
-3/23
Toate fortele progresist-umanisto marxiste te saluta !!! Pacat ca te-ai nascut cam tarziu...macar atunci se asumau lucrurile .
Acum va ascundeti in spatele liberalismului . Acest asa zis liberalism iubitor de islam si casatorii sodomiste . Se rasucesc Bratienii in mormant !!! Cea mai perfida forma de marxism care a inlocuit tancurile muscalesti cu ong-urile , a abandonat proletariatul si l-a inlocuit cu tot felul de minoritatii ''oprimate'' ...iar in locul burghezului hraparet , dusmanul se prezinta sub forma barbatului alb, crestin ,hetero, casatorit !!!!
.
Rhemax [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 22:02
+2/10
baiete, delirezi. Hai, fuga in ceva republica ruseasca sau in secolul 18.
orban este ipocrit
minos [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 14:49
+31/53
daca iti deschizi o firma in Ungaria si ai 250 mii euro in cont, nu numai ca iti dau drept de rezidenta, dar chiar si cetatenie. UIte asa sunt destui musulmani care au cetatenie maghiara, cunosc personal 1 iranian si un kurd. Societatea pe care vor sa ne-o pregateasca politicienii gen Orban sau Dragnea este una in care ei si acolitii lor dispun de puteri nelimitate, exact ca pe vremea comunismului. Cred ca voi alege societatea vestica cu toate problemele ei.
Si asta e mare profet dar Ungaria pierde locuitori
Maspp [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 16:44
+21/35
in fiecare zi datorita emigrarii si natalitatii scazute. Daca era asa de bine in Ungaria, nu emigrau oamenii pentru salarii de 3 ori mai mari in Germania. Asta nu inteleg politicienii ca Orban si Kazynsky si mai nou clovnul ala italian. Tari ca Germania , Franta , UK, SUA au acceptat deliberat imigranti ca sa-si pastreze forta demografica si economica. In al doilea rand, au mizat pe faptul ca societatile lor vor asimila in 1-2 generatii acesti imigranti. Unora le-a reusit mai bine altora mai putin. In US , de exemplu, integrarea musulmanilor si a altor asiatici in societatea americana e mult mai buna decat in Europa de Vest. Asta si pentru ca ruperea legaturilor cu tarile de origine a fost mult mai rapida ( datorita distantei, societatii americane care e mult mai liberala, etc). Europa de est ramane o zona inapoiata civilizatonal si mental datorita sutelor de ani de marginalizare ,a ocupatiilor rusesti si otomane. Si in consecinta si dezvoltarea economica va fi afectata de acest lucru. Nu spun ca solutia e sa deschida granitele pentru imigranti dar retorica nationalista e stupida si neproductiva si nu face decat sa-i mentina la putere pe acesti politicieni. Daca vor sa rezolve problemele , ar trebui sa aduca in tara cetatenii emigrati , lucru foarte greu de realizat. In vest e intotdeauna mai bine pentru ungurul , polonezul sau romanul de conditie medie.
Mai cerceteaza; Ungaria are cam aceeasi
Mondialul [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 17:11
-13/31
Populatie ca in anii 90:

http://www.worldometers.info/world-population/hungary-population/
Pai pare ca au pierdut aproape 1 mil locuitori
Maspp [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 19:46
+11/15
din 1990 pana azi. La o populatie de 10 mil inseamna o pierdere de 10%. Sigur ca Romania sta si mai prost dar se presupune ca Ungaria sta mai bine economic si e mai bine administrata de Orban care se lauda peste tot cu investitiile straine.
Corect
Zimbru [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 12:49
0/2
Ungaria a pierdut in jur de 10% din populatie iar noi in jur de 15%. Insa recent trend-ul s-a accelerat si in Ungaria unde se pleaca pe capete.
sigur că da ...
BlaBla1234 [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 18:17
-10/24
Din 340,000 de migranți care au participat la cursuri de limba germană în 2016 - 2017 ... mai putin de jumatate au reușit să le absolve ...
https://www.welt.de/politik/deutschland/article168737040/Nicht-mal-jeder-zweite-Zuwanderer-schafft-den-Deutschkurs.html
Din cei 4,3 milioane de asistați social în cadrul Programului Hartz IV (le dă casă, asigurare medicală gratis și 390Euro/lună/cap), 55,2% sunt imigranți sau copii ai acestora ...
http://www.dnn.de/Nachrichten/Politik/Jeder-zweite-Hartz-IV-Empfaenger-hat-Migrationshintergrund
Pai confirma ce am spus , nu ?
Maspp [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 19:50
+8/16
La prima generatie nu ma astept sa-i integreze prea usor. Dar de la a doua generatie treaba se schimba categoric. Si spun asta pentru ca stiu de la fata locului cum copiii cumnatei mele aproape ca vorbesc mai bine germana decat romana desi romana o aud in casa in permanenta. Ca sa nu mai spun de scris. Deci politica de asimilare functioneaza 100% chiar si pentru musulmani (mai greu dar functioneaza).
Deci prima generație
BlaBla1234 [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 20:27
-5/19
stă pe ajutoare sociale până la pensie și apoi iese la pensie ... pe banii nemților ... cu speranța ca poate a doua să înceapă să plătească pensiile atât primei generații de imigranți cât și a nemților care între timp au ieșit și ei la pensie ... doar să nu se trezească cu surpriza că și ăștia se vor integra la fel de bine ca și turcii
Da, dar iti inchipui ca si treaba cu ajutoarele
Maspp [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 20:53
+3/7
sociale nu poate dura la infinit. Daca situatia economica se inrauteteste, sunt convins ca incep sa le taie fara nicio remuscare. Si chiar si pentru prima generatie, se gaseste de lucru, nu trebuie musai sa stii germana sa speli wc-uri, sa aranjezi marfa pe raft, sa lucrezi in constructii, la macelarie, etc, ca sa nu mai zic ca si in ce priveste joburile high-tech, acum se vorbeste engleza la greu in firme, ca doar nu o sa-i inveti pe indieni germana prea usor. Situatia ocuparii fortei de munca in Germania este cea mai buna din toata Europa, cam toata lumea munceste deci si treaba asta cu ajutoarele sociale e un pic exagerata. Situatia in Romania e mult, mult mai grava, milioane de oameni in putere nu muncesc pentru ca nu stiu sa faca nimic iar ajutoarele sociale sunt o gluma sinistra, iti ajung ca sa traiesti ca intr-un lagar de concentrare.
chiar si pentru musulmani (mai greu dar functionea
AliKimiku [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 22:16
-2/10
Functioneaza pe draq
Pentru romani sau est europeni poate da. Dar pentru zona de Africa - Middle East sunt vise.
Uitati-va la suportul primit de Erdogan de turcii deja la a doua generatie in Germania! aia erau asiatici europenizati de 5 secole si totusi la a doua-treia generatie progeniturile lor musca fara problema din gargara unui dictator cretin pro-islam.
Aici e discutabila treaba
Maspp [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 8:28
+2/4
Ok, in Germania a castigat 56% din voturile turcilor, mai mult decat in Turcia. Dar pana la urma si Trump a castigat in SUA pe o retorica asemanatoare, si Orban si Kazynski la fel. Deci de ce i-am acuza pe turci ca ar vota cu Erdogan cand sunt si altii care au votat cam pe aceeasi linie ? Erdogan mai devreme sau mai tarziu se va prabusi sau va fi inlaturat pe cale democratica. Pana la urma a castigat la limita alegerile. Daca situatia economica din Turcia va fi din ce in ce mai rea, probabil si suportul pentru el va scadea.
Singura problemă
Amerlocu [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 19:30
-4/20
E ca imigranții musulmani sunt incapabili să se integreze. Franta a ajunge curând la a 4-a generatie de magrebieni care E mult mai neintegrata ca prima. Sunt o enormă povară socială si o pepinieră de teroriști. Aceeasi chestie și în SUA. Somalezii adusi de Clinton sunt la a doua generație mai neintegrati, mai needucati și mai deciși ca părinții lor sa trăiască din infracțiuni. Toti ceilalți se pot integra afară de musulmani.

De exemplu arabii libanezi (peste 90% creștini) s-au integrat perfect și rapid in SUA. Sunt o comunitate respectată si apreciată aici. Deci nu e o problemă rasială sau etnică ci una culturală si confesională. Faptul că musulmanii ce încearcă să renunte la islam riscă să fie uciși s-au schiloditi îi ține prizonieri ai sărăciei și inapoierii cronice. Musulmanii din SUA sunt ~1% din populație dar fac între 15% și 20% din pușcăriași. Din fericire, in lipsa politicilor sociale europene au o natalitate extrem de scăzută, chiar mai scăzută ca cea a negrilor în general care sunt la rândul lor comunitatea ce cea mai drastică scădere demografică. Au scăzut de la ~20% in anii '80 la 13.2% in 2015.
Fiecare comunitate are specificul ei
Maspp [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 21:07
+5/9
generat de experienta istorica, religioasa, sociala. Sunt convins ca musulmanii sunt mai greu de asimilat decat celelalte comunitati dar ma indoiesc ca cel putin in US , pot sa ramana neintegrati pe termen lung mai ales ca acolo nu sunt nici ajutoarele din Europa. Si da, in Franta e o problema dar iar cred ca e un pic exagerata. Din ce-am citit, majoritatea tinerilor musulmani nu sunt religiosi si nu dau doi bani pe religia islamica. Da, sunt unii fanatici dar sunt putini. Acolo e o problema socio-economica mai degraba generata de cauze istorice si de abordarea gresita a statului in ce priveste integrarea tinerilor de origine magrebiana in societate. Faptul ca s-au construit cartiere in care acestia s-au izolat de restul comunitatii a fost o mare greseala. In Elvetia au fost mai inteligenti, acolo se construiesc cartiere in care sunt blocuri si case pentru toate categoriile socio-economice dar fara sa permita segregrarea nici in ce priveste locuintele , nici in ce priveste educatia.
Spui o minciuna.
Rahan5 [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 0:34
+3/11
Afro-americanii in SUA nu au fost niciodata 20 %.
Sunt acum in jur de 12-13 %. Nu ai nici o dovada ca au atins vreodata in SUA 14 %. Prin anii 50'-60' erau (din ce imi aduc aminte) vreo 10%.
Splendidă ideea!
Amerlocu [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 17:18
-13/27
Asta înseamnă că aia se pot întreține și nu devin poveri publice, ba chiar contribuie la progresul țării. Deci cine are macar 250000€ rămâne, cine nu, se intoarce acasă pe pământul nespurcat al profetului.

Nu e deloc o glumă. Distracția cu migrația ilegală a costat doar în Germania o medie de peste 20€ miliarde/an din 2016. Iar suma crește incremental. Ca să înțelegi magnitudinea dezastrului economic cauzat de imigranții ilegali, bugetul pentru educație și cercetare al Germaniei e de 17.6€/an in 2017 ...
Pai asta
KayT [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 14:54
+24/48
ar fi chiar scenariul preferabil.

Mie mi-e sa nu se ajunga in situatia in care in Europa nu va mai exista decat o "civilizatie", cea a stapanilor rusi ai domnului Orban!
Dar nu ne apără
BlaBla1234 [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 17:49
-13/27
madama Merkel, cu jupiterianul Macron și cu bețivul ală de Junker, de Putin?
Pe tine te apara Putin
karas [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 18:39
+15/23
Barbatul alfa crestin ortodox care apara civilizatia de gay, ONG-uri si musulmani.
Să știi că nici cu Putin nu mi-e rușine
BlaBla1234 [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 19:16
-10/14
20% din populația Rusiei e deja musulmană, iar Moscova e capitala europeană cu cea mai mare populație de musulmani
În plus
Amerlocu [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 22:09
-4/8
Pragul psihologic de 50% din recrutii armatei ruse musulmani a fost trecut in 2015. Pe de o parte au natalitatea mai mare. De asemenea rușii în general dau șpagă să scape de recrutare in timp ce mulmanii sunt prea săraci pentru asta. De asemenea 35% din studenții scolilor militare ruse sunt musulmani.

E posibil ca pe următorul stapan de la Kremlin să-l cheme Abdullah Mohamedovici. Rusia are câteva mii de focoase nucleare iar Europa nu prea mai are armată deloc. Atunci să vezi jihad...Viitorul arată destul de maroniu si fără Merkel, Micron & Co. Cu ei însă treaba e chiar disperată...
Cum adică?
Amerlocu [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 19:40
-7/15
Nu sunt ei cei mai de nădejde pretini și clienți ai piticului sovietic?!
Păi dacă ne uităm atent
BlaBla1234 [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 21:22
-4/8
cu ce saț sug ... gaz rusesc și cu ce dârz apără conducta aia Nord Stream 2 ... în ciuda tuturor avertizărilor venite din Suedia, Ucraina, Țările Baltice sau chiar de la "putiniștii" ăia de poloneji ... despre care am aflat de prin comentariile de pe acest site că sunt naziști și comuniști în același timp ... ai zice că da ...
Cam așa e
Amerlocu [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 1:05
-1/9
Cine nu cumpără gaz și petrol de la rusi, nu-l vizitează ca să se gudure pe lângă el la apogeul sancțiunilor (așa cum au facut-o atat Merkel cât si Manuel copilu' minune) se numeste că e slugă putleristă :)
si una dacica
ankido [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 15:00
+26/32
lupii liberi din Carpati :)
Victor Orban ,,profeteste" tot felul
Rahan5 [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 15:00
+18/38
de civilizatii (traditie de a ghicii din ghioc de la maica-sa lui Victor Orban).
Dar Victor Orban nu zice un cuvintel de civilizatia lui ma-sa.
Hai sa-i profetesc si eu :
1) Va fi o civilizatie tiganesca la Bombay de unde au venit neamurile lui Victor Orban si unde o sa se intoarca.
2) In Europa va fi o civilizatie europeana dupa plecarea neamurilor mamei lui Victor Orban inapoi la Bombay.
Foarte interesant.
adrian88000 [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 15:01
+2/20
Oare cum va arata civilizatia crestin-musulmana ?
viziteaza FR, BE, NL, DE...
demaGOGU [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 15:51
-12/30
...si vei afla pe pielea ta.

hint: you dont want that.
Ciudat cum romanii te contrazic
telox [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 16:50
+15/29
prefera sa plece din Romania exact in tarile alea "islamizate". Cand stai prea mult pe net ajungi sa crezi in toate prostiile pe care le citesti acolo si incepi sa traiesti intr-o realitate paralela: Soros, invazia musulmana, elitele globaliste etc.
zise
nahir [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 17:38
+13/27
gogu din pusta siberiană, foarte mulțumit de iurta lui.
O să fie mai mult musulmană ...
BlaBla1234 [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 17:50
-11/25
cu ce creștini mai sunt pe post de dhimmī ... dar presupun că a vrut să fie și el finuț
....
Sarmis [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 15:03
+24/44
Civilizatia e de un singur fel Orbane. Cu siguranta insa tu, Dragnea sau Putin nu sunteti parte.
Daca o sa fie asa,
Liv0007 [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 15:17
0/10
sunt curios care o sa prospere.
In schimbari oamenii pot sa vada oportunitati sau pericole.
Orban - construim o democratie crestina
Mondialul [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 15:20
-17/33
Viktor Orban: “We’re Building a Christian Democracy”

https://www.youtube.com/watch?v=5A-BfS6Z5bc
Crestina sau cretina?
bestol [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 16:05
+16/36
Ca si Dragnea vrea sa construiasca una la fel.
mai studiaza un pic
AliKimiku [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 18:46
-6/20
Si vei vedea diferente imense intre Orban si Dragnea.
valorile UE sunt unice si sunt inscrise in tratate
moka [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 15:41
+17/35
nu se refera la culoarea pielii sau la religia fiecaruia sau la orientarea sexuala.
UE este tanara - cateva zeci de ani
Mondialul [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 16:51
-14/24
Care e zero la nivelul istoriei; azi e, maine nu mai e. Este forma actuala de organizare a acestui spatiu la origine hotarata de SUA si Anglia in principal, care ambele nu o mai gireaza in forma actuala.


Civilizatia europeana in schimb ..pentru ea merita luptat, chiar daca ne intoarcem in timp la niste idei mai de bun simt. Chiar cei care au gandit originile UE actuale isi dau seama ca drumul actual nu e cel corect - prea multe inechitati care nu mai pot fii acoperite.

Chiar Sua si Anglia trec printr-o schimbare de paradigma.
Civilizatia europeana actuala e buna
karas [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 18:40
+7/21
Nu vrem sa ne intoarcem la arderile pe rug sau ghetouri pentru evrei.
Nici musulmanii nu vor asta
Amerlocu [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 22:16
-4/6
Ei nu vor să-i bage pe evrei in ghetouri. Ei vor să-i lichideze direct.
Care sunt acele valori ale UE?
BlaBla1234 [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 17:35
-11/25
Le poți enumera, te rog.
pentru BlaBla
adrian88000 [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 23:11
-2/8
Cum sa le enumere daca el nu stie sa numere pana la 2 ?!
mdea, numai ca unele religii sunt mai egale decat
AliKimiku [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 18:51
-8/16
decat altele.
Spune-mi te rog, dl. Valori unice, ai auzit vreodata cuvantul christianofobie? dar de islamofobie?
de cate ori
AliKimiku [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 22:25
+1/3
si in ce context?
Migratia ca si arma
Mondialul [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 15:47
-14/30
Strategie si planning:
https://www.youtube.com/watch?v=zCx18om9tJw
Teoria conspiratiei
telox [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 16:54
+13/31
Soros, Kalergi Plan si alte prostii comice.
Val de tâmpenii
UnMagyar [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 17:52
-12/34
Stimați comentatori. Dacă ați fi tăcut ați fi rămas înțelepți. De mult n-am citit atâtea tâmpenii legat de o știre. Nu știu ce este mai grav: să debitați prostii din elan propriu sau s-o faceți pe bani. Un jurnalist a întrebat: de ce se supără Orbán când vede că majoritatea presei naționale și internaționale este împotriva lui. El a răspuns: nu este supărat, doar constată. Situația astăzi este asat pentru că presa este dominată de progresisti/ liberali/ globaliști socializați în acest spirit. Dar asta se va schimba. Curând. Nu trebuie să se supere nimeni. Se va schimba. De ce? pentru că poiltica prog/lib/glob este sinucigașă, distrugătoare de natură și de societăți. Prieteni, așezați-vă și gândiți puțin: nu se poate să nu observați realitatea.
Ai uitat de reptilieni
karas [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 18:42
+9/23
"Situația astăzi este asat pentru că presa este dominată de progresisti/ liberali/ globaliști socializați în acest spirit."

:))))
karasule, ai trait i comunism peste varsta de 10
AliKimiku [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 21:41
-1/9
ani
Ca sa iti ramana si niste amintiri palpabile?
Daca nu, o sa afli ca reptilienii sunt mici copii pe langa ce iti pregatesc progesistii/globalistii cuplati cu neomarxistii si tehnologia.
Macar ai vazut filmuletul ala cu '1984? ala cu porcusorii? acolo o sa fii fraiere, numai ca tu o sa fii oaia progresista care zice ...mee! cand e dusa la taiere.
Stiu ca toti sperati sa fiti porcusorii din varful ecosistemului( ca actuali Dragnofili) dar va asigur ca fiecare revolutie si pseudo-revolutie isi are idotii utili si isi mananca inevitabil progeniturile si avortonii.
Chiar și alde Pravda & Scânteia
Amerlocu [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 22:21
-2/8
asa debile cum erau și au otrăvit mintile a 2-3 generații. Ăștia de azi sunt mult mai mulți mai convingători și periculoși...
Sunt invidios
Observatory [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 19:35
-5/17
ce viitor strălucit are Europa , unde Hassan and Hussein vor conduce Europa , școala se face la Londra, Paris și Berlin !
Orban a distrus democratia in Ungaria
sprite [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 20:04
+8/20
acum da lectii de civilizatie. A politizat justitia, a pus sub control presa, guverneaza prin manipulare si frica. Un fost promotor al democratiei transformat peste noapte in putinist iliberal cu tendinte fasciste si anti-europene. Dragnea imprumuta din arsenalul propagandistic al lui Orban si isi supune poporul la acelasi experiment sinistru.
nu il mai comparati cu Dragnea
AliKimiku [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 21:42
-4/8
e absurd
Absurd nu e
boink [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 0:44
+4/8
Orban si Dragnea sunt nationalisti. Ambii urla la Europa. Ambii au pus taxe pe banci. Ambii ataca multinationalele. Ambii injura presa, Ambii au facut harcea parcea justitia. Ambii se lauda cu cresterea economica. Ambii iubesc Rusia.
mdea, numai ca
AliKimiku [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 9:21
0/2
Nemtii tot in Ungaria isi fac fabricile de masini.
Si Orban tot la 60% este(fata de 5% a lui Dragnea) iar fondurile euopene sunt cheltuite cam 90% fata de 10% la noi.
Dragnea nu e nationalist, e doar un infractor care vrea sa isi scape pielea.
Si Dragnea se lauda cu Dacia
boink [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 10:37
+1/3
PSD a castigat cu 60%. Nici Orban nu e nationalist, se foloseste pentru a se mentine la putere. Cum spuneam acelasi aluat, 2 scarbe care-si justifica asaltul asupra democratiei prin realizari economice.
Scoala KGB
arap [utilizator], Joi, 10 ianuarie 2019, 23:20
+5/11
Dupa dezintegrarea URSS Rusia nu mai e atat de puternica sa ameninte pe fata Occidentul asa ca foloseste o alta tactica: dezbina si cucereste. O foloseste ca sa slabeasca coeziunea interna a UE prin intarirea legaturilor cu partidele populiste, extremiste, eurofobe, prin sustinerea si promovarea politicienilor corupti, iliberali care ataca valorile europene, prin razboi informational care creeaza psihoze sociale pe teme false, Soros, migratia, dictatura Bruxelles-ului.

Creeaza falii intre est si vest prin cultivarea nationalismului, a sentimentului de inferioritate al esticilor, prin sustinerea ca estul este o colonie a vestului.

Pericolul care ne paste este ca UE sa se dezintegreze sub presiunea acestor lideri marioneta si a partidelor autoritare pe care le conduc, daca vreodata ajung sa constituie masa critica in institutiile europene.
Sluga putinista fata cu reactiunea
boink [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 0:42
+3/9
Orban spune povesti pentru prosti. Din pacate multi.