1 € 1 USD 4,3203vineri 05 iun 2020
Versiune
Mobile
Daca Intrebarea a fost adresata in soapta
un domn [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 10:41
+9/31
Unor babe si mosi ce folosesc aparate auditive atunci exista o explicatie !
asta face PSD
liviu_ [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 10:42
+22/36
o sa iesim din UE si o sa ajungem mai rau ca venezuela...

dar na... o meritam pentru ca suntem un popot de idioti!
Fiindca romanii asteapta UE sa le bage in traista
emil bobu [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 10:44
+27/37
Romanii cred ca vine UE si ne rezolva toate problemele, cand de fapt problemele noastre vin din ticalosia, lacomia, lenea romanilor si aici se pot rezolva.

Se vede mentalitatea romaneasca de forma "lasa ca vin altii si repara".

Singura solutie: propria evolutie.

Nu mai fiti lacomi, nu va mai inchinati la dictatori pentru o slujba la stat, nu mai cersiti spagi electorale, nu mai tolerati mizeria din spitale pentru un bacsis, mergeti si votati cu partide progresiste, nu cu dinozaurii comunisti - iata un inceput.
La referendum
Kosmos [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 10:46
+11/27
Sondajele anuntau participare de 60, 40 sau 30% .
Sondajele nu mai au credibilitate.
Acestia carora nu le place UE
Cuca [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 10:48
+19/25
au uitat, desigur, in ce mizerie traiam pana nu demult.

Sau nu stiu pentru ca sunt nascuti la ultima ploaie.... dar atunci ar trebui sa intrebe, sa se informeze.
50%
schumi [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 10:51
+20/22
sunt vreo 50 % care asteapta Uniunea sa il dea jos pe Dragnea :)...aceeasi care au asteptat pe altii sa-l dea jos pe Ceausescu.
Minciuni!
MirceaIo [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 10:52
+9/19
Manipulare, minciuni marca Dan Voiculescu!
cum spun francezii,
bancher [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 10:57
+20/26
,,Les roumaines sont tombes a tete''.
Pai oameni buni, daca iesim din UE , in primul rand pierdem dreptul la libera circulatie, si ajungem ca in 1995, cand ne trebuiau n vize ca sa mergem in Franta sau Germania ptr 2-3 zile. In al doilea rand vom avea taxe vamale la exporturile catre UE, si produsele noastre vor deveni necompetitive. Avand in vedere ca UE este principala piata de desfacere ptr noi, va dati seama cum vor scadea incasarile din export. In al treilea rand vom avea taxe de import, adica produsele importate din UE vor deveni mai scumpe pe piata interna...
Cu alte cuvinte va fi cum nu se poate mai rau, fara UE am ajunge ca sarbii, albanezii sau macedonenii, cu PIB de 3.5 mld euro.
Ca sa nu mai spun ca fara monitorizarea MCV pe justitie, Dragnea si compania vor face tot ce vor dori in tara asta.
tipic românesc
Mazeta [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 10:58
-16/30
Nici nu place, nici nu vrem să ieșim.
ignoranta
mike_the_hunter [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 11:00
+18/22
Multa lume spune din ignoranta ca nu le mai trebuie statutul de membru al UE. Nu au calatorit , nu au accesat sau beneficiat de proiecte europene, multi nici nu stiu bine sa citeasca si sa inteleaga ce citesc cu greu.Multi nu stiu ca beneficiaza masiv de fonduri europene, de exemplu agricultorii.
Iar ignoranta, lipsa de educatie poate creea spaime, frici, de care beneficiaza PSD in interes propriu.
35%
mitg [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 11:05
+13/19
Sa mai taie din hantene si Romania teve,
Pesta porcina
placintacubranza [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 11:06
+18/26
Poate nu ati bagat de seama, dar pe diverse canale (facebook, presa dubioasa pe subiecte agro) s-a indus ideea ca pesta porcina a fost adusa de vestici ca sa ne oblige sa cumparam de la ei carne de porc. Am auzit inclusiv teorii cu mari firma care aveau stocuri de carne ce urmau sa expire si d-aia s-ar fi declansat tot scandalul, unii sunt convinsi ca nici macar nu exista pesta porcina (cum nu exista nici gripa aviara). Romanii sunt foarte receptivi la teoria conspiratiei din pacate, am intalnit multi oameni care altfel injura PSD-ul sau pe Dragnea, dar inghit pe nemestecate toate teoriile astea. Teorii care, nu intamplator, ajuta PSD-ul sa scape de responsabilitate in fata alegatorilor, basca mai fac si jocul Rusiei prin decredibilizarea UE. Pur intamplator, desigur.

Parerea mea e ca o parte din aceasta scadere este cauzata si de aceasta manipulare care a trecut destul de neobservata prin presa.
perspectiva
Dedalus [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 11:16
+14/20
Acum ma credeti, sper, cand spuneam ca scopul real al referendumului este destabilizarea.

Guvernele incompetente sunt iarasi o arma de destabilizare in arsenalul unor puteri straine. Aceasta actiune slabeste increderea populati in cla sa politica, dar si indeamna la gasirea unui vinovat.

Acel vinovat nu trebuie sa fie unul real, e suficient ca populatia sa creada ca asa este.

Ne facem iluzii cand credem ca oamenii sunt imuni la propaganda. Nu sunt. Mai ales la cea purtata pe cai primitive, dar extrem de discrete.

Nu intamplator au fost atacate institutiile de baza ale statului. Nu are nici o importanta nici macar daca Dragnea are sau nu dreptate, nu au importanta legile justitiei. Toate acestea sunt reparabile, trecatoare.

Dar formarea unei atitudini ant-UE este un impact serios.Din pacate, nici UE nu are la indemana un arsenal de contracarere, din simplul motiv ca statele vechi nu s-au confruntat cu asa ceva.
Cei care sunt impotriva
Liv0007 [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 11:22
+11/21
sunt pensionari sau aproape de varsta pensionarii. Pentru ei situatia e dramatica, au motive serioase sa se gandeasca daca o sa mai aiba cine sa le plateasca pensiile. La viteza cu care fug romanii din tara, in curand nici pe politicieni nu o sa mai aiba cine sa-i tina in spate, asa ca fura si ei cat mai au ce.
Sa mai stati macar un an cu referendumul acela, pana reusesc sa-mi schimb cetatenia :)
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Miercuri, 17 octombrie 2018, 11:40
+1/11
Da
Tony_K [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 11:42
+2/6
In tara au ramas majoritatea , pensionari asistati si cei ce lucreaza la stat care nu stiu sa se descurce intr-un mediu competitiv si de aceea il urasc. Pe de alta parte EU nu ne-ajutat cu nimic in lupta pentru statul de drept in afara de cateva vorbe. Deci si cei care mai aveau o speranta , au fost dezamagiti de EU. Din pacate am fost abandonati si de SUA cu Trump pe post de clown. Viitorul e sumbru pentru Romania din pacate.
Este o presiune din ambele parti
Inapasevedeinvers [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 11:44
+10/14
Efectul propagandei antieuropene dusa mai mult sau mai putin pe fata de grupul infractional organizat ca partid si care controleaza tara aproape total, se suprapune cu dezamagirea celorlalti care vad ca UE nu se implica suficient de mult in rezolvarea "cazului".
Din pacate pozitiile sunt oarecum simetrice: unii stau cu mana intinsa la dragnea, sa le "dea" ceilalti stau cu mana intinsa la Europa, sa ii dea afara pe infractori.
romanii sunt europeni ?
Poiana lui Occam [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 11:46
+1/13
Mojicia, hotia si tupeul par sa fie apreciate si votate de popor.
Iar altii prefera sa stea pe margine si sa sparga seminte. Ca s-au saturat sa voteze raul cel mai mic.
Toate e aceeasi mizerie.
Aferim
arguably, pentru cea mai neagra...
demaGOGU [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 11:46
+5/7
..perioada din istorie - economia la pamant, sistemele cheie educatie, sanatate, administratie, infra destructurate complet, cel putin 5 milioane de romani in pribegie - acest procent de 49% este enorm.
Comment sters de user
Lok [anonim], Miercuri, 17 octombrie 2018, 11:49
-7/19
Ue sau politicienii?
Toni_Romania [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 11:51
-3/9
Nu "Ue" e baiul ci politicienii nostri care nu se lupta cu Ue pt. interesul Romaniei. De ex. Ungaria, Polonia si Cehia sunt in Ue, si au la ele multe multinationale vest, dar guvernele lor sunt compuse din patrioti care se lupta pt. interesul tarii. Si nu fac orice li se cere pt. spagi. Si mai pun si “piciorul in prag”, ref. la unele directive aberante (ca Ue are si din astea).
UE schimbă mereu regulile, asta e problema
Harald [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 12:00
-5/19
Românii au acceptat aderarea la UE în 1999, nu astăzi. Iar ea s-a produs în 2007, nu astăzi. Ulterior, după aderare, UE a venit mereu cu noi și noi reguli impuse, asta irită oamenii.

Acordul românilor pentru șirul nesfârșit de măsuri care vin de la Bruxelles nu este nici necesar, nici solicitat. România este mereu obligată să accepte, chiar nu are alternativă, iar asta creează explicabil ostilitate. Românii văd cu ochii lor ce se întâmplă, n-au nevoie de activiști de la care ”să se informeze”. UE crede că mai multă propagandă e soluția, dar se înșeală.

România e periferie, la fel ca UK. Majoritatea beneficiilor sunt pentru zonele centrale din UE, cu cât o zonă e mai departe de Frankfurt, cu-atât scad și beneficiile. România nu prinde din urmă Germania datorită UE, România rămâne și mai în urmă datorită UE.
Propaganda UE e tot propagandă
Harald [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 12:06
-5/11
A blama propaganda rușilor simultan cu a nega propaganda nemților nu păcălește pe nimeni.

Formarea unei atitudini anti-UE este în primul rînd meritul UE. Oamenii s-au săturat de propagandă, nu o vor accepta cu plăcere pe cea de la Berlin sau de la Bruxelles, sunt agasați de ea.
Romanii au perceput UE ca fiind prea anemica
Habermas [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 12:06
+2/6
in reactia ei fata de distrugerile produse de Dragnea si mafiotii lui. De aia. A fost o perioada emotionala (si inca este), ceea ce explica scaderea brusca.

"La ce ne mai trebuie UE daca aia nu, aia nu, astia face ce vor, suntem lasati de izbeliste".
exact
toxx [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 12:07
+6/8
cum asteapta ca jandarmii sa le puna sacii de nisip la inundatii in timp ce ei stau pe margine savurand o bere
Pensionarii si-au facut-o cu mana lor
ABBV [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 12:09
+4/6
au votat ani si ani fsn psd , success la pensie! Sunt in continuare prea multi comunisti si bisnitari in conducere. In momentul cand exista o incercare de civilizare mai fortata....

Exemplu:
https://adevarul.ro/news/societate/video-razboiul-neamtuluicu-romanii-sunteti-taracorupta-totul-corupt-aici-1_5bc5f746df52022f7590fedf/index.html?utm_source=stirilepro&utm_medium=cross

toti incultii se vaicaresc se dau de ceasul mortii ..... avem o masa mare de tineri care sunt la fel de prost crescutii "gunoiul pe geamul masini" etc .... Avem generatii care au invatat de la parinti ca trebuie sa vina alti sa ne faca sa ne ajute etc. Metaforic spus ...."pana nu puneti mana pe coada lopeti" sa faceti ceva pentru voi nu va face nimeni!

Pana nu vom putea macar maimute fi, sa copiem din vest. S-au pana nu vom renunta la tot ce inseamna institutie capusa ....gen primari de sat cu 100 de oameni ...cu primari cu pensii speciale *(a se vedea in alte tarii europene primarii nu au nici macar salar la asezarii asa mici, au job separat)....Culte religioase finantate de stat ......Asistatii sociali cu vile.....etc....
Oficial sunt 3 milioane de romani in EU.
Alui [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 12:11
+4/6
Neoficial probabil sunt 5 milioane. Din aia sigur n-a participat la sondaj niciunul. Sa fie doar 3 milioane, din 20 de milioane total, reprezintă 15%. 49% din cei din țara sunt de acord ca EU e bun. Din cei 3-5 milioane din diaspora, dacă ar crede ca apartenența la EU ar fi un lucru rău, n-ar sta acolo. Deci minim 15% dintre romani care au o părere buna despre EU, n-au fost luați in considerare. Totalul real e ca minim 64% dintre romani au o părere buna despre EU!
si daca iesim din UE
toxx [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 12:12
+4/6
cine garanteaza ca se intorc toti aia 4 milioane care au plecat inclusiv eu sa vin sa platesc pensiile unora care au adus situatia de la momentul respectiv asa cum va fi ?

O sa fac tot ce imi sta putinta sa pun degetul pe orice loc de pe planeta asta si acolo sa ma duc , asta nu e doar parerea mea, am auzit pe multi care nu accepta sa fie constransi sa ia o decizie de viata decat daca o iau ei singuri. Si cred ca romanii se vor intoarce daca tara asta se va schimba in bine.

Am discutii cu niste colegi de-ai mei de prin Egipt, Iordan, Turcia si cand le povestesc ce se intampla in Romania, oamenii imi spun ca FIX acelasi lucru se intampla si la ei in tara sau s-a intampla de ceva timp mai mult. Invariabil pe orice subiect.
hehe
transpenibilus [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 12:13
+5/9
De fapt vrem in URSS da inca nu ne-ai explicat destul.
corect
Point [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 12:13
-2/10
pacat ca ''popotul'' asta de idioti nu are cum sa scape de niste fiii nerecunoscatori.de ex retragandu-le cetatenia.pe care sper din suflet sa nu o ai si sa te fi nascut in frumoasa siberie.
aaaanyway,nu va mai agitati mai comentatorilor,ca nu e aparuta de nicaieri manaria asta.invatati sa mai cautati si-n alte parti si sa legati ''stirile''
temporizarea asta nu va da dracului de gandit?
manipularea cu sondajele e treaba veche,testata
si refolosita in toate ocaziile
Daca trecea, referendumul era inofensiv
D-or [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 12:16
-2/10
Asa, a provocat multa dezamagire si respingere.

Unii nu s-au dus la vot din prudenta (te-ai duce daca seful/patronul/profesorul tau e boicotant?), dar sperau ca totusi referendumul va trece si fara votul lor.

Acum au invatat lectia ca pasivitatea nu te duce prea departe si se vor razbuna pe viitoarele initiative.
in primul rand nu s-ar prezenta la vot decat 20%
Stefan534324 [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 12:21
+2/2
deci un astfel de referendum ar fi validat doar daca se renunta la prag, sau daca e organizat impreuna cu alegerile parlamentare/locale/prezidentiale. Ceea ce nu e exclus.
Rusia lucreaza din plin
paonipao [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 12:23
+6/8
la dezimformarea si destabilizarea UE!
S-a in ceput cu UK, in Italia se lucreaza din plin...nu mai vorbesc de tarile din fostul bloc sovietic.
Au aparut si in Romania voci tot mai insistente care cer iesirea RO din UE!
Vai, ce surpriza!
ww [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 12:24
-6/12
Oare au ajuns romanii sa inteleaga in sfarsit ca a fi o colonie a Occidentului e totuna cu a fi una ruseasca? Ce contribuie oare la acest euro-scepticism galopant? Saracirea planificata a populatiei? Nevoia de a-ti lua lumea in cap si a merge printre straini ca sa poti supravietui? Tragediile nationale precum emigrarea? Sa le fi povestit cei plecati rudelor de acasa ca sunt tratati ca animalele in vest?
Din nefericire pentru noi, nu s-a schimbat nimic din 2007 pana in prezent: avem acelasi stat puturos care traieste pe spatele celor care muncesc, aceleasi servicii medicale de ev mediu, drumuri ramase in urma cu 50 de ani fata de necesarul actual, acelasi invatamant primitiv.
Probabil romanii s-au saturat si de exploatarea salbatica din multinationale (vesnic neprofitabile, sarmanele), de demagogia politrucilor de la Bruxelles, de imposibilitatea reala de a accesa mult laudatele fonduri pentru dezvoltare.
Ceea ce le-a pus capac la toate a fost distrugerea Justitiei si statului de drept cu tacerea complice a Occidentului. Oare sa ne fi ajuns doi ani de "urmarim cu preocupare si interes"? Poate nu stiti, in popor a fost o sete nestinsa de dreptate sociala, iar cand oamenii vad ca lucrurile nici acum nu merg in directia buna, ba dimpotriva, atunci in ce sa mai spere?
Asadar, asta e cauza euro-scepticismului romanesc, lipsa schimbarilor si reformelor reale, pe care fiecare roman spera sa le simta in viata sa, la care se adauga intoarcerea fulgeratoare a tarii in urma cu 30 de ani de catre slugoii Occidentului. Probabil fiecare isi pune o intrebare de bun-simt: oare cum e posibil asa ceva in UE?
Haha
jeanvaljeanro [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 12:33
+2/6
Arata-ne sondajul cu 60 si 40% prezenta la referendum. E ca nu-l gasesti?
Comment sters de user
gorky.park [anonim], Miercuri, 17 octombrie 2018, 12:37
+1/5
Dar increderea romanilor in Romania?
VictorS [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 12:38
+5/7
Multi deja au votat deja Roexit dar invers decat s-ar crede.
tipic romanesc
srpc [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 12:42
-3/9
n-am incredere in tine, dar te urmez :))
De ce?
Ochii_pe_voi [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 12:43
+3/5
Oare pentru ca nu se mai pot fura paraii din UE? Cred ca cele 4 milioane de rmânia care au plecat scârbiti din acest teritoriu al jafului sunt de alta parere,
nu asteapta sa le bage in traista
srpc [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 12:46
-5/15
dar nici nu vor sa le ia din traista
Cine zice, ala e.
MarcelP [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 12:50
-4/14
Sper ca te mandresti cu asta si spui tuturor ca faci parte dintr-un popor de idioti. :) Concluzia o s-o traga ei de acolo-ncolo.
Halal sa-ti fie!
Nu e cale de intoarcere
tontu [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 12:52
+6/8
UE nu e chiar raiul visat, dar fara UE am fi in plop si plopul in aer. Capitalismul e nemilos, daca nu reusesti sa te adaptezi ramai mereu frustrat...
UE
Radu-Lucian [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 13:00
+3/5
Este o solutie viabila si de siguranta Nationala. Nimeni nu pomeneste de cauzele si indiferenta guvernelor, dupa 1990, fata de distrugerea economice a Romaniei. Noile investitii ar trebui aparate cu o legislatie dura ,care sa actioneze rapid in cazul jafurilor si recuperarea prejudiciilor de la cei care le-au provocat..
Adaptarea presupune munca
ABBV [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 13:47
+7/7
Nu sa stai ca planta, poate va ploua afara! Singurul iad e facut de politicieni care la randul lor sunt oglinda populatiei! Reflexia ei, asa ca nu va mirati.
Nimic nou deci
Barosanu_nr1 [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 13:52
+7/9
„17% dintre cei intervievați optând pentru un roexit”

Păi, ăștia sunt exact votanții PSD, nici nu puteau nimeri mai bine procentul.
o, da!
KayT [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 14:23
+7/13
De-aia "ramane" Romania in urma (de parca ar fi fost vreodata mai in fata). "Datorita" UE.

Nu din cauza coruptiei virulente, a celui mai mare procent de analfabeti din Europa, a emigratiei enorme (cea mai mare din lume!!!), a dezastrului din educatie...

Nu! Romania ramane in urma din pricina EU. Logic.
nu ma mir deloc
KayT [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 14:31
+5/5
Toata propaganda platita si coordonata de la Kremlin trebuia sa dea roade si in Romania, mai devreme sau mai tarziu. Si inca nu suntem la fel de eurosceptici ca altii, vezi Polonia sau Ungaria.
Diferenta e ca pe noi nu o sa incerce nimeni sa ne opreasca sa iesim, ba din contra. Si dupa aia sa vezi distractie!
partide progreiste
Point [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 14:39
+3/7
bre,mata vazusi cam ce facura progresistii matale din biata iuropa?
Ue are o regula:
bancher [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 14:44
+7/9
Vrei sa fii in UE, pune mana si munceste nu sta la intins mana dupa ajutoare europene.
Nu mai spune tu ca vine UE si te impiedica sa muncesti, ca nu este asa....noi singuri ne impiedicam, cu Dragnea si Tudorel Toader in frunte.
multe
Dedalus [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 14:51
+3/3
Sunt multe cauze.

Eu am semnalat numai una dintre ele, pe cea rar discutata.

===

Oricat ar fi de blamata, hai sa ne gandim cum ne-ar fi fost si mai ales cum ne-ar fi in afara UE.

@Kurt amintea de necesitatea mentalitatii pro-liberale pentru a sustine un stat liberal (am sintetizat o lunga discutie de pe Contributors). Dar oricum ar fi, a trai foarte bine fara sa muncesti - cazul Ro - indeamna la a trai si mai bine, muncind si mai putin. Si cum UE nu ne lasa, iaca si un alt motiv :-)
din pacate
Point [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 14:56
-1/3
multi nu au luat in considerare efectele ''referendumului''.spatistii au sarit de cur in sus,familistii mureau cu icoanele in maini,biserica se baga unde nu-i fierbe oala.scenariul perfect pt destabilizarea Tarii.oricare ar fi fost rezultatul,scopul era si este in continuare,invrajbirea romanilor si formarea de tabere adverse,pe principii fals agitate
increderea in UE
Filon [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:10
+3/3
UE se misca prea incet fata de PSD, penrtu acestia este nevoie de de o lovitura KO nu de ingrijorari stil Iohanis. Sa la spuna clar ca nu agreeaza hoti, sa taie orice facilitate penrtu romani, inclusiv calatoriile si lucrul in alte state, temporar, rezultatul va fi scoaterea de la putere a psd-ului si clicii lor de p4nali si hoti.
Scaderea in sondaje este tocmai datorita incetinelii de reactie importiva faradelegilor si aberatiilor legislative ale guvernantilor. Sondajul privit corect arata exact incetineala UE de a reactiona importiva clicii psd.
Din păcate
Observatory [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:17
-2/6
romanii au fost “calariti” de sute de ani, ca era imperiul otoman, rușii sau EU , nu are importantă , avem “tradiție “ ca cineva sa conducă destinele poporului ...
Cu părere de rău , România este prea saraca cu duhul sa se conducă singura...deci, nu exista o alta varianta ...
Aveți nevoie de un “călăreț”
UE te determină să nu muncești
Harald [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:28
-2/10
Reglementările aberante ale UE cresc cheltuielile și parafiscalitatea până la un nivel la care nu mai merită să mai muncești. Pentru ce aș munci eu, ca să iei tu caimacul? :)
Germania ti-a distrus Educatia???
Dalinar [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:29
+5/9
Germania iti tine spitalele infecte? Germania nu iti face drumuri? Germania ti-a eliminat orice standard, tehince, economice sau morale???? Germania te forteaza sa papi samburi in fata scarii in loc sa muncesti???
...
Sarmis [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:32
+3/5
Mie imi scapa sincer sa fiu ce faci tu zilnic ca si cetatean al unei colonii.

Evident nimic....
La fel ca si alte cateva milioane de bocitoare care asteapta sa le "dea" cineva ceva. Nu conteaza cine, guvernul, parlamentu', UE.

Macar un pachet cu zahar....ceva.

Si vai...nenorocitii de la UE cum s-au asezat in cur pe sosea si nu lasa bravul popor si luminatii lui conducatori sa faca autostrazi cu bani europeni, spitale, statii spatiale si alte lucruri minunate.

Desigur pentru ca suntem colonie. Vor sa ne tina in bezna nenorocitii.
Comment sters de user
Lok [anonim], Miercuri, 17 octombrie 2018, 16:37
+5/5
Chiar crezi că stau în fața scării?!
Harald [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 16:49
-6/8
Discursul tău dovedește ruptura între realitate și aplaudacii UE.
Nu ma refeream la tine
Dalinar [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 17:25
+5/5
Ci la Romanul care nu mai are incredere. Tara e plina de asistati care nu vor sa munceasca, de analfabeti care nu pot sa faca mai nimic, de lenesi care nu vor sa faca mai nimic.TU ai cerut sa intri in UE si ai fost acceptat. Ti s-a specificat care is conditiile, ti s-a spus ca o sa fii si ajutat financiar sa ii ajungi din urma sau sa atingi niste standarde cat de cat. Nu esti capabil, te scufunzi in balcanism fanariot cu influente rusesti, realizezi ca te indrepti spre o prapastie dar Racnesti ca UE e de vina pt Failure-ul tau. Nu e hilar, mind blowing???
In Cortul din Fata Scarii
un domn [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 18:38
+2/6
Da, acolo precum un crocodil spargi semintze
...... prietene ....
cbogdan [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 18:52
+2/4
Nimic mai adevarat. Te salut !
.... spre deosebire de ei .....
cbogdan [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 19:06
-1/3
Spre deosebire de ei tu ar trebui sa te culci.
Adaptarea presupune muncă pe forum? :)
Harald [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 19:24
-4/6
Așa este, politicienii de la Bruxelles sunt tot oglinda societăților din care provin. O parte dintre politicieni folosesc banii publici și pentru postaci pe forumuri.
Berlin vs Kremlin 1 - 1
Harald [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 19:25
-4/6
...
Continua
un domn [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 19:44
+4/6
Pare interesant cum ai inceput, insa nu demara cu peroratii, incearca sa furnizezi dovezi care sa iti sustina ideea
La Kremlin a dat gol Biserica Ucraineana
un domn [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 19:45
+5/5
Din acela la vinclu, sau intre picioarele Cracanatului
Da, esti nkvdist
un domn [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 19:50
+3/5
In Octombrie Rosu asa se propavaduia, exact cu ceea ce ai scris
Citeste si da mai departe
un domn [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 19:51
+3/3
Haznalele sa le “ajutam” https://campaniamea.de-clic.ro/petitions/stop-publicitatii-pe-televiziunile-mincinoase
Minusurile la orice comentariu decent
Harald [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 23:30
-1/3
Știi cum era Iliescu prin 1975? Eu știu, părea decent față de Ceaușescu, dar el de fapt tot un comunist era, chiar dacă era cu față umană.

Exact asta se întâmplă azi în România, există câțiva lideri socialiști cu față umană, par decenți prin comparație cu Dragnea, dar ei tot socialiști sunt. Iar activiștii lor dau minusuri la tot ce nu corespunde idealului socialist al omenirii.
22 ani trebe in UE sa fim
Lucian Ilea [utilizator], Joi, 18 octombrie 2018, 0:37
0/0
ca sa ajungem civilizatie planetara din medieval-nationalista-fascista-comunista-nazista

ma rog nuc red ca se va intampla asta
fiintele etice inconstiente au o revolutie la fiece 30,34 ani
ultima a fost in 1989 decembrie 15-23

deci in 2020 martie e urmatoarea
si noi suntem in UE din 1 ianuarie 2007
deci avem nevoie sa fim pana in 2029
partea proasta e ca vine sf universului pana atuncea

era informationala:dec 1947-1999
era robotilor 1999-2016
era nanitilor 2016-2022
era stelara 2 ani
era galactica 8 luni
era universala 3 luni
era etic1 luna
Buna Dimineata
un domn [utilizator], Joi, 18 octombrie 2018, 6:52
+2/2
Concubinajul aka U$Lamul epic L Ai definit!
In rest Aceasta Situatie creata de socialistii P$D care cu mare admiratie ii portretizezi Este creata!
Treidecenii au facut si desfacut aliante DOAR pentru a FuraSocialDemocrat in Romania, este Corect? Nu imi raspunde, pot anticipa niste argumente puerile ale tale!
P.s daca vreodata intre 1975-1982 ai ascultat Metronom Duminical byrequest sau Teze si Antiteze la Paris, apai...ai ramas acel socialist al acelor ani, chiar daca acei ani pareau cu fata umana fata de prigoana alimentara,electrica si termica ce a urmat intre 1982 si...pana in prezent
Mai, tu esti acel Miner Folkist ?
un domn [utilizator], Joi, 18 octombrie 2018, 6:54
+2/2
Baimarean ? Care canta la Centrala Minelor si lua salariul de parca lucra in abataj?