Anul trecut, în Germania au venit mai mulți români decât sirieni (DW) - Hotnews Mobile
1 € 4,7729 1 USD 4,3159luni 18 nov 2019
Nu doar numărul contează
of of [utilizator], Marţi, 16 octombrie 2018, 15:05
-5/23
Contează diferențele culturale, impactul asupra societății etc.
Românii au venit la muncă și nu au pretenția să schimbe societatea germană, dimpotrivă, ar vrea să se integreze, dacă au de gând să rămână. Pe când musulmanii vor să rămână enclavizați și să-și păstreze identitatea culturală.

De câte agresiuni sunt resposabili românii?
asa o fi
KayT [utilizator], Marţi, 16 octombrie 2018, 16:51
+6/8
Dar personal nu prea vad la multele grupuri de muncitori in constructii de care s-a umplut intre timp Germania, si care injura in gura mare in romana prin toate mijloacele de transport in comun, vreo dorinta teribila de a se integra in ceva nemtesc.

Dar ma rog, astea sunt prejudecatile mele personale, la fel cum si dumneavostra le aveti evident pe ale dumneavostra.

Apropo de agresiuni, nu vreti sa stiti ce vorbesc anumiti romani cand cred ca nu ii intelege nimeni. Am avut parte recent de o astfel de experienta, in care cei doi s-au asezat langa mine in tren si au inceput sa vorbeasca despre mine si alti calatori; am vrut sa chem politia pentru ca, fiind femeie si calatorind singura, mi-a fost teama pentru siguranta mea.
hmmm
Point [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 9:56
-1/3
poate ne spuneti si despre grupurile de muncitori in constructii,care vb in araba si despre integrarea lor exemplara in absolutul german...
sau despre agresiunile si violurile romanilor,ascunse cu atata grija de politia germana.ceva cu o gara,parca,sau concerte sau ptreceri de anul nou...va rog ajutati-ma,am uitat
sau de milioanele de romani care stau acasa si primesc casa si bani de la statul german,sa stie toata lumea si sa se minuneze de traiul dus de romani in afara tarii.
ahhh sau romanii nostrii jucand taharushul in germania.niste bestii!
hm
KayT [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 13:01
-1/1
Eu va vorbesc de constatarile mele personale, avand in vedere ca traiesc in Germania de mai bine de un deceniu.

Altii, in comentariile de mai jos, va vorbesc de statistici oficiale si nesubiective.

Dumneavostra imi vorbiti despre ce exact? Despre "Lügepresse" si despre "gefühlte Fakten"? Sau nici macar nu ati trecut prin Germania si prin urmare habar nu aveti?
sincer
Point [utilizator], Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:14
+1/1
cred din toata inima ca nemtii isi merita soarta
dvs sunteti exemplul cel mai bun de orbire pe motive de PC.pt dvs romanii sunt cei mai rai din germania si mai ales din UE,ei sunt motivul si mai ales creatorii crizei profunde de identitate a ue.da,doar ei,romanii!
refuzati sa realizati enorma prapastie intre politicienii nemti/ue si vointa alegatorilor.
doamna,va implor sa-mi spuneti cate zone no go sunt in marile orase germane.si mai ales de cine sunt locuite
inainte de musulmani au fost romanii
keres [utilizator], Marţi, 16 octombrie 2018, 17:48
+5/7
si ei erau injurati la fel cum sunt acum astia. Si despre romani se zicea ca sunt salbatici, infractori, nu se integreaza, au venit la furat, sunt lenesi, etc.
Foarte multe infractiuni
Liv0007 [utilizator], Marţi, 16 octombrie 2018, 17:57
+4/8
sunt comise de romani, in special spargerile de locuinte si furturile din magazine.
Eram intr-o seara pe balcon si l-am vazut pe unu cu o sapca trasa pe ochi ce incerca usa de la intrare in scara, fiind convins ca e roman, l-am intrebat ce face? a raspuns ca a gresit usa.
Eu unul prefer compania unui musulman decat a unui roman. Contrar prejudecatilor celor care nu au stat de vorba in viata lor cu un musulman, sunt oameni mult mai civilizati decat majoritatea romanilor.
lol
chillbill [utilizator], Marţi, 16 octombrie 2018, 18:07
+4/4
ai ramane uimit! cam la fel de multe ca si orice alta etnie: germani, sirieni, bulgari, etc..
La o cautare rapida
Liv0007 [utilizator], Marţi, 16 octombrie 2018, 18:24
+5/7
dupa statisticile prezentate de politie, romanii (6,2% din ifractiuni) au fost pe locul 3 la infractionalitate dupa turci (12,6%) si italieni (6,8%). Insa sa nu uitam ca turcii (1,5 mil) sunt mult mai numerosi in Germania, asta inseamna ca procentul romanilor (520 mii) infractori este mult mai mare. Italieni sunt 611 mii.
Sirienii au produs 4,8% din infractiuni si sunt 640 mii.
propaganda ieftina
Kosmos [utilizator], Marţi, 16 octombrie 2018, 18:37
-5/7
Si pe musulmani cine i-a alungat din tarile lor?
Am intalnit
Coco_papagal [utilizator], Marţi, 16 octombrie 2018, 18:44
+6/8
multi romani cinstiti, onesti si muncitori. Insa suntem si foarte multi needucati, prost crescuti, hoti, borfasi si curve care rup puful.Asa ca eu ca roman ma abtin sa ii calific/descalific pe altii atata timp cat avem de muncit cu noi insine. Lasa i pe nemti sa discute si sa decida despre emigrantii lor iar noi eventual sa discutam despre ai nostri.
poate
alex34 [utilizator], Marţi, 16 octombrie 2018, 18:10
-3/5
mai multi romani cu acte decat sirieni cu acte..