Biserica Ortodoxă Rusă va rupe legăturile cu Constantinopolul (presă) - Hotnews Mobile
1 € 4,7556 1 USD 4,2732duminică 20 oct 2019
hait!
Mazeta [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 9:13
-9/17
In 1992 the Russian Orthodox priest and Soviet dissident Fr. Gleb Yakunin accused Exarch Filaret of having been an informer for the KGB. Father Gleb stated that he had seen KGB files which listed Exarch Filaret's codename as Antonov.
barna din ochiul lui Kiril?
AliKimiku [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 10:32
+9/9
Tactici KGB-iste
In timp ce nea Kiril e ditamai KGB-istul(general cica) postacii de la Sputnik vin sa ne explice ca Filaret asta a fost informator.
E ca atunci cand javrele lui Voiculescu o acuzau pe Mona Musca.
mda...
SvarogMcFayden [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 10:51
+7/7
Voi turnatorii va cam cunoasteti intre voi.
Soviet
deville2010 [utilizator], Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 7:54
+2/2
Kamarad Mazetovici.Privet!
...
tirolez [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 9:20
+6/6
Nici astia n-au vrut sa salveze ortodoxia, la fel ca romanii. Daca nu erau tot din cadrul bisericii probabil ii anuntau si pe ei ca nu-i mai impartasesc/cununa/boteaza/ingroapa.
Cel mai bun patriarh este Vladimir Putin.
bancher [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 13:54
+1/1
de asta biserica rusa a rupt relatiile cu Constantinopolul.
Multa Placutza (Suedeza) Finlandeza
un domn [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 9:23
+12/14
(Simo Hayha, dezinfectant profesional impotriva URSS) iti doresc Gaspadin Kiril!
Suferă de autocefalie...
BEDE [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 9:26
+10/10
Apostolul Pavel spune "Hristos este capul bisericii". Atunci, toate aceste organizații numite biserici, care mai sunt și autocefale înseamnă că nu sunt biserica lui Hristos... Bisericile naționale și autocefale au ajuns să-i îndemne pe credincioșii lor să se războiască cu alți creștini din alte biserici.
Tare trist.
Corect dar...
SvarogMcFayden [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 11:00
+5/5
aici e vorba de iesirea unei tari de sub influenta coloniala a unui imperiu.
Biserica ortodoxa rusa n-are de mult nimic de a face cu spiritualitatea fiind doar o subdivizie a kgb-ului.
Ei și?
asavreau [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 9:59
+7/7
Biserica Ortodoxă rusă se vrea buricul pământului!De ce ar fi bisericile ortodoxe subordonate Moscovei?Ce,plătește Moscova pentru ele?Sunt făcute de Moscova?Nu,sunt făcute și finanțate de populația autohtonă și este normal să nu aibă o subordonare extrastatală.Cât despre relații,normal ar fi ca toate cultele de pe glob să aibă relații între ele,nu au motiv de ceartă și dihonie,pentru-că dacă au motiv de ceartă și dihonie Dumnezeu îi pedepsește.Kirill nu le are cu cele sfinte dacă a intrat dihonia în el.Normal ar fi să-i felicite pe ucraineni și să vrea o colaborare creștinească,ca între biserici surori.
Habar nu avem ... da' avem opinii!
ZVrk [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 18:53
-1/1
Ma intreb daca cei care comenteaza sincer (nu cei aflati in schimbul 2) au idee despre ce e vorba?
Biserica ortodoxa ucrainiana exista dar nu este "autocefala" (nu e subordonata direct la Bizant ci la rusi). Daca ei cereau independenta mi se parea OK - remarca: habar n-am de canoanele bisericilor, daca e ok si dupa regulile lor!).
Dar e vorba de o "biserica noua" facuta de un fost preot excomunicat. E adevarat il sprijina si statul ucrainian si statele unite ... deci e "adevarat". Ce vrea el? Sa preia averile bisericiii canonice ucrainiene si pe enoriasi - pe aia chiar si cu forta!.
In traducere romaneasca, ar fi ca si cum Pomohaci cel dat afara si-ar face "biserica lui" si ar cere "independenta de BOR. Eventual si o cota parte din proprietati. Next step eventual ii face greco-catolici sau direct catolici curati.
In orice domeniu, Rusilor le place
Habermas [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 10:22
+5/5
sa se autopropuna sa vorbeasca ei pentru altii, eventual pentru toata lumea daca se poate. Iar daca nu li se permite, atunci rup legaturile ...

Rusii nu-s intregi la minte.
Tot un drak!
Namaste [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 10:55
+2/6
Fanariotii de Kiev, de Moskva, de Istanbul, de Sofia sau de Bucuresti, tot fanarioti sunt! Cand se ciondanesc e fain, e "spiritualitatea crestineasca" in actiune, ne bucuram sa aflam...;-)
Prea cuviosii KGB-ei Kiril si Vladimir si-au luat
AliKimiku [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 10:56
+5/5
O ditamai placuta in fata.
Au vrut Crimeea, au pierdut Ucraina.
Simplu de tot.
Cu tot suportul de plastic
un domn [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 14:10
+2/2
Pe care sta Placutza ( sau mai ca la Gara...pana la capat, inclusiv cotorul)