Pepene românesc cu pământ pe el. Crimă. Risc și competiție - dezbatere în supermarketul de pe intrarea Tarcău - București - Hotnews Mobile
1 € 4,7729 1 USD 4,3159luni 18 nov 2019
parere proprie
TicTac [anonim], Luni, 27 august 2018, 17:24
-12/20
Daca era 1-3 pepeni cu pamant nu era mare lucru, mai multi arata dezinteres, mizerie... si este o problema.
ca persoana urbana,
bancher [utilizator], Marţi, 28 august 2018, 9:58
+1/7
prefere pepenele fara pamant.
Cat despre povestea ca pepenele cu pamant e in mod automat bun la gust, e o prostie. In piata Sebastian vine in fiecare an o taranca care spune ca e din Dabuleni, cu pepeni murdari de pamant....dar nu au niciun gust. Mai dulci erau cei din piata, cumparati de la intermediari. Pana la urma a venit un control si baba nici macar nu era din Dabuleni....
Asa ca mai lasati-ma cu povestea ca pepenii murdari sunt si buni.
intr-adevar
nea_caisa [utilizator], Marţi, 28 august 2018, 11:16
+9/9
fermierul roman mere la camp cu ce are, adica nevasta, copii, sapa. mare lucru daca are un tractor sau macar acces la unul.

fermierul european mere la camp cu tractorul. in remorca sade un plug, o grapa, un discuitor, o semanatoare. in sopron mai sade o instalatie de sortat, una de spalat si eventual una de ambalat, daca doreste sa-si comercializeze singur produsele. toate astea subventionate de stat.

intr-adevar, dezinteres total. dar nu din partea taranului. saracul taran ar da orice sa mance o pita alba dar pana la Dumnezeu te mananca sfintii. in cazul nostru: importatorii, directiile agricole si sanitar veterinare, politia.

eu prefer sa-mi spal fructele si legumele de praf si pamant decat de substantele cu care is poleite sa arate bine in supermarket.
Explicatia este foarte simpla
placintacubranza [utilizator], Luni, 27 august 2018, 17:25
-6/22
La piata daca pepenele are pamant pe el nu-i problema, vanzatorul ti-l punein traista si il mai atingi cand ajungi acasa.

La supermarket cum faci cu pepenele cu pamant, ca nu e nimeni sa ti-l puna in cos? Pui mana pe el, te murdaresti si ramai cu pamant/noroi pe mana. Si dup-aia te uiti lung daca esti fara nevasta care ar putea sa aiba vreun servetel prin poseta.
Stil greu de inteles
Robert M [utilizator], Luni, 27 august 2018, 17:55
+9/25
Ce fel de articol este acesta si cui ii este adresat ?
Este scris intr-un stil complicat si greu de citit.
stil
motoc [anonim], Luni, 27 august 2018, 21:27
-4/14
E stilul cuiva care a uitat ce vrea sa spuna.
Adica un mod de-a face pe interesantul
Articol excelent
Godzillagrrr [utilizator], Luni, 27 august 2018, 22:26
+3/17
E un articol excelent, scris de un jurnalist excelent.
iar ai incurcat prafurile...
Ponta [utilizator], Marţi, 28 august 2018, 8:30
+1/3
.. mai incearca.
deci marea problema...
Foxcrawl.com [utilizator], Luni, 27 august 2018, 18:52
+7/7
e o chestie de estetica. Acum cred ca nu e o dificultate ca pepenii sa fie curatati de pamant. Daca supermarketurile fac contracte cu taranii, sunt sigur ca acestia din urma ar aduce pepenii oglinda.
ce-nseamna sa fii prost si cu aere de
kkciosuldelahamangia [utilizator], Luni, 27 august 2018, 20:49
+12/12
'telectual si accente de snobism.
d'aia gasesti in supermarcheturi rosii fara gust si care tin un cincinal, mezeluri fara carne(parca au pus niste idioti o reclama cu ,,mai multa carne''), branzeturi care nu-s din lapte, struguri cu boabe moi fara gust, mere cu gust de cartofi, cartofi care se strica in doua zile, etc, etc.
pai, da...
CIC [anonim], Marţi, 28 august 2018, 11:26
+7/7
gaseseti toate astea pentru ca noi, clientii le cumparam... daca le-am lasa sa se strice prin galantare retailer-ul ar schimba marfa, ca nu doreste sa falimenteze...

e ca prostitutia: nimeni nu e de acord cu asta, dar clienti cu duiumul...
...
7cats [utilizator], Luni, 27 august 2018, 21:56
+14/14
Pepenele trebuia sa aibă urme de plastic.nicidecum de pamant!!!!
cand culegi pepenele de jos
bancher [utilizator], Marţi, 28 august 2018, 11:18
+3/5
nu te impiedica nimeni sa cureti pamantul de pe el (intai cu cutitul, apoi il stergi cu o carpa). Nu sa mi-l vinzi mie, ca orasean, murdar de pamant, de stau 10 min sa il spal in chiuveta.
Pepene romanesc ...
Teodor Burtila [anonim], Luni, 27 august 2018, 22:03
+8/12
Handicapatul ala habar nu are ca painea alba se face din pamant negru, ...
articol de umplutura
Dragos [anonim], Marţi, 28 august 2018, 10:07
-1/7
ce ziarist exceptional era eugen istodor si ce a ajuns.
N-am inteles
Matrix [anonim], Marţi, 28 august 2018, 10:49
+3/3
N-am inteles daca articolul este ironic la adresa cumparatorului imbecil, sau ii da dreptate acestuia ...
Pamant
Savin [anonim], Marţi, 28 august 2018, 11:35
+1/3
Nene autorule,
Problema pepenelui cu pamant nu este faptul ca e murdar, ci ca trebuie sa platesti pamantul la pret de pepene. NU iti doresc ca felia de pepene cu pamant sa-ti pice matale in farfurie!
vreti bio ? mancati pamant
andreiu [utilizator], Marţi, 28 august 2018, 12:10
+6/6
Dap, toti vrem fructe crescute din pamant, bio, dar ma intreb cati au cumparat din supermarket un pepene plin de pamant care nu incape in nici o punga..?.
Marfa buna...
Coco [anonim], Miercuri, 29 august 2018, 11:23
+1/1
...si de calitate vrea tot omul,nu mergem la cumparaturi in smoking,dar nici in salopeta,asa ca produsele trebuie sa fie curate,chiar si pepenii.Nu e placut pentru nimeni sa ia in brate un ditamai pepenele plin de pamant !