1 € 1 USD 4,1999duminică 19 sep 2021
Versiune
Mobile
Pffff, nepoată de popă...
iancu jianu [anonim], Luni, 2 iulie 2018, 11:03
-19/37
Cine a venit să ne țină pleafturi despre bani...
autismul elitelor nu cunoaste limite...
demaGOGU [anonim], Luni, 2 iulie 2018, 11:13
-15/29
...dar nu va surprinde pe nimeni cand vor fi alungati cu furci si topoare de furia maselor pauperizate.
....
tirolez [utilizator], Luni, 2 iulie 2018, 11:47
+14/20
Stai linistit, le mai da Dragnea 10 de ron la pensie, calatorii nelimitate cu trenul, spor de stress la toti bugetarii. Bonus, se lupta cu Soros!
Incepuse frumos articolul
ciuma.rosie [utilizator], Luni, 2 iulie 2018, 12:11
+6/28
...cand insa am ajuns la bunicul "popa" am renuntat sa citesc. Toti popii, fara exceptie, sunt niste securisti si agenti electorali ai psd-ului. Pe vremea lui Ceausescu erau cei mai mari turnatori ...
oare ?
codrean [utilizator], Luni, 2 iulie 2018, 12:14
+13/15
Poate unii romani; eventual, multi romani.
De ce ne bagi pe toti in aceeasi oala ?
Exista si la noi oameni chibzuiti, cu bun simt. Multi !
Comportamentul "noilor imbogatiti" e cam la fel peste tot; nu in Romania s-a consacrat termenul ...
!
tudorr [utilizator], Luni, 2 iulie 2018, 12:26
+19/19
In occident intalnesti familii care sunt bogate de zeci, sute de ani, nu de 2-3 ani de cand au intrat in politica si in alte medii infractionale! De aici si diferenta intre cum isi gestioneaza banii si cum se prezinta in societate!
vad ca tuturor
clam51 [anonim], Luni, 2 iulie 2018, 12:29
+1/19
li se pare o problema bunicul-popa. ok, nimanui nu--i plac popii, dar eu as semnala alta problema> oare noi in tara asta nu avem niciun om de succes care sa nu fi avut banii mosteniti, primiti sau facuti din bisnita? gen, self-made man/woman, dar cinstit asa... nu cred sa existe nici macar unul. iar astia intre doua varste, vad ca toti, dar toti, au inceput ca bisnitari, imediat dupa revolutie!! cum sa faci articole laudative despre niste speculanti de cea mai joasa speta?? marii oameni de afaceri de azi sunt aia de vindeau blugi turcesti prin piete. si niciunul care sa fi fost genial, super inteligent, cu o idee unica, cu o munca remarcabila - nu, doar bisnitari pe care -i ridicam azi in slavi.
la americani, daca arati prea ostenativ
bancher [utilizator], Luni, 2 iulie 2018, 12:30
+10/16
ca ai bunuri, aur, bijuterii, diamante, atunci clar ca te calca hotii. Cine arata ca are, trebuie sa isi si permit sa isi apere bunurile, inclusiv cu o armata de bodyguarzi inarmati si bine platiti.
Alde Irinel Columbeanu si Botezatu ar fi fost de mult luati in vizor si jefuiti de mafioti.
tipic
gelu antigelu [utilizator], Luni, 2 iulie 2018, 13:03
+16/16
Tendinta puternica de a epata este tipica societatilor primitive unde "sclipiciul" conteaza mai mult decat esenta. Practic este nevoia disperata de recunoastere si acceptare sociala, care culmea nu are cum sa-si atinga tinta. Nu asa.
Adica tu un taran parvenit, cu lacune majore in general iti cumperi o masina scumpa, sau te faci vanator in ideea ca astfel ajungi sa apartii unei elite si sa fii recunoscut ca atare. In realitate vei fi recunoscut exact de toapele ca tine, ceea ce nu te ajuta prea mult. Iar cei ce iti sunt superiori ca nivel general te vor privi in continuare dispretuitor, ba chiar mai dispretuitor decat daca ai sta in banca ta. si ceea ce e cel mai dureros nu se vor asocia cu tine. Asta e "povara" acestor oameni. Au nevoie sa-si cumpere respectul pe bani multi si e doar ceva de suprafata.
noul sampon
Adran [utilizator], Luni, 2 iulie 2018, 13:18
-6/18
de spalat creiere . tu ai consumat toata sticla de la prima folosire si apoi ai mai baut doua.
Opulenta
Liv0007 [utilizator], Luni, 2 iulie 2018, 13:21
+9/9
si comportamentul ostentativ este specific popoarelor mai putin rationale si care traiesc condusi de instinctele primare. Romanii, italienii, turcii, arabii, indienii ii deosebesti prin modul strident in care se impodobesc. Cam toti oameni tanjesc dupa atentia si admiratia celorlati, si fiecare incearca sa o castige dupa puterea sa de intelegere. La oamenii mai putin rationali care au dificultati in a gandi logic, superficialitatea primeaza. Asta este efectul lipsei de educatie si de dezvoltare a gandirii logice. La astfel de oameni au succes povestile de imbogatire peste noapte gen Caritas si promisiunile electorale care le stimuleaza imaginatia bunastarii.
PSD-ul spre exemplu a avut niste consilieri foarte buni in campania electorala.
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Luni, 2 iulie 2018, 13:22
+11/15
...
tirolez [utilizator], Luni, 2 iulie 2018, 13:26
+8/16
Cica avea bani pentru ca muncea foarte mult. Adica? Se ducea la multe pomeni/botezuri/nunti/ mers prin case cu Boboteaza?
Si cam toti erau turnatori, faceau rezumatul la spovedanie.
...
tirolez [utilizator], Luni, 2 iulie 2018, 13:29
+10/12
I-ai si gasit pe falitii astia 2 drept exemplu.
keep up with joneses
dodoi [anonim], Luni, 2 iulie 2018, 14:05
+7/7
Dorinta de a avea lucruri scumpe e prezenta si peste ocean poate intr-o masura ceva mai mica, dar totusi exista. Multi isi doresc si-si cumpara lucruri care in mod normal nu si le-ar permite prin ajutorul creditelor garantate cu casele de exemplu. Casele au crescut mult in valoare, iei credit, dobanda e mica, platesti numai dobanda, eventual creditul il adaugi la mortgage unde dobanada e de 2.25 la variabil si 3.25 la fix si-ti renovezi casa, cumperi o alta casa sau un cottage, cumperi barca, mergi in vacante exotice, etc. La masina iti cumperi una in lease, iar rata lunara e mai mica dacat daca ai cumpara-o in rate si peste 3-4 ani o dai inapoi si iei alta tot in lease si tot asa ai mereu o masina noua. Sa traiesti cu bani imprumutati nu e prea greu. E mai greu sa-i dai inapoi...
Nu cred!
Traian2015 [utilizator], Luni, 2 iulie 2018, 14:19
+4/6
Americanii au case cu suprafață dublă comparativ cu europenii din vest. Mașinile europene sunt o glumă comparativ cu ale lor. Doar un simplu exemplu.
da, SUA, marele exemplu de cumpatare
dava10 [utilizator], Luni, 2 iulie 2018, 14:24
+1/13
In primul rand ar fi bine sa nu blamam oameni pentru alegerile inaintasilor lor.
Doi, citind doar titlul deja contrazic ce afirma aceasta doamna: SUA este pe primul loc in lume in ceea ce priveste opulenta inutila, consumul de orice fiind la nivele astronomice. Sa nu uitam ca aceasta tara, SUA, consuma aproximativ 30% din toate resursele lumii desi populatia lor nu depaseste 5% din cea mondiala.
Americanii un nivel al calitatii gusturilor destul de redus: Ka-Ching este tot ce conteaza.
americanii nu sunt asa?!!!!
dava10 [utilizator], Luni, 2 iulie 2018, 14:30
-1/13
SUA este exemplul cel mai bun de comportament ostentativ: masini mari, crom, 7000 de arme, hoteluri cu tabla ce imita aurul(Trump) case mari, multe rahaturi inutile, diamante etc. Lucrurile scumpe din Europa chiar au stil, calitate, sunt arta. Nu este cazul in SUA. Turcii si indienii sunt in mare parte aproape primitivi. Bijuteriile alea in general valoreaza mai mult decat toata casa si pamanturile detinute.
Hm
R.A.Muresan [utilizator], Luni, 2 iulie 2018, 14:46
-1/11
Fiindca nu existau, practic, negustori independenti in comunism, negotul era considerat bisnita.
Asta a dus la o perceptie complet deformata legata de comert, fiindca iata, majoritatea romanilor considera inca si azi ca cei care cumpara ieftin si vind mai scump sint niste paraziti, ignorind complet fundamentul conceptului de piata, care chiar la asta se refera: sa risti putin ca sa investesti (daca nu cumperi ce se cere ramii cu marfa), pentru ca mai apoi sa culegi roadele.
A-i considera de pilda, pe investitori, niste simpli speculanti e o grava eroare, chiar daca printre ei sint multi care fac investitii speculative, pe termen scurt -- inclusiv investitiile pe termen scurt au rolul lor (vezi schimbul valutar).
Fiindca ideea pietei nu se reduce la asta, ci merge pe presupunerea ca, pe termen lung, va exista o crestere la care vei putea fi partas doar daca investesti capital in idei si afaceri, adica in dezvoltare.
Asa functioneaza bursa, motorul oricarei economii dezvoltate.
hei
john70 [utilizator], Luni, 2 iulie 2018, 14:52
+5/5
Exista o explicatie simpla: lipsa de spatiu urban si densitatea mult mai mare a populatiei. Ce masina mare ai putea avea in Paris sau in Londra?
da dar ti-a scapat ....
viziru [utilizator], Luni, 2 iulie 2018, 14:52
+5/13
da dar ti-a scapat faza cand spunea ca facea bisnita lua ieftin de la turci si vindea scump colegilor .... fara bon fiscal bineinteles ....
Nativii nord-americani
Liv0007 [utilizator], Luni, 2 iulie 2018, 15:38
+6/6
au cam fost exterminati. Populatia SUA este o adunatura de tot felul de natii.
Iar si acolo lanturile de aur cat mai groase si masinile cu cat mai mult crom, sunt specifice unei anumite categorii a populatiei.
faliti, nefaliti erau de mult haliti
bancher [utilizator], Luni, 2 iulie 2018, 16:19
+3/5
de mafioti. Opulenta se plateste mai mult decat face.
amercianii au furat pamant de la indieni
bancher [utilizator], Luni, 2 iulie 2018, 16:21
-4/4
ca au loc sa isi faca case peste tot....In Europa densitatea e mult mai mare si pamantul trebuie folosit mai cu cap.
de bine
dragan [anonim], Luni, 2 iulie 2018, 18:04
-1/7
bravo si felicitari pentru drumul parcurs pana acum si mult succes in continuare - cei ce vorbesc de popi si comunisti au multe frustrari datorita lor pentru ca au stat cu coatele pe gard si asteptau masini si bani -
este grav daca in romania asemenea oameni , studenti eminenti , cu reusita corcta sunt pe varful limbii unor oameni care nu au facut nimic in viata
inteligenta este mostenire de la mama - inca odata - FELICITARI !
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Luni, 2 iulie 2018, 18:47
+2/4
Pai asa e societatea nord americana
Parzivall [utilizator], Luni, 2 iulie 2018, 19:36
+3/3
Paturile is mai mari, farfuriile si paharele is mai mari, motoarele la masini is mai mari, ceea ce nu e un lucru rau, rezista mai mult in timp. Dar daca e sa compare pretul la o casa Americana cu pretul uneia romanesti….o sa iasa in pierdere aia romaneasca, fie ca e o cazemata de beton sau o vila construita de "meseriasi".
Nu o sa vezi in USA calic cu Ferrari
Parzivall [utilizator], Luni, 2 iulie 2018, 19:37
+1/7
in fata blocului, care rugineste ca nu are bani de benzina.
In America doar unii nu consuma ostentativ
Marinake [anonim], Luni, 2 iulie 2018, 19:43
+2/6
De-aș avea un dolar pentru cîte masini schimba unii oameni cu standing, cîte case de neam prost am vazut si cîte sticle false de Pinot Noir Romanee Conti se vind in SUA, mi-as dona tot salariul ca n-as avea nevoie de bani cîștigati din munca.
paradoxal
Dimijoarei_Obt [utilizator], Luni, 2 iulie 2018, 21:51
0/10
dar tocmai ortodoxismul este cel care educa in spiritul opulentei ! Hahahah, rau e sa fii prost !
showbiz
jorj_bv [utilizator], Luni, 2 iulie 2018, 22:02
+1/9
rapperii, actorii si alte persoane peste care a dat norocul si apoi ajung la sapa de lemn desi au avut zeci de milioane pe mana? Americanii au cele mai poluante masini cu tot Dieselgate-ul, de obicei se plimba cu SUV-uri, si chiar pickup-uri desi locuiesc la oras.
SUA este cel mai mare producator de gunoi mondial, cel mai mare consumator de resurse.
Sunt printre cei mai mari alimentatori ai reclamei, ai fashionului, pentru a incuraja innoirea produsului desi nu e nici macar uzat moral.
vorbim despre lucruri diferite
clam51 [anonim], Marţi, 3 iulie 2018, 1:08
+2/6
eu nu vorbeam despre comert in general, despre comerciantii si investitorii cinstiti (desi termenul de speculant vine de la a specula=a face tranzactii bursiere) ci, concret, despre bisnita care se facea in primii ani de dupa revolutie. acesti mici bisnitari (deveniti ulterior mari oameni de afaceri) nu riscau sa piarda nimic din investitia intiala, pentru ca in acei ani oricine cumpara orice se aducea din afara. ah, si nu plateau niciun impozit. asa ca eu personal nu vad de ce ar trebui elogiati. astazi, un comerciant cinstit daca vrea sa-si deschida o afacere are de infruntat o multime de obstacole, i se cere mita, se impotmoleste in proeduri birocatice, plateste impozite imense la stat etc, pe cand atunci nu a existat niciun impediment: cumparai blugii din port, ii aduceai la bucuresti, ii vindeai de 3 ori mai scump, si cu asta basta.
Produc gunoi dar au gropi ecologice
Parzivall [utilizator], Marţi, 3 iulie 2018, 2:47
+2/4
De gunoi, la tine tara e o imensa groapa de gunoi, neecologica. Eu vorbeam de oameni normali, si btw, la Americani masina e cam necesara si nu e un LUX, orasele lor is imense, au shopping centres cat un oras din Romania.
Cat despre masini poluante, americanii schimba masina la 5 ani...tu esti plin de rable si cazane.
asa
codrean [utilizator], Marţi, 3 iulie 2018, 9:38
0/2
Ia intreaba-i - pe astia, "cinstiti" - de cum au facut primul milion ! Ca pe urma cu totii am avea idei si, unii dintre noi, energie si dorinta de munca ...
da
codrean [utilizator], Marţi, 3 iulie 2018, 9:41
+1/3
ai dreptate. Se omite importanta sociala a comertului, rolul sau in progres si dezvoltare. Reminiscente ale comunismului la multi dintre noi persista. Alimentate si de resentimenta, invidie, esec personal ...
nu toti isi schimba masina la 5 ani
bancher [utilizator], Marţi, 3 iulie 2018, 11:18
+1/1
In Washington DC cam toti au masini noi, iar bunastarea se vede pe strada. Dar cum o iei spre sud, te sperii de ce rable gasesti pe autostrazi, mai ales de genul camionetelor cu motor pe benzina de 4 litri. Jorj_bv are dreptate: SUA sunt printre cei mai mari poluatori din lume (cred ca doar China si India ii intrec).
clasa de mijloc si restul
jorj_bv [utilizator], Marţi, 3 iulie 2018, 11:27
+1/1
schimba masinile la 5 ani cei care isi permit, dar jumatate din populatie repara in fundul curtii un cadillac d'eville din 65. Unii spun ca e retro, dar altii atata isi permit. Un Dodge RAM de 4 tone oare cat de eco este? Sau un Escalade.
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Marţi, 3 iulie 2018, 13:00
+1/1
O fi
R.A.Muresan [utilizator], Marţi, 3 iulie 2018, 13:02
0/2
Insa golul legislativ din epoca nu se datora comerciantilor, ci clicii foste comuniste care scapase haturile si care era ocupata cu recuperarea puterii -- drept e ca nici n-avea habar ce-i aia o economie functionala.
Azi e mult mai usor de vorbit fiindca si riscurile sint mult mai mici: asa incit, e remarcabil ce-au facut intreprinzatorii aceia mici in acele vremuri tulburi -- multi dintre ei se imprumutau ca sa cumpere o marfa pe care deja o mai vindeau si altii. Acei oameni au dat tonul la tot ce a urmat, fiindca ei au invatat primii si pe pielea lor ca initiativa e esentiala. Asta in conditiile in care ceilalti au fost obisnuiti doar sa astepte. Nu ca asteptarea ar fi rea in sine, dar e buna mai ales daca ai investit.
Intr-adevar, una dintre probleme reale ale economiei noastre e ca nu investim: cum am putea? -- de vreme ce sintem ocupati sa cheltuim, mai ales ca nici la economisit nu sintem prea buni.
In fine, daca urmariti macar ocazional bursa de la noi, stiti atunci ce rulaj minuscul are si ca se chinuie, fara succes, de ani de zile, sa obtina statutul de piata emergenta.
Si atentie: la bursa nu sint de platit salariati, spagi sau taxe, altele in afara de comision si impozitul pe profit.
concluzie gresita target gresit
Mihai [anonim], Marţi, 3 iulie 2018, 19:25
+3/5
Irina este o persoana f. faina si are dreptate.
Doar ca target-ul ei e gresit - ea se refera doar la persoanele din 1, hai top 10% - cu care intra in contact - aici are dreptate.

La restul - in America consumul este scopul - iti iei un SUV imens un truck cu flatbed :-)), doar pt. ca si-a luat si vecinul - pt. ca la casa tii masina in fata casei si toata lumea vede ce ti-ai luat :-)). La fel si casa, vacantele si multe altele. Deci nu e chiar asa - in America se consuma de se rupe, pe credit, etc..
As zice chiar ca in Romania lumea e mai cumpatata un pic in zona medie a societatii - din lipsa de bani, de credit, din europenism, etc..

Dar la varf da, are dreptate.
Nu are 4 tone
Parzivall [utilizator], Marţi, 3 iulie 2018, 20:28
0/0
un 1500 are 2.7t. Mai nou au si motoare de 3.6l. Cat despre eco, is mai eco decat VW sau Audi sau Mercedes care trisau calculatorul. Si btw, diesel nu prea vezi pe aici in afara de heawy dutty trucks.