1 € 1 USD 4,2484vineri 22 oct 2021
Versiune
Mobile
Carti complicate
Ochii_pe_voi [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 12:57
+48/48
Ar fi fost mai utile niste abecedare si manuale de citire clasele 1-IV
Le cumpara degeaba...
modream [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 12:58
+44/44
...gramatica se invata in scoala generala, nu la 60 de ani. Cultura de dictionar vor ei sa faca....Analfabet ai ajuns, analfabet ramai. Mai bine sa mai citeasca niste almanahe, ceva...
Probabil ca o sa le foloseasca sub birou, sa stea cu picioarele pe ele.
Asa e mersul acum?
, AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 13:02
+28/28
Intai esti ministru 9de fapt, sinistru) si abia dupa aceea se trece la carte?
De fapt, asta voia madama abramburica; intai student si abia dupa aceea sa dea "studentul" bac-ul, nu?
Vai de mama noastra!
Popor de tampiti!
:)))))))
sfarleaza [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 13:05
+29/29
De acum de fiecare data cand o prindem pe gospodina in derapaj o sa sara tot guvernul: nu'i adevarat, acu' avem DEX :)))
Sa
ABBV [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 13:06
+21/21
i dati unul si madam Dancila si urmat de examen. , Nu reuseste sa faca de 6 ....inseamana ca poate fi presedintele PSD , se califica.
Hi,hi
Sati [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 13:11
+22/22
Pt. Vasilica Veorica ?
Pentru analfabetii functionali din guvern !...
NicolaeA [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 13:11
+22/22
Dancila deja a cerut pentru ea personal 10 exemplare !
mda
SoulSearcher [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 13:15
+23/23
viorica s-a gandit sa se puna pe citit..

si nu un DEX.. ci 1200 de bucati, ca abuzul sa fie complet...

cam asa se fac achizitii prin sistemul bugetar... daca un angajat cu pile solicita un pix... se comanda 5000 de pixuri de la o firma de casa a partidului
Invata sa voroveasca
ruskimushki [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 13:20
+14/14
romanashii verzi.
Daca esti analfabet nu te ajuta un dictionar
Bogdan_100 [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 13:23
+20/20
Nu-i asa "doamna prim"?
Ha, ha
ovidiu2 [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 13:28
+22/22
Asta-i o gluma?
Se investeste maisv&inutil...
billy34 [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 13:29
+19/19
in Viorica :)
Nici cu toate gramaticile....
gigiN [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 13:30
+20/20
.din lume nu se poate scapa de .analfabetismul caracteristic guvernelor psd !!!
Cu dedicatie..
mbogdan1 [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 13:37
+14/14
Teme pentru acasa de la Dragnea pentru Viorica si Danut(geniul de la economie). Urmatorul pachet va contine si un dictionar romano-englez pt Olguta.

Sa mai ziceti ca nu se investeste in educatie.
Era mai simplu si mai ieftin
Altiro [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 13:40
+10/10
sa accesezi Dex online.
Licente
Stefannel [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 13:42
+7/7
Nu mai bine cumparau acestea in format electronic ?
Plangem mushtele
ruskimushki [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 13:46
+12/12
singurele fiinte cat de cat evoluate din regiune.
Ele vor suferi martirul celor 1000 de Dictionare, in timp ce secretarele vor suferi martiriul celor 1000 de Tije.
Ineficient
Rtchj [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 13:56
+11/11
Aveau nevoie de varianta audio
Taaare, Guvernul Analfabet se re-educa
Fu Leng [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 14:03
+13/13
Bine ca livrarea e gratuita!!!
Guvernul se pregateste
Sorin_ [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 14:04
+8/8
Guvernul se pregateste pentru presedentia din Consiliul UE !

Vor urma in ordine cronologica: 3 croitorese de rochii din perdele, 5 instructori pentru pacalirea detectoarelor de miciuni si 200 de baxuri de energizante (pai nu trebuie sa voteze OUG pe justitie noaptea?)

Concluzia este ca multinationalele sunt de vina ca Veorica e praf.
dexonline.ro
XtrO [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 14:06
+13/13
Oare babuinii aia de prin guvern n-au auzit de portalul dexonline.ro? Acces interactiv, gratuit. Dar de ce naiba sa nu mai arunce vreo 524 de milioane (pe stil vechi), ca si asa nu aveau gainile coafate ce sa faca cu banii astia?
Sa-l cheme pe Cheloo...
Radius [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 14:07
+5/5
... sa le bage in gura tot DEX-ul, fara greseli...
1200 de cărămizi
m.o [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 14:08
+11/11
Doamnă PM, mai dați-o dracu' de limbă română, că doar n-o să stați acuma cu nasu-n carte, aveți o țară de condus!
Ce sa invete Dancila limba romana?
emil bobu [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 14:12
+18/18
Proasta aia nici sa citeasca nu stie, daramite sa vorbeasca.

Asta e o idee creata a consilierilor politici ai lui Dragnea, aia platiti, nu aia care-l ling.
Viorica
Captain Obvious [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 14:13
+11/11
Vrea să ajungă la raftul de sus
tanti veorica
Redactia HotNews [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 14:17
+1/1
Cartea se citeste, nu se mananca. Daca o citesti o data, nu inseamna ca o consumi. Literele raman acolo, tiparite, nu se sterg. O poti citi de mai multe ori. Minune, nu?
Repetitia este mama invataturii
Inapasevedeinvers [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 14:33
+3/3
Nu erau siguri ca le vor citi de mai multe ori asa ca li se va da sarcina sa citeasca fiecare exemplar.
Hehe
Landser [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 14:33
+3/3
Cam greu cu alfabetizarea la 50 de ani!
Vorba 'ceea: citesti, nu citesti vremea cartii trece!
Mda
bogdanrech [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 14:34
+2/2
De fapt un alt motiv să mai fure niște bani. Dicționarele-alea nu vor fi răsfoite vreodată. Dacă chiar e un cuvânt pe care nu-l cunoști îl cauți pe dexonline în câteva secunde.
Parchetele
ruskimushki [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 14:37
+1/1
vor aduce multe dosare, clasificate dupa caz: inalta tradare, hotie, incompetent, subminare, etc.

Se va aplica termenul "zid".

Vor induiosa lacrimile soferului multimile in alb ?
citi din „desteptii”
cucuveauamov [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 14:37
-4/8
care fac glume pe aici au deschis gramatica Academiei sau au consultat un dictionar in ultimul timp? sau ei nu au nevoie, ca stiu ... prostii stiu, desteptii invata.
Alfabetizati pt. scrisul in penitentza ????
Plagarus [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 14:40
+6/6
Macar cu ceva carte,daca tot esti hotz " ales "
de ce 400?
zot [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 14:51
+1/5
si nu 40?
sunt 400 de anagramati in guvern?
cine a facut guvernul, acela sa plateasca din salariul
sau, asumandu-si astfel decizia
He, he!
, AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 14:53
+4/4
Asta e o gluma, nu.... Ha, ha!
Make a photo!
LOL
Ismail Paine de circ [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 14:53
+2/2
Toate pentru Veorica?
vorbeste lumea ...
XLXL [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 14:55
+1/1
astea sunt pentru comunitatea maghiara sau doar impodobim peretii prin birourile nepregatitilor ...???
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Vineri, 29 iunie 2018, 15:02
+4/4
Analfabetismul institutional al cateilor PSD
Decadere [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 15:17
+5/5
nu se rezolva cu dex-urile.
Asta li se trage de la retina lipita de Antena3. Aici trebuie sa le multumim si dnei Adronescu, dlui Marga s.a precursori, care au reusit performanta de a distruge Invatamantul nostru prin promovarea mediocritatii, nonvalorii, ajungand Romania astazi ostatica propriei NONVALORI =axa Veorica-Dragneea-Tradariceanu-Codril-Ciordache-soferul Serban
Astazi ALDE-PSD-ul nu ne fura doar tara prin legi cel putin ciudate ci ne fura si cuvintele, ne rastalmacesc ideile si se folosesc inclusiv de dex.
DE NOI, POPORUL, DEPINDE CAT II MAI TINEM ACOLO! TREZITI-VA
Bani aruncati
FarfuridiB [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 15:34
+1/1
Să fim serioși, cine dracu' mai folosește dicționare tipărite când le ai pe telefon? Cât iți ia căutarea unui cuvânt în ditamai cărțocu' față de o aplicație sau site? Clar că o să se puna praful pe ele.

Cine a decis afacerea asta ori e tâmpit ori i-a picat și lui ceva.
spera
andrei1232000 [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 15:36
+3/3
daca va citi de 1200 de ori ii va intra ceva in cap. nici o sansa.
:)))
lula [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 15:42
+6/6
pentru ca au de unde arunca.
pentru ca pot.

pentru ca sunt proactivi si se gandesc ce or sa faca ei daca le pica netul si nu stiu ce e aia imunoglobina.

alta intrebare?
URMEAZA
dincannes [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 16:08
0/0
… cele 10 porunci !
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Vineri, 29 iunie 2018, 16:16
+1/1
@zigot
paonipao [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 17:14
+2/2
“anagramat” nu exista!
Poti folosi “agramat” sau “agramatical”!
oare
nahir [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 18:08
+5/5
la ce pret or fi fost cumparate dictionarele?
S-o fi facut licitatie, macar de forma?
Nu au gresit? Poate trebuiau cumparate dictionare cu tema zoologica, unde s-ar putea gasi definitia pavianului cu mantie.
sa duca
nahir [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 18:11
+4/4
si la neamuri sa le arate pe ce trebuie pus pestele ala de sticla care pe vremuri statea pe televizor, dar acuma cu televizoarele astea noi, nu mai ai cum sa te mandresti cu frumsata de mileu si bibelou.
:))
nahir [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 18:13
+2/2
doar nu credeti ca vasilica sau subalternii ei stiu sa deschida calculatorul?
Probabil ca daca le scoti PC-ul din priza, cheama instant IT-istul de serviciu ca i-a intrat un virus si d-aia e negru ecranul ala.
si dupa
nahir [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 18:16
0/0
ce le citesc pe toate, cica le da un extemporal inopinat anunatat.
Fereasca Dumnezeu sa pice testul, ca or sa spuna ca intrebarile au fost puse din exemplarul 1201 pe care nu l-au cumparat.
toate
nahir [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 18:20
+3/3
cele 1200 de exemplare vor avea dedicatia "Garantat Vanghelia" cu semnatura lui Marean (care isi pierde vremea in libertate, in loc sa se duca in rezerva de haur dela "beciul domnesc")
dictionare
Sanna [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 18:56
+1/1
le retrag de pe piata ??? le modifica ??? Clar ! ne vor dovedi ca ei vorbesc corect ....
Reacția Guvernului cu privire la achiziție
RobertaRadu [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 20:06
0/0
”Secretariatul General al Guvernului continuă o serie de proiecte și acțiuni începute în cursul anilor precedenți de Agenția de Strategii Guvernamentale (în prezent Departamentul de Strategii Guvernamentale), desfășurate în țară și în Republica Moldova. Aceste proiecte sunt dedicate marcării unor momente semnificative pentru istoria, cultura și identitatea națională, în contextul marcării Centenarului Marii Uniri de la 1918.
Prin urmare, o parte din cărțile și lucrările care urmează să fie achiziționate de SGG vor fi donate unor școli și biblioteci din Republica Moldova, pentru promovarea și susținerea limbii și culturii române, dar și unor grupuri de copii și tineri implicați în proiecte precum: celebrarea Zilei Limbii Române – 31 august, a Zilei Naționale a României, 1 Decembrie 2018 sau alte acțiuni organizate în contextul celebrării Centenarului Marii Uniri.
De asemenea, o parte din lucrări voi achiziționate în vederea unor acțiuni de reprezentare și protocol, în contextul marcării Centenarului Marii Uniri și a preluării de către România a Președinției Consiliului Uniunii Europene.”

Sursa: https://stirileprotv.ro/stiri/financiar/guvernul-a-cumparat-1-200-de-dictionare-si-carti-de-gramatica-livrarea-facuta-la-palatul-victoria.html
Nasica si computatoru'
XtrO [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 20:22
+2/2
Ei, zieam si eu, nu m-am amagit cu ideea cum ca nasica paviana ar avea habar despre ce este si ce vrea de la ea calculatoarele. Sunt convins ca cel al domniei sale e zilnic sters de praf, fiind astfel suportul unui frumos milleu (sau cipca, in limbaj ardelenesc) si al nelipsitului peste din sticla viu colorata, ca asa-i place lui Daddy Flaush. Pai, ori suntem cocalari, ori nu suntem, ce pezedu' ei de viata!
=))
g01an [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 22:33
+1/1
prima actiune a guvernului cu care sunt 100% de acord. desigur, nu am vazut inca nota de plata. dar sunt dispus sa trec cu vederea aceste chestiuni, chiar au nevoie de aceasta achizitie.
Prea putin ....
sareta [utilizator], Sâmbătă, 30 iunie 2018, 10:21
+2/2
Ar mai trebui sa cumpere de urgenta 7 Diplome de doctorat (plagiate sau nu,oricum nu conteaza ) 3o Diplome de absolventi scoala primara ,2 Diplome de Academician si mai ales un mare numar de Dosare cu NUP .....Oricum boborul plateste ,le-a dat la vot MAJORITATEA .